Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488840 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #690 -: Август 14, 2017, 08:20:47 am »
ОК. Браво.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #691 -: Октомври 02, 2017, 11:31:09 pm »
От 01 януари до 30 септември 2017 г. балансът на домакинството за разход на ток изглежда така :

Ток мрежа дневна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 330 кВт/ч
Ток мрежа нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  170 кВт/ч
Ток от Диспечера . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 620 кВт/ч
-------------------------------------------------------------------
Общо изразходван ток  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 120 кВт/ч

Вижда се, че токът от Диспечера е с 120 кВт/ч повече.
Вероятно с настъпване на зимата токът от мрежата ще нарастне и съотношението ток мрежа/ток Диспечер
ще стане 50% / 50%.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #692 -: Октомври 04, 2017, 01:47:31 pm »
Здравейте,
има ли инвертори които да работят без акумулатори, т.е. панелите да произвеждат дадена мощност и случайно ако не стига тогава да дърпа от енергото колкото ми е необходимо, и ако пак падне консумацията да спира енергото.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #693 -: Октомври 04, 2017, 03:54:05 pm »

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #694 -: Октомври 05, 2017, 10:46:32 pm »
sasma
Виж линковете тук http://mazeto.net/index.php/topic,10097.msg89121.html#msg89121

Интересни инвертори, няма ли по мощни от 2кв?
Мога да се замисля да си продам Диспечера и акумулаторите  ;D

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #695 -: Октомври 06, 2017, 08:55:29 am »
sasma
А какво ще правиш с излишъка от енергия?
Надали имаш постоянна консумация от 2KW.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #696 -: Октомври 06, 2017, 02:06:51 pm »
sasma
А какво ще правиш с излишъка от енергия?
Надали имаш постоянна консумация от 2KW.

Долу горе си го синхронизирам, включвам и изключвам уредите с телефона си, но когато пусна пералнята работата там загрубява минава над 2 кв. Като си помисля само колко струват акумулаторите няма да се учудя да мина след известно време на тия инвертори. Само денем да ми прави икономия ми стига, и инвестицията ще се възвърне по скоро (поне на мен така ми се струва).

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #697 -: Октомври 06, 2017, 03:57:56 pm »
sasma, има една особеност при тези инвертори, те са постоянно включени към мрежата и не могат да работят без нея. Само ти компенсират изразходваната електроенергия така че електромера да не отчита, или да отчита но по малко взависимост от подаваната от панелите мощност и консумираната от електроуредите.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #698 -: Октомври 07, 2017, 05:29:18 pm »
sasma
krasias е прав. Винаги трябва да имаш свързаност към външната мрежа. А и така винаги може да се превключи на мрежа.
Ако нямаш достатъчна инсталирана PV мощност да ти поеме пералнята няма как да стане. Проблема с пералнята е загряването на водата. Там се изразходва най-много мощност. Инаше на времето перални, които имаха и вход за топла вода. Ако загряваш със слънчев панел водата за пералнята може да работи с по-малко мощен фотоволтаик.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #699 -: Октомври 08, 2017, 12:55:03 am »
valex, измествате въпроса някак...той не иска да е откачен от мрежата, а да няма акумулатори!
Да, ако нямаш акумулатори, диспечерът става излишен, но тогава ти трябва поне КОНТРОЛЕР, без него няма как да минеш!
Все пак някой трябва да управлява инвертора.
Представи си го така - когато пуснеш пералнята (примерно), минаваш изцяло на мрежово захранване, като я спреш - осветлението се превключва към ФВ.
Но...цялото това упражнение е безсмислено! Защо?
Защото, когато имаш диспечер и акумулатори, от мрежата дърпаш само колкото не ти достига, което няма как да стане при твоята идея - изцяло минаваш на мрежа!

То е същото, като да си направиш отделен кръг (даже е за предпочитане) само за осветление и маломощни уреди, захранващ се единствено от ФВ.



Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #700 -: Октомври 08, 2017, 02:15:40 am »
atos, изобщо не изместваме въпроса, а има един момент който и ти и sasma пропускате и от там предлагания от вас алгоритъм на работа няма да се получи. За да работи инвертора едновременно с мрежата и панелите трябва да се синхронизира с мрежата а това не става изведнъж а трябва повече време. Така че такива инвертори и диспечери които да работят само с панели и от време на време да се превключват на мрежа не се произвеждат защото ще се получават неприятни изключвания. Диспечера на sasma не си добавя от мрежата, а щом достигне пределната си мощност се изключва и много бързо превключва домашната мрежа изцяло към енергото а диспечера продължава само да зарежда акумулаторите. Инверторите които предлага valex са мрежови и работят без акумулатори и са със специален контролер който следи консумацията от домашната мрежа и връща толкова енергия колкото се косумира за да не отчита електромера. Ако превишиш мощноста на панелите просто намалява отчитането според мощноста на панелите, така че тези инвертори са идеалното решение нищо че работят само с мрежата.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #701 -: Октомври 08, 2017, 12:10:48 pm »
valex, измествате въпроса някак...той не иска да е откачен от мрежата, а да няма акумулатори!
Да, ако нямаш акумулатори, диспечерът става излишен, но тогава ти трябва поне КОНТРОЛЕР, без него няма как да минеш!
Все пак някой трябва да управлява инвертора.
Представи си го така - когато пуснеш пералнята (примерно), минаваш изцяло на мрежово захранване, като я спреш - осветлението се превключва към ФВ.
Но...цялото това упражнение е безсмислено! Защо?
Защото, когато имаш диспечер и акумулатори, от мрежата дърпаш само колкото не ти достига, което няма как да стане при твоята идея - изцяло минаваш на мрежа!



То е същото, като да си направиш отделен кръг (даже е за предпочитане) само за осветление и маломощни уреди, захранващ се единствено от ФВ.

Аз поне така разбрах, тези инвертори дето има линк за  тях по горе работят с панели и мрежата, колкото не достига само толкова тегли от мрежата. Ако, имам 2 кв. панели и пусна пералнята и тя мримерно дърпа 2.5 кв само 0.5 кв. ще се ползва от мрежата. Ето още един интересен въпрос примерено инвертора е 2 кв. и имам пиково 5 кв. какво става тогава? Изгарям ли го?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #702 -: Октомври 08, 2017, 01:14:47 pm »
sasma, инвертора няма да изгори той ще продължи да вкарва 2kW в мрежата и електромера ще отчита 3kW вместо 5kW. Това което не разбираш в случая е че твойте консуматори теглят от мрежата 5kW а инвертора ти компенсира тия 2kW и ти намалява сметката за тока. Тези ивертори изпълняват ролята на компенсатори.
« Последна редакция: Октомври 08, 2017, 01:36:12 pm от krasias »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #703 -: Октомври 08, 2017, 06:35:41 pm »
Краси, нали това казвам - не диспечер, а контролер!

А това:
Това което не разбираш в случая е че твойте консуматори теглят от мрежата 5kW а инвертора ти компенсира тия 2kW и ти намалява сметката за тока.
И това:
Аз поне така разбрах, тези инвертори дето има линк за  тях по горе работят с панели и мрежата, колкото не достига само толкова тегли от мрежата.
е едно и също на практика, само казано по друг начин.


И упражнението е малко безсмислено, понеже за да има сметка, трябва да се ползва в ограничен времеви диапазон за деня...и ако не си в къщи по това време, за да ползваш тока?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #704 -: Октомври 08, 2017, 08:44:50 pm »
atos, не е едно и също, това което обяснявам е че тук постоянно се черпи от мрежата а се добавя от панелите а не наобратно.