Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 492874 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #60 -: Януари 30, 2015, 04:10:46 pm »
Радико
Не съществуват фотоволтаици, ветрогенератори, водноелектрически и други централи, които да се свързват към мрежата ако в нея няма напрежение. Да не говорим, че голяма част от тях не могат и да фунционират ако нямат захранване.

android

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #61 -: Януари 30, 2015, 04:13:05 pm »
Кви посоки при променлив/синусоидален/ ток бе Радико? Електромера отчита величината на протичащия ток при определено е.д.н. При механичните имаш напреженова и токова намотка и как да обърнеш движението на диска в обратна посока е въпрос на манипулация. Новите електронните битови електромери регистрират генерираната ел. енергия от инвертора като КОНСУМИРАНА!!! Недей да спориш защото е пробвано и доказано!
 
 Андро, очевидно е че 5-10 ватово разд. трафче не може да прехвърли 2KW.h ел.енергия към мрежата. Това разбирам като ограничение на пораженията. Тия няколко вата ще трябва да ги преглътнеш като загуби.
Може ли някакъв линк за тези разделителни трафчета?Търсих но ми излизат разни трансформатори като токови и други и не мога да се ориентирам кое е точното.

Точно по същият начин по който са свързани всички тецове вецове АЕЦ. Тоест освен чисто електрическа връзка има и комуникация със съответния диспечер който вижда какво се случва всеки момент и може да изключи или включи всяка мощност по негова преценка.
Освен това могат да се изключват и от собствениците на централата.Ако мрежовите инвертори бяха направени да работят без напрежение,нали се сещаш,че при авария и спряно електричество докато чакат диспечер да изключи централата,може да е позакъснял и да има раздрусан техник.
« Последна редакция: Февруари 06, 2015, 12:36:39 am от atos »

Зелен Калчо

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #62 -: Януари 30, 2015, 08:43:03 pm »
Радико, тука обсъждаме варианти за Домашна фотоволтаична централа!!! Виждам че повечето колеги се увличат по промишлена такава която обикновенно е присъединена на средно напрежение -20 киловолта. Там защитите включват управляеми елегазови разединители, трансформатори повишаващи, КРУ-та, измервателни шкафове  с измервателни трафове , 20 киловолтови кабели , жерета , катодни отводители  и др. все неща откъм средното напрежение! От към ниското напрежение пак подобни.
Не случайно предлагам ON-GRID INVERTER - имаш захранване инвертора работи и ти сваля сметката от тока. Нямаш захранване инв. не работи! Ако ти трябва допълнителни защита варианти бол за никакви кинти. А как ще си конфигурираш инверторния кръг - според възможностите на ф.в-та инсталация!
« Последна редакция: Февруари 05, 2015, 11:52:21 pm от atos »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #63 -: Февруари 05, 2015, 10:05:18 pm »
На 02 и 03 февруари имаше слънце, 03 февр. си беше един слънчев зимен ден.
ФВ централка започна да подава все повече ел. енергия. 8 - те ФВ панела свързани последователно осигуриха мощност над 750 Вт. ФВ централа успя да захрани руския маслен радиатор (500 Вт) и един конвектор (300 Вт) взет на заем от elektros.

Двата ел.уреда захранвани от ФВ централа работиха на пълна мощност от 11:00 ч. до 14:00 ч.
Напрежението в "слънчевия контакт" достигна 250 V, а тока над 3 А.
За кратко включих и големия маслен радиатор (мощност 2 кВт). Той се загря до Т* - ра 40* градуса. Но напрежението падна до 70 V, а токът се покачи до 4,5 А.
Оказа се, че е по ефективно да бъдат включени двата малки ел. уреда с обща мощност от
800 Вт, вместо един радиатор от 2 кВт.

valex ти си прав, трябва електроника за да се осигури оптимален режим на ФВ или МРРТ контрол. Ако имаш нещо готово като контролерче за МРРТ мога да ти поръчам два.
Разбира се по НАРОДНИ цени  ;D  а не по МЕЖДУНАРОДНИ   >:( .
Идеята ми е да НЕ добавям инвертор към ФВ централа, а да захранвам директно два ел. уреда
с мощност 500 - 800 Вт всеки.

На 03 февруари, който беше зимен слънчев ден, Соларът (топлинните колектори) достигна T*
от 50* градуса в буферния съд.Соларът успя да отоплява жилището от 14:00 ч. до 20:00 ч., като произведи топлинна енергия над 10 кВт/часа.

ФВ централа започна да подава ел. енергия от 10:00 ч. до 16:00 ч. Тази енергия се превръщаше в топлина от ел. уреди. Общо около 4 кВт/часа.

Соларът и ФВ централа отопляваха жилището от 10:00 ч. до 20:00 ч. Температурния комфорт
беше както при включен газов котел т.е. 18* - 21* градуса в помещенията.

С наближаване на пролетта денят ще става по дълъг, слънцето ще се вдига по високо т.е.
ФВ централа ще произвежда повече ел. енергия.
Мисля да акумулирам тази ел. енергия в акумулираща ел. печка и/или в буферния съд във вид на топлина.Идеята ми е да премина на слънчево отопление, все повече се убеждавам, че
това е ВЪЗМОЖНО  ;)   :)   ;D  .
« Последна редакция: Февруари 05, 2015, 11:50:31 pm от atos »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #64 -: Февруари 06, 2015, 01:25:44 pm »
За съжаление нямам нищо разработено. Стои ми като идеен проект на масата и си чака времето. Все има други неща, които го изместват. Надявам се тази пролет да го почна :)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #65 -: Февруари 08, 2015, 05:57:45 pm »
На 6 февруари вечерта заваля сняг.В София снегът образува покривка около 20 см.
Зима е  . . . тя е още в правото си  . . .  :(

На 7 и 8 февруари ФВ панели НЕ произведоха ел. енергия.ФВ са покрити плътно със сняг
дебел 10 - 15 см.Снегът върху ФВ започна да се свлича в горната им част, но през нощта
той замръзна и се образува нещо като "праг".Този "праг" стопира снега върху панелите и
така вече ФВ НЕ МОГАТ да се самопочистват.Трябва продължително време 7 - 8 дни да има
плюсови температури за да се стопи изцяло снегът върху ФВ.Докато има сняг върху ФВ, те
практически НЕ ПРОИЗВЕЖДАТ ел.енергия.

Така беше и в началото на януари 2015 г.Снегът 5 дни покриваше ФВ.Накрая се качих на покрива и около 1 час чистих ФВ от замръзналия сняг върху тях. :(
Не изпитах никакво удоволствие . . . лазих по заснежения покрив, омотан с въже за безопасност, ако може да се нарече безопасност.  >:(

Сега като си помисля, че ме чака същата процедура настръхвам, а задникът ми се покрива
със скреж.  ???

Мисля си, че може да се положи върху панелите нагревател за подово отопление.
Така може би ще се помогне на снега да се свлече, особено ако се нагрява в
долната част на ФВ.

Обръщам се за съвет и помощ към ФОРУМА, колеги ако някой е ползвал нагреватели за
топене на сняг или за размразяване, моля да каже, може ли с такъв нагревател да се разтопи
сняг върху ФВ панели ? Колко метра нагревател и с каква мощност ще е необходим за да се
стопи снега от 8 бр. ФВ панела ? Размерите на панела са 170 см. х 100 см.


Ще вметна, че снегът върху топлинните колектори на Солара почистих за 30 мин. без затруднение.






Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #66 -: Февруари 08, 2015, 06:06:19 pm »
Няколко идеи, които аз бих пробвал. Преди сняг, върху панелите, слагаш полиестерна мрежа. Като навали я дърпаш и снега пада. Другата идея е да се сложи поне на долната половина, найлон или целофан.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #67 -: Февруари 08, 2015, 06:23:47 pm »
а някаква вибрираща пластина ако се сложи да тръска снега периодично?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #68 -: Февруари 08, 2015, 07:28:44 pm »
Вибраторите ще вършат работа само когато снега или леда е започнал да се топи, поне да е омекнал. Без нагревател няма да мине. стотина вата на М2стигат но ако са повече ще реализираш икономия защото грубо казано два пъти по мощен нагревател ще разтопи снега за три пъти по малко време. още повече ако е добавено и малко вибраторче.

Velektra

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #69 -: Февруари 08, 2015, 07:33:53 pm »
Не съм се занимавал с ФВ, затова само питам: ако не им пречи солта да им хвърлиш отгоре на снега  :-\

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #71 -: Февруари 08, 2015, 08:23:46 pm »
ELPUNTO, мисля че това ще ти свърши работа ако го поставиш отдолу на панелите  http://www.solarmarket.bg/Infracherveno-Nano-otoplitelnoto-folio-EXCEL.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #72 -: Февруари 08, 2015, 08:29:01 pm »
Не трябва постоянно при наличие на сняг по покрива да се качва там.
Нямам опит с нагряване на фотовотаици, но има нагревателни кабели за размразяване на климатици. Има и нагревателни кабели за подово отопление. Виждал съм, че има и елекрически размразители на сняг по покривите.
Е имам и тъпата идея да пуснеш обратен ток на фотоволтаика :).
« Последна редакция: Февруари 08, 2015, 08:54:13 pm от nizo »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #73 -: Февруари 08, 2015, 08:35:57 pm »
valex, фотоволтаиците имат вграден диод за да не може да се върне обратен ток.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #74 -: Февруари 08, 2015, 08:37:12 pm »
Забравих го :)