Автор Тема: Най-добрата звукова карта  (Прочетена 27060 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #15 -: Февруари 12, 2015, 08:48:44 am »
nizo това което казваш е така, както и останалите колеги. В общи линии мненията за качествения звук се припокриват на всички. Не съм аудиофил и най-малкото ще изпадна във вманиачаване, колко максимален качествен звук ще получа, защото ще го слушам, а няма да го меря с уреди, за да се хваля наляво-надясно. Въпросът е, че когато човек е решил да си купи нещо дето не е консуматив, то поне да е свястно - марково, а не биташко и задоволително. Да се инвестират хиляди левове за някаква карта, дето само с 1-2 единици била по-добра от онази 10 пъти по-евтината, разбира се не си струва, ако човек не е маниак.

За кабелите на тонколоните и входните
За значението на кабелите и пр. знам, чел съм опита на колегите от БГ-аудио. Ползвам кабели за колони, вграден в стените с тръба - едножилен кабел 1.5 кв.мм., задължително български, никакви китайски кабели. Българските проводници са със 100% чиста мед. То си личи при запояването, а пък китайските са някакви сплави, дето половин час не можеш да ги запоиш.
За входен кабел ползвам оптичен - това за мен е най-доброто решение, ако усилвателя има оптичен вход.

За акустиката на помещението
Там каквото дойде. Нямам намерение да си превръщам жилището в студио или експериментална лаборатория, да ми се смеят кокошките после.

За "смоците" по USB-кабела и др. цифрови кабели
Не съм експериментирал, не зная със сигурност, но доколкото ми е понятна електронната техника, няма как по цифров сигнал да се получи шум, защото ако случайно го има, то той се наслагва върху бинарния код, който не се променя, променя се само нивото на 0 и 1, което не е кахър. Ако от такъв кабел има шум, то той вероятно е влязъл не през интерфейсната шина на кабела, а през масата, общия извод или през захранването - и там трябва да се търси проблема.

Скоро си купувах дълъг 10 м HDMI-кабел и момчето-продавач ми каза "компетентно", че с този дълъг кабел щял съм да имам лошо качество :D. Предложи ми къс и много скъп кабел - вика ей това е нещото, което ти трябва. Направих се, че съм от Малко Чочовен и тъпо и упорито исках и си купих дългия некачествен кабел. В крайна сметка нямаше никаква разлика в качеството от къс и дълъг HDMI-кабел /изпробвано/. Хайде допускам някой бит по някое време да се е повредил и вместо да свети бял пиксел, свети черен, но аз пък в този момент не съм бил пред екрана.  :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #16 -: Февруари 12, 2015, 09:05:50 am »
Цитат
Ако не нахално сподели с невежите под каква форма е кислорода в обикновените медни кабели
Под формата на Йони разбира се под каква друга да е и когато два електрона тръгнат от старта и единия мине направо, а другия заобикаля йони, пътя му е по дълъг и сещай се какво става.
Но все пак да обърна внимание и на още един факт:  Отворил бях специална тема точно по този въпрос ама никой не написа нищо там. Тези спорове са за там, не за тази тема.
« Последна редакция: Февруари 12, 2015, 09:51:48 am от atos »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #17 -: Февруари 12, 2015, 11:00:24 am »
Сигурно си прав, няма да спорим за посоката на кабелите, нито за кабелите от без кислородна мед. Ако не нахално сподели с невежите под каква форма е кислорода в обикновените медни кабели. Също ще се радвам да чуя какво влияние оказва USB кабела на звука след като по него минава цифров сигнал, как по точно съсипва кодирания аудио сигнал.
Поста ми не е с цел заяждане а да обясниш на неверниците като мен как последния метър от електропреносната мрежа оказва фатално влияние на звука.

Отговорът е "Изкривявания" и "Хармоници". Каква е формата на кислорода няма никакво значение, за ФАКТИТЕ, а те са това, което реално ни интересува. Философии и дълбоки теории са за онези, които от 50 години се занимават да радват хората, с производство на уникални кабели. Например на Аудиокуест, един от флагманските кабели King Cobra е резултат от търсене на подходящ кабел за НАСА (що ли не ползват обникновена мед). В процес на това търсене е направен кабел от мед, с екструдирано сребро отгоре, а кабелът след този процес се подлага на екзо и ендотермична обработка. У дома сме прослушвали такъв кабел и ни увиснаха ченетата. Това беше момент на откровение и от там насетне, започна големия филм с кабелите. До този момент аз не вярвах, че няма да чуя хубав звук, ако не си сложа, качествени кабели. Няма да излъжа, ако кажа, че в Хай Енд системите, кабелите играят ролята на някогашните еквилайзери, но без да внасят фазови кривочи.
Относно цифровите сигнали. Там влиянието на кабела е още по-голямо, понеже се работи с много по-високи честоти.
И на края да кажа, че не само липсата на кислород прави кабела добър, но и самата му кристална структура, която се получава при изтеглянето му. Вече има нови методи за изтегляне на кабели, които са си производствена тайна.
« Последна редакция: Февруари 12, 2015, 11:05:58 am от edin »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #18 -: Февруари 12, 2015, 11:04:29 am »
Цитат
Скоро си купувах дълъг 10 м HDMI-кабел и момчето-продавач ми каза "компетентно", че с този дълъг кабел щял съм да имам лошо качество

Правилно ти е казало момчето. Кабелите оказват влияние и на картината. Хора, това е цяла индустрия и нали не мислите, че производителите са играли на руска рулетка, когато са инвестирали милиарди в масова хипноза. Това е несериозно.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 371
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #19 -: Февруари 12, 2015, 09:52:29 pm »
Другарчета, доста съм се занимавал със звукови карти, но най ме кефи стария Soundblaster Live! Player 1024, 4 канала е - с лампов усилвател с 4 бр. QQE03/12  и 2 ECC-та. Колоните са 4 бр. "Амфитон".
По-добър звук не съм чувал, даже и с най-яките дижейски карти и Home Theater.
Другото е от ЛУКАВАГО!
Поздрави

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #20 -: Февруари 12, 2015, 11:40:14 pm »
О, колега, че как няма да те кефи, след като QQE03/12 е най-аналитично свирещата лампа. Малко и е висок трети хармоник и товари ухото, но пък бистротата на звука е убийствена.
Извинявам се на автора на темата за спама!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #21 -: Февруари 13, 2015, 12:27:18 am »
Ламповите усилватели имат най-нисък коефициент на нелинейни изкривявания. Това се знае от всеки...Така беше преди 30 години, така е и досега.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #22 -: Февруари 13, 2015, 07:57:18 am »
Ksurnev Това е своего рода самонавиване тебе те кефи че слушаш музуката ПО ТОЗИ НАЧИН  а не защото слушаш наистина качественно пресъздаден звук. Тук нещата опират до личен вкус и спора става безсмислен щото нали един харесва повече пуйка друг повече свинско и Т.Н.
Но не мога да не вметна че всички лампоманиаци съвсем случайно пропускат да обръщат внимание на ниските честоти. Въпреки че според много хора не може да се пресъздаде добре звукова картина без качествени ниски. А там братче ламповите усилватели са гола вода. Когато измислят постояннотоков траф и го сложат във някой лампов усилвател той ще извади най перфектният звук в света но до тогава усилвател с два трансформатора няма как да работи на 20 херца така добре както на 1000. защото за да работи добре траф на такава честота трябва да е колкото индустриален електрожен.
  Съзнавам че дори и след това дето писах ти ще продължаваш да твърдиш, че ламповият звук е по добър, но причината за това не е в лампите а в теб самия, както споменах за пуйката и свинското.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #23 -: Февруари 13, 2015, 08:34:11 am »
Ламповите усилватели имат най-нисък коефициент на нелинейни изкривявания. Това се знае от всеки...Така беше преди 30 години, така е и досега.

Не съм много съгласен с това изказване. Провери колко е клирфактора на един качествен транзисторен усилвател и ще видиш, че е мноооооооого над ламповия. Ламповите се движат в обхвата 1-10%, а примерно един качествен транзисторен и то с мощност в пъти над ламповия е около 0,0003%. Имам култов модел на Onkyo /транзисторен JFET, не интегрален/ и звукът му е невероятен. Никакви нелинейни изкривявания на пълна мощ. Никакъв шум на празен ход, усилен докрай.

Има транзистори - JFET, които са изключително линейни и докарват ламповия звук.
Недостатъка при транзисторните усилватели е обратната връзка, защото изхода е нискоомен, а обратното ЕДН от високоговорителите влиза на входа на усилвателя през обратната връзка. Това не може да се случи при лампов усилвател, защото изходът му е изключително високоомен, затова и се слага изходен трансформатор. А и повечето лампови нямат обратна връзка.

Има обаче начин да се премахне обратното ЕДН от говорителите, прави се нещо, като аудиоснабер, който обира обратното ЕДН.  :D
Тогава звукът от качествен транзисторен усилвател, който има в пъти по-малко нелинейни изкривявания, става в пъти по-добър от ламповия усилвател.

Мисля, че темата не се прецаква с тези отклонения, защото това е точно по темата - аудио.
« Последна редакция: Февруари 13, 2015, 08:37:31 am от EDM electronics »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #24 -: Февруари 13, 2015, 09:18:32 am »
Съгласен съм за повечето неща...има различни изпълнения.
При яко " греене" обаче, лампата си е лампа:)
Аз лично не съм маниак, най- ми допада да си слушам с хубави слушалки...стерео ефектът е най- директен и отпада нуждата от акустика...

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #25 -: Февруари 13, 2015, 12:45:33 pm »
Защо кадърно направен лампов усилвател, звучи приятно и естествено, за разлика от полупроводников с минимален клир фактор?
Клир факторът не е никакъв критерий за хубав звук. Защо? Защото това, което е важно в хармоничния спектър е начинът, по който затихват хармониците, а не тяхното ниво. При хубавите лампови усилватели, хармониците затихват в линейна последователност, т.е. всеки пореден хармоник във възходящ ред е с точно определено по-ниско ниво от предхождащия го. Това е естественото в природата затихване на вълните и вашето ухо го усеща с възторг.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #26 -: Февруари 13, 2015, 01:11:41 pm »
edin
Моето ухо не е във възторг от такъв звук. Нали ти написах за свинското и пуйката.
има и хора като мен който обичат да чуват музиката освен с ушите си и с  диафрагмата си. За жалост т6ози звук е непосилен за всички лампови усилватели който се вместват в обем по малък от един кубически метър и с тегло под 500 кг.
 Аз за такова лампово прасе нямам кочина за това предпочитам транзисторна пуйка.
Глиставите лампови прасета до около 100 килограма дето са, го докарват много чист ама и доста писклив звук е те това не ме кефи, сори. Хората дето обичат силни емоции, обичат мощни и качествено звучащи басове.
« Последна редакция: Февруари 13, 2015, 04:40:54 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #27 -: Февруари 13, 2015, 01:34:07 pm »
Без да съм специалист по ламповите НЧ-усилватели, мисля, че особено приятното им звучене се дължи на неестественото им възпроизвеждане на входния сигнал. Усилва някак хармониците и се получава по-различно звучене, но както Радико се изрази, един харесва луканката с ГМО, друг морски деликатеси.

Впрочем, така стоят нещата и с озвучителните тела. В аудио форумите масово се превъзнасят там хорни, ТЛ, широколентови ВГ и пр., като номбър уан, но на практика нещата са по-различни, оценени от ценители, които не са маниаци - безпристрастни. Целта на всичко е реклама с цел продажба на ретро техника /два чарка на кръст на баснословна цена/, за която се твърди, че била по-добра от съвременната.  ;D

Лъжа и измама е, че ламповите усилватели, хорните, ТЛ и чисто широколентови озвучавания дават най-добрия звук. Това е техника само за джазмени.  :D

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #28 -: Февруари 13, 2015, 01:48:20 pm »
Най-важното е какво на вас ви харесва. Другото са празни приказки.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #29 -: Февруари 13, 2015, 01:51:39 pm »
Най-важното е какво на вас ви харесва. Другото са празни приказки.

Така е. Другото е закачка.  :D