Автор Тема: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба  (Прочетена 24468 пъти)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Цилиндричен нагревател със слънчева енергия за стърлинг мотор:
https://www.youtube.com/watch?v=Z5L2KK1JBCc

като алтернатива на параболично огледало, но вероятно температурата е по-ниска отколкото при фокуса на огледало - около 230 C.
Но може да се заври вода с такова нещо, което мисля че също може да свърши работа за други неща.

http://www.nasolarsolutions.com/EcoProductList/Mini-Solar-Tube-Detail-Page.html

Някой да знае от къде може да се купят в България директно такива или подобни?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #1 -: Януари 12, 2015, 09:52:58 am »
GreenHulk
Това не е създадено за Алтернатива на параболата това е предназначено да работи като част от нея. Като гледам размерите това е идеален детайл за приемника на енергията във фокуса на параболата. Е стига да не се разтече в един момент от прегряване.  ;D ;D ;D

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #2 -: Януари 12, 2015, 10:35:51 am »
GreenHulk
Това не е създадено за Алтернатива на параболата това е предназначено да работи като част от нея. Като гледам размерите това е идеален детайл за приемника на енергията във фокуса на параболата. Е стига да не се разтече в един момент от прегряване.  ;D ;D ;D

е щом човека пъхна стирлинга в него, значи и без параболата става.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #3 -: Януари 12, 2015, 10:39:12 am »
Аз си купувам вакуумни тръби от един фен, но те са по 1.50м. ... такива малки няма

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #4 -: Януари 12, 2015, 11:29:40 am »
Аз си купувам вакуумни тръби от един фен, но те са по 1.50м. ... такива малки няма
а поне малко по-къси?
като тези по 50см - http://www.ebay.com/itm/Two-5m-Solar-Evacuated-Tubes-With-Spare-Solar-Oven-Solar-Cooker-/141439871428?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20ee7929c4

Е, ако няма може и дълга да се вземе. Прати някакви координати, ако е подходящо.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #5 -: Януари 12, 2015, 11:33:15 am »
Ще ти пратя кординати на лични-не знам дали човека ги произвежда-ако той си ги прави ,що да не ти направи малка....

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #6 -: Януари 12, 2015, 11:54:30 am »
На мен ми трябва някой приличен стърлинг да ми препоръча?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #7 -: Януари 12, 2015, 01:56:53 pm »
Цитат
е щом човека пъхна стирлинга в него, значи и без параболата става.
Да бе става да си пускаш радиото от клипа да свири тихичко, щото като го включи и оборотите на двигателя видимо намаляха. Е зависи кой какви цели има за демонстрационна играчка може и без парабола прав си. Аз обаче искам поне едно еспресо кафе да направи на машинката ми, А за там без парабола няма да се получи.

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #8 -: Януари 12, 2015, 04:27:25 pm »
Здравейте момци.Вакумните тръби са главно внос от Китай-основни типоразмери 47/1500мм и 58/1800.Има ниско и високотемпературни/зависи от покритието/.На клипа тръбата е от демонстрационен модел на вак.колектор.Цените в Китай се движат от 0,9$ до 1,75$ в зависимост от типа на тръбата и мин. количество.Мощноста варира 50 до 120вт на тръба.Дерзайте.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #9 -: Януари 12, 2015, 08:33:16 pm »
А ако "стърлинга" се преработи с възможност да му се мушнат 10-20 такива тръби - ще запее! А ако се мушнат 100 - ще литне!
Цена за 100 броя - с отстъпката - около 80 долара...

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #10 -: Януари 12, 2015, 10:36:46 pm »
На мен ми трябва някой приличен стърлинг да ми препоръча?
Atos, първо да уточним за какво ти трябва, нискотемпературните на по-малка разлика в температурата могат да работят, но  за някаква по-голяма мощност трябва по-голяма площ.
Друг вариант е да се направи клъстер от няколколко нискотемпературни, които да въртят един вал. Тука дори само една вакуумна тръба може да е достатъчна да дига водата до към 80-90 гр. по-голям обем, който да се разклонява. Имам идеен макет, а ако се намери някой да ми го завари... :P
За нискотемпературните съм разбрал, че трябва диспласера да е около 10 пъти по-малък по площ от основния цилиндър.

Като перспективни се разглеждат така наречените фрее пистон само с една камера - но там трябва много внимателно да се уцели пружината. Тука си мисля че трябва да има някакви формули за еди какъв си метал еди каква си дебелина да дава толкова нютона реакция - да се изчислява предварително вместо да се прави на проба грешка.
Но за производството на пружини предполагам един металург би казал интересни неща, иначе самото устройство е много просто - камера, тръба и бутало.

друго интересно нещо виждал съм към охлаждащата камера да слагат вода или водна риза.
или връзката между камерите да е с тръбичка, да са на разстояние един от друг двата цилиндъра - за да не се нагрява единия от другия.

Но според мен дизайна също може да е в зависимост от това, за какво мислиш да го ползваш.
« Последна редакция: Януари 12, 2015, 10:41:40 pm от GreenHulk »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба
« Отговор #11 -: Януари 13, 2015, 02:34:44 am »

Като перспективни се разглеждат така наречените фрее пистон само с една камера - но там трябва много внимателно да се уцели пружината. Тука си мисля че трябва да има някакви формули за еди какъв си метал еди каква си дебелина да дава толкова нютона реакция - да се изчислява предварително вместо да се прави на проба грешка.
Но за производството на пружини предполагам един металург би казал интересни неща, иначе самото устройство е много просто - камера, тръба и бутало.

друго интересно нещо виждал съм към охлаждащата камера да слагат вода или водна риза.
или връзката между камерите да е с тръбичка, да са на разстояние един от друг двата цилиндъра - за да не се нагрява единия от другия.

Но според мен дизайна също може да е в зависимост от това, за какво мислиш да го ползваш.

Колкото до пружината (аз самият съм металург и заварчик) имат си фабрични спецификации, а когато човек има известен опит, по-лесно е с пробата, повярвай:)

Би ми свършил работа такъв, еднокамерен, високотемпературен- около 160-200 градуса.
Въпросът е, че ми трябва определен въртящ момент, способен да задвижи генератор от ЛАДА например. В същото време нагреваемата част на буталото не бива да е повече от 50-60 см. За водно охлаждане на този етап не може и дума да става, ще се задоволя и с алуминиев радиатор от процесор или подобно:)