Автор Тема: CoilGun и други подобни устройства  (Прочетена 18298 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #15 -: Декември 30, 2014, 08:27:26 pm »
В интерес на истината аз съм бил старшина-школник на Град(БМ21). Втората година съм командвал бойна батарея с 6 машини Град. Това, което ни даваха като информация в школата в Плевен за военната техника на НАТО естествено беше много стара и извехтяла информация. Тогава още (1984) в НАТО имаше внедрени напълно автоматизирани системи за унищожаване на бронирана техника. Това, което беше като бъдещи усъвършенствания на Град НАТО го имаше работещо тогава. Може да се направи справка в тубата от кога Град имат такива снаряди. По стандарт ни даваха 2 залпа на батарея преди да ни унищожат. Като се има в предвид, че установката е на един от най-бързите и проходими камиони Урал.
Това са фактите.
Няма да говоря за разликата на подготовката  на различните армии и пълната некадърност на 90% от офицерите ни (а те определят основно резултата от работата с техниката).

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #16 -: Декември 30, 2014, 09:52:24 pm »
Валекс, това, че не разполагахме тогава с последната техника на руснаците съвсем не значи, че те не са я имали!
Към нашето въоръжение се препращаха старите им техники!
Аз съм бил командир на разузнавателно отделение в артилерията-самоходни гаубици.
Мога да ти кажа, че лазерните далекомери (които получихме малко преди да се уволня-1991год.) си бяха на въоръжение поне от 10 години в СССР.
Ние си бацахме с прийомите от втората световна-ръчно осеверявани бусоли, триангулачно засичане на координати,изчисляване с лист и молив по таблица, препращане на данните по телефона в изчислителен център и т.н. - примитивна работа!
Че танк Т72 само бяхме чували за него и характеристиките му?!
В България дали имаше и една танкова рота от тях - не знам, който е служил в Сливен, да каже?
20 години след изработката на съветски танк, ние нямахме и идея що е? И го смятахме за голяма работа...
Да не си мислите, че тогава сме нямали затъмнение от Големия брат?


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #17 -: Декември 30, 2014, 10:07:48 pm »
Не е мястото в тази тема на такива разговори. А и не ми се говори по тези теми.
Само ще ти кажа, че Т72 си имаше и по 'мое' време на живо, а относно лазерните далекомери : руските не ставаха за нищо. Работехме с някаква българска разработка и то много по-добре.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #18 -: Декември 30, 2014, 10:14:49 pm »
Аз пък работих с чисто оптични далекомери тип "рогатка" и това в поделение-активно действащ полк от трета българска армия! До границата стигахме за 5-6 часа неистово друсане(80-100 км.), представете си за каква техника става дума?
Т72 си имаше-като експонати "светая-светих"- за паради и показни учения пред шефовете на Варшавския...
То е все едно да кажем, че сме подарили военна техника на Македония за "танковете", които им хлъзнахме преди години:)
Или, че сме имали ескадрила от МИГ29 (колко бройки бяха?)
Единствената ни подводница беше пък гордост за флота...
« Последна редакция: Декември 30, 2014, 10:18:20 pm от atos »

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #19 -: Декември 31, 2014, 12:59:57 am »
  Не бяха само експонати танковете,  atos. В Горна Баня нямаше други, хем доста преди 91-ва. Мисля, че в Сливен и Айтос също.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #20 -: Декември 31, 2014, 01:50:08 am »
Може,но редовните полкове не бяха с такива танкови батальони...както и да е, не сме били приоритет на братушките де...но сега пък ония другите затриха изцяло армията...такива работи...

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #21 -: Декември 31, 2014, 07:30:17 am »
По мое "войнишко" време, ракета от остров Тасос поразяваше по разчет гр. Пловдив за 2 минути. Нашите разчети се явяваха в КП-тата на 40 секунда.
Днес - по-новичките ракети биха поразили Пловдив на 30 секунда.
Разчета ни обаче си е със същото време на явяване. Излиза че въобще не ни трябват разчети... безсмислени са. Цялата ни армия - също!
Затова освен всичко друго нямаме и армия.
Турците ако рекат, за два часа ще ни прегазят, дори и да имахме днес армия.
В този дух - ако имахме армия - срещу КОГО бихме воювали? От кого бихме се бранили?
Аз лично се сещам, че сме една шепа БЪЛГАРИ - ВЕЧЕ!! ::)!! - И КОЙТО НЕ Е РЕКЪЛ, НЕ БИ НИ ЗАВЛАДЯЛ... Дори и Албанците!
Пак сме на положение - ВСЕКИ ДА СЕ СПАСЯВА ПОЕДИНИЧНО! - както през турско!
Е за това тези Бластери от темата, трябва да се усъвършенстват, че да има с какво да въоръжаваме Хайдутите Ни!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #22 -: Декември 31, 2014, 01:36:14 pm »
Цитат
ОК, имаш оръжие, което стреля на 50 км с плътни парчета метал, всяко едно от които струва $25 000 (по данни от същия сайт). Поражението ще е ... 1 метър дупка в броня, сграда...
В дълбока заблуда си, ако събереш 2+2 ще видиш, че пораженията ще са напълно съпоставими с тези от Челябинският метеорит, сиреч като от малка атомна бомба. При това положение отклонение от 20 - 30 м от целта е без значение. и в добавка руският "ускорител" унищожава ядрени ракети в полет, но е безсилен срещу тези "гюлета" ... лазерните противоракетни установки също. Светът се върти по спирала. Добре дошли в обновената ера на гюлетата.
« Последна редакция: Декември 31, 2014, 02:50:52 pm от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #23 -: Декември 31, 2014, 02:16:17 pm »
В дълбока заблуда си, ако събереш 2+2 ще видиш, че пораженията ще са напълно съпоставими с тези от Челябинският метеорит, сиреч като от малка атомна бомба. При това положение отклонение от 20 - 30 м от целта е без значение. и в добавка руският "ускорител"
унищожава ядрени ракети в полет но е безсилен срещу тези "гюлета" лазерните противоракетни установки също. Светът се върти по спирала. Добре дошли в обновената ера на гюлетата.
Не е така. Челябинския метеорит избухна във въздуха от прегряването на съставящите го материали. Отделно предполагаемия размер на Челябинския метеорит е около 20 метра диаметър и маса около 10 хиляди тона... размери и тегло неизмерими с това, което ще "изплюва" един rail-gun. Предполагам размерите на снаряда ще са 10-20 см диаметър и тегло около 20-50 килограма. За по-големи снаряди ... отката вече ще е проблем дори и за кораби.

P.S. Щях да забравя ... имаш ли идея как се стреля на 20 км със снаряд движещ се с 15 км/сек? :) Ами ... само с право мерене, демек трябва да има директна видимост между оръдието и целта. Снаряда ще лети около 2 секунди, за които ще пропадне само няколко метра. Всяко хълмче по бойното поле ще е непреодолима преграда. Не е възможно да стреляш по парабола, защото 15 км/сек са повече от първа космическа скорост (7.91 км/сек) - тази скорост е достатъчна да пратиш снаряда в космоса :)
Трябва да направя някои сметки, ма си мисля че дори няма да е приложим за стрелба от кораби - кривината на Земята ще е по-голяма от кривината на траекторията при дистанции над 10 км :) А за стрелба от 3-5 км ... никоя съвременна армия няма да допусне вражески съд на такова малко разстояние от важен свой съд. Ще бъде потопен още преди да е минал 50 километровата отметка до всеки самолетоносач или конвой от бойни кораби.
« Последна редакция: Декември 31, 2014, 02:52:19 pm от juliang »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: CoilGun и други подобни устройства
« Отговор #24 -: Декември 31, 2014, 03:05:29 pm »
Като обобщение как го виждам аз:
Такова оръжие е смислено да се ползва като заместител на зенитните оръдия. Ако има достатъчна скорострелност разбира се. Целите там са във въздуха (демек може да се стреля с право мерене), нямат голяма възможност да се скрият или да избягат за тези 1-2 секунди през които снаряда ще лети. Системите за защита на самолетите ще са безполезни - този снаряд няма да се влияе от примамки, облаци и електромагнитни смущения. Ще става и за защита на кораби или сухоземни машини от противникови ракети.
Но ... просто никой пилот на самолет, който е с всичкия си няма да се приближи на по-малко от 10 км от целта. Има достатъчно самолетно въоръжение от типа "стреляй и забрави", което има радиус на действие 10-20, че и 50 км. Предполагам че това оръдие ще пенсионира стратегическите бомбардировачи, които досега се криеха на 20-25 км височина, недосегаеми от обикновените зенитни ракети.
Но пък такова оръжие става апетитна плячка за изтребителите - тази станция трябва да има радар, с който да засече съвсем точно и да изчисли координатите за стрелба към целта. А има ли работещ радар... това е като нарисувана мишена на стрелбище за самонасочващите се ракети "въздух-земя" (HARM missle), които се "изръсват" от самолета на 120-150 км преди радара и учудващо ефективно размазват всичко, дет излъчва радарни вълни.