Автор Тема: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР  (Прочетена 193277 пъти)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #15 -: Май 01, 2015, 07:12:38 pm »
Juljang,не се излагай,досега коментарите ти ми харесваха.За да имаш идея защо ротора на правотоков двигател спира да се развърта на празен ход трябва да си запознат с принципа на работа на тези двигатели,ти очевидно не си. 

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #16 -: Май 01, 2015, 07:18:40 pm »
Dedo pop и труд това са две самоизключващи се понятия,камо ли пък десетгодишен.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #17 -: Май 01, 2015, 10:47:56 pm »
Цитат
АКО ПУСНЕШ ТАКА ДВИГАТЕЛЯ ЩЕ ГО ЗАГУБИШ.
Готов ли си да се обзаложиш и на какво, аз лично бих заложил бутилка коняк произведен 1982 година. За това, че ще пуснеш такъв двигател на празен ход и той няма да се разруши от самоускорение. А да и не забравяй, че за всеки двигател съществува режим на работа който го разрушава по един или друг начин. Просто това е най театрално ефектният начин за демонстрация на ученици и студенти която се запомня за цял живот, но това изобщо не е цялата истина. Скучната нетеатрална част е, че всяка една ръчна бормашина, ъглошлайф, кафемелачка, домакински миксер, прахосмукачка, та дори и по новите перални машини. всичкото това са колекторни машини с последователно възбуждане. Вземи който и да е такъв уред, включи го НА ПРАЗЕН ХОД към един автомобилен акумулатор 12 волта и ако той се саморазруши аз ще ти го възстановя с чисто нов и ще ти дам и бутилката, оценявам я на 150 лв.         

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #18 -: Май 02, 2015, 11:56:18 am »
Приемам облога,с едно уточнение.Намери ти двигателя,за предпочитане нов,производство на ДИНАМО Сливен около 1киловат на 12волта.Ако двигателя остане невредим аз ще ти платя 150лева,също и цената на двигателя и ще си го взема.Ако се повреди ще седнем да изпием заедно коняка с цел взаимно опознаване и размяна на полезни идеи.Има много голяма разлика между универсалния колекторен двигател и правотоковия с електромагнитно възбуждане на полюсите.Разглоби един ъглошлайф и един стартер от ЛАДА и им сравни роторите и ще видиш.      Предложих ти да прочетеш темата Конструкция и КПД на различните типове електромотори.Ето един цитат от нея  Серийният двигател има най мека характеристика,без механичен товар на вала оборотите ще се развиват до безкрайност и двигателя ще се повреди,затова този тип двигатели никога не бива да остава без механичен товар.Интересно защо не сте му скочили на колегата,че публикува глупости....

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #19 -: Май 02, 2015, 12:06:09 pm »
...Ето един цитат от нея  Серийният двигател има най мека характеристика,без механичен товар на вала оборотите ще се развиват до безкрайност и двигателя ще се повреди,затова този тип двигатели никога не бива да остава без механичен товар.
Да, ако включиш един такъв мотор и го оставиш включен без товар той ще повишава оборотите си докато се разпадне. Но да твърдиш, че ще увеличава оборотите си след като е изключен от захранването е ... несериозно.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #20 -: Май 02, 2015, 01:20:54 pm »
Специално за теб ще се опитам да го обясня най просто.При работа на машината като двигател в котвената намотка се индуктира е.д.н. което действа срещу тока,който протича през нея и срещу приложеното напрежение на изводите на машината,затова се нарича противоелектродвижещо напрежение.То расте с увеличаване скороста на ротора и след определени обороти през него спира да преминава от ток от външното захранване,което означава,че дали ще го оставиш включен или не няма никакво значение.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #21 -: Май 02, 2015, 01:32:19 pm »
пич  утрепа рибите.....

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #22 -: Май 02, 2015, 02:09:30 pm »
Dedo pope радвам се,че си на линия...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #23 -: Май 02, 2015, 09:26:55 pm »
Цитат
Разглоби един ъглошлайф и един стартер от ЛАДА и им сравни роторите и ще видиш.

Не знам дали съм разглобявал такива със стотици, но десетки със сигурност Не виждам принципна разлика. Това че, едните са направени с профилен проводник а другите с кръгъл  е технологична а не принципна разлика. Освен това по горното ти твърдение не се ли отнася за ВСЕКИ ПОСТОЯННОТОКОВ ДВИГАТЕЛ СЪС ПОСЛЕДОВАТЕЛНО ВЪЗБУЖДАНЕ. Защо тогава държиш да е на "Динамо Сливен" частните случай не подлежат на разискване.
Упоменава се САМО, че двигателя е с последователно възбуждане, на прав ток и на празен ход. Всяка празна домакинска кафемелачка включена към автомобилен акумулатор отговаря на 100% на упоменатите условия. защо обаче не се разпада от обороти?
П.П.  Аз обичам и бира особенно чешката "Pilsner urquell"   

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #24 -: Май 02, 2015, 10:17:49 pm »
Айде да кажа и аз, включвал съм стартер от Лада на празен ход с цел едни опити за 10 минути не се разпадна но загря доста поради големия ток. Ако имаш случай на разпаднал се мотор явно е много келяво направен.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #25 -: Май 03, 2015, 11:44:17 am »
Pадико,не знам съзнателно или не,но за втори път подвеждаш четящите тази тема.Кафемелачки,прахосмукачки и т.н. това са универсални колекторни двигатели със свои скоростни и механични характеристики и аз никъде не съм твърдял,че ако ги включиш на празен ход те ще развиват оборотите си до безкрайност.Моето твърдение се отнася до ПРАВОТОКОВ ДВИГАТЕЛ с последователно възбуждане,който си е отделен вид двигател,чиято ЕСТЕСТВЕНА скоростна характеристика е хипербола и на празен ход скороста на ротора му се стреми към безкрайност.ДИНАМО Сливен,защото са най големия производител на такива двигатели в България и ако ще плащам нещо предпочитам да е качествено.Иначе няма проблем,вземи какъвто искаш стига да е нов.И аз съм любител на хубавата чешка бира,можем да поспорим над няколко халби...

Колега,ти най добре да не беше казвал нищо.Ако си беше направил труда да прочетеш Инструкцията за експлоатация на ЛАДА щеше да знаеш,че стартера им е със смесено възбуждане на полюсите и има ограничени максимални обороти на празен ход.Освен това конструктурите,а не злонравите професори,много внимателно са обяснили точно защо са поставили двете паралелно свързани намотки на полюсите и са сложили една много прегледна схема,на която много добре се вижда изменението на големината на тока при развъртането на двигателя на празен ход.
« Последна редакция: Май 03, 2015, 01:05:38 pm от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #26 -: Май 03, 2015, 01:20:38 pm »
Извинявам се.В по новите модели поставят и такива с постоянни магнити,аз говоря за стартер за ВАЗ 2105.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #27 -: Май 03, 2015, 01:23:01 pm »
Добре, вземи един такъв мотор, хвани една гума на патронника на една дрелка и с нея ускори ротора му до работни обороти. После отдръпни дрелката и остави мотора да се върти свободно.
Сега искаш да повярвам, че мотор който не е включен никъде, никога не бил включван... ще почне да се върти все по-бързо и по-бързо, докато се разпадне? Без външно захранване?
Недей така бе човек... говориш смешни неща.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #28 -: Май 03, 2015, 02:39:45 pm »
мотор който не е включен никъде, никога не бил включван... ще почне да се върти все по-бързо и по-бързо, докато се разпадне? Без външно захранване?
..И как да изкараме свободна енергия от туи чудо ? Възможно ли е?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #29 -: Май 03, 2015, 03:05:35 pm »
Това пък откъде дойде сега...Кога съм твърдял,че двигателя не се включва към външно захранване.Как тогава ще започнат всички тези процеси,за които говорим.Та ротора е част от магнитната верига на двигателя и през него се затварят силовите линии на магнитното поле.И що за идея е това да развърташ ротора на една машина с дрелка,прилича ми на онази идиотска реклама,в която гениите придвижили света напред се счупват да представят своите творения,а всички избират този,който е открил БЕЙКРОУЗ с вкус на ПИЦА и НУГА.