Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 184468 пъти)

Неактивен krasias

• Специалист
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 492
  • Рейтинг: 105
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #750 -: Декември 31, 2017, 09:55:50 pm »
velko, ето това може почти всичко  https://www.ef-panels.com/price-solar-energy-suppliers-hybrid-inverter-bg. Соларен Енергиен Доставчик и може да работи и като он грид и оф грид да зарежда акумулатори и още много възможности за настройка, само дето е доста скъп.

Неактивен velko

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 132
  • Рейтинг: 11
« Отговор #751 -: Януари 29, 2018, 11:13:30 pm »
Здрасти на всички колеги... Проблем с диспечер МРрТ-3квА. Започва да дава много често грешка 06-,, а нормално напрежение на изхода .Без причина изключва и пищи аларма.Някой да имал този проблем? Благодаря...

Неактивен ELPUNTO

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 324
  • Рейтинг: 165
    • balkanmysteries.com/bg
« Отговор #752 -: Януари 30, 2018, 07:53:09 pm »
velko провери акумулаторите, ел. връзки на клемите, напрежение, електролит.
Акумулаторите трябва да са добре заредени, да имат електролит и да не се товарят с много
голям ток през зимата.При ниски температури, те имат по малък капацитет и се саморазреждат
бързо.

Провери какво значи грешка 06 в ръководството на диспечера.      ???

Неактивен velko

• Подготвен
  • **
« Отговор #753 -: Януари 30, 2018, 09:28:01 pm »
Elpunto, значи ще проверя дали връзки и акумулатори са добре.Грешка 06 обозначава ненормално напрежение на изхода и изключва ..

Неактивен velko

• Подготвен
  • **
« Отговор #754 -: Февруари 20, 2018, 05:18:36 pm »
Elpunto, проверих всички връзки на акумулатори и  са ок от наблюдение на работа на диспечера разбрах че грешка 06 се явява само във режим -панели _батерия.Когато е на мрежата няма проблем.Може би някой от акумулаторите пада бързо.

Неактивен valex

• Специалист
  • Сериозен
  • Публикации: 1 135
  • Рейтинг: 156
  • изчислителна техника
« Отговор #755 -: Февруари 20, 2018, 08:17:25 pm »
velko
Сложи един волтметър на изхода. Пробвай рязко да натовариш инвертора и гледай да засечеш напрежението преди да даде грешката. Предполагам, че ти е скапан някой акумулатор и не достига мощност на инвертора да вдигне изходното напрежение до минимума му и тогава дава грешката. От друга страна би трябвало да си е нормална ситуация без извеждане на грешка?

Неактивен ELPUNTO

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
    • balkanmysteries.com/bg
« Отговор #756 -: Февруари 24, 2018, 08:06:16 pm »
На 24 февруари 2016 г. поставих 4 бр. тягови акумулатори с електролит 12 V / 180 Ah
и моята Домашна Ел. Централка заработи в пълен комплект.

Изминаха две години, това значи над 700 цикъла заряд/разряд за батериите . . .
Акумулаторите работят добре, не съм забелязал намаляване на капацитета им,
разбира се и аз полагам грижи, държа ги в щадящ режим през зимата.
През м.декември и януари настройвам ДФвЕЦ в режим, в който батериите са заредени 
на 100% и не се черпи ток от тях, само ако падне мрежата и няма слънце батериите захранват ДФвЕЦ.

Това е заради ниските T* - ри през зимата, батериите губят капацитета си, без да се
черпи ток от тях.Сега  през февруари, който е значително по топъл, батериите работят в
обичайния си режим заряд/разряд. 

Така се надявам да съхраня батериите поне за 5 години, но дали ще се получи . . .      ???

Неактивен velko

• Подготвен
  • **
« Отговор #757 -: Март 01, 2018, 11:50:25 am »
Elpunto при добро обслужване може да те изкарат и 7 и 8 години.Мойте ги тествам и се оказа че един е извън строя. Но геловите тягови Fiam са ок. Един от т.н.полутягови отказа.Явно полутяговите не вършат добра работа..

Неактивен velko

• Подготвен
  • **
« Отговор #758 -: Март 09, 2018, 05:31:41 pm »
Elpunto, как мислиш?Ако спретна един акумулаторен пакет от 50аh., Дали ще кара системата до залез... Понеже един 100ач.тягов на молл е 500 лв.. по 4=2000

Неактивен ELPUNTO

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
    • balkanmysteries.com/bg
« Отговор #759 -: Март 11, 2018, 08:42:21 am »
Elpunto, как мислиш?Ако спретна един акумулаторен пакет от 50аh., Дали ще кара системата до залез... Понеже един 100ач.тягов на молл е 500 лв.. по 4=2000

velko акум. пакет от 4 бр.  12V /  50Ah  оловни акумулатора има има капацитет около 2,5 кВт/ч
От тези 2,5 кВт/ч ти можеш да ползваш около 400 - 500 Вт без опасност да повредиш батериите
т.е. да ползваш батериите дълго време може би 4 - 5 години . . . или повече      ???

Ако черпиш многократно повече от 500 Вт ти започваш да правиш дълбок разряд, което ще съкрати живота на
батериите . . . . те няма да доживеят 5 години     >:(    ще умрат преждевременно     :'(   

Не знам от къде си взел цената 500 лв. за 1 бр. тягов акумулатор  50 Ah    :o
Батериите на Монбат-Монтана са по евтини, мисля че една тягова киселинна батерия 12V / 100 Ah е под 300лв.
През 2016 г. аз купих 4 бр. тягови киселинни батерии 12V / 180 Ah за 1 400 лв. с ДДС ,
от представителя на Монбат . . . . . . "Тристан 02". В цената бе включена и доставката на батериите,
докараха ми ги заредени направо вкъщи, готови за мотаж    ;D

Неактивен velko

• Подготвен
  • **
« Отговор #760 -: Март 13, 2018, 06:18:44 pm »
Elpunto, много благодаря за информацията..От наблюдение на работата на диспечера виждам, че хладилник , тв, лаптоп и водни помпи не надхвърля 400-500 вата. Мощни консуматори включвам през мрежата за да не се разреждат акумулаторите. Аз закупих през май 2016.Два броя тягови fiam 100ah.втора употреба за 300лв.И след това още два за 200лв.но един умря и затова се налага да помислим за нови 50аh.

Неактивен sasma

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 134
  • Рейтинг: 7
« Отговор #761 -: Май 21, 2018, 03:47:03 pm »
Отдавна не съм задавал въпроси. :) ето един
Има ли вероятност моя Диспечер да работи паралелно с мрежата, защото имам интересен проблем, ето и проблема -
Например: Диспечера е заредил акумулаторите (като ги поддържа на 54 волта ) и е на нещо като стендбай и дърпа от панелите колкото му трябва за поддържането на акумулаторите и къщата. Докато аз реша да пусна пералнята и след като си дръпне водата и почва да си я затопля и моментно се получава къщата почва да консумира над 2500W. И какво се получава: както Диспечера е на стендбай и трябва да произведе над 2500W, то какво прави спира панелите изцяло за 10-15 секунди и смуче само от акумулаторите тези над 2500W след тези 15 секунди пак включва панелите и си работи нормално и дърпа максимално от панелите които не са хич малко 12 панела по 250W приблизително, но ако в този период на 15 секунди ако издържи акумулаторите всичко е наред, но ако не издържи минава към енергото. Това е голям проблем за мене има ли начин да го няма това 10 секундово прекъсване на панелите, има ли начин да работи паралелно с мрежата. Мога да реша проблема с закупуване на още акумулатори за да може да издържи тези 15 секунди, но не ми се инвестира за акумулатори аз не искам да съхранявам енергията а да го ползвам само пред деня.
Моля, за съвети как да реша този проблем, може пък да има някакви настройки дето не ги знам. Благодаря предварително....

Неактивен velko

• Подготвен
  • **
« Отговор #762 -: Май 21, 2018, 10:43:40 pm »
Sasma, радвам се да те видя във форума и във връзка с твоята дфвц,.. ама по въпроса с пералнята ... при мен също дърпа 2000вата от панел и акумулатори но за няколко секунди и включва мрежа понеже акумулатори са втора употреба.Но аз се справям така*10секунди от мрежата и толкова...ти с какви акумулатори си.Аз мисля да направя един пакет от чисто нови акумулатори автомобилни и да видя колко ще издържи...

Неактивен velko

• Подготвен
  • **
« Отговор #763 -: Май 22, 2018, 12:30:06 pm »
Sasma ти как разбра че дърпа само от акумулаторите ? Нали настройката е- SBU, панел, батерия и накрая мрежа. 

Неактивен sasma

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 134
  • Рейтинг: 7
« Отговор #764 -: Май 22, 2018, 03:56:56 pm »
Подразбира се нали си има иконки на менюто и от програмката се разбира, изцяло изключва панелите и после пак ги пуска и на тази пауза е*ава акумулаторите и ако не издържат на напъна включва се на енергото. Мисля да сложа димер и на пералнята както сложих на ел. бойлер. Ако, има някакво друго решение ще съм ви благодарен, някой друг дали има същия проблем?(не съм сигурен дали е някакъв проблем или така е настроен Диспечера възможно е да има два режима на стендбай и на пълно използване на панелите.)