Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488784 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #555 -: Януари 18, 2017, 11:07:13 am »
dimitarp, то в момента е едно слънчево, хубаво навън... :)
Колко да произвеждат ФЕЦ-овете в такова време, според тебе? И 1% ми се струва много на фона на мрачното небе и обилния снеговалеж...

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #556 -: Януари 18, 2017, 11:41:13 am »
miro13, това зависи от инсталираната мощност, тука при съседа сме инсталирали 21 панела, в 7 групи по три панела. Панелите са поликристални 215Wp всеки, обща мощност при слънчево време 4515W. При мрачно и мъгливо време дава 300W, при облачно време зависи от часа през деня. Към 10 часа дава 800W, при по слаба облачност достига до 1500W.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #557 -: Януари 18, 2017, 05:31:06 pm »
 ;)В това време производството е 1%.При 1kw.ФВ при почестен сняг дава 95-110w.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #558 -: Януари 18, 2017, 05:58:35 pm »
velko само да уточня, че 1% от 1KW са 10W. :)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #559 -: Януари 18, 2017, 06:14:13 pm »
Благодаря за точноста ;)Математиката ми е слабо място... 8)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #560 -: Януари 18, 2017, 07:46:26 pm »
miro13, това зависи от инсталираната мощност, тука при съседа сме инсталирали 21 панела, в 7 групи по три панела. Панелите са поликристални 215Wp всеки, обща мощност при слънчево време 4515W. При мрачно и мъгливо време дава 300W, при облачно време зависи от часа през деня. Към 10 часа дава 800W, при по слаба облачност достига до 1500W.

Мога ли да попитам за какво използва излишната енергия, защото имам вероятност да инсталирам и аз 21 панела но не знам за какво да използвам енергията през лятото.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #561 -: Януари 18, 2017, 08:13:12 pm »
Sasma, има доста излишна енергия лятото но засега не я използва, ФВ централата я пуснахме в експлоатация на 28.08.2016г. Така че има време тази година да се помисли и за това как да се използва енергията.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #562 -: Януари 21, 2017, 01:01:48 am »
Днес 20 януари, реших да засека електромера на ЧЕЗ и контролния електромер за да имам
представа как работи моята ДФвЕЦ в тази тежка зима.
Какво се получи ? . . . ИЗНЕНАДА !!!

Електромерът на ЧЕЗ отчита от 01.01. до 20.01.2017 г. :

ток дневна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  94 кВт/ч
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 37 кВт/ч
                                                                  --------------------
ток общо от мрежата . . . . . . . . .. . . . . . . . . . .. . . .131 кВт/ч


Контролен електромер,  отчита  ток от мрежата + ток от ДФвЕЦ, за същия период.

контролен електромер . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 118 кВт/ч

Контролният електромер отчита 13 кВт/ч по-малко от електромера на ЧЕЗ !!!  :o     

Това е НЕВЪЗМОЖНО ! Контролният ел-мер трябва да отчита повече ток, или поне също както ел-мера на ЧЕЗ,
ако ДФвЕЦ има нулев добив, в случай че и двата ел-мера са изправни.

Ел-мера на ЧЕЗ е електронен, мисля че отчита с грешка 1%.
Контролният ел-мер е индукционен, на Никопол с 2% грешка.Този ел-мер работи безотказно повече от 10
години, по него плащах тока преди да го заменят с електронен.
От както монтирах в края на май 2016 г. контролния ел-мер до 31 декември двата ел-мера имаха ЕДНИ и СЪЩИ
ПОКАЗАНИЯ ! Сега се разминават с повече от 15% !

Тук има нещо гнило ! Единият от електромерите ЛЪЖЕ и имам усещането че това е . . . ЧЕЗ . . .   >:(
Но за да  бъда напълно сигурен, трябва да измеря отново с проверен и надежден ел-мер
токът който се черпи от мрежата и който се произвежда от ДФвЕЦ  т.е. с нов сигурен контролен ел-мер.

Моля, ако някой от Форума има изправен и проверен монофазен електромер, без значение дали е електронен или не,
да ми услужи  за срок от около месец за да направя контролно измерване и разбера къде е грешката.


 



Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #563 -: Януари 21, 2017, 01:50:16 am »
Ами..."грешката" е ясна...
С тези нови електромери, които могат да се манипулират от стотици километри, какво да кажем?
Аз съм към "Енерго-про" (каквото и да значи това, предполагам - енергия за простите балъци), могат да ме изключат директно от Варна (аз съм във В.Търново), как да имам вяра, че не се "помпят" сметките?
Те едни таксиметрови шофьори са му намерили цаката, че енергомафията няма начини ли?

Пий една ракия сега, а на пролет увеличавай мощностите и дано дойде моментът, в който ще можеш да им теглиш една майна!
П.П. Днес платих 160лв. сметка, а новата ми е 230...


Активен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 397
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #564 -: Януари 21, 2017, 02:46:11 am »
ELPUNTO- когато в мрежата се включват несинхронизирани с нея източници се получават съпътстващи 50 херцовата честота хармоници и те "развъртат" електронния електромер с по голяма скорост образно казано, докато при по старото поколение електромери дори е точно обратното. Сега си представи големите фотоволтаични централи инверторите им за "чиста" синусоидална вълна доколко се синфронизират точно и какъв ефект имат в мрежата към тези електромери. Знаеш ли няма измислен електромер който да може да измерва точно потребяваната енергия в такава честотно нестабилна мрежа. Напротив тя може да се манипулира така че електромерите да полудеят.

Активен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 397
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #565 -: Януари 21, 2017, 03:01:05 am »
atos - наистина енергомафия за съжаление. В България по български проекти и изпълнение са строени невороятни за времето си водноелектрически съоръжения - без аналог. Тези машини са проектирани от хора които много разбират от ток, направо да го технически гении в тази област. Тези хора не са между нас вече, но те имат ученици които работят и в момента в енергетиката. Очаквах онази зима с проблемите със сметките те да се обадят и да се чуе нещо по въпроса за синхронизацията и какво се е случвало. Нищо..учениците на онези хора работят за мафията и като се има впредвид че са много добре подковани със знания е ясно какво могат да направят.

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #566 -: Януари 21, 2017, 08:50:09 am »
Тези хора не са между нас вече, но те имат ученици които работят и в момента в енергетиката. Очаквах онази зима с проблемите със сметките те да се обадят и да се чуе нещо по въпроса за синхронизацията и какво се е случвало. Нищо..учениците на онези хора работят за мафията и като се има впредвид че са много добре подковани със знания е ясно какво могат да направят.

Не знам дали го осъзнавате, но тези хора са дълбоко приспани вече. Всеки под пласта "грижи" за собственото си "благополучие". Тук не говоря само за мрежата от връзки в която са оплетени от Системата а, и за всичката отрова която поемаме чрез храната, водата и въздуха осъзнаването на съвременният човек е толкова свито че, има енергетика колкото да поддържа Оцеляването си. Но, не и да поеме отговорност за собственият си живот и да потърси сметка на крадците. Като най-лесна стъпка към това е, прехвърлянето на отговорността върху Другите и Системата(те другите такива, те другите онакива, тя системата такава, тя системата онакава, той живота такъв, той живота онакъв и т.н.). А никой не осъзнава собствената си персонална безотговорност за това което става. Ето за това ще продължат да ни крадат и доят.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #567 -: Януари 21, 2017, 10:13:24 am »
:D

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #568 -: Януари 21, 2017, 01:28:34 pm »
#572! По точната дума е сфазиране. Но на мен не ми се вярва че ELPUNTO ползва паралелно с мрежата и ДЕЦ. Не съм запознат, дали диспечерите на ДЕЦ работят и в такъв режим. НО ако работят, то би трябвало да имат сфазираща схема. Фазите на двата източника може да се разминават, но в крайна сметка консумацията на ток е еднаква и за двата електромера. Разминаване в измерването на енергия с 15% може да означава три неща (при условие че електромерите мерят в рамките на стандарта)!
1/как са свързани електромерите? Както споменах по горе, тока трябва да се мери и от двата електромера с последователно свързани токови бобини, така че тока е еднакъв и за двата електромера. Остава напрежението? И двата електромера (независимо типа) мерят напрежението. Естествено, ако единият електромер мери по високо напрежение, да отчете повече енергия независимо еднаквият ток и при двата.  Това обаче не трябва да се случва, освен ако, както споменава h2motor, липсва синхрон на фазите.
2/мястото на мерене на контролният електромер.
3/презумпция за дистанционно манипулиране. Това обаче си е баш измама!                                                       Колеги, нека да прецизираме нещата, защото категорично писане на трудно доказуеми неща е лесно, а откриването на истината трудно! Разбира се ако има желание?
И аз не съм доволен от сметката си от 192 лв. ! Но когато получа документа с показание "старо" и показание "ново" виждам че електромера ми е навъртял още доста след "ново"! А комфорта в жилището е очевиден!
Далеч съм от мисълта да защитавам някого, просто ще перифразирам plcsoft, докато дремем ще бъде така!! Цените на тока растат без видима причина. Сега на пролет ще ни предупредят че на есен тока ще се вдигне, защото така искали ЕРПтата. И ще чакат да видят ще си траем ли? Естествено ще си траем, защото вече ще ни е леко! После...
Останете със здраве!



Активен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 397
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #569 -: Януари 21, 2017, 03:37:42 pm »
plcsoft - не е безотговорност, чиста проба алчност си е.