Автор Тема: Въпрос за паралелно свързване на акумулатори  (Прочетена 6922 пъти)

angel777

  • Гост
Привет!
Бихте ли ми помогнали за паралелно свързване на два акумулатора, за фотоволтаичната ми система?
Акумулаторите не са еднакви. Единият е 100 Ah , другият 150 Ah. Контролерът ми е 30 А , инверторът - 2000 W.
Четох за тези изравнителни токове.Попадна ми следната схема с диоди, дали е подходяща и диодите там са KD2003, 100 V, 5 A, и SBL3040PT 40 А.
В друга схема пише, че ампеража на всички диоди трябва да е съответно равен на половината от Ah на всяка батерия...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за паралелно свързване на акумулатори
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2015, 08:49:41 am »
Спадът на напрежението върху тези диоди е 1.2 волта това ще заблуждава зарядното устройство и акумулаторите ще остават постоянно незаредени при положение че разликата между напълно зареден и изтощен 12V.  акумулатор е 3V.
Това значи около 30% от капацитета. А за изравнителните токове не се притеснявай
това е като при скачените съдове ще има изравнителен ток няколко минути, часове, но все някога потенциала "нивото" ще се изравни тогава вече двата акумулатора ще си работят като един по голям. Ще имаш проблеми единствено ако единият е почти умрял а другият е чисто нов. Моят съвет е зареди ги добре и двата и ако разликата в напреженията им е до 0.3 0.4V.  ги свързвай спокойно в паралел. 

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Въпрос за паралелно свързване на акумулатори
« Отговор #2 -: Февруари 12, 2015, 12:27:27 pm »
angel777, здравей.
Първо както казва Радико, акумулаторите могат да бъдат свързани паралелно без каквито и да било проблеми стига същите да са нови или поне на една възраст (еднакво експлоатирани) и най-важното да няма някой от тях пробила клетка. Също е абсолютно задължително условие преди да се свържат паралелно и двата акумулатора да бъдат напълно заредени (предварително).
Второ схемата която предлагаш има основна грешка и тя е, че диодите са свързани последователно на товара, което означава, че 5 амперовия диод ще изгори на момента. Като цяло схемата която си нарисувал на листа е непрактична - неприложима в твоя случай. Друго основно заблуждение което забелязвам е използването на 5А диод в качеството му на токов ограничител. Веднага ти казвам, това че един диод е 5А не значи, че токът през него ще се ограничи до тези 5А :). Токът зависи от подаденото входно напрежение в следствие на което имаш заряден ток и в твоя случай плюс консумирания ток, разделено на броя акумулатори/диоди, в твоя случай 2бр.
Не знам какъв контролер използваш, но повечето такива би трябвало да имат вграден "чарджер" за акумулатора и управление на подключването на същия към товара при спад на напрежение под номинала. Иначе можеш да използваш фабричен DC/DC чарджер и с един 40А шотки диод да го подадеш към веригата контролер-инвертор. Ако не не разбираш за какво говоря, ще драсна блок схемичка.