Автор Тема: Преобразуване на електромагнитни вълни(тип-Херц) в електромагнитен лъч.  (Прочетена 6797 пъти)

ful

  • Гост
Електромагнитния лъч е електрически проводник с полева структура, а не веществена.
По него могат да се пренасят и приемат ел.заряди. Такъв генериран лъч създаден от НТ и
насочен към изводите на зареден кондензатор с цел тяхното закъсяване ,довежда до разреж-
дане(експонен.му изпразване). Пренася и приема електрическа енергия в широк интервал от честоти и в зависимост от последните може да бъде много полезен или вреден.
     Въпроса е: -Може ли от уравненията на Максуел за електромагнитно поле, да се изведат
условията при изпълнението, на които ел.маг.вълни да се трансформират (чрез "ПОТИСКАНЕ" както казва НТ) в ел.маг.лъч.


« Последна редакция: Март 23, 2015, 09:34:29 pm от atos »

ful

  • Гост
Маркони  демонстрира такъв лъч пред Мусолини, като спира насрещо движещ се автомобил.
Някой автори пишат, че НТ е продал на СССР през 1936г патента за микровълнов излъчвател
за голяма мощност за 36000хил.$. Има не официално потвърдена информация ,че у/вото е
реализирано 1952-55г и експериментирано в/у румънска танкова бригада, която в продъл
жения на няколко часа не е могла да запали и изведе танковете вдигнати по тревога. Втория
опит е в/у турска танкова колона,провеждаща маневри близо до границата.Колоната спира
и остава неподвижна докато продължава въздействието. Има предположения,че 1947г USA
също провежда експеримент в/у ескадрила самолети с конвенционални двигатели, като са
облъчвали зона на полета с коригирана интензивност(спрямо тази приложена в проекта ДЪГА) при което екипажите са загубили напълно способността за ориентировка.
« Последна редакция: Май 16, 2015, 11:12:50 am от atos »

vitan

  • Гост
Може ли от уравненията на Максуел за електромагнитно поле, да се изведат
условията при изпълнението, на които ел.маг.вълни да се трансформират (чрез "ПОТИСКАНЕ" както казва НТ) в ел.маг.лъч.
Може, с Райф лампа (даже не с електромагнитни, а с т.н. от някого плазмени лъчи).
Имам една малка за продан на далавера. Трябва ми някой да смъкне VAX на голямата. Знам, че у нас има още 2-3 големи Phanotron-а, ама то работата не е като приказките. Ако имам VAX, мога да кажа и в коя отсечка е плазмата  8)
Нямам достъп до променлив источник на високо напрежение... а и не ми се разкарва лампата насам-натам.

Ако искаш още по-тесен лъч, то става до колкото разбирам с доста дълги антени.
https://www.youtube.com/watch?v=P6-Mf943ofE Ето ти съвременна забивка на цял американски супермодерен ракетоносец!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
vitan
Да ти кажа как свалям характеристики.
Мрежата, автотрансформатор, удвоител на напрежение, защитен товар (слагам лампи при малки мощности), лампата естествено.
Ако не се запали на 620V слагаш траф за високо напрежение от неонки в двата края по една намотка върку главината. Пускаш захранването на лампата и с бутон пускаш стартов импулс за запалване. С два уреда меря тока и напрежението върху лампата.
Мога да предположа, че ще измериш в разрядната област горе-долу права линия. Тоест лампата ще действа като стабилизатор на напрежение.
Лампата при мен палеше сама на около 610V. За съжаления не свалих тогава характеристиката.

vitan

  • Гост
Да ти кажа как свалям характеристики.
Не ми казвай  :)
Нямам автотрансформатор...
А и за какво ми е "постановка", ако ще паля лампата с фотографска светкавица...
Интересува ме VAX-a в околността на 1 kV  8)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Няма характеристика на 1kV. Преди да стигнеш такова напрежение ще се запали лампата и ще падне напрежението върху нея. Не можеш да стигнеш 1kV. Като нямаш автотрансформатор си направи един димер със семистор.

vitan

  • Гост
Няма характеристика на 1kV. Преди да стигнеш такова напрежение ще се запали лампата и ще падне напрежението върху нея. Не можеш да стигнеш 1kV. Като нямаш автотрансформатор си направи един димер със семистор.
Може, може и отгоре. Въпрос на ограничение на тока. Но ми трябва "твърда" мощност за вярна характеристика. Какво като се запали....? Нали ще има (съвсем например) 1 k/ 10W резистор. А и за какво ми е харектиеристика, за да знам кога пали. Аз отдавна си ги паля: с чакмак, с кибрит, с запалка.... к'во доде.
Естествено интересува ме зоната на насищане (отрицателна VAX), платото и зоната на плазмата....

Tomika

  • Гост
Аз имам голяма Райф лампа. Захранвам я с изправено импулсно-модулирано високо напрежение.
« Последна редакция: Май 16, 2015, 01:15:30 pm от atos »

vitan

  • Гост
Това до тук не носи много информация.
Ако искаш и не можеш да смъкнеш волт-амперната характеристика: питай.
Ако знаеш как, смъкни я.

Лошото тук е, че трябва да имаш що-годе стабилизиран източник на ПОСТОЯННО напрежение, който да се мени като стойност. От 300 волта до 1 kV (ако може  8) ).
И резистор, който да ограничава тока. Да речем нещо от: 1 до 10 килоома със съответната изчислена мощност, в зависимост от "вътъка" на захранването.

vitan

  • Гост
Дори и при постоянен ток филтърната група на захранването трябва да е добре сметната откъм "енергетика".
При взрив на кондензатор се отделя повече енергия, отколкото при взрива на същия обем тротил.
Грее ли кондензатор, дори и малко - има сериозен проблем....

ful

  • Гост
От опит знам,че плазмена струя,плазмена дъга(свободно горяща или контрегирана), както и
пламък от свещ или запалка могат да предизвикат закъсяване м/у изводи с различен ел.потен
циал.Причина за това е че в нея има ел.товари, които позволяват в дадения обем да протече
ток.,Плазмата е магнитно възприемчива, тя е газов проводник на ток, йонизира пространството
в дадено диелектрично поле през което протича и може по нея да се пренасят ел.маг.вълни.
По своята физическа същност тя е следствие на ойнизация на дадена среда предизвикана от:
термично,електрическо(дъгово и ВЧ),лазарно,светлинно и др въздействие.Тя няма полева стру
ктура на ел.маг.вълна, а е плазмено веществена субстанция с газови характеристики. Ел.маг.
лъч би трябвало да представлява суперинтерференция(суперпозиция) от ел.маг.вълни на Херц , събрани,притиснати,сбити една във друга от определена кохерентност,сила или въз
действие. Например да минават през въртящо се маг.поле което да ги усуква.
« Последна редакция: Май 19, 2015, 03:12:39 am от atos »

vitan

  • Гост
Виждам, че си чел много думички, но ги свързвай в по-изящни мисли. Че не разбирам: лекция ли е, предположение или идея.

Колкото до насочен електромагнитен лъч, може с антена, но дълга 100-тина метра. 300 още по-добре. Мобилност йок.
За повече инфо: питай военните, те имат такива, ако не са ги бракували или консервирали (т.е. окрали).

ful

  • Гост
За ел.лъч на НТ няма такъв при военните. Това което генерират и излъчват те е на друг физ. принцип.
Важно е не колко си чел, а  какво си разбрал от прочетеното.