Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488675 пъти)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #615 -: Май 20, 2017, 02:52:20 am »
Има начин и без да се занимаваш с енергото, даже е по-добър и ефикасен, все пак новите елмери може да им бъзикаш коефициента без да откачаш елмера, така че ако има нещо нередно идва техник и го бъзика и всичко е наред.
Значи купуваш си елмер сертифициран с пломба слагаш го в табло и водиш нотариус и двамата записвате показанията на двата елмера и запечатвате ключалките на двете табла, енергото нищо не знае по въпроса, изтича почти месец и пак с нотариуса записвате показанията. Е натам вече е ясно ако има разлика по-голяма от допустимата грешка, дела разправии и така нататък.
Та проверката трябва да е без знанието на енергото.
Аз имам чувството че новите елмери ловят и реактивна енергия и ни я товарят на сметката.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #616 -: Май 20, 2017, 09:57:32 am »
Локо, въпроса с баланса е много актуален и е много скъп за решение поединично. Както казваш има огромна разлика между консумацията (и производството) зима-лято, както и ден-нощ. Не случайно държавата е инвестирала във ВЕЦ-ове, ПАВЕЦ-ове и т.н. Също така когато имаш промишлени консуматори които работят денонощно това помага да се намали разликата в консумациите през отделните периоди.
За мен по-реалистичното е да продаваш излишната си енергия, която съвпада с часовете и дните на по-висока консумация, и да купуваш енергия във времената когато тя е по-евтина, или не произвеждаш достатъчно.
Мисля че е изгодно през нощта да си ползваш някаква енергия от мрежата по нощна тарифа, при условие че ще успееш да продадеш нещо през деня, което да ти покрие разходите по закупуването й. Същото се отнася и за зимата - тогава ще взимаш нещо от мрежата, но пък през лятото ще можеш да продаваш повече отколкото консумираш.
По този начин ще ползваш огромните възможности на мрежата да балансира консумацията, вместо да се чудиш как самичък да я събираш.
За съжаление в момента у нас възможностите за продажба в мрежата са толкова усложнени, че е на практика невъзможно да го направиш.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #617 -: Май 23, 2017, 09:03:31 pm »
Днес е 23 май 2017 г. Днес се навършва точно 1 година откакто монтирах контролен
електромер.Реших все пак да направя баланс за добива и разхода на ел. енергия
за периода 23 май 2016 г. - 23 май 2017 г.
Има един период от 01 май - 13 май 2017 г. за който нямам показанията на ЧЕЗ елмера, но
ще дам някакви показания по аналогия с 13 - 23 май.

За 1 година според показанията на контролния ми елмер, домакинството е изразходвало
1 626, 2 кВт/ч.

За периода 23 май 2016 г.  -  23 май 2017 г. енергийният баланс на домакинството
изглежда така :

ток мрежа нощта тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .277,8 кВт/ч
ток мрежа дневна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 556,8 кВт/ч
ток произведен от ДФвЕЦ  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .791,6 кВт/ч
                                                  -------------------------------------------
Общо изразходван ток  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1 626,2 кВт/ч

Вижда се, че тока от ДФвЕЦ и тока от мрежата са в съотношение 50% / 50%.
Това съотношение можеше да бъде в полза на ДФвЕЦ 60 % / 40% ако можех да
"складирам"  "излишния" ток произведен през летните месеци (май средата, юни, юли, август и септември).

За съжаление все още нямам система за "складиране" на излишната ел. енергия.   :(







Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #618 -: Май 23, 2017, 09:18:01 pm »
ELPUNTO
Вариант за 'складиране ' на електричество когато има излишък е да се 'продава', дава 'назаем', да се прави нещо с него, което да вади пари или материални облаги така, че  зимата да има какво да изразходваш (като паричен ресурс примерно)
Това е вариантът, докато се намери подходящ акумулатор :).
« Последна редакция: Май 24, 2017, 05:16:33 pm от atos »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #619 -: Май 24, 2017, 03:03:47 pm »
valex идеята да се продава (или разменя на бартер) излишната ел. енергия е добра, но не е лесна за изпълнение.
На този етап да се продава ток на ЧЕЗ или друго ЕРП е невъзможно по причина пречки от ЕРП - тата .

Бих могъл да продавам ток на някоя от съседните до мен къщи.Няма пречки да пусна 20 - 30 м. кабел, да монтирам
контролен елмер и да захраня съседа с ток от ДФвЕЦ.Мисля че на примерна цена 0,10 лв. за 1 кВТ/ч ще се намерят желаещи. 

Проблемът е там, че през летните месеци добивът на ДФвЕЦ е 10 - 12 кВт/ч на ден.От тези 10 - 12 кВт/ч аз
изразходвам около 4 кВт/ч, останалите 8 мога да пусна на "пазара"   :) , но . . . 
Съседът, който ще купува от мен тока, със сигурност ще хареса ток по 0,10 лв. за 1 кВт/ч,  ще усети благинката
и ще иска да черпи повече от 8 кВт, а аз няма да мога да произведа повече с моята Домашна Централка . . .
със скромните 8 ФВ панела и 2 kWp инсталира мощност.

Когато от Диспечера се черпи ток повече от това което произвеждат ФВ панели, Диспечерът взема от акумулаторите,
но когато и това не достига . . . започва да черпи ток от мрежата . . . тогава, аз ще продавам тока по 0,10 лв, а ще
го купувам от ЕРП по 0,15 - 0,18 лв.Моята сметка няма да излезе на +    :(

За да не стане това, ми трябва някакъв контролер който да измерва добива от ДФвЕЦ, да измерва собственото ми потребление и "излишъкът" от ток да пуска на "пазара" за продан.Когато купувачът прескочи допустимият праг, контролерът да прекъсне тока към него или да го ограничи   ??? Нямам такъв контролер.

Преди две години, когато монтирах ФВ панели без Диспечер и акумулатори, писах че ми трябва подобна система.
Колегите от Форума предложиха идеи, но аз не направих нищо по въпроса.
Такава "интелигентна" система , която да измерва добива на ток, собственото ми потребление и да насочва
"излишъкът" от ел. енергия било към буферния съд за топла вода, било към някаква ел.печка за отопление или
да го пуска на "пазара" ми е нужна.Тази система ще повиши ефективността на ДФвЕЦ и ще направи минимални
загубите от непроизведен и неоползотворен ток. 
В тази връзка отправям молба за съдействие, трябва ми помощ да направя контролер - "интелигентен разпределител".
Мисля, че екип от хардуерист, програмист и моя милост ще го направим за не повече от 6 месеца.
В същност този "интелигентен разпределител" ще е основата на т.н. "умна къща" или  smart home

 

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #620 -: Май 24, 2017, 03:12:22 pm »
ELPUNTO
Може да се направи. Аз се замислям даже да участвам в такава разработка. Бих предложил да се базира на Arduino и готови други модули така, че да може да се изработи от по-вече хора. С готовите модули се избягва производството на платки и могат едновременно няколко души да работят по проекта.
« Последна редакция: Май 24, 2017, 05:16:55 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #621 -: Май 24, 2017, 05:20:36 pm »
ELPUNTO
Вариант за 'складиране ' на електричество когато има излишък е да се 'продава', дава 'назаем', да се прави нещо с него, което да вади пари или материални облаги така, че  зимата да има какво да изразходваш (като паричен ресурс примерно)
Това е вариантът, докато се намери подходящ акумулатор :).

Става!
Сключваш бартерна сделка с някой "съсед" от Австралия, който има същата соларна система ;D
Неговият ден за теб ще е нощ и обратно, неговата зима за теб ще е лято ...и така...
Проблемът е да се опъне кабел до там... :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #622 -: Май 24, 2017, 05:36:34 pm »
Да може да се направи обаче трябва съседа да има "при него или при тебе" Демек да захранваш съседа със контролер за използване на фотоволтаик паралелно със мрежата и на него да му намалява консумацията от мрежата според твойте възможности и според неговите моментни нужди. Въпроса опира по скоро до това колко е наясно съседа със нещата и дали ще ги приеме. Да не си каже, че се опитваш да го пързаляш нещо. Иначе и аз бих помогнал в една такава разработка. 

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #623 -: Май 24, 2017, 06:54:12 pm »
atos, Радико това което предлагате на майтап ще стане рано или късно действителност.
За сега в БГ това е неосъществимо, но ще стане . . . някога . . .

Говоря за локални мрежи, ако съседите около мен или в близост имат свои ДФвЕЦ, между нас може да се пуснат
кабели, които да образуват локална мрежа, свързваща Домашните Ел. Централи.Ако някоя ДФвЕЦ има
"излишък" от ток, го пуска в локалната мрежа, който има недостиг, черпи от локалната мрежа.
Ако всички Дом. Централи имат излишък, може да се мисли за общ "склад" за ток.   
Ако всички имат недостиг се черпи от ел. разпределителната мрежа на ЕРП - то.

Разбира се, че ще има проблеми със синхронизирането на честотата, с товара, отчитането и пр.
Това са решими задачи, krasias е специалиста по ел. мрежи и ще каже как се прави.

Но с днешна дата нямам такива проблеми.   :)

valex разбира се, по добре е да се използват готови модули, отколкото да се правят единични
уникати контролери.Ако имаш под ръка у теб такъв модул, можем да започнем проектирането
на "разпределителя" още утре . . . 

valex предлагам подробностите да съгласуваме на личния.



Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #624 -: Май 25, 2017, 12:35:13 pm »
ELPUNTO, помислих малко по въпроса за локалната мрежа, предложението е интересно но ще има доста проблеми с една такава мрежа. За синхронизацията On grid инверторите ще се справят добре, притеснява ме обаче малката мощност на една такава локална мрежа. Аз предлагам да помислим за един малък ВЕЦ 20-30kW който да служи като основа на мрежата, и трябва да се направи разпределение на товара по часове. Собствениците на ДФвЕЦ в тази мрежа трябва да ползват ток извън пиковите часове, така те ще печелят повече и няма да се претоварва мрежата. Толкова засега, продължавам да мисля по въпроса, ще се радвам и други колеги да се включат с идеи.
« Последна редакция: Май 25, 2017, 08:04:03 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #625 -: Май 25, 2017, 04:53:37 pm »
Закон за енергетиката http://lex.bg/laws/ldoc/2135475623
По-точно глава 4.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #626 -: Май 26, 2017, 12:15:29 am »
krasias една мини ВЕЦ 30 kW комбинирана с ДФвЕЦ е перфектно решение, това е моята мечта . . .  :)
Но аз не знам в БГ да има монтирани и действащи такива мини ВЕЦ.
Ако ти знаеш къде има такава ВЕЦ, кажи, много бих искал да видя как изглежда  :o
Изобщо в БГ този вид ВЕИ т.е. мини и микро ВЕЦ като че ли не се използва,
въпреки, че  имаме много реки с голям, но неизползван потенциа.

Так, че за бъдещите локални мрежи от ДФвЕЦ, може би ще е по добре да се използва дизел агрегат
или газ - генератор като постоянен източник, към който да се свържат ДФвЕЦ.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #627 -: Май 26, 2017, 03:26:24 am »
Като идея е добра но като изпълнение е невъзможно да се направи домашна мини ВЕЦ, само сметни колко вода ще ти трябвада произведеш 1 киловат ток, умножи по излишните киловати и още един път умножи по дните с излишен ток. Ма то не е само водата то ще трябват помпи, турбини, резервоари и не на последно място разправия с местните власти.
Според мен най-ефикасно е ако загряваш някакво вещество, ся не помня но четох някъде че готварската сол има голям коефициент и някъде в щатите имало соларна централа за ток, през деня голям рефлектор топли резервоар със сол и я разтопява, не е много само 800 градуса, а през нощта солта топли вода и прави ток. Та ако направиш един резервоар сол перфектно изолиран и го топлиш с излишния ток за зимата ще имаш доста топлина за отопление, бе всичко е в сметките, вземи лист и молив и попиши малко. И си избирай такива варианти дето мое да станат в домашна обстановка.
« Последна редакция: Май 26, 2017, 05:12:09 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #628 -: Май 26, 2017, 05:17:37 pm »
ppipilica, айде да помогнеш малко в тия "сметки" ;D
Ако има резон в идеята, няколко френелови лещи и един танк със сол биха вършили добра работа?

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #629 -: Май 27, 2017, 12:59:18 am »
Офф ти па намери с какво да помагам, много съм зле със сметките, ще се пробвам да намеря линка дето го четох.
Живота ме е научил да различавам реалните неща от тия дето са в мечтите или много ни се иска ма няма как да се получат.