Автор Тема: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР  (Прочетена 193270 пъти)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« -: Април 30, 2015, 03:33:17 pm »
 Искам да предложа на вашето внимание един модел на ротовертер,който е опростен до краен предел,като в същото време запазва характеристиките на другите ротовертери.Базиран е на правотоков двигател с последователно възбуждане на полюсите.Този тип двигатели имат мека скоростна характеристика и не се допуска да  работят на празен ход,защото нямат ограничение на максималните обороти т.е. скоростта на ротора се стреми към безкрайност и зависи само от механичната му издръжливост.В същото време роторният ток,както и възбудителният е равен на нула.От това следва,че кинетичната енергия,която се акумулира в ротора по време на ускорителното му движение се дължи изцяло на намаляването на неговата вътрешна енергия.Ако пуснем двигателя на празен ход можем да използваме ротора му като маховик,в който се натрупва кинетична енергия,след което в определен избран от нас момент да променим режима му на работа в генераторен с динамично спиране и отдаване на енергията в спирачен реостат,разположен в друг пространствено разграничен обем.Така имаме трите компонента на ротовертера елдвигател,маховик и генератор събрани в една машина,която ни дава възможност да загряваме обема,в който се намира спирачния реостат до желаните от нас параметри.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #1 -: Април 30, 2015, 03:43:12 pm »
Отвътре ме напира въпроса: "А защо просто не закачим спирачния реостат към източника на захранване?". Надявам се да не прозвучи много тъпо, ама аз просто не виждам какво печеля с мотора по средата...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #2 -: Април 30, 2015, 07:00:46 pm »
Цитат
В същото време роторният ток,както и възбудителният е равен на нула
Ти добре ли си бе колега. Я прочети внимателно за постояннотоковите мотори.
Примерно справочника на Клисарови, има го в библиотеката на форума аз съм, го качил.
И след като го прочетеш помоли администраторите да изтрият темата да не се излагаме.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #3 -: Май 01, 2015, 02:31:56 pm »
РАДИКО,ето част от техническата литература,която съм ползвал.ЕЛЕКТРИЧЕСКИ МАШИНИ Д.ИЗД.ТЕХНИКА 1988 год. ЕЛЕКТРОТЕХНИКА И ЕЛЕКТРОНИКА Д.ИЗД.ТЕХНИКА 1983 год.Първият учебник е предназначен за студенти от електротехническите специалности на ВТУЗ.Прочети съответните раздели и ми посочи поне едно несъответствие с това,което съм написал.Тук също има информация,мисля в раздела за Елекромобили,темата е КПД на различните типове електродвигатели,където подробно са обяснени особеностите на правотоковите двигатели с последователно възбуждане на полюсите.Това,че роторният ток при всички типове правотокови двигатели при работата им на празен ход е равен на нула е факт,който не подлежи на обсъждане.Тъй като в този с последователно възбуждане роторният и възбудителният ток се явяват един и същ ток,то следователно и двата ще бъдат равни на нула.       

CPU

  • Гост
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #4 -: Май 01, 2015, 02:58:09 pm »
Токът на празен ход клони към нула, но не става нула. Това лесно се проверява с амперметър  :)

Теорията ти издиша най-вече с това, че точно моторите с последователно възбуждане не могат да влязат в генераторен режим, и това, че
"кинетичната енергия,която се акумулира в ротора по време на ускорителното му движение се дължи изцяло на намаляването на неговата вътрешна енергия", което не е вярно.

В същност самия ротовертер е една голяма глупост, преливане на вода от една кофа в друга.
« Последна редакция: Май 01, 2015, 04:43:34 pm от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #5 -: Май 01, 2015, 03:13:08 pm »
Juljang,защото този тип двигател няма ограничение в максималните обороти,ако го пуснеш без механичен товар на ротора,дори и да го изключиш от захранването,той ще продължи да се развърта докато се повреди от центробежните сили.И тъй като всички знаем,че кинетичната енергия расте с квадрата на скороста,то каква би била разликата в енергията,която можем да извлечем от тяло движещо се с 10мs и същото,но при скорост 50мs.    В същност правилната мерна единица е радиан за секунда.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #6 -: Май 01, 2015, 03:20:15 pm »
... ако го пуснеш без механичен товар на ротора,дори и да го изключиш от захранването,той ще продължи да се развърта докато се повреди от центробежните сили.
Ти опропасти напъните на половината участници в тоя форум... те правят горките какво ли не за да получат перпетуум мобиле, или поне някакъв излишък на енергия, а то колко просто било ... взимаш правотоков двигател, развърташ го, изключваш му захранването и той не само продължава да се върти безкрайно, ами даже увеличава оборотите си до разрушаване. БЕЗ ВЪНШНО ЗАХРАНВАНЕ.

Май наистина е добре админите да се погрижат за тая тема ...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #7 -: Май 01, 2015, 03:36:15 pm »
Казват,че за да е гениално,трябва да просто и леко налудничаво,в случая можем да кажем,че е толкова просто и толкова налудничаво,че няма как да не е гениално.И защо толкова държите на тези админи,нямате стойностни аргументи що ли

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #8 -: Май 01, 2015, 03:54:55 pm »
CPU Клони към нула,приблизително равен на нула,какво значение има,скороста на ротора стреми ли към безкрайност или не ми отговори.Освен това не е вярно,че двигателя не може да премине в генераторен режим на динамично спиране,както със самовъзбуждане,така и с възбуждане от външен източник.И от къде знаеш това за вътрешната енергия мерил си температурата на такъв ротор,движещ се с ускорение......

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #9 -: Май 01, 2015, 04:18:22 pm »
 kd_dinev
 Реалният двигател нито има ток на празен ход равен на нула нито има безкрайно високи обороти. това са идеалистични твърдения на откачени злонравни професори които имат единствената цел да тормозят нещастните студенти.  За да разбереш защо се ускорява двигателя с последователно възбуждане разгледай как се управлява двигател с независимо възбуждане. За жокер разглеждай ротора и статора на твоя мотор като два последователно свързани резистора, нали се сещаш че като променяш съпротивлението на единият от тях се изменя спада на напрежението върху другия. Намаляването на напрежението върху статора води до увеличаване на оборотите на тази машина. Освен във справочника това го пише и в тъпите ти учебници.  От там лесно ще си обясниш какво се случва в този двигател. Това е обяснено и в тъпите учебници но достатъчно тъпанарски сложно че да не можеш да го разбереш. Сигурен съм че не си го разбрал защото ако беше, то нямаше да ми се налага да пиша тези редове.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #10 -: Май 01, 2015, 04:49:25 pm »
kd_dinev, щом си твърдо уверен в изложените от теб принципи, направи модел, който го показва/доказва, снимай клип и го покажи?

Гарантирам ти, че след това ще те провъзглася за мой Гуру, а и повечето от съфорумците:)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #11 -: Май 01, 2015, 05:52:31 pm »
Радико,всеки един учебник за ВУЗ минава през рецензенти,комисии,експерти така,че няма как в него да фигурират  очевидно неверни неща.Освен това съм разговарял с водещ конструктор на правотокови двигатели в България,дословните думи на който бяха  АКО ПУСНЕШ ТАКА ДВИГАТЕЛЯ ЩЕ ГО ЗАГУБИШ.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #12 -: Май 01, 2015, 06:16:41 pm »
ATOS Не искам да съм гуру на никого.Аз имам само приятели,с които общувам като с равни.Защо не го направим заедно а.Не ви разбирам,предложих ви в абсолютно синтезиран вид резултатите от повече от десетгодишен труд при това без каквито и да е уговорки,а вие ще ме разкъсате.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #13 -: Май 01, 2015, 06:20:27 pm »
  Ротовертера е най-голямата глупост. Няма никакъв смисъл от него.Лошото е че никой който го е направил не е написал във форума- направих го и не работи.Пресметнете /ако можете/сумарното КПД на системата и ще ви се изясни безсмислието на цялата гимнастика.Ако това е резултата на  десет годишен труд....

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #14 -: Май 01, 2015, 06:36:43 pm »
...Освен това съм разговарял с водещ конструктор на правотокови двигатели в България,дословните думи на който бяха  АКО ПУСНЕШ ТАКА ДВИГАТЕЛЯ ЩЕ ГО ЗАГУБИШ.
Абсолютно същото важи и за ДВГ - ако натиснеш педала на газта докрай докато гумите са във въздуха - ще загубиш мотора. Но това не значи че ще имаш някакво повишение на КПД-то му...
По същия начин ще загубиш и мотор, който има постоянни магнити в статора - такива от детски играчки примерно... Там също няма "саморегулиране" на оборотите според натоварването и те ще се увеличават до безкрайност.