Автор Тема: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.  (Прочетена 44261 пъти)

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
   Здравейте, качвам тук моите разработки по бирения отоплител, за да ги има във форума. Информацията е окомплектована, ако някой иска да си я запази да спомен. Ако темата се дублира, модераторите да я преместят където трябва.
   Ще обясня накратко за хората, които не са виждали такова нещо - гости на форума и случайно попаднали.
   Устройството представлява система от разпробити, залепени и боядисани в черно бирени кутии, поставени под прозрачен похлупак. При нагряване от слънцето, въздухът в кутиите се загрява и може да се отведе в помещението за отопление с вентилатор или по естествен път (ако изходната тръба е по-високо). Постъпващият в системата въздух идва от помещението, загрява се и се връща обратно пак там. Защо битени кутии? Защото те са изработени от тънък Алуминий и са отличен проводник на топлина. Освен това формата им позволява завихряне на въздуха вътре в тях и по този начин се постига по-добър топлообмен на въздуха с алуминия. Отоплителят работи само когато е слънчево времето. При подходящи условия се наблюдава повишение на температурата на изходящия въздух спрямо входящия, с 30-40 градуса по Целзий.
   Снимки и допълнителна информация има в прикачените файлове.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #1 -: Февруари 20, 2015, 03:42:19 pm »
Браво!  :D

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #2 -: Февруари 20, 2015, 08:50:11 pm »
Браво и от мен! Просто, евтино, лесно и гениално!
Имам само едно съмнение и забележка - мисля, че кутийките са излишни и даже вредни. Заемат обем и не съм сигурен в ефективността им. Ако е празно ще е по-добре.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #3 -: Февруари 20, 2015, 09:01:19 pm »
Не Макса не е по добре
Но има още една хватка: кутиите са под стъкло ако цялото нещо е добре запечатано и празното пространство между кутиите и стъклото се запълни с газ аргон.
 

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #4 -: Февруари 20, 2015, 09:27:13 pm »
Това за аргона не ми е ясно и не мога да го коментирам. Но ще ти бъда благодарен, ако ми обясниш как кутийките повишават КПД-то.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #5 -: Февруари 20, 2015, 09:35:14 pm »
Много просто ако е само една права ламарина ще има по малък контакт с въздуха ламарината ще се нагрява до по висока температура и ще излъчва повече енергия обратно в атмосферата във вид на инфрачервени лъчи.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #6 -: Февруари 20, 2015, 09:55:35 pm »
 ;D Ами караш ме да правя като децата - всеки отговор предизвиква 2 нови въпроса.
Защо е необходимо да има ламарина или каквото и да било?
В една оранжерия като няма ламарина доматите не растат ли? ;D
Същото е.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #7 -: Февруари 20, 2015, 10:03:45 pm »
според мен с многото кутийки имаме по-голяма повърхност на нагряване и съответно на топлоотдаване. Площта в случая е важна.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #8 -: Февруари 20, 2015, 10:32:01 pm »
Макс, ще ти го обясня така - представи си разликата между нагрявана вода на котлон, на обикновен бойлер и на проточен бойлер.
Първия вариант - ползваш еднократно и докато загрее вторият съд минава време, това е твоето предложение-да няма кутийки.
Втория вариант, това е сегашната постановка на lz1jer - то е все едно да включиш бойлера си на 4, но чрез тънка струйка да го ползваш като проточен. Има топлина, но ниска ефективност.
Третият и най - ефективен вариант е колоните кутийки да са свързани не паралелно, а последователно, така ще се получи СЕРПЕНТИНЕН ЕФЕКТ-все едно имаш истински проточен бойлер.
Представи си, че това са все-пак не бойлери, а нагреватели за въздух!
Знаеш какво е серпентина и ефектът от него, нали?
Ползва се както за топлопоемане, така и за топлоотдаване (дестилация на ракия, уиски и т.н.)
По-голяма допирна повърхност, по-дълъг изминат работен път от въздуха и повече време за нагряването му.
« Последна редакция: Февруари 20, 2015, 10:35:38 pm от atos »

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #9 -: Февруари 20, 2015, 10:37:57 pm »
   Има най-различни варианти - с ламарина, с гофрирана алуминиева тръба, с алуминиево фолио, но кенчетата са класика. Оригиналната идея е с кенчета, даже се продават готови отоплители с кенчета. Един даже беше правил изследване, каква е най-подходящата форма на дупката на дъното на бирената кутия. Според мен извивките на кенчето създават допълнителна турбуленция на въздуха и подобряват топлообмена. В тази връзка смятам, че скоростта на потока не трябва да е много голяма за да има време алуминия да отдаде енергията си на въздуха, който е лош топлоносител. Веднъж измерих 58 градуса на изхода при 6 градуса на входа - това е измерено директно на изхода при самия отоплител. Като сложих въздуховодите до стаята нещата се влошиха значително и сега обмислям как да изолирам по-добре тръбите. При слънчев ден като днешния получавам 35-40 градуса на изхода на системата т.е мерено на тръбата в стаята. Може да се оптимизира още.

   Да добавя една мисъл. При последователно свързване е ясно какво става, но при успоредно (както е в случая) не се знае дали през всяка колонка "тече" еднакво количество въздух дори ако напора се осигурява от вентилатор. Това може би е минус на тази конструкция.
   
  Поздрави.
« Последна редакция: Февруари 20, 2015, 10:47:03 pm от lz1jer »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #10 -: Февруари 20, 2015, 10:48:16 pm »
Свържи ги вътре последователно и ще удвоиш КПД-то.
За изолация на вход/изход тръби можеш да ползваш облицовка за тръби за парно.
Представляват нещо като кухи дебелостенни тръби от материал, наподобяващ плътен дунапрен.
Важно е да вкарваш топлия въздух отдолу в помещението заради инверсията.
« Последна редакция: Февруари 20, 2015, 10:59:16 pm от atos »

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #11 -: Февруари 20, 2015, 10:53:51 pm »
  Има такава възможност и може да стане лесно при тази конструкция. Ще пробвам като се стопи снега на терасата.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #12 -: Февруари 20, 2015, 11:14:51 pm »
За изолация на вход/изход тръби можеш да ползваш облицовка за тръби за парно.
Представляват нещо като кухи дебелостенни тръби от материал, наподобяващ плътен дунапрен.
Важно е да вкарваш топлия въздух отдолу в помещението заради инверсията.

   Ползвах от микропорестата (мека, черна) изолация и отгоре с алуминиево тиксо за защита от атмосферно влияние и УВ лъчи. И подаващата и връщащата тръби са на 20см от пода, достатъчно раздалечени за да не се дава "накъсо" въздуха.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #13 -: Февруари 20, 2015, 11:17:49 pm »
Тука ако се върже един нискотемпературен стърлинг може да имаме напрежение и подобрена конвекция  8)

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.
« Отговор #14 -: Февруари 20, 2015, 11:43:16 pm »
   Имах идея вентилатора да се върти от малък фотоволтаичен панел. Имам отделни панели 12х12см (2.5Вата) и ще ги вкарам в горната част под поликарбоната. И без това вентилатора трябва да се върти само когато има слънце...