Автор Тема: Общи въпроси за Електричеството  (Прочетена 39035 пъти)

Активен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #15 -: Декември 23, 2014, 05:04:25 pm »
Радико така е, нещата се отнасят до идеалния кондензатор. :) На практика за всеки кондензатор се дават като параметри освен капацитета, и максимално допустим ток на заряд и разряд, като за филтриращите електролитни кондензатори той не е голям. Има работни кондензатори където токът може да бъде стотици ампери, въпрос на техническо изпълнение. Друг параметър е максимално напрежение, работна температура и много други. Затова се произвеждат кондензатори от най-различен тип в зависимост от нуждите.

Майсторе, за да свържеш тези бобини последователно и да получиш 30х1,5V = 45V трябва магнитите и бобините да са по равно и абсолютно симетрично разположени. Другия момент е че всяка бобина е в противофаза на предходната. За да да ги вържеш последователно или успоредно това трябва да го имаш в предвид. Ще се опитам да го начертая за да го разбереш, ако нещо.
Цитат
Тази последователност от "+" и "-" от 1,5 волта на изхода на бобината - ПРОМЕНЛИВ ТОК ЛИ Е или нещо друго?
Да променливо напрежение(ток) с честота равна на оборотите на въртене в секунда на диска и умножено по броя магнити делено на две.
Другия вариант е на всяка бобина да сложиш грец което е тъпо и след това да свържеш последователно - + на "грецовете" и да получиш 45V постоянно напрежение и да го филтрираш с електролитен кондензатор от порядъка на 2200 мF за 63V. има ги по магазините или в уредбите (аудио системите) като филтриращи във захранванията.

Поздрави.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #16 -: Декември 23, 2014, 06:07:12 pm »
Преместих ДВА много ценни поста в Темата "БГ Магн. Двиг."
Димелсофт, имам малка забележка...
Разработвам размерите на дисковете така, че да могат да се съберат 30 броя бобини. Оттук:
Разделям ПРЕЗ една тези 30 бобини, и ги свързвам в ДВЕ групи от по 15.
Оттам следват и различните волтове (не посочените от теб), грецове и кондери впоследствие...
Много Ценни съвети!
Умувам!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #17 -: Декември 24, 2014, 05:57:59 am »
Моят съвет - свържи ги последователно!
При по-високо напрежение загубите са по-малки.
Идеята за грец на всяка бобина изобщо не е тъпа!Ще получиш пиковата стойност на изправеното напрежение!
Свържи към изхода мощен електролитен кондензатор, но успоредно с него-АКУМУЛАТОР (може би гелов, от UPS става)!
Най добре да сложиш LC група с ниско съпротивление...
Така хем ще ти е изгладено напрежението, хем ще имаш светкавичен разряд за соленоидите.Ако има излишна енергия-ще се трупа в акумулатора, а той играе роля на електронен "маховик" и осигурява плавност и непрекъснатост!
Соленоиди няма да можеш да захраниш само с кондензатори.
Само че dymelsoft е прав - трябва да е много прецизна механичната изработка...малко отклонение на една бобина само, измества вече синусоидата и става "дисонанс". Т.е. - става паразитно звено, както в ДВГ да не ти работи единия цилиндър!
Най-добре е след свързването на бобините да видиш графиката на осцилоскоп, така ще "видиш" какво се случва и можеш да коригираш до пълно съвпадане на стойностите в периодите:)


Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #18 -: Декември 24, 2014, 09:01:00 am »
Здравейте,
Свързването на бобините последователно е примамлива идея с цел намаляване на тока. Медалът има обратна страна и получаваме закъснителна линия, играем си с времето, често пренебрегван. Капацитетът е само паразитния, но при 15 бобини нещата са проблематични. Това го пиша от частичен опит с работа по съсредоточени закъснителни линии. Идеята е активния товар да стане реактивен, закъснението да стане 90 градуса. Опитът е за 50Хц с дросели и кондензатори. СЕ не получих магнитопроводите са почти затворени, малка въздушна междина и прекъсната магнитна верига, получавах увеличаване на напрежението като трансформатор. Идеята е разработвам за високи честоти.
Тук имаме индукция на електрически ток от магнити и нещата са сложни. По времето на Тесла електронни оцилоскопи не е имало, електронната лампа е открита 1906г., а транзистора 1948г.
Могат да се направят някой опростявания, намаляване броя на бобините примерно на 20 или слагането на грец и събиране на постоянен ток. Вторият метод е отличен но напрежението е много ниско 1,5В и неработи защото, ако имаме силициеви диоди с пад 0,7В то 0,7+0,7=1,4В много лошо. Трябва германиеви диоди с 0,3В пад то 0,3+0,3=0,6В; 1,5В-0,6В=0,9В добре. 30 бобини . 4 диода=120 диода, толкова германиеви диоди за силен ток трудно ще се намерят на пазара. Примерно силициеви диоди 1N4007 съм купувал 100 за около 5ст бройката, да имам за горене, или 5 лева общо, ядва се.
От изложеното следва, че всичко трябва точно да се изчисли. Някой параметри трябва да се преосмислят, по-високи обороти, по-високо напрежение, намаляване броя на бобините, разпределен товар 30 лампи (резистори). 
Другото е с осцилоскоп лудо настройване за определени обороти (честота) или евристично решение.
« Последна редакция: Декември 24, 2014, 09:22:53 am от mi68 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #19 -: Декември 24, 2014, 02:20:35 pm »
Дааа, както винаги, mi68 е прав...изобщо бях изключил, че вадиш по 1,5 волта от бобина, в тоя ред на мисли и dymelsoft е напълно прав, че е тъпо!

Излиза, че най-практичната идея е включване на механичен привод към готов генератор с нужния му акумулатор и контролер,така поне могат да се направят предварителните изчисления, защото знаем параметрите...
« Последна редакция: Декември 24, 2014, 02:26:16 pm от atos »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #20 -: Декември 24, 2014, 04:56:50 pm »
Имам алтернатор от лек автомобил - 80А/14V, много е добър, (френски)... обаче е на ремонт... в София. Липсваха му разни джаджи вътре в него...
Колегата Пламгаз е поел ангажимента по оправянето му.
 Идеята ми е, същият да се върже директно - без ремъци - на оста на двигателната група - просто вместо ремъчната му шайба поставям моя чугунен диск.
После следват проби с разните товари! А и не забравяме, че когато алтернатора се върже и към акумулаторната батерия - съответната намотка ще е баш товара!
...
Весели Коледни Празници!
« Последна редакция: Декември 24, 2014, 05:07:49 pm от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #21 -: Декември 24, 2014, 10:07:03 pm »
Здравейте,
Ако очакваната мощност е малка може се почне от моторче от касетофон или моторче от чистачки за Лада около 20 вата или моторче от парно отопление за Лада. Слага се в патронника на бормашина и се развърта като се включва волтметър и амперметър за снемане на характеристиката. Важното е статора да е с постоянни магнити и мотора лесно да се превърне в постояннотоков генератор. Въпрос на импровизация. Може се ползва мотор от прахосмукачка или или втора бормашна мощност около 500 вата, по-сложно се пуска заради последователното възбуждане. Алтернаторите са около 800-1 000 вата, заради полупроводниковия изправител тип Ларионов, трябва задължително възбуждане от акумулатор 6-12В. Схемно усложнение.