Автор Тема: Температура на вода в бойлер.  (Прочетена 8043 пъти)

scar

  • Гост
Температура на вода в бойлер.
« -: Март 27, 2015, 01:43:52 pm »
Здравейте.
Интересува ме, дали някой знае как се променя температурата в един бойлер. Ако имаме някакъв бойлер, който е висок 2 метра и го нагреем до 90 гр., след като го изключим, каква ще е температурата в горния и долния край на бойлера? А след 1 час, след 5..? Интересува ме каква е максималната разлика която се получава между водата горе и водата долу.

fantom4e

  • Гост
Re: Температура на вода в бойлер.
« Отговор #1 -: Март 27, 2015, 02:30:03 pm »
поради конвекцията разлика в температурата няма да има в двата края на бойлера.

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Температура на вода в бойлер.
« Отговор #2 -: Март 27, 2015, 03:15:56 pm »
Фантомче разлика в двата края на бойлера има.Въпроса е зададен много общо и отговор не може да се даде.Какъв е бойлера ,модел или ако е направи си сам -колко е изолацията,къде мериш 90  градуса и прочие.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Температура на вода в бойлер.
« Отговор #3 -: Март 27, 2015, 05:46:21 pm »
scar, освен конвекцията има голямо значение къде са входящата и изходящата тръба?
Повечето бойлери вкарват студена отдолу и изкарват топла отгоре, така се запазва почти докрай ефектът от топлата вода, но свършва рязко след това.
Ако разменим входа и изхода, ще става непрекъснато разреждане и ще има много по- дълго време топла вода, но...именно-леко топла, не и гореща...
А колко ще е разликата? Те хората са го написали, и при двата случая е около 30 градуса. Това е за бойлер около метър (вътрешен размер на резервоара), разбира се, при 2 метра ще е почти двойно.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Температура на вода в бойлер.
« Отговор #4 -: Март 27, 2015, 07:09:49 pm »
При двуметровата версия ако си сложиш на дъното бирата ще се охлади до 15 градуса. Супер. Мене не ми трябва хадилник а бойлер значи. Атос, а ако си взема 3 метров бойлер дали отдолу ще падат ледчета за ракийката? ;D ;D ;D

 ПП. Майтап!!!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Температура на вода в бойлер.
« Отговор #5 -: Март 27, 2015, 07:19:16 pm »
Да, а ако си вземеш 10 метров, направо фризер ще го докараш...
Не може да се надхвърли определена t-граница, разбира се!
Минималната, която вкарваш след яко източване е студена около 5-7 градуса.
Бойлерите са добре изолирани.
Когато на някой му е изключило релето, защото е загрял до определена температура, ако изчакаш час, без да точиш вода и го включиш пак, лампата (и нагревателят) ще се включат пак за кратко, докато изключи. Но това не е защото водата е изстинала кой знае колко за тоя час, а именно защото е намаляла температурната разлика горе и долу, станал е по-добър ТОПЛООБМЕН.

scar

  • Гост
Re: Температура на вода в бойлер.
« Отговор #6 -: Март 27, 2015, 09:23:41 pm »
В случая ще си правя сам бойлер. Ще е към 2 метра височина и към 300 литра. За изолация    ще ползвам стъклена вата,15-20 см че ми са останали няколко рула. Въпроса ми е, ако този бойлер съм го напълнил с студена вода до 2/3 от обема и съм долял още 100 литра на 90 градуса, как ще се разпредели температурата вътре? Колко ще стане горе и колко долу? И ако пълня от горния край с гореща вода, но колкото да поддържа в най-горния край 90 гр , колко би била температурата долу?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Температура на вода в бойлер.
« Отговор #7 -: Март 27, 2015, 10:24:37 pm »
Ако ще е само резервоар, а не бойлер ... и ако се постараеш с наливането, долу може да си остане 15 градуса.
Не случайно на бойлерите нагревателите са долу - за да топлят студената вода.
Ако добавяш горещата вода долу, тогава ще имаш горе-долу равномерна температура в целия бойлер. Ако я добавяш горе ... има много други фактори които влияят, ще е трудно да се каже колко ще е темп. долу.