Автор Тема: Магнито-електричен генератор - сили на Лоренц  (Прочетена 4128 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Имам една идея, но не знам дали тук й е мястото.
Тази идея е във връзка с двигател на постоянен ток с голямо КПД /а може би и изглед към СЕ :)/
Накратко за идеята:
Статор - статорът се състои от два диска. На първия са монтирани магнити, на които северния полюс е към външната страна, а южния е залепен за диска. На втория са монтирани магнити, на които южния полюс е към външната страна, а северния е залепен за диска. Двата диска са симетрични, магнитите са разположени също симетрично. Дисковете са разположени един над друг, като магнитите стоят също симетрично един над друг и магнитните линии са перпендикулярни. Между горния и долния диск с магнитите има пространство, в което ще се движи ротора.
Ротор - роторът представлява меден проводник, навит във формата на числото осем /8/. Тази намотка ще се движи между дисковете с магнити, като към нея ще се подава постоянен ток. Намотката ще е закрепена в центъра си към прът, който ще е закрепен към лагер и ще може да извършва свободно кръгови движения /нещо като колело със спици, като "гумата" е няколко такива намотки-осмици, а пръта е "спиците"/.
Когато се подаде ток към намотката-осмица, то тя ще има магнитно поле и магнитни линии както е показано на картинката горе-вляво. Генераторът /може би/ ще се движи благодарение на силата на Лоренц. Когато намотката-осмица бъде поместена в еднородно магнитно поле, от едната страна силовите линии ще са повече, а от другата - по-малко, и намотката би трябвало да започне да се движи по посока на намаляващите силови линии.
Това според мен е двигател, при който няма комутация /промяна на посоката на тока/ и поради това няма да има тези загуби, които имат всички други двигатели на постоянен и променлив ток.
А също така може да се пробва и с намотки, съединени накъсо, в които да се индуцират вихрови токове - и до тук! - фантазията ми приключва  ;D
И тук ще пиша също, че доста хора се похвалиха, че имат много магнити и не знаят какво да ги правят.
Ами пробвайте тази моя приумица. Може да изникне нещо полезно, което да използвате в следващите си експерименти.
« Последна редакция: Декември 21, 2014, 07:42:09 am от Maistora52 »