Автор Тема: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962  (Прочетена 288183 пъти)

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #435 -: Август 01, 2015, 10:03:20 pm »
Както вече ви казах махнах всякакви ремъци и монтирах червячен редуктор горе. Идеята беше да даде плавен и равномерен ход на кардана. Елмоторът върти с 1400 оборота, излизат 40. Знам че са малко, но това имам. На втория оборот се счупи изходящият вал от редуктора. 26 мм, май е чугун. Скъса го като хартия. Без спирачка, без никакъв товар. Не знам какво стана и защо.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #436 -: Август 02, 2015, 01:02:39 am »
макс1962, бях ти споменал нещо преди време...май не си го отчел изобщо?

Първо - никой не е луд да прави вал от чугун, па ако ще да се използва за каквото и да било, със сигурност е стомана някаква.
Чугунът има съпротива на усукване, клоняща към 0, освен това е крехък. Единственият му характерен плюс е, че погасява вибрации доста по-добре от стоманата, затова от него се правят постаменти за машините, толкоз за чугуна.

На темата - бях ти споменал, че при теб ремъците и тяхното приплъзване играят ролята на гъвкава връзка, вид съединител с "ефекта на камшика".

Явно червячният ти редуктор не е реверсивен, иначе щеше да замине двигателя, просто да изпуши!
Не търси равномерност в движението, няма да работи така!
Точно избързването (засилването) дава полезния ход в системата! Забавянето е паразитен ход, който се преодолява от инертността с малка помощ от двигателя!
Ако пак приложиш твърда връзка, очаквай същия резултат.

Все пак, поздравявам те за ентусиазма, защото доказваш неща и се опитваш на практика да откриеш верния път, няма по-ценен опит от практиката.

П.П. Спомняш ли си в първите ни кореспонденции, като ти казвах, че е добре да се започне с малък макет? Сега разбираш защо...





Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 416
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #437 -: Август 02, 2015, 02:23:30 am »
Както вече ви казах махнах всякакви ремъци и монтирах червячен редуктор горе. Идеята беше да даде плавен и равномерен ход на кардана. Елмоторът върти с 1400 оборота, излизат 40. Знам че са малко, но това имам. На втория оборот се счупи изходящият вал от редуктора. 26 мм, май е чугун. Скъса го като хартия. Без спирачка, без никакъв товар. Не знам какво стана и защо.
Предполагам редуктора е втора употреба и е работил доста години преди да се озове у теб. Може да е имало "умора на материала" на вала и ако е получил малко зор и готово. Може също да е нямало съосие и да е получил голям зор вала и така да се е скъсал.
Аз преди време имах подобен случай строши се полуоската на трактора, 50мм желязо беше като отрязано с лазер, супер гладко и направо невероятно как може така да се скъса, но след консултация със специалисти се установи умора на материала. А също съм късал полуоска на един ЖУК, по-големите сигурно си ги спомнят, та полусоката приличаше на усукан до скъсване кренвирш много яко се беше строшила.
Един съвет от мен тури обратно ремъците.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #438 -: Август 02, 2015, 04:00:39 pm »
Червячния редуктор няма как да бъде реверсивен от страната на ниските обороти поради конструкцията си.
Напротив, има как!
Всичко зависи от диаметрите, еволвентния профил на зъбите, стъпката и предавателното число! Всичко това в комбинация!
За останалите неща - нацелваш...горе-долу:)
Твърдата връзка прецаква ефекта, споменах го вече. Колкото по-бързо го разберете, толкова по-малко чудене ще има.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #439 -: Август 02, 2015, 05:11:04 pm »
RUS, има червячни предавки, които са реверсивни и такива, които не са.
Запознай се по-обстойно, моля те:)

Ако ъгълът на червячния винт е повече от 30 градуса, имаме пълен реверс. При този случай профилът на зъбите на колелото е под същия ъгъл.







Механизмът за опъване струните на китарата примерно не е реверсивен.

Ползата от червяка е, че може да се направи голямо предавателно число само с една предавка при добра плавност и малък общ обем на редуктора и да се ползва предавателна еднопосочност (ако е нужна).
« Последна редакция: Август 02, 2015, 05:30:24 pm от atos »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #440 -: Август 02, 2015, 05:46:07 pm »
Atos  наистина си прав, това се получава когато самия червяк е многоходов. Пример за това са макарите за риболов. При тях се ползват многоходови червяци и се въртят обратно. На ръчката за въртене е бавната страна на редуктора (червячното зъбно колело) което предава въртеливото движение на самия червяк на него е закрепена главата която навива  кордата на макарата. Дано съм бил ясен с примера и не спорете за глупости.

Атанасов_Хасково

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #441 -: Август 02, 2015, 05:57:51 pm »
Именно, точно за това питах Макс какъв червяк е ползвал. Ако не е реверсивен, няма как да се "обере" обратното действие на баласта  при ТВЪРДА ВРЪЗКА и това напрежение се стоварва върху вала - наистина огромен въртящ момент!

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #442 -: Август 02, 2015, 07:08:55 pm »
Сега....в пост 486 писах, че влизат 1400 оборота и излизат 40. Поне аз доколкото знам няма как да е реверсивен при това положение. Елмоторът е 750 вата и си е едно цяло с редуктора, т.е. не съм го свързвал аз. 300 вата беше предишния. И елмоторът и редукторът са италианска направия, използват се за автоматични врати. Става въпрос за големи врати - 7-8 метра дълги, над 2 високи, с дебела ламарина и (или) ковани орнаменти. Тежат от 500кг нагоре.
atos, завършил съм много отдавна механотехникум. Въпреки, че не съм работил никога и никаква механотехникумска специалност, няма как да сбъркам чугун от каквото и да било друго.
За макета си абсолютно прав, но тогава идеята беше друга. Трябваше ми спешно нещо, което да даде някакъв ток и това да не ми струва 2 литра бензин на час. Отпадна. Но така и така съм започнал, ще карам докрай. Което означава до постигане на КПД повече от 1 или до доказване че е невъзможно.
Съгласявам се с мнението на RUS за причината на скъсването. Сега си давам сметка, че като се лашнат тия 40 кг подпомогнати с едно рамо от 40-45см.......
Което донякъде ме и радва. Всичко, което съм направил издържа, италианците се издъниха  ;D.
За ремъците.... не знам.....мислех сега да опитам със зъбни колела, от някакъв автомобилен диференциал, например. Но като чета мненията ви май започвам да се разубеждавам. Ще помисля.
За кантара не съм забравил. Излизам рано и се прибирам късно. Проблем е да ида до магазина в работно време. Но ще измисля нещо скоро.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #443 -: Август 02, 2015, 07:23:09 pm »
      Червячните редуктори доколкото си спомням от машинните елементи бяха самоспиращи и несамоспиращи. Това зависи от наклона на винтовата линия на червяка. Така че не си измисляйте нови определения.
      Макс, откажи се . Тая конструкция е безсмислена. Помисли само имаш двигател-КПД-0,9  твоята машинария генератор КПД /в най-добрия случаи/ 0,8-0,85  или 0,9х0,9=0,81 . Значи дори КПД на машинарията да е 1/което е невъзможно за тая конструкция/ пак си вътре с 19%. Да е честито на печелившите.
« Последна редакция: Август 02, 2015, 07:35:57 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #444 -: Август 02, 2015, 07:34:59 pm »
Dedo pop, ти изби рибата с термини... ;D

Макс, разбира се, че не трябва да се отказваш, след като си стигнал чак дотук...

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #445 -: Август 02, 2015, 11:02:26 pm »
RUS, мислил съм за втора тежест. Може би ще помага с някаква центробежна или инерционна сила, но в никакъв случай с гравитационна. Защото първата  трябва да изпревари ДМТ, понеже и двете са около оста на кардана. За да не стане това трябва да са много близо една до друга. Тогава какъв е смисълът? По-добре повече кг на едно място.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #446 -: Август 03, 2015, 07:12:17 am »
И как и къде точно предлагаш да е втората тежест при тази конструкция без да се налагат драстични промени?

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #447 -: Август 08, 2015, 07:12:47 pm »
                                            Тест " Juliang" от пост 474

1. Барабанът долу е блокиран. При това положение и въртенето на кардана по релсата, той ( карданът) се върти около оста си. Кантара го закачих възможно най-горе до ролката, която върви по релсата. При вдигането на топуза на 90 градуса от ДМТ кантарът показваше 27 кг.
2. Направих го точно според инструкциите на  juliang. Въже навито на барабана, топуз подпрян на 90 градуса, кантар на края на въжето, бавно пускане на топуза. Показание на кантара - 36 кг. Топузът слезе с около 30 градуса.
3. Диаметър на релсата - 180 см.
4. Диаметър на барабана - 40 см.
5. Топуз - 40 кг ( на око) с център на тежестта на 40 см от оста на кардана.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #448 -: Август 08, 2015, 07:30:45 pm »
Забравих..... редукторът се счупи, но елмоторът е ОК. Или поне аз си мисля това. С малка шайба 2 см, голяма 40, 1400 оборота и 0.75 не може да  завърти. Без товар моторът работи нормално. Трифазен е, с кондензатор за 220.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #449 -: Август 08, 2015, 07:57:25 pm »
                                            Тест " Juliang" от пост 474

1. Барабанът долу е блокиран. При това положение и въртенето на кардана по релсата, той ( карданът) се върти около оста си. Кантара го закачих възможно най-горе до ролката, която върви по релсата. При вдигането на топуза на 90 градуса от ДМТ кантарът показваше 27 кг.
2. Направих го точно според инструкциите на  juliang. Въже навито на барабана, топуз подпрян на 90 градуса, кантар на края на въжето, бавно пускане на топуза. Показание на кантара - 36 кг. Топузът слезе с около 30 градуса.
3. Диаметър на релсата - 180 см.
4. Диаметър на барабана - 40 см.
5. Топуз - 40 кг ( на око) с център на тежестта на 40 см от оста на кардана.

Значи когато прилагаш сила на радиус 90 см (180/2), то ти трябват 27 кила за да повдигнеш топуза на 90 градуса.
Долу на рамо 20 см (40/2) ти дава сила 36 кила. Ако топуза е слезнал с 30 градуса, то  усилието му е било намалено с sin(30), или с около 0.5. Демек ако топуза беше останал на 90 градуса силата щеше да бъде 72 кила.
27 * 0.9 = 24 килограмометра въртящ момент горе
72 * 0.2 = 14.4 килограмометра въртящ момент долу

Това което мога да ти кажа по тия данни, е че загубите в тази конструкция са около 50 %. Не само че няма СЕ, ами половината от енергията отива някъде. Предполагам че в движение загубите няма да са толкова големи, но изобщо не може да се говори за излишък.
« Последна редакция: Август 09, 2015, 01:25:01 am от atos »