Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488762 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Домашна електроцентрала
« -: Януари 16, 2015, 09:17:41 pm »
Отварям темата с идеята тук да се публикуват данни от
изградени и действащи системи за добив на ел.енергия.
От заглавието е ясно, че става въпрос за ел. енергия използвана
за битови цели : осветление, отопление, топла вода, готвене и пр.

Системите за добив на домашна ел.енергия стават все повече.
Те могат да са ветрогенератори, фотоволтаици, микроводни турбини,
парни турбини, парни двигатели, термодвойки и т.н.

Домакинствата, които ползват такива системи в БГ стават все повече.
Това някак не се забелязва, но то е факт.Не е далече момента, когато
пазарът на ел.енергия ще се освободи и малки и големи производители ще
продават ел.енергия за ужас на динозаврите ЧЕЗ, ЕВН, ЕнергоПро.

Сега няколко думи за моята електроцентралка  :)
Тя е още пеленаче, няма и три месеца  :)
Намерих изгодно 8 броя фотоволтаични панела с мощност 235 Wp.
Или сумарна мощност 1 900 Wp.Монтирах ги на покрива си.

Покривът е двускатен, с ориентация изток - запад.Това  НЕ е добра ориентация
за ФВ панели, но . . .друг покрив нямам.Покривът е изграден от греди и дъски,
покрит с керемиди.Конструкцията която носи ФВ панели се състои от скоба пъхната
под керемидите.Скобата е захваната към дъските на покрива чрез болтове.Върху скобата ляга алум. шина, върху шината лягат ФВ панели и се закрепват към шината
чрез "П" образни планки.Детайлите на конструкцията са от алуминий, без скобата, тя е
от черна ламарина 3 мм.Крепежите са от неръждавейка.Конструкцията се получи много
здрава, сравнително лесна за монтаж.Не се наложи да се разкриват изцяло керемидите.
Освобождава се само един ред, където лягат скобите, след това керемидите се връщат.


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1 -: Януари 16, 2015, 10:30:26 pm »
Най- накрая отвори тема ;D
Кажи сега какво успяваш да захраниш?
Контролер ползваш ли, акумулатори?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #2 -: Януари 17, 2015, 09:57:59 pm »
atos много бързаш, централката ми е още пеленаче  :P
Нямам контролери, нямам акумулатори, няма инвертор  :(
Дядо Коледа ме подмина  :-\, а щедрите Спонсори се спотайват  8)

Имам 8 броя ФВ панели. групирани са в 2 групи х 4 панела в група.
Източна група - 4 панела, западна група - 4 панела.
Във всяка група панелите са свързани последователно.

От всяка група съм изтеглил ел. линия завършваща с ел. контакт.
Източната група захранва контакта в кухнята, а западната контакт в северната стая.
В кухнята към "слънчевия контакта" съм включил фурничка е два реотана, с обща мощност 600 вт.
В стаята "слънчевият контакт" захранва маслен радиатор с мощност около 500 вт ?

Двата "слънчеви контакта" захранват ел. уреди от 27 октомври 2014 г.Уредите са включени постоянно
и когато има достатъчно слънце, "слънчевият ток" вкарва топлина в жилището, free  :)

От 11 януари до днес 17 януари, има серия от последователни слънчеви, студени дни.
Започнах да измервам ел.енергия, която ФВ централка подава на ел. уреди.
Напрежението измервам с мултицет, а тока с шунт (резистор 0,01 Ом).Неудобно и трудоемко . . .
Какво показа измерването, какви са резултатите ?

В кухнята, при включена фурничка с двата реотана, напрежението на "слънчевия контакт" е
от 130 до 138 V.Токът е от 1,5 до 1,7 А.Мощността на фурничката е от 210 до 235 W.
Това е при слънчево време в периода от 11:00 ч. до 15:30 ч.
Преди 11ч и след 15 ч. мощността пада.До 10:30ч и след 16:45ч практически няма топлина.
Това е добивът на ел.енергия от източната група ФВ панели.

Западната група ФВ панели се държи по различно.
"Слънчевият контакг", който захранва масленият радиатор даде следното:
Напрежение от 125 до 140 V.Ток от 1,25 до 1,40А.Мощността на масления радиатор е
от 160 до 195 W.Това е в периода от 11:00 ч до 14:00ч.
До 10:30 ч. и след 15:15 ч. няма топлина.

Тези измервания са устойчиви, т.е. не се изменят за периода от 12 до 17 януари.Има минимална разлика,
която вероятно се дължи на мъгла или запрашеност на въздуха.

Това е само начално измерване, за да се получи пълна картина на добива от ел. енергия трябват още измервания, други ел. уреди, обединяване на ФВ и т.н. 

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #3 -: Януари 17, 2015, 11:04:30 pm »
Ако не е тайна колко ти излезе инвестицията заедно с транспорт, монтаж и др.?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #4 -: Януари 18, 2015, 03:05:30 am »
ELPUNTO, а не си ли пробвал да ги свържеш последователно?
Ще имаш от 250 до 270 волта.
Вярно,че е прав ток, но за отопление или осветление няма значение, уредите няма да се повредят.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #5 -: Януари 19, 2015, 10:58:21 pm »
ELPUNTO, а не си ли пробвал да ги свържеш последователно?
Ще имаш от 250 до 270 волта.
Вярно,че е прав ток, но за отопление или осветление няма значение, уредите няма да се повредят.

atos ти ме провокираш, днес 19 януари, свързах последователно източната със западната група панели.
Получи се 8 броя последователно свързани ФВ панела.Свързах ги към контакта в кухнята.Напрежението без товар
"подскочи" до 285 V.Днес, край София имаше облаци с редки прояснения.Към 12:30 ч., включих фурничката.
Напрежението "клекна" до 175 V.Токът достигна до 2,5-2,6А.Фурничката се загря, мощността и надхвърли
400 W.Вече не можех да я пипам с ръка, Т*- та на стените и надхвърли 60*C.
Когато облаците закриваха слънцето, фурничката отделяше около 250 W топлинна мощност.
Ще чакам слънчев ден, за да направя замерване на мощността добивана от 8-те панела.
Недостатък на това общо свързване е, че  панелите които са в сенчестия скат на покрива "запушват" и панелите от
слънчевия скат.Това намалява добива на ел. енергия от цялата централа.

Ако не е тайна колко ти излезе инвестицията заедно с транспорт, монтаж и др.?

GreenHulk няма тайна, ФВ ги взех за 1 лв./ ват.За 8 броя ФВ платих 1 900 лв. (без ДДС).
В тази цена влиза също 24 м. алумин. шина, крепежните планки + болтовете.
Обаче има една подробност . . . за да ги взема на тази цена 1 лв/ват трябваше да се демонтират 250 бр.
ФВ панела от покрива на промишлена сграда от 15 м. височина.
За това бригадаа от 7 души, лазихме като паяци 4 дена по 14 часа на покрива.Панелите и тоновете крепежни елементи, се спускаха от покрива с въже.Този египетски труд не влиза в цената 1 лв.

Но освен цената на ФВ има още разходи, които не са за пренебрегване.
Това са разходи за : транспорт, закрепващи скоби под керемидите, крепежи от неръждавейка, кабели, конектори, разпределително табло, труд за монтаж.

Общо около 1 000 лв. допълнителни разходи.
До тук ФВ централа ми струва . . . . .   1 900 лв. + 1 000 лв. = 2 900 лв.

GreenHulk влизаме в темата за икономическата обосновка.Не я избягвам, но за обосновката нека говорим
малко по-късно.Първо да получа някакви впечатления, що е то ФВ електроцентрала  ???
Аз още нямам достатъчна представа.Нямам представа какъв е добивът на енергия в слънчев ден, в полуслънчев ден и в облачни дни.През зимата, през лятото и т.н.

Хубавото е, че имам Солар с плоски топлинни колектори и мога да сравнявам ФВ централа със Солара.
Изобщо има с какво да се забавлявам   :), ако някой от колегите иска да се включи в измерванията, моля да заповяда.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #6 -: Януари 20, 2015, 12:24:19 am »
Недостатък на това общо свързване е, че  панелите които са в сенчестия скат на покрива "запушват" и панелите от
слънчевия скат.Това намалява добива на ел. енергия от цялата централа.
Все пак си имал положителен резултат...може да сложиш малко шалтерче, с което да изключваш "сенчестите" през паразитния им период" :)

И друга "евтина" идея ми хрумна...ако панелите ти са симетрично разположени един спрямо друг (оста на симетрия да е ръба на покрива), може да опънеш плоскост шперплат с огледално фолио от двете страни, която е с панти в оста, а свободният край да се фиксира с жило, така ще може да се ползва като огледало в по-малко слънчевите дни, а при силен вятър- да се сваля като капак върху по-малко ефективния панел.
« Последна редакция: Януари 20, 2015, 01:03:21 am от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #7 -: Януари 20, 2015, 01:48:33 am »
Цитат
ФВ панела от покрива на промишлена сграда от 15 м. височина.
За това бригадаа от 7 души, лазихме като паяци 4 дена по 14 часа на покрива.Панелите и тоновете крепежни елементи, се спускаха от покрива с въже.Този египетски труд не влиза в цената 1 лв.
ELPUNTO уверявам те египтяните не са се трудили по този начин, поне не строителите на пирамидите. Има една поговорка: Ако имаш само един килограм брашно дай го на майстор да ти направи баница иначе ще ядеш на майстора ..................!
Предполагам, че  си се убедил в правотата и от този опит. Ако има следващ път потърси в нета някой сайт от сорта на www.promalp.bg или просто ми се обади.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #8 -: Януари 20, 2015, 03:35:33 am »
Радико, а къде забравяш удовлетворението от това, че си си направил нещо сам, със собствените ръце?
Няма нищо сравнимо с това усещане:)

Зелен Калчо

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #9 -: Януари 20, 2015, 06:52:46 am »
ЕЛПУНТО, защо не ползваш слънчевия калкулатор който го има в началото на другата ти тема? С няколко засечки ще можеш да си екстраполираш данните. Калкулатора е добър и е специализиран за ФВ инсталации, като ти дава данни по координати за твоята локация.
  Поздрави и успех!

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #10 -: Януари 20, 2015, 08:09:02 pm »
Тоест ако съм разбрал правилно, било е нещо като промоция.
Опитвам се да се ориентирам в цените, така да се каже - тук http://elektronikabg.com/product/654/1000w-fotovoltaichna-sistema-za-kashti-vili-bungala-i-drugi.html - 1,650.00лв за КВт

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #11 -: Януари 20, 2015, 08:19:04 pm »
И к'во излиза? Ако имаш слънце 10 часа на ден, всеки ден от годината (дет няма как да стане), ще изкарваш от това по ... 10 киловатчаса дневно, или около 2 лева. Инвестицията ще я избиеш след ... 800 дни - 2 години и нещо. Реално имаш по-малко време за светене, имаш облачни дни, не можеш да акумулираш и използваш 100% от енергията... и срока за възвръщане на инвестицията отива поне на 2 пъти повече. 5-6 години. Ако си взел заем за да купиш тая инсталация ... грубата ми сметка е че никога няма да можеш да платиш главницата и лихвите. Ще си на загуба.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #12 -: Януари 20, 2015, 10:07:27 pm »
juliang, човекът ти каза, че не гледа на това като на бизнес инвестиция - няма намерение да продава тока, че да я "избива" и после да печели (да се храни от това).
Като си купуваш кола или къща за колко време я "избиваш" ?
Или ако правиш ремонт, за колко време "избиваш" цената на плочките в банята?

Лично аз ако имам условия и възможност бих си направил яка домашна соларно-волтаично-вятърна инсталация за около 20 киловата,без значение колко ще ми излезе... в гаража-2 електромобила, в двора-кладенец и тогава ще ме хванат за жезъла и енерго и петрол и ВИК...
« Последна редакция: Януари 20, 2015, 10:12:07 pm от atos »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #13 -: Януари 20, 2015, 11:02:37 pm »
ELPUNTO уверявам те египтяните не са се трудили по този начин, поне не строителите на пирамидите.
. . . . . . . . . .
Предполагам, че  си се убедил в правотата и от този опит. Ако има следващ път потърси в нета някой сайт от сорта на www.promalp.bg или просто ми се обади.

Радико отдавна беше . . . . . това дето строихме пирамидите, забравил съм някои подробности  :)  :)  :) 
Радико ако ти ползваш левитация, биолокация и други атлантски техники, това е добре.
Ще се възползваме.

Не разбирам само, защо НЕ се отзова когато исках помощ за монтажа на ФВ на покрива  ???
(пост #123 тема "Слънчево парно")
Навярно си бил ангажиран на друг обект ?  ???
Наложи ми се пак да ползвам старите изпитани египетски методи  ;D


 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #14 -: Януари 20, 2015, 11:55:40 pm »
ELPUNTO, аз като гледам имаш бая свободно място по покрива още?
За няколко години в тоя темп, току-виж си го запълнил, тогава вече ще е яко:)