Автор Тема: Загряване чрез плазмен пламък  (Прочетена 113376 пъти)

Неактивен mindos

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #60 -: Януари 17, 2020, 02:29:43 am »
За сега съм на 100 и 300 вата ще видим киловат ми се струва множко.

Неактивен guve4

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #61 -: Януари 18, 2020, 06:40:09 pm »
Здравейте. Някой играл ли си е с драивер за лампата на проектор. Без проблем топи графитен елекрод и ламарина 0.5 мм.

GMG

  • Гост
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #62 -: Септември 24, 2020, 01:13:11 pm »
Представи си, че успееш да отскубнеш някакви заредени частици и да ги насочиш към електроди... тогава не ти трябва ни турбина, ни генератор.
   Гениална идея!  :)

Неактивен mindos

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #63 -: Октомври 03, 2020, 11:34:59 am »
а дали ще става за точково заваряване? Пишете ми на лични.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #64 -: Октомври 03, 2020, 01:00:44 pm »
mindos, нещо бъркаш, точковата заварка е електросъпротивителна а не електродъгова. Точковата заварка е при много ниски напрежения и големи токове. Това става за аргонова заварка TIG Lift, има го при аргоновите апарати.

hristo

  • Гост
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #65 -: Октомври 03, 2020, 01:17:36 pm »

Ето схема за точкови заварки това са Два Трафа МОТ от микровълнови фурни свързани паралелно 2 волта е намотката за отоплението на Магнетрона, като са двете в паралел от двата трафа, става тока достатъчен за точкови заварки. Остават накрайници и система за точков контакт и това е всичко. Ако е за авто трябва таймер за изключване, който да спира там след колко време 0,3 0,4 сек настройва се за да не прегори ламарината понеже е тънка. Обикновенно се прави с реле на 220 волта страната може и с SSR реле твърдотелно и чипче таймер 555 с което се прави схема моновибратор и се задава времето. Пуска се стартира с бутонче на държача прави закъснение там колко части от секундата е настроено, докато стане точковата заварка и после изключва апарата, за да не прегори заварката понеже 0,6 мм или 0,8 мм е ламарината тънка.
<a href="https://www.youtube.com/v/jpG_PMKsWGQ" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/jpG_PMKsWGQ</a>
Легенга MOT = Микровълнов(а) Овен(печка) Трансформатор. може да се набавят от скрапа защото при микровълновите печки обикновенно изгаря магнетрона след което биват изхвърлени с работещ Траф защото ремонта подмяната на Магнетрона е по скъпа от нова печка микровълнова а вътре има и ключета и други хубави чаркове високоволтов диод и кондензатор и още, но отиват на скрапа.
<a href="https://www.youtube.com/v/ggUEbgMEnp0" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/ggUEbgMEnp0</a>
« Последна редакция: Октомври 03, 2020, 01:40:41 pm от hristo »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #66 -: Октомври 03, 2020, 01:51:04 pm »
Христо може и с един траф но трябва яка шина за вторична от 10кв нагоре. Може малко да се вдигне мощноста като се направят изводи от първичната, ама трябва да се внимава да не се намаляват с повече от 30-40 намотки щото тия трафове и без това са натоварени по ток, празния ход им е 2,5А. Става и без специални таймери, слагат се няколко електролитни кондензатори с различен капацитет според използваното реле и една галета да ги превключва. В момента на включването ключа отделя кондензатора от захранването и го включва към релето.

GMG

  • Гост
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #67 -: Октомври 03, 2020, 10:02:45 pm »
Христо може и с един траф
     Не, не може!  ;)

GMG

  • Гост
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #68 -: Октомври 05, 2020, 07:25:06 am »
     Първите опити и клипчетата са с ТХО с вграден HV-диод, много грееха и буквално се разтапеха, после както казва Христо бяха употребени стари диоди от микровълнова, някои от тях държат няколко десетки милиампера.

 В процеса на работа се установи, че за създаване на плазма не е важна честотата,
все пак си има зависимост, но не критична.

За мощна установка може и става без диоди,
тогава трябва мнооого да се внимава.  ;)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #69 -: Октомври 05, 2020, 07:49:18 am »
Ама първо научете, що е то плазма, бе хора! Не казвайте на всяка арка плазма!

GMG

  • Гост
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #70 -: Октомври 05, 2020, 01:01:03 pm »
      Бай Мишо, а какво е плазма, би ли показал?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #71 -: Октомври 05, 2020, 06:49:14 pm »
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B0.           Ако това не е вярно, ще трябва да го опровергаеш!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #72 -: Октомври 06, 2020, 05:31:37 am »
А да, показвал съм плазмено кълбо, детайлно от зараждането до финала. Тук във форума на видео.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #73 -: Октомври 06, 2020, 09:58:23 am »
А да, показвал съм плазмено кълбо, детайлно от зараждането до финала. Тук във форума на видео.
Вероятно съм пропуснал.
Аааа, магнит до пламъка поднесен ли е? И има ли реакция?
Ако има - има плазма, к'о нема > нема.

GMG

  • Гост
Re: Загряване чрез плазмен пламък
« Отговор #74 -: Октомври 06, 2020, 10:51:40 am »
    И аз съм пропуснал  ???, сигурно не е налично вече.
Нещо такова става, как да го кръстим тогава?

Цитат
Светкавиците са пример за плазма в природата, излъчват светлина, радиовълни, рентгенови лъчи и дори гама лъчи. Температурата на плазмата в светкавицата може да достигне до 28 000 К, а плътността на електроните може да надвиши 1024/m3.
« Последна редакция: Октомври 06, 2020, 11:14:06 am от GMG »