Автор Тема: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.  (Прочетена 44222 пъти)

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #45 -: Февруари 25, 2015, 06:40:27 am »
Iz1jer, а правил ли си измерване с колко градуса и за колко време се повишава температурата в стаята реално, спрямо съседната, например и каква е температурната разликата в самата стая мерено до тръбата и в противоположния край?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #46 -: Февруари 25, 2015, 09:19:03 am »
Цитат
Преди 2 дена го направих "животното". До 200mBar го вакумирах-толкова можа компресора. После нарочно го гръмнахме. Направо се разпадна на малки парчета.
Два въпроса се налагат от изказването ти
  1. Това 200mBar какво са, абсолютно налягане сиреч 200mBar над абсолютния вакум или 200mBar декомпресия сиреч със 200mBar налягането в пакета е било по ниско от атмосферното в момента. Разликата между двете стойности е огромна.
  2. Каква беше площта на пакета който вакуумирахте. Ако не ти е проблем да го сметнеш превърни тези милибари ли са милибарове ли са в килограми на см2 и ги умножи по площта на пакета и сподели колко килограма е бил натиска който е издържал пакета.  Ако те затруднява сподели размерите и какво точно си измерил да го сметнеме.
« Последна редакция: Февруари 25, 2015, 09:59:12 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #47 -: Февруари 25, 2015, 10:01:47 am »
Не се заблуждавайте, не си струва играчката. Въздухът в който и да е стъклопакет е супер изолатор.
Вакуумът не спира инфрачервеното лъчение, иначе Земята да е гръмнала до сега.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #48 -: Февруари 25, 2015, 10:30:53 am »
atos не се заблуждавам имал съм възможност да си сложа двете ръце върху два стъклопакета използвани като капаци на хладилна витрина, единия с въздух другия аргононапълнен. Разликата беше силно осезаема. иначе пак казвам такова животно като вакумен стъклопакет няма. Според това което е постигнал scar: 0.2 кгс2 декомпресия при панел 150х90 см. означава 2700 килограма натиск върху стъклото. за сравнение това е теглото на малък микробус.     
« Последна редакция: Февруари 25, 2015, 02:56:05 pm от atos »

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #49 -: Февруари 25, 2015, 02:52:25 pm »
lz1jer, а правил ли си измерване с колко градуса и за колко време се повишава температурата в стаята реално, спрямо съседната, например и каква е температурната разликата в самата стая мерено до тръбата и в противоположния край?

   Макс, не съм правил измерванията, за които питаш. Отоплявам се с климатик и не разчитам на този отоплител. Днес духаше 38-40 градуса, при скорост на вятъра в изхода - 2м/сек. На 20см. от пода засмуква 17-18 и връща 38-40 градуса. Загуба в тръбния път: 10-12 градуса.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #50 -: Февруари 25, 2015, 02:58:58 pm »
Абе, каквито и замервания да правиш...има си стабилен почти БЕЗПЛАТЕН ефект.
Не вярвам вентилаторчето да е повече от 100 вата:)

Радико, стига с тая депресия- това е психологическо състояние.
Декомпресия е правилната дума:)


scar

  • Гост
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #51 -: Февруари 25, 2015, 06:06:25 pm »
Два въпроса се налагат от изказването ти
  1. Това 200mBar какво са, абсолютно налягане сиреч 200mBar над абсолютния вакум или 200mBar декомпресия сиреч със 200mBar налягането в пакета е било по ниско от атмосферното в момента. Разликата между двете стойности е огромна.
  2. Каква беше площта на пакета който вакуумирахте. Ако не ти е проблем да го сметнеш превърни тези милибари ли са милибарове ли са в килограми на см2 и ги умножи по площта на пакета и сподели колко килограма е бил натиска който е издържал пакета.  Ако те затруднява сподели размерите и какво точно си измерил да го сметнеме.

1. 200mBar над абсолютния вакум.
2. Между дистанционерите беше 33/33 см. При пробата сложих 4 парчета плексиглас между 2-те стъкла с размер 1/2 см на разстояние 11 см едно от друго и така един вид го разделих на 9 квадрата по 11/11 см. Беше ми ясно че ще грумне ако ги няма и затова при теста беше така. Използвах компресор от тез дето ги продават по 150 лв с 20 л обем и сложих маркуча на засмукващата страна и успя да свали само до 200мбара. После за кеф решихме да го гръмнем и му махнах парченцата с едно желязо през дупката на вакумметъра, но към 400-500мбара гръмна. Много яко стана. Иска ми се да пробвам да му хвърля малко лед отгоре да видя дали ще издържи на удар. Другото дето ме притеснява е, че при минусови температури стъклото става по слабо и пак може да гръмне.

Някой ако има идеи как по друг начин може да се направи да каже.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #52 -: Февруари 25, 2015, 06:43:59 pm »
Не мога да разбера защо се опитваш тепърва да откриваш топлата вода при положение, че един кубически метър аргон е седем лева "ако го пълниш в бутилка от един кубик" ако пълниш в шест кубикова бутилка се връзваше към три и петдесет.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #53 -: Февруари 25, 2015, 09:48:26 pm »
Радико, човекът се забавлява просто...:)
И от най-голямата тъпотия може да хрумне идея...а и ако не си го правил на практика, откъде ще знаеш точния ефект?
Добър или лош, експериментът дава опита!

scar

  • Гост
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #54 -: Февруари 25, 2015, 10:09:12 pm »
Т.е. казваш да слагам аргон понеже е също толкова добър изолатор като въздуха? аз що знам,че вакума е най-добър? Иначе гърмежа беше за забавление наистина.

Стъклопакет-бяло стъкло / бяло стъкло  е 2,7W/m2.K, при стъклопакет Бяло стъкло / Ниско емисийно стъкло е 1,4W/m2.K, а ако пакета се напълни и с газ аргон коефициента пада до 1,1W/m2.K.
То много пада ве. Както казвали евреите-"Ако няма файда, то поне файдица"
« Последна редакция: Февруари 25, 2015, 10:21:45 pm от scar »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #55 -: Февруари 26, 2015, 12:17:39 am »
scar Тези данни са "относително" верни. Намерил си данни за загубите през стъклопакет поставен на прозореца на средностатистическа стая. в тези загуби влизат както тези по термоконтактен път така и тези по радиационен. поради което ако погледнеш в същата таблица вероятно има и какви са загубите при ползването на Кстъкло които ще са още по малки защото то отразява обратно част от радиационните загуби.  Във нашият случай радиационните загуби зависят основно от абсорбиращите качества на покритието на кутийките. Както и да е аз понеже я имам бутилката с аргона в мазето вакуумирането ми се вижда крайно нерентабилен и много рискован метод.  ти ще сложиш две стъкла със сложна усилваща конструкция между тях аз ще сложа само едно стъкло "което няма да е под напрежение и готово да се пръсне от най малката вибрация" и малко газ. Но щом така по те кефи прави го така.
Само забравих да вметна разреденият въздух още не е вакум колкото и парадоксално да звучи разреденият въздух пренася топлината не по зле от неразреденият. Защо ли е така как мислиш.

lazy

  • Гост
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #56 -: Февруари 26, 2015, 07:10:29 pm »
    Не мисля, че разредения въздух е със същите топлопреносни свойства на неразредения. Едно време имаше термоси със двойно стъкло и изтеглен (до колкото е възможно) въздух, които бяха доста по-добри от сегашните топлоизолационни вложки дето слагат. Вакуумните тръби на инсталациите за БГВ също са такива неслучайно. Моят компресор прави 750 милибара подналягане. Като се има предвид, че средно в София налягането е 950, то абсолютното е 200, което пак е разреден въздух. Чисто теоретично на повърхноста на земята няма как да се получи абсолютен вакуум.
 
« Последна редакция: Февруари 26, 2015, 11:01:41 pm от lazy »

scar

  • Гост
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #57 -: Февруари 27, 2015, 08:36:29 pm »
Аргона с времето излиза от стъклопакета и ще трябва да оставиш вентил за пълнене от време на време. Определено въздуха с нормално налягане е по проводим от разредения. Ето и една снимка.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #58 -: Март 02, 2015, 01:25:24 pm »
   Доколкото ми е известно, при нагнетяване във въздуховод с много изходи (с еднакво сечение), най-силно духа в последния отвор (фиг.1). При засмукване е обратно - най-силно засмуква от най-близкия отвор (фиг.2). Хората, които се занимават с тази работа слагат решетка с подвижна клапа на всеки изход и я настройват. Така се осигурява равен дебит от всяка клапа. Мисля да пробвам с кенчетата, когато отворя отоплителя за ревизия. Ще измеря скоростта на потока от всяка колонка кенчета при включен вентилатор и ще запушвам частично от най-далечната към най-близката (фиг.3)

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #59 -: Юли 20, 2015, 05:35:10 pm »
Здравейте, колеги!

 Темата е позамряла,но все пак да споделя....
Имам нагревател от кутийки. По принцип всичко си е на ред и мислех да си правя още един. След тази зима обаче се отказах. Защо ли- защото там където съм имаше точно 9 дни и половина слънчеви.

 В тази връзка - събрал съм доста кутийки- може би около 500, които ми е жал да изхвърля, а пък може би някой иска да използва. Е, не всички са от чист алуминий, но според мен това не е от решаващо значение.

Та ако някой ги иска- негови са. Естествено като подарък, само да дойде да си ги вземе, защото като пратка би била прекалено обемиста. От района на София съм.
 Ще изчакам 10 дни. После заминават на сметището!

Бъдете здрави!