Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488720 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #15 -: Януари 21, 2015, 08:02:54 am »
Цитат
Не разбирам само, защо НЕ се отзова когато исках помощ за монтажа на ФВ на покрива  ???
(пост #123 тема "Слънчево парно")
Навярно си бил ангажиран на друг обект ?  ???
Наложи ми се пак да ползвам старите изпитани египетски методи  ;D
По това време "23 септември" съм бил в Пилзен в Чехия и съм пропуснал тази публикация изобщо.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #16 -: Януари 21, 2015, 10:05:33 pm »
Продължавам да замервам мощността иа различните ел. уреди.
Днес 21 януари край София имаше слънце и висока облачност.
Слънцето уж се вижда, но има тънък слой облаци, които поглъщат от
30% до 50% слънчевата радиация.

От 11:00 ч. до 15:00 ч. „слънчевият контакт” захранваше главно фурничката.
Тя отделяше от 300 до 640 w, към 13:00 ч. ФВ панели подадоха около 225 V , при ток 2,86 А.

За съжаление групата от 8 ФВ панела не можа да захрани повече от
фурничката.Като включа втори ел.уред напрежението пада до 120 – 135 V.

В 15:00 ч. имаше плътна облачност и ФВ работиха само с разсеяна светлина, или 50 w.
Общо на 21 януари ФВ централа произведе около 2 кВтч.
Цялата енергия изцяло бе използвана за отопление.



Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #17 -: Януари 21, 2015, 10:26:43 pm »
Тук има тема с практически опит при ползване на фотоволтаици:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=18&t=39346&sid=7cb5ec2950558daa18ee59a8e7ced95b&start=60#p452050

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #18 -: Януари 27, 2015, 11:32:52 pm »
От няколко месеца наблюдавам сайта на Електро Енергиен Системен Оператор
В раздел Диспечиране се дават данни за енергийните мощности които са включени в
Ел. Енергийната Система (ЕЕС) на БГ и товарът на системата.
Данните са в реално време и са много интересни, поне за мен.  ::)

Ето един пример : 12:00 ч. на 14 януари 2015 г.
В този зимен, януарски ден Възобновяемите Източници (вода, вятър, ФВ и Биогаз) включени към ЕЕС са почти колкото 1/2 от АЕЦ Козлодуй.
По данни от същия този Електро Енергиен Системен Оператор, ВИ надвишават по мощност около 50% АЕЦ.

По мои наблюдения съществуващите мощности от ВИ се използват около 50 -60 %
За мен това е неразбираемо  ???  Навсякъде в публичното пространство се тръби, за енергийна независимост а собствените ни енергийни ВИ стоят ненатоварени !!!
Защо БГ купува газ, купува нефт, купува ядрено гориво, а не използва собствените си
ВИ ?

Ето как изглежда производството на ел. енергия в БГ на 14 януари в 12:00 ч.



Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #19 -: Януари 28, 2015, 12:20:25 am »
Според мен защото трябва да го платят мноого скъпо ВЕи-то - те тези веи паркове са строени за печалба на инвеститорите, а не на народа да му е евтино  ;D
« Последна редакция: Януари 28, 2015, 01:42:09 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #20 -: Януари 28, 2015, 05:04:35 am »
По мои наблюдения съществуващите мощности от ВИ се използват около 50 -60 %
За мен това е неразбираемо  ???  Навсякъде в публичното пространство се тръби, за енергийна независимост а собствените ни енергийни ВИ стоят ненатоварени !!!
Защо БГ купува газ, купува нефт, купува ядрено гориво, а не използва собствените си
ВИ ?
Поради 2 причини:
1. Конвенционалните източници са много инертни. Не можеш просто да спреш някой реактор на АЕЦ-а за няколко часа. Спирането само на турбината отнема 6-12 часа, пускането отнема 1-3 дни. А реактора просто ... не можеш да го спреш. Да, можеш да изведеш тая мощност от системата за няколко минути (да й изключиш тока), но това не значи че не трябва да въртиш турбината. А и дори и това не е толкоз просто и безопасно.
И откъде ще вземем ток когато слънцето залезе или вятъра земе че спре да духа?
2. Ако спрем един блок на АЕЦ-а и го заместим с ВИ, след първата сметка за ток народа ще излез на улиците. Цената която НЕК плаща на собствениците на ВИ за произведената енергия е в пъти по-висока от тази на АЕЦ-а и ТЕЦ-овете.
Има и още "подробности" от чисто политически характер, които не позволяват тия неща да станат. Примерно - ще спрем 1-2 блока на ТЕЦ "Марица изток 2". И след 1 седмица жълтите павета ще са пълни със стачкуващи миньори, щото ще трябва да затворим и няколко рудника които добиват въглища за работата на тия блокове. А това политиците не го искат в никакъв случай.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #21 -: Януари 28, 2015, 05:08:58 am »
да но ако няма и пари за ток работата е деликатна  ::)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #22 -: Януари 28, 2015, 07:34:23 am »
Има и друга деликатна част от положението. Оборудването което трябва да се закупи за ВЕИ с мощност колкото една АЕЦ Струва няколко пъти по скъпо от АЕЦ Всъщност това е основната причина тока от ВЕИ да се купува по скъпо.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #23 -: Януари 28, 2015, 11:37:46 am »
Има и друга деликатна част от положението. Оборудването което трябва да се закупи за ВЕИ с мощност колкото една АЕЦ Струва няколко пъти по скъпо от АЕЦ Всъщност това е основната причина тока от ВЕИ да се купува по скъпо.

Абе ... май не е съвсем така :) Ето ти цената на ват на слънчеви панели в Австралия:

върви около 1.5 долара на ват (за системи с мощност 10-100 киловата). За 1000 мегавата (1 млрд вата) цената на панелите е... ? 1.5 млрд долара.

А нали се сещате, че при такива огромни поръчки се формират и доста сериозни отстъпки от производителя?/А/
« Последна редакция: Януари 28, 2015, 11:48:22 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #24 -: Януари 28, 2015, 11:43:37 am »
Всички знаем, че това е ФАСАДНАТА причина, Радико!
Никой не може да ме убеди, чрез каквито и да е сметки, че изграждането на един фотоволтаичен комплекс би струвало повече от построяването на една атомна електроцентрала и то със всичките му сгради и реактори! Че то това си е един малък град?!?
А и да не забравяме, че АЕЦ има нужда от "скъпо гориво"...и от голям човешки ресурс за обслужване ПОСТОЯННО!
Знаем кога се прокара закона за цените на изкупуваната енергия от ВЕИ, договорите, които обвързват ЕРП-тата за 20 години, чрез държавна гаранция по тези договори.
Парадоксът тук е, че цените за изкупувания ток от големите ФВ системи са доста по- високи от тези, регламентирани за малките системи! И това при положение, че няма "черезвичайни фактори", Т.Е. При по-голяма система себестойността на мв/ч. е по-ниска.
Това какво ви говори? Чисто лобистки закон, който защитава големите производители, явно е!

Абсурд е в цялата история на пазарната икономика изобщо цената на продукт да расте "на едро" и да намалява "на дребно"...
И изобщо не е политика за екология и стимулиране на масово производство на "зелена енергия", защото е в ущърб на дребните производители, по-скоро е начален стадий на план за монополизация!

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #25 -: Януари 28, 2015, 01:31:53 pm »
Нека изкажа и аз своето мнение относно тези енергийни тарикатлъци.Първо нали сме пазарна икономика.Градим Капитализма. :) Защо тогава въобще има регламентирани договори за изкупуване на Зелената енергия. Той инвеститора нали си прави разчети, дали вложените средства ще се изплатят и ще спечели от тях.Защо някой трябва да му гарантира че, ще си възвърне инвестицията. Аз като влагам свой пари или средства за развиване да дадена дейност да не би някой да ми гарантира че, ще си ги върна някога. Не. Рискът си е изцяло за моя сметка.Защо тогава този Основополагащ Пазарен Принцип е нарушен в нашата мила родина. И къде са Европейските Санкциониращи Органи? Явно не виждат!Или не искат да видят!!!  Второ къде е въобще пазарният принцип за предоставяне на енергия за потребителите. Защо нямаме правото да си избираме доставчици на Енергията за потребление. Така както е в по-големите фирми и другите страни от същият този Европейският съюз.Нали сме страна членка!?!?
 За мен отговора е повече от ясен. А той е - Защото трябва от някъде да се краде. А от кого е най-лесно. От обикновеният човек разбира се. От кой друг. Защото никой от нас няма силата и средствата за да осъди държавата и ЕнергоМафията. Никой от нас няма куража и жертвоготовността да се изправи срещу това безогледно крадене. Никой. Включително и аз. За това ще се тюхкаме ще си чешем крастите и ще продължим да обедняваме и да нямаме пари. Тоест ще си живеем на ръба на мизерията.Нищо лично към никого. Просто лично мнение.Лек ден.
« Последна редакция: Януари 28, 2015, 01:34:58 pm от plcsoft »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #26 -: Януари 28, 2015, 01:57:50 pm »
plcsoft, какви  Европейски Санкциониращи Органи, бе, братле?
Те повечето, които са изградили големи системи са го направили именно с европейски субсидии, които пък от своя страна са потекли точно защото въпросният закон е създал "благоприятна инвестиционна среда"...всичко е навързано, някой да не си мисли, че на Европа много и е домиляло за нас или че ни е вид благодетел?

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #27 -: Януари 28, 2015, 02:12:44 pm »
plcsoft, какви  Европейски Санкциониращи Органи, бе, братле?
Те повечето, които са изградили големи системи са го направили именно с европейски субсидии, които пък от своя страна са потекли точно защото въпросният закон е създал "благоприятна инвестиционна среда"...всичко е навързано, някой да не си мисли, че на Европа много и е домиляло за нас или че ни е вид благодетел?

И ти си прав. Далеч съм от мисълта че, ЕС е някакъв благодетел. Но, ако искат да продължат да са ЕС трябва да контролират основните пазарни механизми. Иначе, каква Пазарна икономика ще развиваме, пък и те. Нали ще се изроди системата им ако, няма контрол.   

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #28 -: Януари 28, 2015, 02:14:27 pm »
Ами много просто - ние сме гето на ЕС и те имат полза да поддържат тоя ни статут!
Истината не е в ЕС, а в СЕ :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #29 -: Януари 28, 2015, 02:33:30 pm »
juliang
Това са цени на фотоволтаични панели   не на готова централа за да стигнеш от панелите до 220 киловолтовият пръстен ще имаш нужда да изградиш не по малка инфраструктура от тази за един АЕЦ.
За Белене със всичките политически изнудвания корупционни врътки и какво ли не още се вързаха 10 милиарда цена за мощност един гигават. със малкото уточнение това е номинална мощност която централата може да отдава денонощно месеци наред докато това което си показал е максимална мощност сиреч по пладне за 2-3 часа един два месеца в годината ВЪВ АВСТРАЛИЯ БРАТО или поне в Саудитска Арабия. Тук обаче е България и и без това мижавата ефективност е в пъти по малка. За да направиш фотоволтаична централа даваща 1 гигават денонощно ще имаш нужда от акумулатори с обем колкото стотина хеопсови пирамиди.