Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 494292 пъти)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #375 -: Октомври 20, 2016, 10:06:08 pm »
atos ,вярно че по добре да изолирам стълбището,отколкото да пускам топло... ???

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #376 -: Октомври 20, 2016, 10:16:11 pm »
Благодарско още веднъж на всички в форума за точната и изчерпателна информация!На elpunto започнал темата ДЕЦ.На krasias за точните корекции .Също на atos,радико,juliang. 8)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #377 -: Октомври 21, 2016, 06:13:26 pm »

sasma, 1 кв/ч си е толкова, без значение чрез какво напрежение го консумираш. Май въпросът ти не е правилно зададен? Законът на Ом ти дава пропорцията между ток, напрежение и мощност, ако това питаш.

Въпросат ми беше за да може да се ориентирам колко ампера акумулатори да си купя, но си намерих отговора сам в интернет имали такива калкулаторию. ;)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #378 -: Октомври 22, 2016, 09:15:21 pm »
Привет отново 8)Днес монтирах фазов регул.3800w ,работи си идеялно за 5ч.на 300вата леко затопли значи за 7-8ч. е ок.Утре ще тествам 8часа.Но има малък проблем:когато диспечера вкл.от панел към мрежа-фазовия рег.работи.Когато минава от мрежа на автономно захр.фаз.рег.изключва и включвам отново.Ако имате представа защо се получава така-?? ???

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #379 -: Октомври 22, 2016, 10:33:33 pm »
velko, нещо не разбирам въпроса ти кое по точно изключва, фазовия регулатор или диспечера. Този фазов регулатор който ти показах няма електроника и не знам как може да изключи, не знам какъв си купил ти. Ако изключва диспечера може да има няколко причини, тези диспечери имат дефектнотокова защита на изхода и тя действа когато работят с панелите. Та ако след диспечера имаш заземена нула или имаш лека утечка в нагревателя на бойлера моментално сработва защитата. Диспечера може да изключи и от някакъв моментен  токов пик при включването на бойлера.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #380 -: Октомври 23, 2016, 01:47:50 am »
Krasias,диспечера си е ок.Регулатора е точно този които ми показа.Но когато диспечера вкл.от мрежа към панели за 20m/s.след превкл.регул.остава изкл.и го включвам пак.А когато се вкл. от панели към мрежа -вечер -релул.-работи.Надявам се ме разбра..фаз.рег.не продалжава да работи след като диспечера превкл.режими.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #381 -: Октомври 23, 2016, 02:08:51 am »
А превкл.се получава щото тук днес бе доста облачно после се показа слънце диспечера превкл. И видях ,че регул .не работи след тази опция на дисп.Иначе в слънчев ден когато не превкл.няма да има проблем...😉

Не ползвай съкращения за щяло и нещяло, тук не е чат, а форум!
Случайно влязъл читател трябва да може да разбере за какво става дума!/А/
« Последна редакция: Октомври 23, 2016, 02:37:46 am от atos »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #382 -: Октомври 23, 2016, 10:53:14 am »
velko, да разбрах проблема е в регулатора, в описанието дават че регулацията започва при 40 волта на изход. Това е така защото симистора е по мощен и иска малко по голям ток за първоначално отпушване и след това може да се намали отново. А и самата регулация е твърде опростена. Сега ти си го настроил на границата на регулацията и понеже мрежата е по силна и падът на напрежение е по малък тръгва, докато диспечера е малко по слаб и затова спира. Ако увеличиш малко потенциометъра до към 350-400W, този проблем трябва да отпадне.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #383 -: Октомври 23, 2016, 02:18:09 pm »
krasias,точно това е проблема и както казваш със малко завишение на мощноста ще е ок.Фазовия регулатор си работи нищо че е опростен даже по добре.На този етап го тествам а за постоянно ще ми трябват още фотоволтаични панели.Това е на този етап при моята Дец...

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #384 -: Октомври 23, 2016, 03:46:00 pm »
Направих една стоика от алуминиев прифил да е лека и закачих 2 панела *200w.и ги въртя към слънцето сега 16.40.часа все още Дец работи на автономен режим,ако изкара до залез без да включи мрежа съм супер...Мисля със един двигател от чистачки на кола да върти панелите :)Но това е в процес на изработка....

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #385 -: Октомври 24, 2016, 09:12:54 am »
locco,вярно че тази система за следене на слънцето е необходима за да движи панелите,но трябва първо някой да я направи а аз няма да мога..
krasias даде по опростен вариянт със таймер за реално време ,само изчислвяваш през колко време ще направи завъртане и мисля за по лесния начин.. 8)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #386 -: Октомври 24, 2016, 11:25:52 am »
velko, изчакай малко аз също имам да правя управление за тракер, ДЕЦа от "пост 356" съм го правил аз, за един мой приятел и съсед. Остана ми само да направя автоматичното управление на тракера, сега ще сглобя една схема за следене и ако стане добре ще ти направя и на теб една. Сега да ти кажа как може да си оптимизираш бойлера, както знаеш има два вида бойлери бързо нагряващи и бавно нагряващи. И разликата не е в мощността а в насочването на потока загрята от нагревателя вода, понеже затоплената от нагревателя вода не се издига право нагоре а тръгва леко в страни така в зависимост от дължината на бойлера затоплената вода стига до средата или малко по нагоре и се охлажда леко и се връща надолу. А водата от горната част на бойлера от която консумираме се загрява последна. Това са обикновените бойлери или бавно нагряващи. При старите бързо нагряващи бойлери се поставяше една широка тръба около нагревателя леко повдигната отдолу да преминава водата, като тази широка тръба над нагревателя продължаваше с по тънка до горния край на бойлера. Така потока на конвекцията се насочваше и топлата вода от нагревателя отива най отгоре готова за използване. Сега този метод не се използва защото на много места водата е варовита и това създава отлагания в тази тръба като накрая я запушва и става по лошо и от бавно нагряващ бойлер. Сега този проблем е решен с поставянето на по дълъг нагревател 60-80см като дължината на нагревателя спомага за насочването на конвекцията на водата.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #387 -: Октомври 24, 2016, 05:21:48 pm »
Krasias,много съм ти задължен!Аз не бързам с тракера сега си го движа ръчно.Когато си готов пиши и стартираме.Боилера ми е със слънчев панел само в този диапазон от време докато започне да работи парното мисля да помагам с Дец.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #388 -: Октомври 29, 2016, 10:51:28 am »
Искам да си купя и ветрогенератор с контролера му но не знам как да го свържа към Диспечера, моля за информация, ветро генератора е 24v. 400W.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #389 -: Октомври 29, 2016, 12:33:35 pm »
Искам да си купя и ветрогенератор с контролера му но не знам как да го свържа към Диспечера, моля за информация, ветро генератора е 24v. 400W.

sasma, ти си уникален с твоите въпроси . . .  ???     ???     ???
Имаш ли вече Диспечер/Инвертор, ако ДА то какви входно/изходни параметри има ?
Без ИНФО за Диспечера е НЕВЪЗМОЖНО да ти се даде съвет за ветрогенератора !

За сведение, доставчика на моя Диспечер предлага и ветрогенератори  (САЩ), които
съгласувано работят с Диспечерите които предлага.
Ако те интересува, ще ти пратя ИНФО на личния.