Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 493140 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #585 -: Януари 24, 2017, 12:42:07 pm »
Здравей, venstano!
Ти разполагаш с предимство, което малко хора имат - тепърва ще строиш. Затова можеш предварително да съобразиш кое, как и къде да разположиш, докато всички останали просто нагаждат според това, което имат.
Разбираемо е, че всичко опира до средствата, които смяташ да отделиш за енергийния си проект. Въпросът е да не търсиш онази криворазбрана от повечето колеги "възвръщаемост", а автономност.
Казвам го в такъв смисъл - енергийната обезпеченост вече трябва да се смята като необходимост, не като инвестиция. Ако инвестирам в тоалетна чиния и италиански мрамор - не търся възвръщаемост, нали :D

Аз бих поставил на целия покрив аморфни фотоволтаици и вакуумни колектори на терасата.
Аморфните фотоволтаици произвеждат електричество и когато не пече слънце, стига да е в светлата част на деня.
Да, за същата мощност като моно/поли кристалните трябва да са с два пъти по-голяма площ, но енергията от тях ще е с доста по-малки амплитудни колебания в количествен аспект. Цената им е по-ниска и са подходящи за системи не свързани с ЕРП-тата.
Още повече, че аморфните ФВ могат да са и във вид на фолио, което ги прави практически "огъваеми", лесни за монтаж на всяко място и устойчиви на градушки, например.

Това е мое виждане и не ангажирам никого с него, разбира се.

Има и комбиниран вариант:
Фотоволтаични термални панели /PVT/ - служат за комбинирано производство на електроенергия и топла вода. Комбинацията на фотоволтаичната част с термален колектор води до значително нарастване ефективността на силициевата клетка поради нейното охлаждане, а отнетата топлина служи за осигуряване на топла вода - както за нуждите на домакинството, така и за отоплението на жилището. Те се явяват решение за добива на два крайни продукта - ток и топла вода - произведени от една и съща работна площ.


Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #586 -: Януари 24, 2017, 01:48:19 pm »
venstano, ФЕЦ са предназначени за производство на ток а не за БГВ. С шест фотоволтаични панела по 250Wp ще имаш 1500 вата мощност. Тази мощност няма да ти свърши никаква работа при 300 литров бойлер, нито може да ти захрани термопомпата. Така че по добре е да се ориентираш към вакуумно тръбни или плоско селективнни колектори.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #587 -: Януари 24, 2017, 10:12:47 pm »
 Поздрави venstano !
Предлагам ти да отвориш нова тема по твоя въпрос. Така коментарите ще бъдат по-конкретни надявам се.
Конкретно ти предлагам да разгледаш отоплението и електрическата част отделно. В смисъл котелно и бойлер на вакуумни панели. Добавката към електроенергията (не можеш 100% да си откачен от енергото освен ако не искаш от време на време да си на "тъмно" :) ) на фотоволтаици.
В този форум има много идеи, но така или иначе някой трябва да ги реализира. Ако не можеш сам (никой не е добър в много области) най-добре се обърни към няколко фирми да ти направят съответните оферти за системите. А тук във форума ще ти коментират доколко са адекватни решенията.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #588 -: Януари 26, 2017, 11:15:37 am »
ЗДрасти, venstano, пред същата дилема съм, така че пускай тема и давай да умуваме. Дори и да знае човек какво иска е трудно да се предвиди всичко. За термопомпите въздух-вода имай едно на ум, защото ефективността им се влияе от много неща. Задължително предвиди резервно отопление при студ под -10град. Още повече, че си на доста високо, както си писал. Вакуумните колектори са по-ефективни зимата, поради добрата изолация и съответно малките загуби. Може да метнеш адно око на analogov.com за обща информация. Друг е въпросът каква инместиция е нужна за подобна нискотемпературна хибридна отоплителна система. Като ориентир мога да дам следното:
ТП въздух-вода, асемблирана в БГ ~5-7к лв
Водни конвектори ~400-500лв/бр
Вакуумно-тръбни колектори ~500-700лв/кв.м
Резервно отопление (камина, котел) ~1-4к лв
Буфер. бойлер 1-3к лв
Инсталация (тръби, арматура, помпи, др) ~зависи от сложност, материали, автоматизация

В крайна сметка за посочената от теб квадратура няма да е по-малко от 20к лв, това грубо без да смятаме труда по изграждането. Ако се добеви и ФВ инсталация нещата стават още по-сериозни.
Като начало мисля е достатъчно, да не цапаме повече тука.
Поздрави!..

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #589 -: Януари 26, 2017, 01:45:45 pm »
Няма нужда от отделна тема, тъй като всички разисквания досега са си точно по тази тема.
По-добре информацията да е събрана в една тема, а не разпиляна в няколко.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #590 -: Февруари 04, 2017, 06:19:33 pm »
Измина почти една календарна година откакто моята ДФвЕЦ работи напълно комплектована.
На 24 февруари 2016 г. поставих пакет нови батерии 4 бр. 12V / 180 Ah.

Ето какви са резултатите от работата на ДФвЕЦ за 2016 г.

Ток от мрежата . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  960 кВт/ч
Ток от ДФвЕЦ  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 540 кВт/ч
                                             -----------------------------------------
Общо ток изразходван през 2016 г. . . . . . . . . . . . .1 500 кВт/ч

Сума платена за ток от мрежата през 2016 г . . . . . . . 168,05 лв.

Тук трябва да направя едно уточнение. На 23 май 2016 г. монтирах контролен електромер и
вече измервах тока произведен от ДФвЕЦ.Така че, 540 кВт/ч е тока произведен от юни до
края на 2016 г.

Тока произведен от 01. януари до 23 май е не по-малко от 250 кВт/ч.
Преценявам че е толкова съдейки по сметките за ток за периода 01. януари до 23 май.

Така реалната консумация на тока за 2016 г. изглежда :

Ток от мрежата . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  960 кВт/ч
Ток от ДФвЕЦ  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 790 кВт/ч
                                             -----------------------------------------
Общо ток изразходван през 2016 г. . . . . . . . . . . . .1 750 кВт/ч

Какво мога да кажа като цяло за работата на моята ДФвЕЦ ?
Системата работи надежно.Слава Богу, в сняг, студ, дъжд и пек ДФвЕЦ работи.
Не съм имал повреди от страна на цялата инсталация.

Когато мрежата падне, ДФвЕЦ превключва мигновенно, аз дори не разбирам това.
Вкъщи токът не е прекъсвал нито за минута повече от година.

Токът произведен от ДФвЕЦ за 2016 г. а именно 790 кВт/ч е ток, който е изразходван от домакинството.
Практически системата може да произведе повече ел. енергия, може би 1 500 кВт/ч, може би и повече  :o
Просто през летните месеци има излишък от ток който домакинството не може да изразходва.

Изводите които правя за себе си са:
- в този си вид системата може да задоволи нуждите на домакинството така
  през лятото . . . . . . . . . 100%
  пролет - есен . . . . . . . . 50-60%
  през зимата  . . . . . . . . .10-15%
- за да се достигне 100% собствен ток през сезона пролет - есен, трябва да се добавят поне още 4 бр.
  ФВ панели и пакет акумулатори с общ капацитет 20 кВт/ч
- трябва да се работи в посока Акумулиращи системи на топлинна и ел. енергия изключвам акумулаторите.
- трябва да се разработи система за размразяване и топене на сняг

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #591 -: Февруари 21, 2017, 08:38:35 pm »


Моята Дом ЕЦ се състои от 9 панела 240W, Диспечера ми е 4000W и 5000 VA ( каква е разликата не знам), което работи на 48v акумулатори. Чудя се как може да му добавя ветрогенератор която е на 24v ( или два ветрогенератора по 24v?

« Последна редакция: Февруари 21, 2017, 09:51:52 pm от atos »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #592 -: Февруари 21, 2017, 08:56:46 pm »
Sasma, това означава че твоя диспечер може да работи на 4000W в непрекъснат режим и за 30 минути на максимум 5000W. При тестове на същия диспечер превключва на мрежа чак на 5600W, което значи че има доста запас от мощност. Sasma, има ветрогенератори на 48V, също така има контролери за ветрогенератори които имат по няколко изходни напрежения, например за 12, 24 , и 48V.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #593 -: Февруари 21, 2017, 09:33:07 pm »
Sasma, това означава че твоя диспечер може да работи на 4000W в непрекъснат режим и за 30 минути на максимум 5000W. При тестове на същия диспечер превключва на мрежа чак на 5600W, което значи че има доста запас от мощност. Sasma, има ветрогенератори на 48V, също така има контролери за ветрогенератори които имат по няколко изходни напрежения, например за 12, 24 , и 48V.

Ако си купя 24v (48v са много скъпи) как според вас трябва да го свържа в системата?

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #594 -: Февруари 23, 2017, 05:02:20 pm »
Домашна Фвц..

Fohar

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #595 -: Февруари 24, 2017, 06:10:40 pm »
Разликата между VA (волтампер) и W (ват) в променливотоковите вериги съвсем накратко се нарича "косинус фи", "cos(фи)", "power factor" или "фактор на мощността".

Това е важен, дори бих казал основополагащ момент в електротехниката, и е добре да се знае. Ето повече инфо:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80_%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0

http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=Phisics&Number=1948351068&page=&view=&sb=&vc=1

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #596 -: Февруари 24, 2017, 08:08:53 pm »
Fohar Добра идея да публикуваш това въпреки, че не знам даи мястото му е точно в тази чисто практическа тема. А е добре защото в този форум все още има хора които са убедени, че електрическият генератор генерира два вида енергия и ги изпраща едновременно по жицата.
Активна и реактивна. Ама ние хората все още не сме дорасли да знаем как да използваме и двата вида. Само отделни личности били разбрали как става номера с използването на реактивната енергия, но видиш ли някой от тях искат милиарди за да разкрият тайната, на другите няколко я масони я илюминати са им платили да си трайкат и така ние сме си тънели в нищета поради този колосален заговор за скриване не реактивната енергия.
Мъкааа, Мъкааа.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #597 -: Март 12, 2017, 01:21:29 pm »
Здравейте, диспечера ми е  4000W  и 5000VA  да речем че се наложи да пусна няколко ел. уреда  и те преминават тия 4000W, но е свързан към енергото дали има проблем това, и ако превиша много W дали ще се изключи Диспечера?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #598 -: Март 12, 2017, 01:55:27 pm »
Sasma, след като диспечера те превключи към енергото, той вече не се влияе от това колко в повече ток консумираш от енергото. Ако обаче намалиш консумацията на ток в границите в които работи диспечера той отново ще се включи.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #599 -: Март 15, 2017, 09:04:30 pm »
Sasma, след като диспечера те превключи към енергото, той вече не се влияе от това колко в повече ток консумираш от енергото. Ако обаче намалиш консумацията на ток в границите в които работи диспечера той отново ще се включи.

Когато например Диспечера ми е минал вече на енергото ( както винаги през нощта когато няма слънце) пускам сушилнята която е приблизително 3 kw. имам и хладилник и фризер които са включени постоянно и ме е страх да пускам климатика тогава консумацията става приблизително над 5 kw.