Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488719 пъти)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #465 -: Декември 01, 2016, 10:14:28 pm »
Баланс за олово 2 варианта .
1 шунт - компромисен вариант .. балансира само на заряд.
2 капацитет - най доброто.. балансира заряд и разряд.

Къде се продават, на каква цена и как се връзват?

Може ли да се ползва акумулатори с различни Ah?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #466 -: Декември 01, 2016, 11:12:47 pm »
Sasma, не ти трябва балансер ако акумулаторите са ти изправни, при твоя диспечер зарядните токове са много големи до 80А. Засега панелите са ти малко и диспечера не може да подаде такива токове на акумулаторите, но когато добавиш още панели ще започне да подава и по големи токове. Много пъти съм наблюдавал как диспечера подава 2,5kW на акумулаторите като съм ограничил подавания ток до 54А. При разряд ако капацитета на акумулаторите е голям токовете достигат и до 100А. Пак ти казвам купи си хубави акумулатори, иначе пак ще стигнеш до това положение но междувременно ще похабиш доста излишни пари и нерви. Акумулаторите трябва да са с еднакъв капацитет.
« Последна редакция: Декември 01, 2016, 11:32:15 pm от krasias »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #467 -: Декември 02, 2016, 01:21:25 am »
. за изтриване

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #468 -: Декември 02, 2016, 01:31:53 am »
Не е така! Никога при никакви обстоятелства не се случва акумулаторите да са еднакви. Даже и да ги вземеш няколко еднакви от конвейра един след друг пак няма да са еднакви. Това го знаят всички производители на UPS и за това не предлагат решения за баланс. За да се налага да си купуващ батерии в последствие. Даже в една 12 волтова батерия самите клетки не са балансирани и за това някой хора с един акумулатор на елхим искра карат 10 години а други не могат и един сезон. Така че въпроса с баланса на батериите е повече от 80 процента важен за живота на батериите, добре балансирани батерии могат да живеят поне 4 пъти повече или да речем че стигат заводските си параметри на DOD 20  и реално държат на по 500 - 1000 цикъла заряд разряд. Ама ваша работа.....

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #469 -: Декември 02, 2016, 09:05:08 am »
 :-*Някой акумулатори за нищо не стават..Според мен зарадния контролер на диспечера или на колата е вид балансер.Със един акумулатор монбат едвам изкарах гаранцията а със един немски молл вече 4 години нямам грижи.
Sasma,ако имаш въможност взимай добри акумулатори..

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #470 -: Декември 02, 2016, 09:50:35 am »
coke2k, при тези акумулатори не можеш да приложиш класическия метод за баланс, тоест да зареждаш всяка клетка поотделно. Ще трябва да ги зареждаш в пакет по шест клетки последователно, което  наистина е по добре но не знам доколко. Не случайно по горе споменах и за големите токове от диспечера ще трябват и по мощни и по скъпи елементи, а и самия диспечер си има алгоритми за заряд и проверка на акумулаторите и най вероятно ще разбере че има нещо допълнително към акумулаторите. Там е работата че не се знае как ще реагира диспечера на това подобрение и ако го не иска да работи по този начин ще се окаже че си направил една ненужна инвестиция. Режима на работа на акумулаторите при този тип слънчеви електроцентрали е много динамичен и не може да се сравнява с други системи, например акумулатора може да не се е заредил напълно и да превключи на разряд, след това да отново да превключи на заряд. Това зависи от моментната консумация в домакинството и времето навън, например ако от време на време преминават облаци. Често на диспечера му се налага да използва едновременно ресурса на панелите и акумулаторите да покрие моментната консумация за да не превключва към мрежата. Ще дам един пример как работи диспечера при много свободна енергия от панелите, при акумулатори разредени до 50%, 4 броя по 230Ah ги зарежда до100% за три часа, тока е средно 52А, като при това акумулаторите не кипят и не загряват. И не заблуждавайте sasma, балансерите увеличават живота на акумулаторите но не възстановяват повредени акумулатори, при неговия случай или има прекъснала клетка или сериозна сулфатизация.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #471 -: Декември 02, 2016, 11:02:49 am »
И не заблуждавайте sasma, балансерите увеличават живота на акумулаторите но не възстановяват повредени акумулатори, при неговия случай или има прекъснала клетка или сериозна сулфатизация.
За прецакани батерии изобщо не говорим. Говорим какво трябва да се направи за да живеят по дълго здравите батерии. В неговия случай най добре, товари ги всички в колата и на вторични. И после си купува нови. То едно нещо или се прави както трябва или не се прави.
Аз балансерите и двата типа съм пробвал на UPS-APC  на по 5 киловатови на 48 волта акумулатори, които също имат алгоритми за заряд и не съм имал никакъв проблем с баланса... даже смятам че е задължително да се слага , за да не си сменяте батериите всяка година. А за тези големи токове които споменаваш не съм пробвал. Опита ми се свежда до токове не повече от 10 А заряд и до към 30-40 ампера разряд.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #472 -: Декември 02, 2016, 05:44:16 pm »
velko, sasma давам малко пояснения за настройката (параметрите) на Диспечера.

Параметър  CHARGER SOURCE PRIORITY  . . . източник за зареждане на акумулаторите
оказа се че най-ефективна е настройката  solar only . . . т.е. акумулаторите се зареждат
ЕДИНСТВЕНО и САМО от СЛЪНЦЕТО (ФВ панели).

Идеята акумулаторите да се зареждат нощно време от мрежата и през деня да захранват консуматорите се оказа ГРЕШНА  :(  Опитах такава настройка и . . . резултатът е 90% ток от мрежата и 10 % ток от ДЕЦ.

Параметър OUTPUT SOURCE PRIORITY . . . източник за захранване на консуматорите.
Най-ефективна е настройката SBU т.е. Solar   Battery  Utility 
Или последователността за захранване на консуматорите е :
1. Слънцето т.е. ФВ панели
2. Акумулаторите
3. Мрежата т.е когато няма слънце и батериите са разредени, токът се черпи от мрежата

Оказа се че това е ЕНЕРГИЙНО най ефективната настройка.
Другите настройки като solar first и solar дават много по малък добив на ток.
Програмата на работа на Диспечера (софтуера) не е описана. Производителят не дава информация и
по метода ПРОБА - ГРЕШКА стигнах до този извод.

Освен това алгоритъма на работа на Диспечера не е съвършен, има още много да се работи по
подобряването му. Тук колегите програмисти могат да се изявят . . . докато слънцето още свети   ;D

 


Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #473 -: Декември 03, 2016, 09:05:38 am »
Здравей ELPUNTO.
CHARGER SOURCE PRIORITY  не е "източник за зареждане на акумулаторите", а означава "ПРИОРИТЕТ на източниците за зареждане на акумулаторите".
Съответно OUTPUT SOURCE PRIORITY e "ПРИОРИТЕТ на източниците за захранване на консуматорите".
С тези две уточнения останалите съждения и заключения са съвсем логични.
Естествено е фотоволтаиците да са с най-висок (или единствен) приоритет при зареждането на акумулаторите, както и те да са предпочитан източник за захранване на консуматорите.
Това е така, понеже всяка конверсия (зареждане/разреждане на акумулатори, или ток от мрежата->акумулатори->консуматори) е свързана с (големи!) загуби и допълнително с амортизация на акумулаторите.

Та логическата схема е следната:
- ако е възможно, захранвай консуматорите директно от фотоволтаиците;
- ако не е възможно - виж дали няма останало нещо в акумулаторите;
- ако и там няма - дръпни си малко от електропреносната мрежа, но без да минава през акумулаторите;
- ако остане неизразходван ток от фотоволтаиците - натрупвай го в акумулаторите.

Това е начинът да усвоиш в най-голяма степен "безплатната" енергия от фотоволтаиците, като при това минимално амортизираш акумулаторите. Можем да го наречем "Икономичен режим" или "Зелен/еко-режим".

Друга схема е (съответно и цената, и организацията са други...) ако искаш примерно домът ти да е в максимална степен независим от (прекъсванията в) електропреносната мрежа. Да го наречем "Режим UPS".
Тогава логиката ще е "гледай винаги акумулаторите да са максимално пълни, и тегли ток от тях само в краен случай".

И всякакви други варианти и нюанси са възможни, разбира се. Примерно при UPS-режима можеш да избираш дали акумулаторите да се зареждат приоритетно от слънцето или от мрежата, а през това време добитото от слънцето да отива директно към консуматорите. Или пък да направиш така, че ВСИЧКАТА постъпила в дома ти енергия да минава първо през акумулаторите, преди да отиде към консуматорите (както е при онлайн-UPS-ите)... Последното изглежда на пръв поглед неефективно, но ако банката акумулатори се замени с банка йонистори (които имат милиони цикли заряд/разряд)?

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #474 -: Декември 03, 2016, 04:26:08 pm »
Elpunto,благодаря за инфото...Настройките на диспечера ми сега са точно както твойте и наистина са най-добри.Настройките на първия ми диспечер бяха така че вечер зарежда от мрежа.Когато има недостиг също.PWM -ми бе с два акумулатора на 24v.при включване на фризера 200w от общо 500w консумация веднга включва към мрежа.МPPT -диспечера се оказа по умен😊,така прави че днес в 10.00.мина на захр.от панели и удържа до залез и след това до 19-20ч.и по тъмно вече включва мрежа.И през целия ден не включва към мрежа ..е има слънце а също въртя един стринг 5А.с една стоика от сателит към слънцето постоянно.Изчаквам кrasias да завърши автоматичния тракер..😏Хубава вечер..

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #475 -: Декември 03, 2016, 11:27:16 pm »
PyroVeso OK забележките и разсъжденията ти са точни.

Вече сме в зимния период.Падна първия сняг.  :(
Резултатът е, че 4 дена ДЕЦ не работи защото ФВ панели бяха затрупани от снега.
Въпреки че на 30 ноември и на 2 декември имаше слънце, то не можа да разтопи изцяло снега
върху ФВ панели. Снегът се свлече и замръзна в долната част на панелите.Въпреки че повече от 2/3
от панелите бяха открити, те не произвеждаха ток.

Наложи се днес, събота 03. дек.  да лазя по заснежения покрив и за около 2 часа разчистих снега.  :(
ДЕЦ веднага заработи на МАХ . . . беше хубав слънчев ден . . .

Не можах да монтирам система за размразяване на ФВ панели и тази зима ще се наложи да повтарям
"алпинисткото" упражнение за разчистване по заснежения покрив.   >:(
Опасно и неприятно . . . брр .р . р . р    :(
 
Измина една година от както ДЕЦ работи с Диспечера.
На 27. 11. 2015 г. монтирах Диспечера и акумулаторите и моята централка ДЕЦ започна да произвежда "слънчев ток" и да захранва къщата.
През тази година НЯМАМ аварийно спиране на тока дори за минута !!!
Разбира се аз спирах тока когато подменях акумулаторите, когато монтирах контролния електромер или
правих някакви експерименти.

Ще направя равносметка колко ток е произведен от ДЕЦ и дали потреблението от мрежата е намаляло
и с колко в началото на 2017 г. да сме живи и здрави . . .
Вече мога уверено да кажа, че ДЕЦ работи надежно, без прекъсвания и повреди през всички сезони.
Не съм правил някаква поддръжка или обслужване на ДЕЦ, тя работи чисто и тихо, произвежда ток и
захранва къщата.     

Пожелавам на всяко българско домакинство да има своя ДЕЦ, или ВятЕЦ или ВнЕЦ !




Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #476 -: Декември 04, 2016, 05:18:57 pm »
Едно голямо БРАВО на ELPUNTO Само мога да ти завиждам на това което си постигнал(в добрия смисъл на думата) Аз ще си остана само с мечтите.Благодаря.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #477 -: Декември 04, 2016, 08:59:30 pm »
Utilities Are Losing the Battle Against Solar Energy
Електроразпределителните компании губят битката срещу слънчевата енергия

Това е статия в YAHOO, според авторите в няколко от най - слънчевите щати в САЩ, Флорида и Невада
ЕРП - тата се опитват със законодателни средства да спрат използването на покривни ДЕЦ.  :o
ЕРП са опитали да проведат референдум, с който да се ограничи използването на покривни ДЕЦ.
Референдума показва, че избирателите гласуват в полза на ДЕЦ.

ЕРП са опитали да прокарат законодателни ограничения за ДЕЦ, соларните компании завеждат дело и
ограниченията са отхвърлени . . .   :o
Изобщо води се люта битка от страна на ЕРП в САЩ срещу покривни ДЕЦ . . .

Но тази в битка изглежда, че победители ще са соларните компании и покривните ДЕЦ.
Според авторите в САЩ вече 1 000 000 домакинства имат ДЕЦ.След битката с ЕРП се очаква броят им
рязко да нарастне.

В близко бъдеще домакинствата с ДЕЦ, ще се снабдят със системи от типа на Power Wall Battery.
А в по далечно бъдеще със системи Energy storage.
Това ще направи домакинствата енергийно независими от ЕРП и домакинствата просто ще дръпнат шалтера за ужас на ЕРП.

Такива работи стават в САЩ . . . за щастие в БГ нямаме тези проблеми . . .  ;D


 

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #478 -: Декември 05, 2016, 02:33:31 am »
Абе за сега няма ама я чети за Испания че имат данък слънце
http://www.renewableenergyworld.com/articles/2015/10/spain-approves-sun-tax-discriminates-against-solar-pv.html
Тва тия гадове нямат наяждане, знаем за кои гадове става дума, все ще измислят как да ни сапунисат.
Ми проучвах пак и установих че за моята консумация е много не рентабилно да влагам пари за подобна система, едва ли ще може да се изплати, че и да съм на далавера от слънцето.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #479 -: Декември 05, 2016, 07:09:12 am »
ppipilica, то не става въпрос за "далавера", а за НЕЗАВИСИМОСТ, т.е. за това, че утре не могат да ти удвоят или утроят цената на тока както на тях им скимне, или пък да ти "надпишат" сметката за месеца, според това, което са си наумили да "спечелят" от клиентите си...
Или пък като видят, че си си купил електромобил, и да започнат да те ебават с цената на тока, като вече ти го водят "полу-промишлен", понеже го използваш не само за битови, ами и за транспортни цели...
За такива потенциални ебавки и гомявки става въпрос.

Тези ЕРП-та отдавна не изпълняват обществената функция, заради която са създадени, а са се превърнали в обирджии, опресори и "трета власт", чиято цел е да дои икономически гражданите.
За 15 години сметките на домакинството ми за ток са се увеличили 3 пъти. В същото време консумацията е паднала около 2 пъти (1,8) заради светодиодни, икономични лампи и т.н. Т.е. имаме около 6 пъти поскъпване. Същевременно приходите ми не са се вдигнали с повече от 50-70%, въпреки инфлации/дефлации и т.н. Та смятай за какво говорим. 3 пъти поскъпване си го има отвсякъде. И защо? Защото смениха медните кабели от бай-тошово време с алуминиеви (които струват около 8 пъти по-евтино), а разликата си я прибраха. Иначе качеството на услугата не се е подобрила грам... Освен че вдигнаха напрежението от 220 на 230V, така че крайните консуматори по веригата да получават все пак малко повече от 180V...

Я си спретни там 10-ина FV панела в двора, и без тракинг-состема, само с променлив ъгъл "зимно" - "лятно", пък нека ти е лошо...