Автор Тема: Пумпал задвижван от магнити  (Прочетена 36856 пъти)

smsi-h

  • Гост
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #15 -: Декември 12, 2014, 03:55:50 pm »
Атос, нали си металург. Би трябвало да знаеш тези как се променя кристалната решетка. Лично за мен част от отговора е даден от Джеймс Фарел в "Бойната машина Гиза".

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #16 -: Декември 12, 2014, 04:19:27 pm »
Сподели де?
Класическата термична обработка на метали не разглежда тези въпроси (поне по мое време), освен в специализираните лаборатории на НАСА и Русия за космически технологии...
Всички сплави, съдържащи желязо (Fe) си губят магнитните свойства при много високи температури, дали ще се държат като алуминия тогава?

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #17 -: Декември 12, 2014, 04:28:42 pm »
Я и аз да светна един коментар :) Клипчето е много интересно бих го пробвал и без това имам бол такива магнити Майстора знае :). Колеги всички маломощни мотори за вентилатори и други за бита са с алуминиев ротор. Принципа е прост. Алуминиевият ротор представлява намотка на късо. Въртящото магнитно поле се създава от статора, при монофазните мотори от този тип се ползват четири бобини и един кондензатор за да се създаде кръгово магнитно поле. Тока индуциран в алуминия /макар че е диамагнетик все пак е проводник/ който в същото време е на късо създава реакция на Ленц която естествено завърта ротора. Точно този ефект се получава и когато пуснете силен магнит да пада през тръба без значение дали е алуминиева или медна. Между другото ако ротора е меден тока на късо е по голям, но тъй като медта е скъпа за предпочитане е да се използва алуминий. :)
И така след като изгледах няколко пъти клипа следните неща ми направиха впечатление:
 -магнитите в ротора (пумпала) са 4 бр. доколкото се вижда симетрично разположени.
 -магнитите в статора (купата) са 5 бр. в конфигурация петоъгълник.
 -магнитите са в режим на отблъскване.
Причината да се използва алуминиево фолио е точно да се направи тази намотка на късо в която да се породят индуцирани токове от въртящото магнитно поле което се появява веднага след завъртането на пумпала т.е. придаването на начално ускорение. Реакцията на Ленц в случая съвпада явно с посоката на отблъскване и помага да се преодолее мъртвата точка. Това е единствената причина според мед да се ползва алуминия в ротора.
Мисля че това не е фейк . Идеята е супер и ще я пробвам със сигурност, просто от любопитство. :)
 

smsi-h

  • Гост
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #18 -: Декември 12, 2014, 04:37:36 pm »
Сподели де?
Класическата термична обработка на метали не разглежда тези въпроси (поне по мое време), освен в специализираните лаборатории на НАСА и Русия за космически технологии...
Всички сплави, съдържащи желязо (Fe) си губят магнитните свойства при много високи температури, дали ще се държат като алуминия тогава?

Хм, според Фарел и учените, които цитира, нещата нямат нищо общо с кристалните решетки, а отиват по-надълбоко, чак в атомните ядра. И си прав, че имаме намаляване на масата на алуминия.

dymelsoft,
освен алуминия за късо може да се ползва и желязо, щото е още по-евтино.
На някой идва му ли наум да разгледа постоянното магнитно поле в обикновен неодимов магнит КАТО СКАЛАРНО ПОЛЕ? Казвам това на основание на Тесла и Лийдскалнин, които са смятали, че ефира има свръхсветлинни скорости.
« Последна редакция: Декември 13, 2014, 09:03:33 am от Maistora52 »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #19 -: Декември 12, 2014, 04:57:58 pm »
Здравейте,
За да разберем как се върти трябва да разгледаме конфигурацията-статор 5магнита'ротор 4 магнита,след което трябва да видим какво се случва на всеки градус при всеки един магнит .
Това е и начина да бъде ИЗЧИСЛЕН/проектиран един магнитен мотор !Важна е конфигурацията.....

Вярно е!Лесно се представя по графичен начин-две синусоиди с резонанс и дисонанс./А/
« Последна редакция: Декември 13, 2014, 03:56:44 am от atos »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #20 -: Декември 12, 2014, 05:05:55 pm »
smsi-h може да се ползва желязо но проводимостта на желязото е 1,0 × 107 (S·m-1) докато на алуминия е 37,8 × 106  (S·m-1) Излишно е да коментирам разликата. Ако направиш железен ротор, пак ще се върти но поради много малките токове в него ще е абсолютно неефективен много малко КПД. Не търсете под вола теле. Ако разглеждаме нещата в тази посока най-добре е да ползваме сребро, при него ефекта е най-голям. :)

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #21 -: Декември 12, 2014, 05:47:38 pm »
Няколко мисли и от мен.

 Магнитите на пумпалчето не са с различна дебелина, както вече бе споменато това от Maistora52. Интересното е, че няма кой знае какъв дебаланс, когато е пуснат пумпала в началото на клипа (говоря за двойното му пускане върху пластмасовата кутийка !). От Механиката се знае, че маса по разстояние от център, или точка на закрепване, създава въртящ момент, или дебаланс. При пумпала имаме от едната страна най-дългото магнитче, намиращо се на разстояние L от центъра на пумпала, и най-късото магнитче, намиращо се на 90 градуса спрямо страната с най-дългото магнитче на пумпала и то на същото разстояние L1. С други думи   L=L1 . Сумарно две по две страните не са в равновесие.

Става интересно, когато се развърти пумпала в купата. Дебалансът липсва ! Защо ? Защото полюсите и на двата вида магнити, статорни и роторни, е с еднакъв поляритет!
 Още един много важен аспект влияе на въртенето, както беше отбелязано в по-предните коментари. А именно, че дължината на магнитите определя разстоянието на действие на магнитните линии, а от там и силата, с която се отблъскват роторните и статорните магнити.
Има и още един фактор. Това е ъгълчето, на което са изместени осите на статорните магнитчета спрямо осите на  роторните такива. При такова разположение на магнитите, магнитните полета се разпределят по различен начин, при който най-голямата сила на отблъскване (намираща се върху всяка от осите на магнитите, и оказваща най-голямо съпротивление) е избегната !
 Интересно е какво точно се случва с фолиото. Дали получава поляритет, или е само изолатор на свободните електрони от въздуха ?! Ще трябва да се разгледат Лифтерите и опитите на T. Townsend Brown. Аз по-скоро си го представям като пръстен, върху който се натрупва заряд (положителен или отрицателен), с концентрация на заряд повече при 4-те магнита.  А големината на концентрацията зависи от полето на тези 4 магнита.
 Някой има ли представа какво е Хидравличен съединител ? Използват се при мото и електрокарите. С по-прости думи имаме цилиндър и маховик, който е разположен в цилиндъра. Между цилиндъра и маховика имаме масло. Когато цилиндъра се развърти, той увлича маслото, а маслото от своя страна увлича и развърта маховика. Тук имаме нещо подобно според мен, само че е насочено в обратна посока. Когато пумпала се върти по часовниковата стрелка, концентрираният заряд се разлива по фолиото точно в момента, когато се срещат статорни и роторни магнити.

 Това са размишления. Ще пробвам с опит.

едит: Поправям си грешката.
« Последна редакция: Декември 13, 2014, 09:02:02 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #22 -: Декември 12, 2014, 08:54:04 pm »
#6 на Майстора -"безсмислено е" ! Ами да ! Постановка за дилетанти ! За да се върти трябва въртящо поле ! Къде е то ?
Тогава ?? Конуса (пумпал) е пластмаса ! Не се лепна никъде, когато беше спрян с ръка в края на клипа ! Магнитите вътре са залепени ! А кубичните нео-магнити, 10Х10 са със сила 4 кг. ! На ротора са 4 магнита, за да се балансират ! На статора, (купата) са достатъчно 5 броя очевидно, за да изпълняват ролята на магнитен лагер и фиксиране в центъра ! Ако диаметъра е по малък, ще има по-силно спирачно действие ! Как ли се върти т,ва чудо ?? Да свалим шапка на китаеца ! Разчита че само млади ще гледат, които не са чували за старите електромери, с алуминиев диск ! Ами някои се чудят, защо е това алуминиево фолио !
Изгледайте внимателно трите клипа ! https://www.youtube.com/watch?v=zJ23gmS3KHY
https://www.youtube.com/watch?v=VJpbvZNcBPY     https://www.youtube.com/watch?v=zG05_oPKNTc     После вижте картинката на електромер ! Махнете мислено някои джунджурии сложете диска на (кой знае защо) тапицираният черен стол а под него токовата бобина ! Прекарайте през токовата бобина, домашната печка от 2 Kw ! И ментето е готово ! СЕ на корем ! Това е моята версия ! Ако пък някой подкара чудото аз ще си посипя главата с пепел и ще се извиня на целият ФОРУМ !
Останете със здраве !
« Последна редакция: Декември 13, 2014, 08:58:34 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #23 -: Декември 13, 2014, 03:45:10 am »
Всички изложени тези до тук са логически обосновани!
Остава само някой, който има нужните материали подръка да го репликира и да сподели?
Иначе може и до Нова Година да го чепкаме:)

П.П.Само не ползвайте желязна сплав за ротор - нищо няма да излезе от ротор с магнитопроводен материал!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #24 -: Декември 13, 2014, 08:42:56 am »
Размислих се ! Както написах в началото, "въртящо поле" ! Най сигурно ще стане, с диск под стола с наредени магнити, въртян от моторче ! Или, въртящо електро-магнитно поле, като статора на безчетковите мотори !
Предлагам на админите, да отворите подраздел към Кофата ! От сорта на "разгадаване на ментета" !
Хем забавно, хем стимулира мисълта ! Ако пък се окаже че не е менте, да се премества на достойното място !

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #25 -: Декември 13, 2014, 09:11:54 am »
Михаиле, тъкмо се канех да оборя твърдението ти за бобината и печката под тапицерията и ти взе че се коригира :). За да създадеш кръгово магнитно поле ти трябват минимум две бобини. В електромера са две, напреженова и токова. Между другото напълно приемам скептицизма ти именно защото всякакви магнитни щуротии с въртене на нещо , могат да се манипулират със скрито въртящо магнитно поле. Тук обаче за да затвърдиш мнението си, че това е фейк, трябва още малко да помислиш и да споделиш с нас обяснение на следното:
Цитат
Тогава ?? Конуса (пумпал) е пластмаса ! Не се лепна никъде, когато беше спрян с ръка в края на клипа ! Магнитите вътре са залепени ! А кубичните нео-магнити, 10Х10 са със сила 4 кг. !
Няма как да се лепне "пумпала" никъде защото магнитите са залепени от вътрешната страна и са с едноименен полюс спрямо магнитите на купата, за да се "лепне" някъде трябва да изскочи от купата и да се залепи за външния магнит.
Второ, ако допуснем скрито въртящо магнитно поле, без значение как е направенo, то след спиране на пумпала, същия определено няма да стои много спокойно, а ще продължи да трепти, подскача и т.н. , освен и само ако в момента на спиране на пумпала с другата ръка или крак :) които не се виждат на клипа да спира и въртящото поле :).

Въпреки това, знаейки колко лесно се правят имитации на такива устройства, след внимателен анализ аз също смятам, че нещата тук са гнили :(, но от друга страна може да си поиграе човек :) . В "Разбивачи на митове" по Discovery TV , пичовете проверяват далеч по-тъпи неща :) . :) 
« Последна редакция: Декември 13, 2014, 09:22:16 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #26 -: Декември 13, 2014, 11:16:56 am »
Добре dymelsoft ! Приемам да разширя обяснението си ! Признавам че е по необяснимо, да се направи "електромера", от колкото въртящо поле ! Но това не променя принципа ! Ето от тук съдя за силата на видяните нео-магнити:
http://www.pramiz.com/PlistBG.html  ! Вижте по надолу №06.038 ! Коригирам силата на 3.5 кг ! При тази сила, при бутането на пумпала на края, със сигурност щеше да иска да се залепи за най-близкия над него магнит, обръщайки се с разноименен полюс ! Това ще го потвърдят всички "държали" в ръце магнити ! Забележете, пумпала си стои най-спокойно в дъното на купата, сякаш няма никакви магнитни полета ! Клипа е с лошо качество, и в пълна околна тъмнина ! Коментарите са деактивирани ! Всички сте наясно, че всякакви манипулации са възможни ! Според мен, скоростта бавно се увеличава, и след това намалява ! За разгадаване на 100% истина, няма смисъл да коментираме ! По добре, някой да се опита да репликира ! Лично на мен, не ми се губи време !
Бъдете здрави !!
« Последна редакция: Декември 14, 2014, 06:24:00 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #27 -: Декември 13, 2014, 01:21:24 pm »
Роторни магнити 4 броя. Статорни - 5.
Просто като фасул. Същият принцип, но с по-голям брой магнити е въведен в разработките на Муамер Йълдъз и "Перендев". Те двете обаче се различават - на Йълдъз - работят, докато "Перендев" върти по инерция докато спре!
Буквално подобие на "Перендев" е настоящата "шашмалогия"
Има и друго. Пумпалът е само играчка. Да се надскочи играчката и да се направи работеща конструкция на този принцип - ето това е Гениалното.
И на мен не ми се занимава с "играчки" - безсмислени са.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #28 -: Декември 13, 2014, 01:43:30 pm »
Не са безсмислени...стига да работят!
Няма по-достъпно репликиране от играчките.
Забелязваме, както спомена някой, че статорните мгн.не са на равно ъглово отстояние!
Дали е небрежност на изработката или е целенасочено да се създаде "мъртва зона" за полето, с което се излъгва неутрализирането на Ленц?
Колкото до това, защо не залепват магнитите при спиране - разстоянието е голямо а и роторчето е в точка, която е по перпандикулярната на силното статорно поле, не напразно големите магнити са "под ъгъл".В тази точка полето е най-слабо!
Без значение дали е фейк или не, силата за продължаване на движението би следвало да е нищожна, след като пумпалът по принцип е в състояние да се върти минути по инерция само!
 Ако не беше фейк, щеше да вдигне купата в ръце по някое време.
А ако отдолу има въртящо поле, нищо не пречи да се изключи 20-30 секунди преди края на спирането с ръка.
« Последна редакция: Декември 13, 2014, 01:50:16 pm от atos »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: Пумпал задвижван от магнити
« Отговор #29 -: Декември 13, 2014, 02:52:11 pm »
Здравейте,
дали са на равно разстояние, или не няма значение. Има значение бройката. Имаме 5 броя, което прави, че има 5 сектора от 72 градуса, или 2 равно-противоположни вектора от по 36 градуса. Дали единият сектор ще е 70 гр. а другия 74 няма значение. Просто се намаля ъгловият момент. Стъпката ще бъде 36 гр. Най-силен ъглов момент се получава когато статора и ротора са с еднакъв брой магнити на еднакво разстояние. Публикувам формулата за изчисляване на ъгловият момент. А що се отнася за пумпала подкрепям Майстора не си губете времето с играчки. Отдавна сме минали тази възраст!
Бъдете!
Иван