Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488751 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #705 -: Октомври 08, 2017, 08:47:22 pm »
Всичко е въпрос на финикийски знаци. По-скъпия контролер ще "допълни" недостатъчната енергия на панелите с тази от мрежата. По-евтиния просто ... в момента в който енергията от панелите е недостатъчна ще превключи изцяло на външно захранване.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #706 -: Октомври 08, 2017, 09:04:06 pm »
Не juliang, не е въпрос на пари ти говориш за два типа инвертори on grid и off grid, и on grid инверторите са много по евтини от off grid инверторите.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #707 -: Октомври 08, 2017, 10:56:34 pm »
atos, не е едно и също, това което обяснявам е че тук постоянно се черпи от мрежата а се добавя от панелите а не наобратно.
Ок, де, Краси...ако панелите дават 300 вата, а свети 1 лампа 100 вата, ще консумира ли от мрежата?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #708 -: Октомври 09, 2017, 09:39:40 am »
atos, ако си беше направил труда да прочетеш за тези инвертори и да прегледаш схемата на свързване сега нямаше да обсъждаме тези въпроси. При тези инвертори датчика за обратна връзка се поставя след главния предпазител от там се взема информация. Значи първо се черпи от мрежата и след това инвертора получава сигнал и компенсира (добавя) тази мощност в мрежата. Ако увеличиш консумацията от сто на двеста вата първо ще се дръпне ток от мрежата след това датчика ще подаде сигнал на инвертора и той ще подаде още сто вата. В спецификацията на тези инвертори пише че са настроени да подават винаги десет вата повече от консумираното за да е напълно сигурно че електромера няма да отчита. И друго когато си в паралел с мрежата поцесите които стават не са толкова прости в случая се получава смесване на енергии, и ако съдим по крайния резултат че електромера спира да отчита може да се каже че не се консумира от мрежата. Но в действителност нещата са доста по сложни.
« Последна редакция: Октомври 09, 2017, 10:01:53 am от krasias »

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #709 -: Октомври 09, 2017, 09:50:42 am »
Всичко е въпрос на финикийски знаци. По-скъпия контролер ще "допълни" недостатъчната енергия на панелите с тази от мрежата. По-евтиния просто ... в момента в който енергията от панелите е недостатъчна ще превключи изцяло на външно захранване.
Аха, това вече е нещо друго горния вариант е по добре
Цитат
По-скъпия контролер ще "допълни" недостатъчната енергия на панелите с тази от мрежата
Точно такъв инвертор търся, а сега кои са тия скъпите, може ли някакъв линк.  ;)
Имат ли някакъв диспей на което да показва по някакъв начин дали стига мощността от панелите и колко дърпа от мрежата.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #710 -: Октомври 09, 2017, 10:27:20 am »
sasma, juliang те подвежда като ти дава невярна информация, тея по евтините за които говори това е твоят диспечер но в действителност те са по скъпите. Другите са мрежовите инвертори които ти показва valex, но те са по евтини и си имат дисплей който ти показва консумацията.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #711 -: Октомври 09, 2017, 10:44:00 am »
atos, ако си беше направил труда да прочетеш за тези инвертори и да прегледаш схемата на свързване сега нямаше да обсъждаме тези въпроси. При тези инвертори датчика за обратна връзка се поставя след главния предпазител от там се взема информация. Значи първо се черпи от мрежата и след това инвертора получава сигнал и компенсира (добавя) тази мощност в мрежата. Ако увеличиш консумацията от сто на двеста вата първо ще се дръпне ток от мрежата след това датчика ще подаде сигнал на инвертора и той ще подаде още сто вата. В спецификацията на тези инвертори пише че са настроени да подават винаги десет вата повече от консумираното за да е напълно сигурно че електромера няма да отчита. И друго когато си в паралел с мрежата поцесите които стават не са толкова прости в случая се получава смесване на енергии, и ако съдим по крайния резултат че електромера спира да отчита може да се каже че не се консумира от мрежата. Но в действителност нещата са доста по сложни.

Падна жетона от този пост ми стана ясно как работят тия инвертори с датчик (паралелно с мрежата) наистина тогава няма как да изгори от пикова мощност.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #712 -: Октомври 09, 2017, 11:31:33 am »
krasias, не проследих добре темата, но останах с впечатление, че на теб ти е нужен сфазиран инвертор с цел да намалиш от (постоянната) дневна консумация на електроенергия от мрежата (ако не съм се объркал нещо). Мога за определен период (докато не го използвам) да ти дам моя 1 kW инвертор за експерименти и при условие, че публикуваш резултатите.

Ето и моите наблюдения по темата: http://analogov.com/showthread.php?tid=29&pid=202#pid202

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #713 -: Октомври 09, 2017, 01:40:57 pm »
mzk, благодаря за доброто предложение но засега още нищо не съм направил. Имам два панела единия 230Wp поликристал а другия 215Wp монокристал ама вече 3 години си стоят на склад. Исках да купя още 4 бр. тънкослойни твърди фотоволтаици и инвертор но парите отидоха за друго. Дано догодина да имам повече време и свободни пари да направя една ФЕЦ, а направя ли задължително ще публикувам резултати.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #714 -: Октомври 15, 2017, 08:51:22 pm »
Sasma преди да си купя диспечер бях със един мрежови инвеститор - grid tie.Както каза Краси работи само с мрежа но върши чудеса следи си фазата и като има достатъчно Слънце спира ЕВН .Но аз имам водни помпи и ми трябва автономност със акумулатори..

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #715 -: Октомври 16, 2017, 08:10:55 am »
Не съм срещал китайците да имат grid tie с акумулатори? Такъв би трябвало да е оптималния вариант за малки консуматори.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #716 -: Октомври 16, 2017, 02:45:30 pm »
Sasma преди да си купя диспечер бях със един мрежови инвеститор - grid tie.Както каза Краси работи само с мрежа но върши чудеса следи си фазата и като има достатъчно Слънце спира ЕВН .Но аз имам водни помпи и ми трябва автономност със акумулатори..
Връщаше ли към енергото 220 волта и може ли да предложиш някакъв инвертор щом имаш опит с такива. Пак да питам ако, имам пиково 5-10 KW има ли вероятност да изгори?

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #717 -: Октомври 16, 2017, 03:59:39 pm »
Sasma няма проблем да изгори мрежови инвертор и 15 kw да работят той допълва то ва което дават панелите.Аз нямам мнение какъв да си вземеш, мисля че е добре да е с ограничител моя го дават че може да работи и с акумулатор пробвал съм и работи.

Като си купих мрежови инвертор на книжката му беше даден вариант със и без акумулатор.А по отношение дали връща в ЕВН , когато няма консуматори _ да подарявам на най близките съседи :-*
« Последна редакция: Октомври 16, 2017, 04:20:40 pm от atos »


velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #719 -: Октомври 26, 2017, 01:37:32 am »
Sasma ми нещо подобно ....Аз съм на вариант акумулатор втора употреба и колкото изкара... Система с акумулатор ми харесва повече..