Автор Тема: Най-добрата звукова карта  (Прочетена 26905 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Z - Оркестър Вагнер
Най-добрата звукова карта
« -: Февруари 11, 2015, 05:15:32 pm »
Колеги,
търся да закупя най-добрата предлагана на пазара звукова карта, с върхово отношение сигнал/шум и работна честота. Не съм много запознат с тия неща и се нуждая от съвет за марка, модел и т.н. Добре ще е да е външна картата, за да не я сменям заедно с компютъра периодически. Необходими са ми 5+1 канала и стерео също, въобще аудиофилска карта.

Разгледах някой из Интернет, но повечето са със 7+1 канала, а не знам дали ще върши работа за по-стария стандарт 5+1 канала?

Ако някой знае нещо по въпроса, ще съм благодарен да сподели.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #1 -: Февруари 11, 2015, 05:42:10 pm »
За стерео има наистина страхотни решения, но не и със звукова карта. За кино не ти трябва да се ръсиш много пари. Намери си някой Креатив втора употреба за филми и един ДАК на Аудиокуест - "Fly Dragon" http://www.ebay.co.uk/itm/High-Quality-Dac-Audioquest-DragonflyDac-/221662098665?pt=UK_Sound_Vision_Other&hash=item339c1734e9
Audioquest  е на върха в аудиото, с още две три фирми.
Дакът го има и в Киров http://www.kirov-high-end.bg/kirov/?page=products&subpage=vpr&pid=755






Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #2 -: Февруари 11, 2015, 05:51:24 pm »
Тука при нас май е тия са най добри като отношение цена качество тя втората не е толкова евтина ама е със 192 килохерцоваа дискридитация
https://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=581978
https://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=579463

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #3 -: Февруари 11, 2015, 06:01:19 pm »
Това отговаря на изискванията и това бих взел http://www.pazaruvaj.com/zvukovi-karti-c3140/esi/juli-p35855382/
За аудио обаче, aз лично в близко бъдеще, сe надявам да стана собственик на Fly Dragon  :) Набелязал съм си го.
« Последна редакция: Февруари 11, 2015, 06:04:33 pm от edin »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #4 -: Февруари 11, 2015, 06:45:08 pm »
http://us.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-zxr

Нали се сещаш, че ако сложиш нещо в компа без да е подходящо екранирано от околните тоци и полета, не правиш нищо? За USB "чушки"-те ... не искам да коментирам просто.
Има и още няколко неща:
1. Трябва ти наистина добър източник. Под "източник" имам предвид файл който е с подходящо качество на "записа". Всякаква lose компресия чупи звука, и после не можеш да го възстановиш до оригиналното му състояние каквото ще и да имаш. Истината е некомпресиран файл с достатъчно висока честота на семплиране, обаче поради огромния размер на данните почти никъде не се ползва.
2. Трябват ти възпроизвеждащи устройства, които да могат да изсвирят качествено това, което ще им подадеш. Там също е една наука, която почти всички подминават.
3. И накрая - трябва ти помещение, в което да се насладиш на това, за което си похарчил торба пари.
А, да ... 4. Трябва ти наистина качествен компютър (не говоря за мощност, а за качество на изработката). Всякакви икономии от кондензатори и филтри по захранването и дънната платка ще ти вкарат шум в картата.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #5 -: Февруари 11, 2015, 07:02:44 pm »
Цитат
За USB "чушки"-те ... не искам да коментирам просто.

Далече си от истинското аудио колега, щом Audioquest, не ти говори нищо. Тази тяхната чушка, ще надсвири, всичките компютърни карти накуп, ако ще и да имат 200db S/N .

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #6 -: Февруари 11, 2015, 08:12:57 pm »
Колеги, който не е боледувал от тази болест аудиофилията, само той не знае за какво става въпрос...
Какво показва кумулативният ми над 10 годишен опит в областта?
Да се направи наистина качествен източник на звук (ЦАП, DAC) е изключително трудно и нестандартно занимание!
Изобщо забравете за 24-бита 192KHz - това са утопии, по-големи от Комунизма. Практически постижимото при нормални условия (без криогенни камери, КПД под 1% и т.н.) са около 18 бита и... 96KHz макс (даже още при 88KHz нещата започват да стават леко безсмислени...)

Особено при източника трябват изключително чисти захранвания! Изходът на повечето DAC-чипове е в границите на +- 2mA, което означава, че при 16-битова резолюция, електрическият сигнал, отговарящ на най-младшия бит е 4 / 65536 = ~60 nA (шестдесет НАНО-ампера!!!).
При времевата резолюция нещата стават още по-страшни... Най-големият враг на чистия аудио-сигнал е т.нар. "джитър". Това е девиацията във времето от точния момент, в който трябва да бъде възпроизведен един семпъл. А грешка във времето е равносилна на грешка в стойността -> губим битове, губим фаза и изобщо... Та затова са необходими свръхточни и свръх-стабилизирани кварцове, филтри на генерираните от тях сигнали и т.н. Джитърът на повечето купешки устройства надвишава НЯКОЛКО ПЪТИ периода на един семпъл, а битовата резолюция рядко превишава 12-13 реални бита. Сами си правете сметка за какво "качество" става въпрос...

Купешко нещо свястно няма да намерите, колкото и да е прехвалено! Или ако е наистина направено като хората, за качеството, което гоним ще струва такива пари, че тутакси ще си посипете главата с пепел... (4-5-цифрени суми. Не се шегувам!)
Остава нещо, което е разработка на човек, който знае какво точно прави, от друга страна е вложил достатъчно време и усилия за да създаде сносен комерсиален продукт, и не на последно място - иска му цена съвсем символична, която разбира се не оправдава времето, самоусъвършенстването и труда му, но все пак е нещо, с което може да преживява и да се развива.
Например това това, намерило международно признание тук.

Силно препоръчвам ЛАМПОВ предусилвател след възможно най-качествен DAC. Логиката е - колкото по-"отрано" хванете сигнала и го усилите без да го скапвате (с лампа), толкова в по-голяма степен той си запазва истинските характеристики, детайли, звучене и т.н. В противен случай, ако го оцапате още в зародиш, сипвайки му в гърлото песък (силиций = полупроводници), толкова по-нататък само усилвате сторената беля...

Нататък усилвателят и звуковъзпроизвеждащите устройства (колони, рупори, оупън-бафъл) също не са без значение, но ако работата е оакана още в зародиш - забравете те да "поправят" стореното и да ви решат проблемите...

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #7 -: Февруари 11, 2015, 08:54:38 pm »
И каква е целта на заниманието и харченето на излишни пари.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #8 -: Февруари 11, 2015, 09:21:24 pm »
Колеги, благодаря на всички отзовали се. Доста компетентни съвети. Ще прегледам всички предложения и ще преценя. Зная, че PyroVeso е аудиофил и ще разгледам обстойно неговото предложение, да видя тоя пич от Варна какво е сътворил.

Ето аз на какво се бях спрял, мисля, че е най-доброто: http://www.ebay.com/itm/NEW-Asus-Xonar-Essence-STX-PCI-Express-x1-Sound-Card-/160714949944?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item256b5b8538

Тук пък има аудио карти /сносни/ на много тънка цена: http://www.emag.bg/zvukovi-platki/c?ref=category_center-2_4

juliang, това което предложи също е от върховите постижения. Но защо с външна карта през USB ще има шумове, нали сигнала е цифров?
За слушане ползвам само Фубар и lossles файлове. По-добро от това аз не знам. А лослес файловете нямат разлика с аудиото, защото са съвсем леко компресирани, така че при разархивиране си стават същите - поне такова ми е субективното усещане.

ppipilica, зададе интересен въпрос  :). Целта на харченето на пари е те да бъдат превърнати в приятни спомени, в неща които доставят удоволствие, радост. А всеки се радва на различни неща. Пък цената на една част от компютър не мисля, че е някакъв голям харч, особено когато човек се чуди какво да ги прави тези пари  ;)  8).

А може ли някой да ми каже, ако си взема карта 7+1, ще става ли за 5+1?
« Последна редакция: Февруари 11, 2015, 09:26:30 pm от EDM electronics »

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #9 -: Февруари 11, 2015, 09:37:04 pm »
Само не се впускай в дебрите на аудиофилите да купуваш някви неща със съмнителен ефект, някой заклети аудиофили ще се закълнат че има разлика между кабел за 500 лева и обикновен такъв. То не е само да купиш скъпа карта, кабели и лампов усилвател, то има доста работа като акустична обработка на подходящо помещение и подходящи колони, трябва да имаш и добър слух да чуеш резултата от многото похарчени пари. Щом търсиш части за комп трябва да си наясно че трудно се намират качествени файлове с музика за комп подходящи за многото пари наляти в добра система.
Попрочети малко в тоя форум, може и да си го чел вече, https://bgaudioclub.org/forum.php

Velektra

  • Гост
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #10 -: Февруари 11, 2015, 10:30:57 pm »
EDM electronics, вземи си тая
http://www.emag.bg/zvukova-platka-creative-x-fi-surround-pro-5-1-usb-70sb109500002/pd/EQNN7BBBM/
и не си губи времето и парите.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #11 -: Февруари 11, 2015, 11:10:27 pm »
EDM electronics, аз също се интересувам от качествен звук, макар да не се определям като аудиофил. Просто съм си спретнал хубава система. Искам в тази връзка да кажа, че звуковата карта в крайна сметка не дава кой знае какво качество, защото дори евтините карти имат доста добри показатели. Ако наистина търсиш хубав звук, то трябва да си определиш някаква цел и тогава да се мъчиш да я постигнеш. Аудиофилията няма край и затова е добре човек да си постави някакви граници. Най-голямо значение за качеството, всъщност играе самата стая. Стаята влияе много на звука, защото създава отражения и стоящи вълни. Може би е редно, вместо да инвестираш в скъпа карта, да видиш дали може да направиш нещо полезно с акустиката на стаята и чак след това да инвестираш в по-качествени компоненти. Този Asus Xonar определено е хубава карта, но замислял ли си се около цялостната акустика. Например аз съм с NI Audio Kontrol 1, която е хубава карта, но например от компютъра ми постоянно идва шум, защото въртят 2 вентилатора. Т.е. какво се получава при мен ... картата има SNR над 100db, усилвателя също има SNR над 100db, а в стаята има шум над 20-30db от вентилаторите, а и през зимните месеци бучи и климатик. Т.е. язък за високите SNR.
Иначе аз си взех външна карта не толкова заради по-доброто качество, а заради истинската ASIO поддръжка. ASIO помага когато свириш с MIDI инструмент да речем, да чуваш звука със значително по-малко закъснение, спрямо една вградена карта.

Относно варненеца, известен като Dj Popa, аз лично съм малко скептичен. Сглобява някакви DAC-ове и ги хвали на думи, но като цяло чипа е от евтините и присъства в абсолютно най-евтините звукови карти. Чипа поддържа sampling rate до 48кHz, а SNR е под 100db, което говори само по себе си. Моята карта съм я купувал ехее, вече минаха години и поддържа 24bit 192kHz. Картите ги сглобява на ръка, нямат елементарен вход да си пуснеш микрофон, а ги продава на цени, които са меко казано неоправдани. Може новите разработки да са по-добри, но липсата на вход, за мен ги прави неизползваеми.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #12 -: Февруари 12, 2015, 12:13:15 am »
Само не се впускай в дебрите на аудиофилите да купуваш някви неща със съмнителен ефект, някой заклети аудиофили ще се закълнат че има разлика между кабел за 500 лева и обикновен такъв.

Разбира се, че няма да има, ако ти предложа обикновения такъв за 500лв. Работата е там, че разлика има и само напълно глух човек, няма да я чуе, ако присъства на прослушване. Личния ми опит с кабели е доста голям. Всеки сменен кабел с по-качествен, води до голяма промяна в цялостната звукова картина. От значение е и USB кабела от компа до външния ДАК, от ДАК-а до усилвателя, от компа до контакта, както и бушонът в захранването на компа, бушонът на усилвателя, кабелите от усилвателя до тонколоните, вътрешното окабеляване на тонколоните и филтрите им...........пък да не говоря, че жиците имат посока на свирене.
Невероятно, но.....факт. Но не се притеснявайте, има аудиофили, които тези неща не ги вълнуват и не вярват в тях. За щастие, от както Киров дойде на пазара, на много хора им се отпушиха ушите  ;)
 

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #13 -: Февруари 12, 2015, 01:16:35 am »
Сигурно си прав, няма да спорим за посоката на кабелите, нито за кабелите от без кислородна мед. Ако не нахално сподели с невежите под каква форма е кислорода в обикновените медни кабели. Също ще се радвам да чуя какво влияние оказва USB кабела на звука след като по него минава цифров сигнал, как по точно съсипва кодирания аудио сигнал.
Поста ми не е с цел заяждане а да обясниш на неверниците като мен как последния метър от електропреносната мрежа оказва фатално влияние на звука.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Най-добрата звукова карта
« Отговор #14 -: Февруари 12, 2015, 01:21:57 am »
Въпросните ефекти и влияния могат да бъдат от значение само в крайния етап от възпроизвеждането на звука, който е аналогов вече!
При пренос на сигнала докато е цифров, не може да има такива ефекти!
Може да има загуба на информация (011001011010101), но е малко вероятно да стане (разбирай - невъзможно), дори при неекранирани кабели.

Крайното стъпало решава всичко (и сигналът, вкаран в него от корекциите). Ако е нужна някаква прецизност, то тя трябва да е точно в този участък - от предусилвателя, до колоните!
« Последна редакция: Февруари 12, 2015, 01:26:50 am от atos »