Автор Тема: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.  (Прочетена 44277 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #15 -: Февруари 21, 2015, 09:38:28 am »
Инициативата е супер-похвална! Както бях споменал в предишен коментар - Слънцето е един дълбоко недооценяван източник на СЕ, който, както се вижда, може да бъде усвояван дори със съвсем евтини и подръчни средства.

Някои мои мисли по въпроса:

1. ф50 ми се струва малковато за въздушни приложения (виж ф-то на въздуховодите по сградите...). Може би ф120 ще е далеч по-подходящо. Малко фи означава голяма скорост на въздуха за постигане на желания дебит, а оттам и необходимост от по-голяма разлика в наляганията, шум (бучене, свистене), повишено вътрешно съпротивление на цялата инсталация => повишен разход на електроенергия за вентилатора, турболенции, скъсяване на живота му и т.н.);

2. Наистина потокът въздух през първите колони от кутийки (които са по-близо до вентилатора) ще е по-голям, отколкото през последните, защото разликата в налягането там ще е най-голяма. Това може да се реши по два начина:
- като входът се пусне от другата страна (т.е. изходът ако е горе-дясно, входът да е долу-ляво);
- наистина диаметърът на отвора отдолу (на входа) на всяка колона кутии да е различен (поне на първата кутия отдолу-нагоре), като нараства в посока от вентилатора нататък. Това е проблем и при капковото напояване и въобще при всяка система, където нагнетяваш някакъв флуид през една тръба, отстрани на която има отвори през определено разстояние, и очакваш еднакъв дебит през всеки отвор. И при "мократа" клетка на Bob Boyce го има, и при барбутьора на Pantone...;

3. Панелът трябва да има подходяща ориентация и наклон за максимална ефективност през целия отоплителен сезон. Бях чел едно изследване на БАН, където бяха установили, че за ЦЕЛОГОДИШНА най-добра ефективност ориентацията трябва да бъде точно юг-югозапад, а наклонът - 38-40' спрямо хоризонта. Предполагам обаче, че тази системка няма да се ползва лятото :) , така че (може би правилно си я ориентирал) - чист юг и по-голям градус (70-80').

Благодаря за споделения опит, поздравления и със здраве да си го ползваш.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #16 -: Февруари 21, 2015, 10:15:06 am »
Атос, колкото е по голяма температурната разлика толкова е по голямо К.П.Д. Това което му предлагаш ще накара въздуха да се вдижи с много по голяма скорост. А и последните тръби няма да отдават толкова колкото първите. На повече от 2 последователно свързани според мене няма смисъл.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #17 -: Февруари 21, 2015, 10:19:49 am »
PyroVeso, във всяка пневматична система, общият дебит на преминаващия газ се определя от най-тесния диаметър в системата, така, че и Ф200 да са тръбите - все тая, все пак въздухът минава през всеки един отвор в кутиите, което определя дебита.
По-дебели тръби=по-голяма контактна площ за топлинни загуби по пътя. Ф30-50 се изолира (и прокарва през препятствия) много по-лесно, отколкото Ф120, освен ако не си решил да събаряш стени. Едва ли lz1jer иска или се е заел да прави въздуховоди по сградата:)
Завихряния и турбуленция тук са от полза, по-добро обиране на топлината по кутиите от въздуха.
Разлика в налягането между първите и последните колони кутийки тук няма, както няма и по-голям поток въздух, при затворена (тип "скачена") система, налягането ще е еднакво. Разликата ще е само във времето, в което въздухът минава през последните колони, сравнени с първите, нещо като леко вълново изоставане.
С каква скорост да вкарва въздуха зависи единствено от това, колко ще успее да го нагрее. Ако увеличи дебита, ще падне температурата. По-добре да вкарваш 100 литра на час с Т=60 градуса, отколкото 300л/час на 20 градуса.
Смятам, че изложените от него измерени данни са добри.

lz1jer, ще чакаме да качиш реална снимка при възможност, интересува ме (а и не само мен) от изпълнението на рамката и начинът на фиксирането и?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #18 -: Февруари 21, 2015, 10:31:09 am »
Атос, колкото е по голяма температурната разлика толкова е по голямо К.П.Д. Това което му предлагаш ще накара въздуха да се вдижи с много по голяма скорост. А и последните тръби няма да отдават толкова колкото първите. На повече от 2 последователно свързани според мене няма смисъл.
Скоростта като цяло в системата ще е същата, погледнато от "вход/изход", няма от какво да се промени! Вече вътре преминаването между кутийките може да е по-скоростно, но от това ще се създадат полезни вихри.
И обясни ми защо "последните тръби няма да отдават толкова, колкото първите"???
Според мен ще отдават ТОЧНО ТОЛКОВА ТОПЛИНА, КОЛКОТО И ПЪРВИТЕ! Просто ще я отдават на много по-загрят вече въздух и затова НЯМА ДА ИЗСТИВАТ ТОЛКОВА! Да не се бърка топлина с температура само!
За последното съм съгласен, трябва с експеримент да се установи оптимална схема на брой клетки с последователно и успоредно свързване, защото и двете крайности биха занижили показателите.
Въпреки, че е малко спорен въпроса, защото всяка следваща кутийка би била с по-висока температура, което значи, че ще нагрява повече. И всяка следваща ще поеме въздуха не от Т нулево (начално), а от температурата на предходната и кутийка, което си е супер!
« Последна редакция: Февруари 21, 2015, 10:36:55 am от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #19 -: Февруари 21, 2015, 10:33:05 am »
az_skeleta
Пропускаш нещо много важно, а именно че такава система с много паралелни ръкави проявява тенденция към саморегулитане тоест ако през последните ръкави премине по малко въздух той ще се нагрее повече и ще увеличи налягането си отгоре поради конвекцията и ще премине въпреки по късото разстояние на предните ръкави.
Цитат
По-добре да вкарваш 100 литра на час с Т=60 градуса, отколкото 300л/час на 20 градуса.
Обратното е atos Ако поддържаш по ниска температура са ти по малки загубите от обратно инфрачервено излъчване в атмосферата и от там се вдига КПД.  Субективното чувство е точно както казваш ти, но това е чисто субективно и ще го чувстваш само като застанеш точно пред тръбата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #20 -: Февруари 21, 2015, 10:44:31 am »
az_skeleta
... проявява тенденция към саморегулиране тоест ако през последните ръкави премине по малко въздух той ще се нагрее повече и ще увеличи налягането си отгоре поради конвекцията и ще премине въпреки по късото разстояние на предните ръкави.Обратното е atos Ако поддържаш по ниска температура са ти по малки загубите от обратно инфрачервено излъчване в атмосферата и от там се вдига КПД. 
Радико, смятам те за умен мъж - не ме разочаровай!
1. Няма как да премине "по-малко въздух" през последните ръкави, освен ако умишлено не си направил по-тесни отворите там!
2.Топли се тогава с въздушна струя 15 градуса (ако щеш и с тяга на турбина) и чакай да те стопли!
Аз лично предпочитам лек полъх от 60 градуса, пък нека да ми е "субективно усещане"!

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #21 -: Февруари 21, 2015, 11:45:32 am »
Атос, Първо ако ги надиплиш една след друга дебита ще падне. Ако искаш да го запазиш ще трябва да вдигнеш налягането на входа(по мощен вентилатор).
 2. Входящ въздух 15 градуса тръби нагряти на 100. В първата тръба ако се загрее въздуха на 20 градуса на втората ще се загрее 18 и т.н. На последната може и само да мине без да си вземе нищо. Така според мене ще падне К.П,Д.
 Нека колегата да си види каква температура излиза от колектора и ако му е малка да прегради половината и да пусне последователно другата половина. Ако и така му е студено да продължава да прегражда, но така ще има повече загуби. Ако не може да си стопли помещението по добре да изпие още бира и да си направи още един колектор според мене.


ПП. Грешка направих по нагоре. В първия тунел въздуха ще се нагрее до 35(примерно) в втория до 53. Бързах да пиша и сбърках. сори!!!
« Последна редакция: Февруари 21, 2015, 12:04:05 pm от az_skeleta »

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #22 -: Февруари 21, 2015, 12:20:01 pm »
http://prikachi.com/images.php?images/170/7936170y.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/174/7936174u.jpg
Това е монтирано на терасата ( ми). Нещо подобно е, но за вода. Ако ви интересува ще обясня как работи и колко е ефективно. От 1985 година е.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #23 -: Февруари 21, 2015, 12:25:51 pm »
atos Взех да чудя защо не ме разбираш при положение, че нещата са толкова ясни и като изчаках малко и ми дойде вторият акъл и се сетих, че приемаш изначално едно погрешно твърдение което е погрешно, аз го подминавам мислейки че ще го разбереш в контекста от което ти приемаш, че аз съм напълно и естественно съгласен с него и за това думите ми ти изглеждат много погрешни.
Цитат
По-добре да вкарваш 100 литра на час с Т=60 градуса, отколкото 300л/час на 20 градуса
Ето това е според тебе 100х60 = 300х20 което е погрешно защото всъщност
100х60 = 500х20  разликата идва от това, че при 60 градуса кутийките ще загряват много повече атмосферата отколкото при 20 градуса. Надявам се, че сега се изразих по ясно.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #24 -: Февруари 21, 2015, 01:21:56 pm »
Не, Радико, изобщо нищо не ти се разбира??? Поне аз нищичко не мога да ти схвана от обърканите обяснения...каква атмосфера тук замесваш? Конструкцията по принцип се прави със стъклен капак.
При по-силна струя  - вкарваш в стаята 20 градуса нагрят въздух.
При по-слаба - вкарваш в стаята 60 градуса нагрят въздух.
(стойностите са примерни)
Аналогия е парното при автомобила - на степен 4 вкарва силна струя в купето, но е с по-ниска температура, просто е!

az_skeleta, спокойно, ще си "вземе" от всяка една кутийка, (при подобно нагряване на боядисани в черен мат кутийки, те се нагряват повърхностно до около 200 градуса:)
За да няма топлообмен при последната кутия, значи въздухът се е нагрял максимално, което няма как да стане.
А че падал дебитът- не е страшно, при положение, че нараства температурата на потока.

Макс, това не е ли солар като на Елпунто, но в по-просто изпълнение?

П.П.Егати и терасата имаш:)))




« Последна редакция: Май 31, 2015, 07:55:08 pm от atos »

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #25 -: Февруари 21, 2015, 01:33:28 pm »
Е тогава при положение че може да сложи по слаб вентилатор с който да си намали дебита и увеличи температурата на изхода, за какво да ги връзва последователно?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #26 -: Февруари 21, 2015, 01:41:58 pm »
Знам ли...по-логично ми се струва.
Освен това ще отпаднат съмненията през коя колона колко въздух минава и за колко време.
А и въздухът има повече време да се загрее до по-висока температура, като обходи всички кутии.
Пробата би показала кое е по-удачно.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #27 -: Февруари 21, 2015, 02:14:54 pm »
Ха-ха, терасата..... това е към 25%, надясно и назад има още. По документи се води на шефа, но той живее другаде и на практика си е моя ;D
На Елпунто, доколкото съм в час, мисля че е за ток. А това е само за топла вода. Ясно се вижда тръбата. На втория ред, където е счупено стъклото и въпреки, че е счупено и при не много силно слънце не мога да си държа ръката повече от 5 секунди под стъклото.  Нагрява се до невероятна температура. Затова мисля, че няма нужда от кутийки. Просто с принудителна циркулация от единия край влиза, от другия излиза и това е. Скоростта и дебита на въздуха трябва да бъдат съобразени с големината на панела.
А тази инсталация на терасата осигурява топла вода (45 градуса) от март до октомври.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #28 -: Февруари 21, 2015, 02:18:13 pm »
Не, на Елпунто фотоволтаиците са му на покрива, а соларът (който е с вода и буферен съд) е пред къщата му на земята. Разгледай снимките в темите му, или му прочети постовете.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #29 -: Февруари 21, 2015, 03:16:40 pm »
Термодинамика какво е това

Всички тела в природата могат да се нагряват това мисля, че е ясно на всички.
Телата също така могат и да се охлаждат, това също е ясно на всички нали така.
Това което може би не е ясно на всички е, че телата могат да се нагряват и охлаждат едновременно. Не съществува в природата място или момент в който някакво тяло само се охлажда или само се нагрява или пък нито да се охлажда нито нагрява. Явлението „Постоянно нагряване и охлаждане, както и науката изучаваща го се нарича Термодинамика. Ако имаше тяло което не се нагрява и охлажда сиреч е термостатично щеше да има и термостатика, обаче такова животно няма.
Тези тела които ни изглеждат в покой „остават дълго време с една неизменна температура всъщност са в термодинамично равновесие. Телата които са заобиколени от повече по студени от тях тела отколкото от по горещи, се охлаждат. Когато заобикалящите тела са по горещи от дадено тяло  то се загрява.
Ооопс не си мислете, че ако дадено тяло е заобиколено само от по горещи тела  то не се охлажда а само се загрява. Такова тяло продължава да се охлажда, но темпото на загряване е много по високо и тялото не е в термодинамично равновесие. А това става така защото телата се загряват и охлаждат по два начина „термоконтактен“ и „вълнов“ може да го наречеме и „лъчев“
При термоконтактният начин нещата са ясни. Атомите на едното тяло са в контакт с атомите на другото тяло и им предават чрез удари енергията си.
Друго обаче е положението при вълновият начин. Всяка вълна достигнала до дадено тяло се абсорбира „Поне част от нея“ което води до повишаване температурата на тялото. Вълните които имат силно изразен термичен ефект е прието да се наричат инфрачервени.
Всяко тяло излъчва такива вълни дори и да е предпазено от абсолютно всякакъв термоконтакт примерно планетата ни  изстива въпреки, че космическият вакуум се смята за абсолютен изолатор да абсолютен но само термоконтактен.
Факт е, че най студените зимни температури се достигат при ясни нощи когато нищо не спира инфрачервеното излъчване на земята към космоса. Защо изстива нали вакуума е изолатор.
Когато земята е обърната към слънцето излъчването му е по силно от това на земята и термодинамиката и става положителна загрява се. Това както се сещате означава, че по горещите тела имат по силно излъчване и губят повече температура във излъчване. Следователно по силно нагрятите бирени кутиики ще имат и по голямо излъчване което ще нагрее хубавият парапет на макса1962 вместо да нагрее въздуха в къщата му. Ако през кутийките премине достатъчно въздух да ги охлади термоконтактно енергията ще отиде в къщата вместо в парапета. Това е то колкото по добре отнемаш енергията на кутийките толкова по студени ще са те и съответно по малки загубите  от излъчването. Тук не обръщам никакво внимание на контактните загуби от въздуха около кутийките.
Боядисването на кутийките с черен мат намалява загубите от директно отразяване на инфрачервените и други вълни. Но изобщо не значи, кутийките няма да имат собственно излъчване.