Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.

(1/14) > >>

lz1jer:
   Здравейте, качвам тук моите разработки по бирения отоплител, за да ги има във форума. Информацията е окомплектована, ако някой иска да си я запази да спомен. Ако темата се дублира, модераторите да я преместят където трябва.
   Ще обясня накратко за хората, които не са виждали такова нещо - гости на форума и случайно попаднали.
   Устройството представлява система от разпробити, залепени и боядисани в черно бирени кутии, поставени под прозрачен похлупак. При нагряване от слънцето, въздухът в кутиите се загрява и може да се отведе в помещението за отопление с вентилатор или по естествен път (ако изходната тръба е по-високо). Постъпващият в системата въздух идва от помещението, загрява се и се връща обратно пак там. Защо битени кутии? Защото те са изработени от тънък Алуминий и са отличен проводник на топлина. Освен това формата им позволява завихряне на въздуха вътре в тях и по този начин се постига по-добър топлообмен на въздуха с алуминия. Отоплителят работи само когато е слънчево времето. При подходящи условия се наблюдава повишение на температурата на изходящия въздух спрямо входящия, с 30-40 градуса по Целзий.
   Снимки и допълнителна информация има в прикачените файлове.

edin:
Браво!  :D

макс1962:
Браво и от мен! Просто, евтино, лесно и гениално!
Имам само едно съмнение и забележка - мисля, че кутийките са излишни и даже вредни. Заемат обем и не съм сигурен в ефективността им. Ако е празно ще е по-добре.

Радико:
Не Макса не е по добре
Но има още една хватка: кутиите са под стъкло ако цялото нещо е добре запечатано и празното пространство между кутиите и стъклото се запълни с газ аргон.
 

макс1962:
Това за аргона не ми е ясно и не мога да го коментирам. Но ще ти бъда благодарен, ако ми обясниш как кутийките повишават КПД-то.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия