Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488856 пъти)

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #570 -: Януари 21, 2017, 05:30:28 pm »
plcsoft - не е безотговорност, чиста проба алчност си е.

Казваш алчността до такава степен ни е заслепила че, сме загубили човешкото у себе си! Може, и да си прав!?
За това не бях се замислял! :(

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #571 -: Януари 21, 2017, 07:33:59 pm »
Бат Мишо, в енергетиката е приета думата "синхронизация" и обикновено се използва когато влизаш с генератора в паралел с мрежата. Диспечера на ELPUNTO не работи в паралел с мрежата той има бръз трансверен ключ който превключва между работа с панели и мрежа. И след диспечера енергията трябва да е повече заради произведената от панелите. Според мен е много вероятно да се повредил стария контролен електромер, скоро имах подобен проблем с контролен електромер (от старите) в едно заведение. За останалите мога да кажа че много се филмирате, даже го избивате на мистика. Много ми е интересно някой да ми покаже как ще стане това да влезеш в паралел с мрежата с несинхронизиран генератор ама без защити на изхода. Това си е чиста проба взрив и то страшен, а няма как да управляваш толкова точно генератора че да е около външната синусоида че да не стане взрив а да предизвикаш само малки смущения.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #572 -: Януари 21, 2017, 07:49:08 pm »
Механичния електромер не може да отчете малки консуматори - уреди на stand-by, разни зарядни за телефони ,включени в мрежата и т.н.
А има и още нещо - на коя сметка е тока консумиран от самия диспечер?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #573 -: Януари 21, 2017, 07:52:48 pm »
Диспечера не консумира от мрежата, той се захранва от акумулаторите, изключиш ли акумулаторите той спира напълно дори и да има мрежа.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #574 -: Януари 21, 2017, 09:45:36 pm »
Ако е приета синхронизация така да бъде! Аз не съм спец по силова енергетика. Пък и като се размислих, установих че освен по фаза, трябва синхронизиране и по амплитуда. Иначе, източника с по малка амплитуда става консуматор. А пък до какво положение, какво ще последва е друг въпрос. Аз съм по скоро фен на меренето. От погрешно, неправилно мерене идват много заблуди. Я вижте колко СЕ е "открита" по този начин!  ;D
Все пак, за мен има неяснота. Къде точно е контролният електромер? Ако е на финала, ще мери мрежата+ДЕЦ. Тогава е логично след като е измерил мрежата до някакво показание, след превключване към ДЕЦ това показание да се повишава. Но ELPUNTO съобщава обратното. Както и да е, нека той да уточни!
Според мен, най добре би било да има електромер който да мери само ДЕЦ и един финален, сборен.

zeepk

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #575 -: Януари 22, 2017, 02:05:12 pm »
... повод казаното от h2motor за уникални БГ водноелектрически съоръжения: ПАВЕЦ "Чаира" - е, работи само 8 часа в генераторен режим, но като мощност си е почти цял блок на АЕЦ-а.

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/pavec-chaira-centralata-koiato-ne-pozvoli-rejim-na-toka--232109/

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #576 -: Януари 22, 2017, 03:16:06 pm »
При мен електромера е електронен с дистанционно отчитане Слава Богу не съм имал проблем.Например  видях ,че когато Дфвец поеме всички консуматори и няма нищо включено показва 0.00кв.моментна консумация и свети червена лапичка а когато има дори 10w консумация си я отчита и червената лапа изгасва.Тя свети само при нулева консумация..А иначе сметката ми за ток е 28-29лв.Ще видим лятото живот и здраве... 8)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #577 -: Януари 22, 2017, 07:17:20 pm »
Имам питане относно диспечера..През няколко дни се получава следното:На дисплея показва ,че акумулаторите се зареждат а лампата която мига при заряд свети постонно всеедно като че са напълно заредени и диспечера се чуди какво да прави и се мъчи да превключи а не може и като го рестартирам се оправя.Ако някой е имал подобен проблем,моля за съдеиствие. ???

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 397
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #578 -: Януари 23, 2017, 08:46:35 am »
krasias - взрив чак не, между генераторите има проводници, трансформатори..постоплят се жиците.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #579 -: Януари 23, 2017, 09:35:53 am »
h2motor, в мрежата с която се свързваш енергията е в мегавати, как си мислиш колко енергия ти трябва да си правиш тея номера с мрежата. Знаеш ли колко загуби са това и за производителя и за мрежата, и това само и само да се вдигнат сметките на потребителите. Това са абсурдни и несъстоятелни твърдения, от подобни неща няма никаква полза и енергото. От момента в който влезеш с генератора в паралел с мрежата, честотата на мрежата държи вече оборотите на генератора, мрежата буквално го заковава на необходимите обороти. Ако решиш да вдигнеш оборотите на генератора то започваш да вкарваш ток в мрежата но оборотите си остават непроменени. За да правиш тези измествания на фазите ще ти трябва генератор с по голяма мощност от външната мрежа и буквално ще сринеш мрежата. Питам аз кой е тоя луд който вместо да произвежда електроенергия, ще създава загуби в мрежата и това с цел да печели от потребителите. Не ви ли се струва доста абсурдно това нещо.
« Последна редакция: Януари 23, 2017, 09:59:35 am от krasias »

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 397
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #580 -: Януари 23, 2017, 10:46:18 am »
krasias - никой не ги прави номерата , те си се случват при включване и изключване пък потребителите плащат и работата е 6. По въпроса за повредените електромери нека да засича разликата в други периоди за да види как тя се мени. Не е нормално да плащат потребителите за киловат за час консумиран при положение че реално са похарчили - получили с 15% примерно по малко.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #581 -: Януари 23, 2017, 11:17:38 am »
Добре обясни по точно какво се случва при включване и изключване колко време трае това включване и изключване и дали загубите са за мрежата или за потребителите. Да знае се че има някой смущения в мрежата, но тези смущения идват повече от консуматори. И също се знае че тези смущения са неустойчиви и се разпространяват на много малко разстояние от източника им. Така че няма смисъл от създаването на смущения. Искам да ти кажа че аз не защитавам енергото щото и аз си плащам сметките там. Но да говориме неща които са в разрез с физичните закони и здравата логика някак си не ни отива, технически форум сме.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #582 -: Януари 23, 2017, 09:06:18 pm »
Ако обикновен електромер е включен във верига, която се превключва с повече от 50хц, почва да бърка, При около 400хц буквално спира. Това може да е причината.
« Последна редакция: Януари 23, 2017, 09:51:30 pm от dymelsoft »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #583 -: Януари 24, 2017, 12:07:20 am »
Днес, понеделник 23 януари, в 23:00 ч засякох показанията на двата електромера,
на ЧЕЗ и на моя контролен ел-мер.
Слава Богу, сега показанията са нормални !

Ето показанията на ЧЕЗ :
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  13,3 кВт/ч
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   5,0 кВт/ч
                                                 ------------------------------
общо ток мрежа  . . . . . . . . . . . .. . . .. . . . . . . 18,3 кВт/ч

Контролен електромер, отчита ток мрежа + ток ДФвЕЦ :
контролен ел-мер . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .21,6 кВт/ч

Или за три денонощия 21, 22 и 23 януари добивът на ДФвЕЦ е . . . . .   3,3 кВт/ч.
Така нещата стават приемливи, 21 и 22 януари бяха облачни и мъгливи на 23 имаше някаква светлина
и оскъдно слънце.

Възможно е при големите студове, броячът на контролния ел-мер да е блокирал., или нещо
в ел-мера да се е бъгнало  :o
Но до сега не е имало такова разминаване, показанията на двата ел-мера съвпадаха !

Кто цяло добивът на ток през януари е нисък. 9 дена панелите бяха покрити със сняг и ДФвЕЦ не работи.
Два пъти се опитвах да разчистя снега от панелите, но не успях.Обилният снеговалеж и ниските температури
проваляха героичните ми опити. Едва на третия път, с помощта на приятел успяхме да разчистим панелите
и ДФвЕЦ заработи.

Въпреки това аз съм доволен, защото нито за минута къщата не е била без ток.На практика ДФвЕЦ работеше в
режим на UPS. При ниските полярни температури и обилния сняг, спирането на ток дори за 1 час щеше да е
катастрофално . . . .
В тази тежка зима, двете слънчеви системи, Слънчевото парно и ДФвЕЦ работят добре.
Трябва само панелите да са почистени от сняг и . . . слънцето да  свети . . .  :)
 





Неактивен venstano

  • Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #584 -: Януари 24, 2017, 11:46:30 am »
Здравейте колеги,
Благодарение на този страхотен форум и от темите на ELPUNTO за слънчевото парно и домашната ФЕЦ се запалих по този вид усвояване на енергия. Тъй като съм пред започване на строеж на къща на 1300м надморска височина на южен склон на Витоша, сега му е времето дето се вика да предвидя колкото се може повече от нещата,които биха ми били полезни. Къщата ще бъде подобна на тази на ELPUNTO,като на юг съм предвидил на терасата,която е на втория етаж с дължина 10м, да може да се наредят слънчеви колектори или фотоволтаици. Ще се живее целогодишно,защото малката ми дъщеря е с белодробни проблеми и Софийския въздух я скапва :(. Мисля в котелното,което е на първия етаж да предвидя шахта под земята(по примера на ELPUNTO) за Буферен(акумулаторен съд),който все още не съм решил колко литра да бъде.Топлозагубите на къщата са сметнати 12kw, защото е 2 етажа по 100м2,но реално ще се отопляват не повече от 160м2.Външната изолация ще бъде 15см Неопор. Отоплението изцяло водно подово, като ми се иска да е с термопомпа(консумираща около 4-5kw) заради по добрия комфорт и възможност за дистанционнен контрол.А в хола на първия етаж камина на дърва за бекъп вариант и живия огън. Системата я взаимствам от съсед живеещ наблизо,но заради проблемите с ел.захранването в района(води се вилна зона) и въпреки че имам 15kw трифазен ток има пикове и падове на напрежението,което няма да се отразява добре нито на термопомпата нито на останалите уреди. Идеята ми е панелите за слънчевата инстлация да монтирам ХОРИЗОНТАЛНО по дължината на южната ми тераса - 10м и височина в зависимост от ъгъла до около 1м, заради по лесен достъп за поддръжка през лятото за закриване , зимата за почистване. Обща площ около 10-11м2 за панели по този начин.
И така пред мен стоят следните въпроси, за които моля за помощ ELPUNTO и всички останали колеги:
 - Каква слънчева система за БГВ и подпомагане на отопнението да избера - Вакуумни, селективни колектори или Фотоволтаици.
 - Ако избера вакуумни или селективни колектори, ще трябва да закупя мощен UPS за обиране на пулсациите на напрежение в къщи и защита на термопомпата. Може и да не е трифазен(ако взема монофазна термопомпа), но и монофазен си е около 3000лв.
 - Ако избера Мрежова ФЕЦ, трябва тя да върши работата на Соларните колектори и ролята на UPS.(изцяло за лични нужди без връщане в мрежата)
Тук възникват въпросите каква ФЕЦ да бъде, ще бъдат ли достатъчни 6-те панела,които ще наредя на терасата, какъв инвертор и МРРТ да закупя,колко минимум акумулатора и по колко AH. Защото водещото е ФЕЦ-а да работи като UPS, след това да подпомага бойлера 300л за БГВ, след това буфера и ако има излишък да зарежда акумулаторите. Колко горе долу би излязла една такава система.
Извинявам се че стана дълго,но се надявам да съм описал добре ситуацията и много разчитам на вашите съвети.