Автор Тема: Полезна информация от първа ръка за електромобили !!  (Прочетена 72184 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
jopeto изобщо не е проблем да се направи такова устройство

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Ако говорим за кога да се подава ток от зарядното към контакта и кабела на зарядното към колата  и това да е само при включен контакт към колата ето и една проста идейка и от мен. В контакта на колата има чип а също и в щепсела идващ от зарядното така че на контакта на зарядното се подава ток само когато двата чипа са близо един до друг, и в този случай може да работи с код или да сработва релето за зарядния ток при някаква честота която се подава между двата чипа...

Другия вариант е контакта в зарядното представлява бобина с ВЧ  заряден ток, като се задейства с дистанционно или с бутон. щепсела идващ от контакта също е бобина и така на трансформаторен принцип се пренася енергията между колата и зарядното ....
« Последна редакция: Януари 14, 2015, 10:52:29 am от teofilius »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
teofilius Кефиш ме. Малко по скъпо но много елегантно решение предлагаш.
със вграждане на RFID чипове това не само осигурява безопасност но и е осигуровка против кражба на енергия.

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Благодаря Радико!  ;) Може и всичко да става само с едно дистанционно управление като отключването на колата само че свързано към зарядното, а може и с реле управлявано от мобилния телефон. Вклюбваш щепсела , набираш един номер и стартира заряда, пак го набираш и спира подаването на ток от зарядното...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Варианти могат да се измислят безброй. На мен ми харесва този с RFID защото не е нужно да правиш нищо друго освен да пъхнеш щепсела в контакта оттам нататък системата си знае работата като може дори да се отчита и похарчената енергия за всеки автомобил, дали негов, дали на външен клиент  ;) Иначе елементарно решение е да се включва подаването на напрежение когато се регистрира обратното напрежение на батерията.

за RFID имам оредвид нещо като този:
http://www.robotev.com/product_info.php?cPath=1_29&products_id=298

jopeto

  • Гост
Привет,
идеята с RFID е страхотна и отваря разни възможности, но има и недостатъци като, че ли в моя случай.
Когато се регистрира карта (чип) в обхвата би могло да се включи захранването на контактите, но няма отрегистриране. Идеята е докато чипа е в близост да има ток, но като го отдалечиш да се спре напрежението?
Друг е въпроса как би могло да се реализира без УСБ (комп) с цел опростяване.

С телефон ми се вижда по-скъпо, сложно и най-вече ангажиращо, трябва да набереш и когато искаш да спреш захранването...

А колега "Радико", какво имаше впредвид с:
"...елементарно решение е да се включва подаването на напрежение когато се регистрира обратното напрежение на батерията...." ? Може ли пояснения?

Смятам, че и мнението на "Брадатия" за заключване на таблата е абсолютно вярно, поне ще спре деца да не ровят вътре...

Може би най-добре е заключване + чип или това дето казва колегата за обратното напрежение на батерията (ако съм схванал де!)

Благодаря засега....ще очаквам помощ!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
RFID-то може да се реализира и без компютър и USB. Повечето ключалки се програмират чрез "мастер" карта - прекарваш я нея първо през четеца, и следващата която прекараш се запомня в устройството ако е непозната, или се изтрива ако вече я е имало. Има много повече възможности, ако към устройството има 1-2 бутона или някаква цифрова клавиатура...
Единственото ми притеснение е за RFID четеца, който трябва да е разположен в щепсела. Много близо до него ще текат мощни токове - големи ампери и много волтове, а както знаем RFID-то бачка на принципа на индукцията... Имам големи подозрения, че ще се изпържи.
За "усещането" за включена кола... първоначално кабела за зареждане е изключен от мрежата чрез контактор или там каквото ще издържи тия токове. По него няма напрежение. В момента в който го включиш към колата, по него ще има напрежение от аку-тата на колата. Това трябва да е сигнал, че кабела е включен и зареждането може да започне.
Изключването вече е малко по-сложно, но не и невъзможно. Ако се сложи някакъв сензор който мери тока минаващ по кабела, в момента в който откачиш контакта от колата, тока ще стане нула и това ще е сигнал кабела да се "обезточи" и системата да се върне в първоначална позиция, готов за следващо включване към кола.
« Последна редакция: Януари 15, 2015, 10:22:39 am от atos »

Неактивен pathfinder

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Предлагам ти следното решение, което ще те предпази от нерегламентирано включване/кражба/.
Зарядния кабел е с 4 жила. Две за зарядното напрежение и две за оперативната верига на контактора. Контактора се монтира в таблото. Съобразен е със зарядния ток и с бобина на 24V. Зарядната букса, която се включва в автомобила е с 4 извода. Двата са за зареждане, а останалите два при включването се дават на късо и подготвят веригата за захранване на бобината на контактора. Схемата е захранване 24V през двата проводника дадени на късо при включване на зарядната букса, бутон за подаване напрежение на бобината, на контактора/намира се вътре в таблото/, през нормално отворен контакт/служи за самозадържане след пускане на бутона за включване/ и завършва със захранването на бобината. Всеки автомобил се зарежда през отделна схема. В твоя случай са 3 автомобила и контакторите и бутоните ще са по 3бр. 
Как ще действа: Включваш зарядната букса в автомобила, който ще зареждаш и натискаш съответния бутон вътре в таблото. Контактора сработва и се подава зарядно напрежение. При изваждане на зарядната букса веригата на бобината, на контактора се разпада и зарядното напрежение се прекъсва/ не знам дали подаваш 12V изправено или 220V/. При всяко положение зарядното напрежение отпада. За да се включи отново ще трябва да се включи буксата в гнездото на автомобила и отново да се натисне бутона вътре в таблото. Без натискане на бутона не е възможно ново подаване на зарядно напрежение към автомобила. Недостатък на схемата е при централно   отпадане на напрежението. След повторното му включване ще трябва да се включат контакторите чрез бутоните в таблото. Мисля, че това е най евтиния вариант.
« Последна редакция: Януари 14, 2015, 10:44:47 pm от pathfinder »

jopeto

  • Гост
Здравейте,
благодаря за идеите - коя от коя по-страхотна. Ето така с разни идеи се стига до истината!

Май накрая, най-добрия вариант ще се окаже хибрид от Вашите идеи.

Първо тамън се зарадвах на идеята с RFID и колегата ме накара да се замисля, че наистина токовете са големи (при 220В) - надхвърлят 25-30А и наистина вероятно ще се изпържат или няма да работят дълго или няма да работят добре.

Относно идеята на pathfinder ми се струва , че трябва всички коли (и бъдещи) да се модифицират, имам предвид освен смяна на сегашните евробукси с някакви четирипроводни да се монтират и бутони вътре в колите. Те не са три - просто три има на снимката. Струва ми се трудоемко и някак неуниверсално. Върти ми се идея само с един контактор в таблото - с нормалните щепсели и контакти (целта не е да спрем кражби на ток, а да стане безопасно - което май е едно и също):



Само не ми хрумва как да се избегне неприятното късо ако се включи в нормален занулен контакт когато се наложи някъде и се уцели на обратно да се мушне щепсела. Това на илюстрацията по средата на контакта и щепсела е зануляването.
Така фазата за зареждане ще дойде след мушкането на щепсела.
Сега като се замисля в невключено състояние май ще има фаза на зануляването на контакта през намотката на контактора и пак може някой да го хване тока..........май идеята ми куца, ама може би може да се доразвие, но до ниво нещо вътре в таблата,контактите или щепселите на кабелите за зареждане на отделните коли???

Относно мнението на juliang":
"В момента в който го включиш към колата, по него ще има напрежение от аку-тата на колата" - колите имат интелигентни зарядни с баланс и т.н. и когато се включи кабелът едва ли има напрежение от батериите - зарядните се намира в самите коли, а батериите са зад тях.

Благодаря, с интерес очаквам мненията Ви!



« Последна редакция: Януари 15, 2015, 10:24:07 am от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Едно малко Розбери Пи компютърче с връзка към интернет, малко датчици и реле. Идва баровеца и си вади смартфона(баровците с ТеслаМотор трябва да имат смартфон!  8) )
В приложението на телефона се въвежда индивидуален Пин код, изпраща се сигнал по интернет и се проверява на сайта в облака тази комбинация от пин и номер на телефон валидна ли е, ако да, конкретния зареждащ хуб се отваря и почва да зарежда колата докато телефона е наблизо. Ако телефона се отдалечи или изтекат повече от 10 мин от нормалното време за зареждане, връзката се прекъсва автоматично.
И на всеки му се брои кога, къде и колко е ползвал ток.
Удобството тук може да е, че така може да се зарежда от различни точки в различни градове, стига те да са вързани в системата. Която не е вързана, навиваме собственика да я върже+ изграждане на дистрибуторска мрежа или даже франчайз за зареждане, в който разбира се устройството се купува от нас - потенциални места за зареждане - около всяка бензиностанция, но малко встрани...все пак.  ;D
За разработката на такава смарт система за зареждане на електромобили може да се кандидатства и по европейски програми. Там се има предвид развитие на "зелен" транспорт, и даже има и финансирания в тази област.
Ако има 2-3 сериозни желаещи да участват хардуерно/силно/слаботоково в такъв проект, да ми пишат. Пазара е огромен.
И да са поне на нивото на dymelsoft и madsatbg  8)

jopeto

  • Гост
ПС: За избягване на фазата върху зануляването на контакта при невключено състояние, може ли да се използва "електронно реле" вместо контактор - то може би е галванично разделено на управляващите изводи??
Само не ми се смейте ако питам пълни глупости :-)

Само да изкоментирам на колегата GreenHulk :

"......Ако телефона се отдалечи или изтекат повече от 10 мин от нормалното време за зареждане, връзката се прекъсва автоматично...."

Първо човек не е нужно да е близо до колата когато се зарежда - даже това почти никога не е така и второ 10 мин след нормалното време за зареждане ама НА КОЛКО ЗАРЕДЕНА КОЛА - времето е различно според това колко за заредени батериите. Трябва да се доизмисли иначе в идеята има много хляб и си напълно прав за субсидиите - точно така е!
Аз бих се включил с няколко зарядни, и всичко свързано с мрежата - имам предвид сървъри, админи, свързаности и т.н. - там ми е силата на мен :-)

Поздрави!
« Последна редакция: Януари 15, 2015, 10:26:58 am от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Цитат
"......Ако телефона се отдалечи или изтекат повече от 10 мин от нормалното време за зареждане, връзката се прекъсва автоматично...."
е разбира се такива защити може да не се правят и да работи, докато човек не изключи програмата от телефона или от таблото - пак с пин.

Аз мога да поема софтуера на системата, но ще трябва някой да проектира и платките и да лепи. 1-2 желаещи поне има ли:) ?
« Последна редакция: Януари 15, 2015, 09:19:17 am от Maistora52 »

jopeto

  • Гост
Мен ме пиши желаещ, сигурен съм, че мога да помогна с много неща в подобен проект.......

Неактивен pathfinder

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Ако се ползват индустриални щепсели и контакти, няма начин да се получи офазяване на нулевия проводник. Щепсела и контакта имат само един начин на куплиране. Като пример щепсел тип PKE32M424 и контакт PKF32F424 на Schneider elektric. Четвъртия проводник задължително трябва да заземи шасито на автомобила от техника на безопасност щом работиш с 220V.
Щом целта не е защита от кражба, а само от гледна точка на техника на безопасност, то схемата може да се опрости без да е необходимо включващ бутон в таблото. Напрежение ще се подава само когато е куплиран щепсела с контакта. Остава контактор с бобина на 24V и вече 5 проводен кабел. 1Р - фаза; 2Р - нула; 3Р и 4Р накъсо в контакта за свързване на 24V за бобината и 5Р - заземяване. Включваш контакта в щепсела контактора сработва и кабела е под напрежение. При разединяването кабела вече не е под напрежение. Това е само от гледна точка на техника на безопасност. Екстри, дистанционни и други подобни няма.
« Последна редакция: Януари 15, 2015, 03:03:18 am от pathfinder »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Може със секретен ключ да се включва реле. И да се пуска напрежение на всички контакти.
А за варианта с щепсел може да се ползват щепсели с трето краче и той да се ползва за включване. Мисля, че се води щепсел за UPS. Или директно английски или американски контакти и щепсели (нестандартни).
GreenHulk
Добра идея. Мога да помогна в разработката.
Устройството трябва да се оформи като отделна кутия с възможност за вграден електромер. В момента се разработвам електромерно устройство. И отчитане на енергия/пари.
Може и монетник да се монтира...
Пусни отделна тема.
« Последна редакция: Януари 15, 2015, 09:03:45 am от valex »