Автор Тема: Общи въпроси за Електричеството  (Прочетена 39037 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Общи въпроси за Електричеството
« -: Декември 23, 2014, 12:17:19 pm »
Тупик!
проследете въпросите и отговорите от Чата!
Къде е истината?
После идва вселенското Редактиране, че да се отсее "плявата"!
...
Maistora52: Я кажете, отварям тъпи теми с тъпи въпроси ОБАЧЕ: На ел.печката пише - 2kW - това го разбирам като Мощност. Добре, за един час колко Разход ще покаже тая печка на електромера? Същото и за - напр. 200W крушка - за 1 секунда, за един час и за 1 денонощие - колко е това като Разход?

Това за ел.печката го разбирам ТАКА - 2kW за един час = 2kW/часа... за 24 часа умножавам 2kW по 24 = 48kW/часа
Значи ли това, че мога да разделя 2kW на 3600 секунди за да получа Разхода за една Секунда?
HristoDimovHristov: Maistora52,  не! -  оня ден спорехме в чата и за една секунда да е, пак 2 киловата черпите
3600секунди по 2 киловата = 2киловат/часа
не се дели
Maistora52: За една секунда товар извършил Работа от 2kW/часа - би трябвало да е 0,55W/в секунда!
Ей, Специалисти! Не ме шашкайте!

« Последна редакция: Декември 23, 2014, 04:59:31 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #1 -: Декември 23, 2014, 12:27:50 pm »
Майсторе напълно правилно разсъждваш. абсолютно по същата логика разделяш цената за 2 киловатчаса енергия на 3600 и получаваш колко е цената за секунда работа на устройството.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #2 -: Декември 23, 2014, 01:01:59 pm »
Оххх...пак опираме до формулировките на МОЩНОСТ и РАБОТА...
Христо е прав - и за десета от секундата да е, печката си "дърпа" 2 kw. и толкоз.Това е МОМЕНТНАТА и мощност!
Но...ако засичаме РАЗХОДА на енергия,за една секунда вече е 0.55, но не ВАТА, а ВАТЧАСА!!!
Ако ползваме правилно определенията КИЛОВАТ  и  КИЛОВАТ/ЧАС, всичко си идва на мястото!
Правилно ги смяташ, Майсторе:)

То е като при автомобила - ако ти гори 10/100, а изминеш само 20 километра, похарчил си 2 литра, но разходът му си остава 10/100.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #3 -: Декември 23, 2014, 01:07:53 pm »
Йессссс! Сър! Това ме кефи!
Обаче идват по-сложните въпроси:
цитирам от чата
...
Maistora52: И настана МИР по цялата Земя! Ура!
juliang: Само не слизайте много надолу във времето :)
dymelsoft: Една лампа от 200W за 24 часа ще "навърти" 4.8 KW/h или за един месец 144KW/h по 22 ст. получаваш 31.68 лв :)
juliang: Ако почнете да разглеждате нещата в рамките на 0.01 секунда нещата вече стават различни, щото я храните с променлив ток
А също така крушката и нагревателя консумират значително повече ток при включването си като всеки метал колкото са по-студени толкова тяхното съпротивление е по-малко,
така че, докато не загреят до работна температура тока който преминава през тях е по-голям и съответно консумацията им е по-голяма... говорим за десети от секундата при крушката и за секунди при нагревателя, но все пак, в името на точността (че гледам почнахте да мерите 0.1 ватчасове :) )
Maistora52: Това дотук, добре! Мани ги 0,0000... А какво е тълкуванието на Активен и Реактивен товар? Дайте ми примери за единия и за другия.
juliang: Хммм... тук ме фащаш в крачка...
Maistora52: Кондензатора какъв товар е? Да обяснява който знае! Другите да "слушат"
juliang: Добре ... представи си, че с твоята кола дърпаш друга кола обаче не с въже, а с ... ластик... в един момент ти дърпаш колата напред, в следващия тя те дърпа наза-ад...
Maistora52: Ба-а-аси! Нема-а а мръдне!
juliang: енергията която изпитва въжето е различна като цяло е има някакво движение напред, но енергията, която ще премине по въжето ще е много по-голяма, отколкото енергията, изконсумирана за придвижването на двете коли от т. А до т. Б
Просто в голяма част от времето енергията ще прескача напред назад от кола към кола
та ... активната енергия всъщност е тая, дето е изхабена да се придвижат двете коли а реактивната е тая, дет се е моткала безмислено от кола на кола по ластика
Maistora52 Добре. Имам Кондер на който пише 10 uF/2 kV - с какво напрежение и ток трябва да го зареждам, за да го запълня Капацитета му?
juliang: напрежение - каквото си пожелаеш, стига да е под 2 кв - можеш и с 2 волта да го зареждаш а ток - колкото дебели кабели имаш :)
Maistora52: С ластиците е ясно. А тези 10 uF/2 kV какъв товар могат да захранят? И за колко време?
juliang: кондензатора не се бои от ток - той може да "преглътне" и да "изплюе" енергията си за практически нулево време, моментално

Maistora52: Чакай! - карай леко с Тока, щото не е едно и също при консумацията от Кондера Имам товар електромотор на който пише 24 V / 50W - мога ли да го включа в този адски кондер дето го дъвчем?
Кой ще пострада? Кондера, или ел-мотора?
 Мога ли да зареждам този кондер директно от мрежата 220V - променлив ток?
И въобще с променлив ток 220 V какво и колко зареждам в кондера, който е 10uF/2kV?[/b]
И НЕ е електролитен!Май е стирофлексен! - огромен - тежи 2 кила и поради желязната опаковка!
Казвайте, кво ше го праим тоя Кондер? Ще върши ли някаква работа или е за Вторични?

Капацитета е Количество Електричество. Тока, обаче е този, който върти електромотора... Е! Какъв е принципа на действие на запалване на ДВГ с Кондери?

Крайният въпрос е: Имам бобина (линеен соленоид) - изчислен е за 12 волта, и може да понася токови пикове от 1 ампер. Искам да го захранвам соленоида с кондери. Кондерите искам да ги "зареждам" с генераторни бобини активирани с магнити! Е това е цялата Дивотия!

« Последна редакция: Декември 23, 2014, 05:19:14 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #4 -: Декември 23, 2014, 01:22:51 pm »
(13:10:07) dymelsoft: Майсторе виж сега Кондензатора се явява капацитивен товар. Капацитетът му определя тока минаващ през него когато работи с променливо напрежение. Токът зависи от честотата на променливото напрежение в случая 50Hz и неговия капацитет. Колкото по голям е капацитетът толкова по голям ток тече през кондензатора.
(13:12:08) dymelsoft: Във вериги с променливо напрежение индуктивностите и капацитетите влияят на фазовото изместване на тока спрямо напрежението.
(13:12:36) dymelsoft: Именно това изместване се нарича реактивна съставка.
(13:14:26) dymelsoft: Полезната мощност е тази при която токът и напрежението са минимално изместени. Там където имаме електромотори . т.е. товари с предимно индуктивен характер слагаме кондензатори за да компенсираме това изместване или както му викат косинус фи

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #5 -: Декември 23, 2014, 01:39:30 pm »
Кондензаторът, за разлика от акумулатора може да "поема" и отдава заряд светкавично!
Затова се ползва и при променливотокови вериги-изглажда пиковите стойности в един момент-явява се консуматор, в следващата част от секундата се явява акумулатор и си отдава енергията-това е!
Като краен ефект обира пиковете (искрене) от двигателите и придава "плавност" на синусоидата, оттам и променя "косинус фи".

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #6 -: Декември 23, 2014, 01:58:09 pm »
Значи ли, че съм заблуден (не се знае от кога и къде), че Кондерите се зареждат БАВНО?
И това БЪРЗО при разреждането, все пак е някакво време!? - ДВГ-то не пали зимата от раз, иска да подкачи, иска да "загрее" (ако е дизел) и въобще каква е схемата с тези ПУСКОВИ кондери?
С какво напрежение ги зареждат, и с какъв капацитет са, за да могат да завъртят за 15-20 секунди ДВГ-то.
Помня какво беше на времето с "Москвича" - особено зимно време.... къл-къл-къл - поне 5 пъти ... и нищо! Тишина!
Сега VWПасата ми врътва за 4-5 секунди и тръгва! - няма къл-къл-Акъл?
Следващият въпрос е: големият Капацитет КАКВО Е? - Явно отива да е Ток за Единица време, щото казвате, че се разрежда светкавично! Ама това "светкавично" ЗАЩО ме кара да увеличавам Капацитета на Кондера, че чак СуперКондери да търся?
По горната логика и СуперКондера ще се разреди Светкавично!...
Обяснете моля просто, като на неандерталец в тоците!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #7 -: Декември 23, 2014, 02:20:20 pm »
Кондензаторът, за разлика от акумулатора може да "поема" и отдава заряд светкавично...в смисъл-СПОСОБЕН Е да го прави.
Ако подаваш доста по-малко ток, отколкото е разчетен да поеме, ще се зарежда бавно, разбира се!
При даване "накъсо" на зареден кондензатор имаме най-голям ток и най-бързо разреждане - голяма искра.

Най-добрата аналогия е с вода и съдове!
Капацитетът му е като обема на кофа-ако ливнеш с ведрото в нея, пълниш я веднага.Ако пуснеш тънка струйка с маркуч-ще мине време докато се напълни! За изливането-същата работа!
А сега си представи акумулатора като голям бидон с малък отвор...има капацитет (обем), но малък "дебит" - ако го насилиш с голямо налягане да го пълниш, може и да се пръсне!Ако го източиш рязко (с вакуум, например), пак ще се смачка...

Ако кондензаторът ти е кофа, а консуматора-буркан за пълнене, кофата го "пълни от раз".Въпросният буркан (консуматор) обаче преобразува тази енергия в механична и се изпразва с голяма скорост-все едно има дупка отдолу!
Затова "кофата" трябва да е доста по-голяма от буркана, и да го пълни по-бързо,отколкото изтича от буркана, ако искаш да работи! Това продължава докато ти свърши водата (заряда) от кофата!


« Последна редакция: Декември 23, 2014, 02:34:23 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #8 -: Декември 23, 2014, 02:21:41 pm »
Начи... представи си напрежението като налягане на водата, а тока като дебита й. Проводника е като маркуч - колкото по-тесен е, толкова по-малко вода можеш да пуснеш през него.
Колко вода (т.е. ток) може да мине по маркуча зависи от неговото съпротивление. При определено налягане (напрежение) през маркуч (кабел или резистор) с даден съпротивление може да протече някакъв макс. ток. Просто ... повече от това не може да протече, щото налягането в края на маркуча става 0. По същия начин през даден резистор при дадено напрежение може да мине точно определен ток.
Ако имаш маркуч с диаметър 2", обаче го захранваш през кранче 1/2" ... през маркуча ще минава вода като за 1/2" И изобщо във цялата система от маркучи количеството вода ще се определи от тоя с най-малкия дебит.
При тока нещата са подобни, ма не съвсем. Там съпротивленията по веригата се събират. Тук 5 ома, там още 20... и накрая сумарното съпротивление на всички чудесии ще ти даде колко ток ще може да мине през веригата.

Така ... дано е станало ясно какво е верига и съпроивление. Да минем към източниците на ел. енергия.
Всеки източник на енергия има т.нар. вътрешно съпротивление. Това е величина, която не може да се измери с уред, но може да се изчисли. Както при резистора - ако сложиш 1 ом резистор, той ще свали напрежението с 1 волт, ако през него тече 1 ампер ток (цифрите са примерни). При източника на ел. енергия се следи с колко волта ще "клекне", ако 'дръпнеш" от него еди-колко си ампера ток. Акумулатора - без да теглиш ток от него напрежението му е 13 волта. Кат дръпнеш 20 амера - пада на 12. Кат речеш да запалиш и дръпнеш 100 ампера - "кляка" до 10. Обаче ако вземеш 8 батерийки от волт и половина и ги вържеш последователно за да дават 12 волта, още на 1 ампер те ще "клекнат" до 0 волта. Така че батерийките имат по-голямо вътрешно съпротивление от акумулатора.
Пак примера с водата - акумулатора е варел с 200 литра вода, който има канелка 2". Батерийките (ако са достатъчно количество) пак може да имат обем 200 литра, обаче канелката им ще е колкото лабораторен капкомер....
Кондензатора има вътрешно съпротивление, почти равно на 0. Т.е. той не "кляка". Примера с водата - кондензатора е 200 литров варел без капак. Като го обърнеш - водата изтича като стълб, моментално.

Пусковите кондензатори ... с тях не се пуска ДВГ. Те са за пускане на електродвигатели. Ако ти е интересно, мога да разкажа и за това някои неща, но е малко по-засукано за обясняване.
А не се пуска ДВГ с кондензатори просто защото за такова нещо ще ти трябва кондензатор с размер на камион, или поне на куфар. Кондензатора не може да съхранява енергия толкова сгъстено, като акумулатора, просто защото работи на съвсем различен принцип - конда е електрически, аку-то е химически. Кондензатора също така и не може да да пази енергията толкова дълго като акумулатора - много по-бързо му пада заряда поради ограничения на самата му изработка. Той става да задържи енергия секунди, но не и месеци.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #9 -: Декември 23, 2014, 02:33:25 pm »
juliang, писали сме заедно, но мисля, че  доста добро обяснение се получи:)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #10 -: Декември 23, 2014, 02:34:07 pm »
И след това лирическо отклонение по същество:
Значи ли, че съм заблуден (не се знае от кога и къде), че Кондерите се зареждат БАВНО?
Ако зареждаш голям кондензатор с малка батерийка - ще се зарежда бавно. Ако зареждаш кондензатор от акумулатора на колата - ще се зареди моментално, за милисекунди. Времето за което ще се зареди ще зависи от съпротивлението на кабела между акуто и конда. При огромен (имагинерен) конд можеш да накараш аку-то да клекне до нула - все едно си го дал накъсо.

И това БЪРЗО при разреждането, все пак е някакво време!?
Теоретично това е времето, необходимо на светлината (или ел. ток) да достигне до вътрешността на конда. Милионни, милиардни от секундата (ако имаш източник на ток който може да дава милиарди ампери и проводници със съпротивление 0).

С какво напрежение ги зареждат, и с какъв капацитет са, за да могат да завъртят за 15-20 секунди ДВГ-то.
Помня какво беше на времето с "Москвича" - особено зимно време.... къл-къл-къл - поне 5 пъти ... и нищо! Тишина!
Сега VWПасата ми врътва за 4-5 секунди и тръгва! - няма къл-къл-Акъл?
както казах по-горе, с кондензатори не се пали ДВГ...

Следващият въпрос е: големият Капацитет КАКВО Е? - Явно отива да е Ток за Единица време, щото казвате, че се разрежда светкавично! Ама това "светкавично" ЗАЩО ме кара да увеличавам Капацитета на Кондера, че чак СуперКондери да търся?
По горната логика и СуперКондера ще се разреди Светкавично!...
Големия капацитет е точно обема на съда, в който ще съхраняваш саламурата. Дали ще е кофа, дали ще е каца - избира се според нуждите. И малкия и големия кондензатор могат да дадат клонящ към безкрайност ток. Въпроса е колко ти трябва за даденото приложение. Не винаги повече е по-добре, специално в електрониката, където кондензаторите се ползват най-често.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #11 -: Декември 23, 2014, 02:40:00 pm »
В резюме - кондензаторът "поема" енергия колкото му е капацитета и отдава точно толкова ток, колкото е нужно на консуматора (и загубите по кабелите) в този момент.
Капацитетът му ще определи колко време ще го отдава!
« Последна редакция: Декември 23, 2014, 04:55:31 pm от Maistora52 »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #12 -: Декември 23, 2014, 03:12:37 pm »
Майсторе, има съществена разлика при работа на кондензатор с променливо напрежение и постоянно. При работа с постоянно напрежение кондензаторът (ако е напълно разреден) в първоначалния момент токът който протича е много голям (колкото може да отдаде източникът толкова) до момента в който кондензаторът се зареди. Ако към тази верига включим консуматор и за кратко прекъснем източника на DC консуматорът ще продължи да консумира от кондензатора. Ако прекъсването на DC източника е за много кратко време а капацитетът е голям на кондензатора, на практика напрежението към товара няма да се промени. Кондензаторите с голям капацитет се използват единствено за филтриране на пулсации от източник на постоянно напрежение. Такива са изправителите или импулсните захранвания. Ако сложим един супер кондензатор да кажем няколко фарада, към акумулатора на колата, ще удължим живота на батерията защото големия стартов ток ще се отдава най-вече от супер кондензатора. Само има едно условие, този кондензатор не може да се включи директно към акумулатора веднага защото ще стопи и кабелите и може да повреди акумулатора. Трябва първо да се зареди през резистор до напрежението на акумулатора и след това да се присъедини директно. Аз съм си сложил такъв 48 Фарада./ 15В. 

По друг начин стоят нещата, когато имаме променливо напрежение. Там имаме постоянна смяна на поляритетите. Представи си следното, имаш кондензатор който при положителната полувълна, докато тя нараства се зарежда с максимален ток в началото до достигане напрежението на максималния връх на полувълната, след това в намаляващата част от полувълната кондензатора почва да се разрежда като връща ток обратно във веригата и така до нулевата точка където кондензаторът е напълно разреден, след което започва да се зарежда с отрицателната полувълна с голям ток в началото и т.н. процесът се повтаря. Изводи: Кондензаторът при променливи напрежения не изглажда (филтрира) нищо, той просто измества фазово течащият ток във веригата спрямо напрежението.  Има и още един съществен параметър, който има кондензаторът в променливо токови вериги и това е реактивното съпротивление Xc , като колкото по-висока е честотата и по-голям капацитетът толкова по-малко е реактивното съпротивление и от там токът през кондензаторът ще бъде много голям.
Кондензаторът при монофазните електродвигатели се ползва, за да се създаде изкуствена фаза на едната намотка, за да имаме условия за въртящо магнитно поле, иначе едно променливо напрежение не е в състояние да създаде въртящо магнитно поле и от там имаме само бучене т.е. трептене без въртене. Монофазните двигатели са с ниско КПД защото въртящото магнитно поле се състои от две фази, а не три и въртящият момент е по-малък. Между другото, ако се разрови човек в нета може да се намери къде по-подробно и илюстрирано инфо по темата.

Бъдете Здрави ! 


ПП. Леле доста народ са ме изпреварили. :)
« Последна редакция: Декември 23, 2014, 04:54:57 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #13 -: Декември 23, 2014, 04:21:31 pm »
Доста добри обяснения колеги, бих направил само много малки забележки.
Всичко което сте написали се отнася до хипотетични идеални кондензатори. Реалните, поради необходимостта от достатъчно малки размери са направени с изключително икономични проводници и плочи, поради което имат сериозно вътрешно съпротивление и се зареждат и разреждат за време различно от мигновеното. В добавка, повечето от тях са направени от навит на руло станиол - "рулото си е бобина", което им придава и известна индуктивност. Това са все неща, които не се вземат под внимание при идеалните математически сметки, или когато става дума за сравнително малки стойности на токовете. Има кондензатори, с които се завъртат стартерите на автомобилите, но те са с огромни стойности, фаради а не микрофарди.
По правилно е да се каже "Имаше", защото едно просто устройство обезсмисли тези неща. А именно, в стартера на всеки съвременен автомобил освен електродвигател има и планетарен редуктор, заради което колите вече палят много по-добре, с много по-малки стартери.
На старите Москвичи и Лади стартерите консумираха по 300-400 ампера ток при студено време и 200 - 300 при по-добро време. На новите консумацията е под 100 ампера.

Относно посоченият по горе кондензатор:
Един микрофарад означава, че такъв кондензатор зареден до 1 волт ще се изпразни напълно с ток 1 ампер за една микросекунда, или за една секунда с ток един микроампер. Всичко е елементарна алгебра, но трябва да се вземат под внимание и трите величини - ток, напрежение и време. Повечето от колегите във форума обикновено забравят това и използват като константна величина времето, а тук стойността му е от решаващо значение.
« Последна редакция: Декември 23, 2014, 04:52:45 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общи въпроси за Електричеството
« Отговор #14 -: Декември 23, 2014, 04:31:25 pm »
Е, това е! Да си има човек Професори "под ръка"! - Велики сте... щом го разбрах, аз... :-[ :-[ :-[ ... за тоците ще помагате, че ... май точно тоците ми повредиха "пипето" навремето  ;D ;D ;D

Следва пореден въпрос:
Имам 30 бобини. Индуцирам в тях ток с магнити. На изхода на всяка бобина имам 1,5V.
На изхода на всяка бобина този ток (според "пипето" ми) е импулсен - магнита минава над бобинката за части от секундата, индуцира и заминава. Хоп! - обаче идва следващия магнит - той е с обратна полярност - и така сменям посоката на индуцирания на изхода на бобината ток - т.е. веднъж е "+", веднъж е "-".
Тази последователност от "+" и "-" от 1,5 волта на изхода на бобината - ПРОМЕНЛИВ ТОК ЛИ Е или нещо друго?
Нека го наречем "клатушкащ се" ток!  8) 8) 8)

Разделям 30-те бобини на две групи от по 15 бобини.
Вариант 1/
Ако ги свържа последователно 15 бобини получавам на изхода 15х1,5= 22,5волта и способност да поемат товар 1 ампер (амперите са изчислени предварително).
Вариант 2/
Ако ги свържа тези 15 бобини паралелно получавам на изхода 1,5 волта напрежение и способност да поемат товар 22,5 ампера (амперите са изчислени предварително).
Правилно ли е разсъждението ми, до тук?

Връзвам на този изход Грец. Изправям там каквото "тече" и искам да го пусна в Кондензатор.

Въпроси и постановки:
1. Задължително ли е този кондер да е електролитен, или може и да е униполярен?
2. логично е, да мога да вържа ДВА Греца на всяка група от по 15 бобини.
3. на изходите на тези ДВА  Греца връзвам съответен Кондер.
4. Питам: Какви параметри трябва да имат задължително ДВАТА Кондера, за да се "пълнят" с ток, който после ще "шаткам" към два соленоида?
При това Светкавично... нема мотане! 8) 8) 8)
Параметрите на соленоидите са приблизително - 12 волта /1-2 ампера/ 12-24W
...
Обърнете внимание на следното:
С тези въпроси ви Правя съпричастни СЪУЧАСТНИЦИ и "съкооператори" ("Майстора и Ко LTD" ;D ;D ;D :-* :-* :-*) в изграждането на "Българският Магнитен Двигател "AMAG-Tornado" - който искам да е НАШЕ ОБЩО ПОСТИЖЕНИЕ... (изказал съм се по въпроса в темата!)
Така, Вашият (нашият) колективен Акъл, прави Следващата Крачка! - пък била тя и Виртуална!
Хайде! давайте Акъла!