Автор Тема: Полезна информация от първа ръка за електромобили !!  (Прочетена 72147 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
1. можете да ме пишете и мен в този проект.
2. Забравете за използването на индустриални неиндустриални и др. такива щепсели освен този показан на долният линк. мисля, че по този въпрос не би трябвало да има спорове.
http://autobild.bg/%D0%95%D0%A1-%D0%B2%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D1%89%D0%B5%D0%BF%D1%81%D0%B5%D0%BB-%D0%B7%D0%B0-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5/a7737

jopeto

  • Гост
Ако се ползват индустриални щепсели и контакти, няма начин да се получи офазяване на нулевия проводник.

Не - ползват се нормални щепсели, за да могат да са универсални и да се зареждат във всички контакти. Вече другия край на кабела за зареждане откъм колата е евро букса, но това няма значение защото всеки кабел си пътува със всяка кола, независимо какъв е вида на буксите откъм колата - важното е тези откъм енергоизточника да останат стандартни. Иначе се обвръзваш да зареждаш само на твоите си места, което е едно огромно ограничение, което може да бъде избегнато.

Може със секретен ключ да се включва реле. И да се пуска напрежение на всички контакти.

Имаш предвид заключването на самата кутия да прекъсва захранването ли някак?


Забравете за използването на индустриални неиндустриални и др. такива щепсели освен този показан на долният линк. мисля, че по този въпрос не би трябвало да има спорове.
http://autobild.bg/%D0%95%D0%A1-%D0%B2%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D1%89%D0%B5%D0%BF%D1%81%D0%B5%D0%BB-%D0%B7%D0%B0-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5/a7737

Абе по-скоро има спорове. В статията пише - край на проблемите на електромобилистите относно различните букси. Да ама не!
То проблеми никога не е имало, няма и сега. Въведе ли се обаче използването на такива или каквито и да били букси различни от стандартен щепсел ще доведе със сигурност до проблеми.

Аз пак да питам - на електронните релета ако на единият управляващ извод подадеш само фаза, а другият остане свободен, то ще има ли фаза и на свободният през релето?

Поздрави!
« Последна редакция: Януари 15, 2015, 10:28:33 am от atos »

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Мисля, че Валекс има предвид такъв ключ, който да прекъсва управляващата верига на контактор през който се захранва контакта.  http://vikiwat.com/product/21959/sekreten-prevklyuchvatel-vt502-380v-2no-2nc.html
 Иначе може да монтираш на контакта микрошка (краен изключвател), която да се натиска от включвания щепсел. Микрошката вече да ти включва оперативната на контактора.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178

Аз доколкото виждам колата иска трифазно захранване за зареждане. Всички трифазни контакти дет съм виждал няма начин да ги включиш наобратно.

kalin

  • Гост
"Аз пак да питам - на електронните релета ако на единият управляващ извод подадеш само фаза, а другият остане свободен, то ще има ли фаза и на свободният през релето?"


Предполагам -с диод на 0-та на релето(ключа) ще стане номера ,да кажат компетентните.
« Последна редакция: Януари 16, 2015, 12:40:25 am от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Цитат
"Аз пак да питам - на електронните релета ако на единият управляващ извод подадеш само фаза, а другият остане свободен, то ще има ли фаза и на свободният през релето?"
Ако измериш с фазомер на повечето електронни релета ще светне, но това не значи че ще има фаза и ще те удари ток ако пипнеш. При малко по влажно време фазомера свети и от порцелана на предпазителите. Въпреки това от гледна точка на безопасността не могат да се ползват електронни релета за подобни цели. По същата причина и дефектнотоковите защити могат да са само електромеханични без никаква електроника. Електронните  релета могат да се ползват за комутация но не и за разединяване на вериги. 

Неактивен pathfinder

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Jopeto, ако правилно съм разбрал, ти имаш притеснение, че ел. табло дето е на снимката е винаги под напрежение. Търсиш начин, когато няма включен консуматор, то да е изключено от мрежата/главното захранващо табло/. И другото нещо е щепсела от колата, дето се включва в контакта на таблото да е задължително стандартен шуко контакт така, че да можеш, да зареждаш електромобилите си от всеки шуко контакт.
 Радико и juliang са напълно прави, че това е единственото правилно решение, но ти търсиш компромисен вариант докато стандарта влезе и в България, но и да ти остане след това като резервен вариант.
Що се отнася до обезопасяване на ел. табло, варианта с ключалката става. Контактора е в таблото и с ключалката се задейства бобината на контактора. Той включва захранването на всички консуматори. При изключено положение таблото обаче остава захранено до контактора. Неудобството е, че при всяко зареждане трябва да включваш захранването и когато е изключено някой  "доброжелателен" съсед щети набие дървени клечки в патрона на бравата и ходи се оправяй след това.
Предложението на  Брадатия с микро превключвател също е решение, но това води до изменение на конструкцията на щепсела/примерно монтиране на щифт/ който при куплиране със щепсела да задейства микро превключвателя и той от своя страна да включва контактора. Това изменение на щепсела ще попречи куплирането му с непреработен контакт.
Предлагам ти следния вариант. Вътре в щепсела монтираш малък неодимов магнит. Срещуположно на него от вътрешната страна на контакта монтираш рид ампула. При куплиране рид ампулата затваря нормално отворените контакти и контактора сработва. Ако контактора е в таблото ще се подава напрежение само при включване на щепсела. Таблото при изключени консуматори, остава под напрежение до контактора. Ако искаш при изключени консуматори таблото да не е под напрежение, то тогава захранващия кабел от главното табло до таблото /на снимката/ трябва да е с 5 жила. 1Р - фаза; 2Р - нула; 3Р и 4Р подават напрежение на бобината на контактора и 5Р - защитно заземяване. Контактора е с бобина 24V и се намира в главното табло.. Това е принципа при който  външното табло не е под напрежение, когато няма включен консуматор и стандартния шуко щепсел можеш да ползваш навсякъде. Ако рид ампулата е с малка комутираща мощност , ще е необходимо допълнително маломощно реле с бобина на 24V и неговите НО контакти при задействане да подават напрежение към бобината на контактора. Тук електроника няма. Не ме е срам да си призная, че там съм слаб.

jopeto

  • Гост
Jopeto, ако правилно съм разбрал, ти имаш притеснение, че ел. табло дето е на снимката е винаги под напрежение...

Е ти ме разби - прочете мислите ми :-)
Шегувам се, явно е нужно да си формулира по-точно въпросите.
Точно така - целта е да се запази съвместимостта с нормалните контакти и да се обезопаси чрез липса на напрежение самата кутия.
Всичко е точно така както казваш. Понеже захранващият кабел е вече вкопан в земята, смяната ще е трудна, затова ще вкопая малка кутийка с контактор изцяло под земята за да няма достъп, непосредствено до кутията за зареждане. Така наистина се избягва електроника и/или преправяне на колите. Остава само да се намери нетокопроводящ магнит който да се монтира в щепсела за да не даде нещо накъсо вътре.
Благодаря - това ще е начина, а не може ли контактора да е на 12В?
Благодаря за обобщеното мнение, което е моят случай всъщност, а може би и случаите на други хора които ще правят зарядни на обществени места.

Поздрави!
« Последна редакция: Януари 16, 2015, 12:35:58 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Може контакторът да е на 12 волта, разбира се:)

Идеята е да си избереш начин, при който контактът "разпознава" щепсела и тогава му пуска "фъндък"  ;D
Варианти доста предложиха колегите...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
jopeto
12V от къде ще се вземат?
Ако ги има може магнита да се сложи отстрани в шуко щепсела, а в контакта да се сложи датчик на ХОЛ + транзистор и реле/контактор.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Всъщност...сетих се за най-простия начин!

Преработваш контакта от вътре, за да може само твоят щепсел да прави механичен контакт, вкарвайки го! Ползваш контакт с предпазители на дупките- някои разклонители го имат.Блокираш ги да действат само пружинно, не като клапи.
Принципът е подобен на буксите за слушалки в CD, които изключват говорителите.
На своя щепсел запиляваш краищата по диагонал (както при игла за спринцовка).
Така ще го ползваш във всеки контакт, но в твоя ще влиза само той!

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Но няма защита ако дете бръкне с пирон!

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Според мен е за предпочитане контактите да са на минимум метър, метър и половина  от семята, с цел избягване на окъсяване и заливане при неблагоприятни природни явления, съчетани с наводнения. Както и специален датчик, който при регистриране на вода да деактивира цялостно системата.

Неактивен pathfinder

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
jopeto,
има контактори с бобина на 12V в AC и DC изпълнение, но не мога да схвана защо сваляш напрежението. Ако е от гледна точка на техника на безопасност, то напрежения до 36V са безопасни.
Клега atos,
заданието на jopeto е да няма захранване в таблото когато няма включен консуматор. Брадатия просто ме изпревари. Децата наистина са много любопитни. Лично аз като малък имам впечатление от любопитството ми, но тогава бръкнах с игла за плетене в контакта, а бях и бос. Явно бог е решил, че трябва да живея. Спомена ми остана обаче за цял живот.
Това, че кабела вече е вкопан не е проблем. Винаги може да се тегли още една линия подземно където да сложиш 4, 6 или 8 чифтов кабел с необходимата изолация и след това да реализираш бъдещи неща, които предлагат колегите.
GreenHulk,
така както гледам таблото на снимката има защита IP44. Има табла с много по-голяма степен на защита, такива които се използват в корабите. За тях наводнението няма да е проблем. Мислех да засегна и този въпрос по-късно, но предложението ми е в идейна фаза. Що се отнася до детайлите, а те са сечение на силовите проводници, вид на контактора местоположение, степен на защита и др. мислех да обсъдиме с колегата jopeto на лични ако той желае естествено.
jopeto,
често пътувам до София и ще ми бъде интересно да видя колите, а и на място да дам съвети ако желаеш.
Имам следния уточняваш въпрос. Притеснява ли те това, че ще има напрежение до контактора, ако той е монтиран в таблото? Ако отговора е да, то се отива задължително на монтаж на контактора в главното табло, което се намира някъде в блока или къща в която живееш.
« Последна редакция: Януари 16, 2015, 08:19:30 pm от pathfinder »

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Да не прозвучи като реклама но тези дистанционни със скачащ код ги ползвам вече 3-та година и нямам никакви забележки.Две от релетата са монтирани на гаражни врати и работят безотказно.До 80 метра разстояние дистанционното работи сигурно като се задейства вътре в колата.Много добро решение.