Автор Тема: Фантастични филми, даващи идеи или нов поглед върху нещата?  (Прочетена 25692 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Момчета, гледах нов филм, още го асимилирам...казва се Interstellar, има го в Замунда, лошо качество е но...толкоз засега.
Нареждам го до "Превъзходство" и "Люси"...ако го е гледал някой да сподели?
Съвсем различна концепция-гравитацията се движи през времето разнопосочно (или обратното).

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Ще се тегли и ще се гледа.
В общия контекст на темата, бих посочил част от заглавията на НФ филми, които за мен са в групата на най-великите:
1. Звездните войни - на Лукас - всички, те са вече легенда!
2. Стар Трек - филма - не сериала
3. Блейд Рънър - с Х. Форд
4. Тотал Рикейл - с Арни
5. Терминатор-ите - пак с Арни
6. Робокоп-ите - трите филма с Питър Уилър, не сериала
7. Тор - ите
8. Специален доклад - с Том Круз
9. Разрушителят - с Уесли Снайпс, Слай Сталоун и Сандра Бълок
10. Матрицата - всички 
11. Железният човек - всички
12. Двестагодишният човек
13. Войник
14. Старгейт - филма + донякъде и сериала
15. Аватар
16. Изкуствен интелект
17. Aeon Flux
18. 2012 - Апокалипсис
Има и други - вече класики, но те са до личен вкус.
Разбира се, че има цял куп великолепни други Фантастики, но те са повече просто екшъни или саги, или просто забавление, да не говорим за големи филми като "Извънземното", "Уилоу", "Приказка без край" и подобни, които са си просто шоу.
Идеята ми е, да посочим тези филми, които имат релация със СЕ, процесуално-пространственият континуум, пътуване във "времето", НЛО и пр. - напр. "Полицаят и извънземните" (с Луи де Фюнес), "Иван Василиевич сменя професията", Батманите, Спайдърмените, Върколаците, Х-мен-ите и хиляди дузини още отвлечени фантастики.
« Последна редакция: Декември 13, 2014, 09:07:33 am от Maistora52 »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Гледах го преди две седмици на кино - много добър филм. Вижте му само оценката и броя гласували в IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0816692/?ref_=nv_sr_1
Непременно ще го изгледам пак като излезе с хубаво качество. Относно физическите идеи заложени в него... за мен са повече фантастика, сценаристите просто са заложили на нещо по-различно.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Разбира се, нали за фантастика говорим ;D
Кога иначе на мен или теб ще ни хрумне изобщо да разгледаме подобна идея, без значение дали сме съгласни или не с нея?
"Странната история на Бенджамин Бътън" също е различен поглед...

Неактивен gotiniq7

  • Moderator
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Star Trek: The Original Series (1966) (Complete) (Remastered)   http://zamunda.net/details.php?id=191344&hit=1


Класика в жанра

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
The Objective / Целта (2008)

http://zamunda.net/banan?id=143284&hit=1&t=movie
Малко старичък, но интересен поглед върху войната в Афганистан.
Не е от типа на - един върви напред и изтрепва 250 000.
« Последна редакция: Февруари 16, 2017, 08:26:10 pm от atos »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Полетът на навигатора (1986)  интригуващ и завладяващ филм от края на 20 век

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
За съжаление, фантастичните филми не дават никакви нови идеи, прекалено са стандартни, въпреки, че и на мен ми е приятно да ги гледам, но със съзнанието, че те не показват нищо ново, а напротив, неосезаемо ни вкарват в праволинейно мислене.

В някаква степен научната фантастика е тази, която дава понякога интересен, и понякога напредничав поглед. Има доста класически автори, които могат да се посочат, но в голяма степен даже и те дъвчат основни понятия. Когато бях в техникума, минавайки през  дебрите на средното образование, бях изчел около 300 такива книжки, най вече „Библиотека Фантастика“ и „Галактика“.  Любимите автори ми бяха, Азимов, Стругацки и Евгений Гусляковски ( „Сезонът на Мъглите“ и „Дългият Изгрев на Ена“ са незабравими книги).
Някои от тези писатели имат научни степени, Азимов например (роден в Русия и емигрирал с родителите си в САЩ ), има две докторски степени (Ph.D.) една по химия  от Колумбийския университет в Ню Йорк и другата по биохимия от Бостънския  университет, където в последствие е и преподавател по биохимия.
На една от първите фантастични книги, така да се каже, "Алиса в страната на чудесата", автора Люис Карол е бил математик и логистик.

Интересното е, че ако на днешно време човек е добре владеещ английски, не му трябва никаква научна фантастика, а е само необходимо да се потопи в съвременните научни издания, като вземем черните дупки, черната материя, черна енергия и стигнем до стринг теорията, нещата изглеждат по-скоро фантастика, поради липсата на емпиричност, отколкото като реално изразяване в природата.

За тези, които ги интересува развлекателно четиво с малко формули в него, горещо препоръчвам:
"Измислена Приказка: Историята на корен квадратен от минус едно" (https://www.abebooks.co.uk/Imaginary-Tale-Story-square-root-minus/13126802499/bd). Много развлекателна книжка, която ми направи впечатление преди години и въпреки името и, в нея няма нищо измислено, даже бих я препоръчал като учебник по физика, и от части геометрия, за средното образование. В нея може да се види сравнително елементарно доказателство, как закривената линия е най-късото разстояние между две точки, колкото по-закривена, толкова по-късо е разстоянието. Условността разбира се е че тези точки са в комплексната равнина.

В последно време, от 10-тина години по-точно, чета книги които са 130-190 годишни.  Научните публикации от 18-ти и 19-ти век имат страшно много забравено познание и даже четейки Максуел в оригинал, въпреки че е толкова дъвкано познание, човек може да осъзнае нови неща, и да разбере несъответствията на това което с което са го индоктринирали, минавайки през стандартната система на образование.
« Последна редакция: Декември 31, 2017, 02:34:54 am от atos »

KURTI

  • Гост
За съжаление фантастичните филми не дават никакви нови идеи...
... с което са го индуктринирали минавайки през стандартната система на образование.
epwpixieq-1, Вие сте голям и хубав човек!
Благодаря, че пишете изобщо!

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
За съжаление фантастичните филми не дават никакви нови идеи, прекалено са стандартни, въпреки че и на мен ми е приятно да ги гледам но със съзнанието ,че те не показват нищо ново, а напротив неосезаемо ни вкарват в праволинейно мислене.

Това, че ти виждаш нещата по този начин, не значи, че всички виждат, като теб! Не съди за другите, по себе си.
За да не се чудиш на думите ми, щото не ми се пишат романи, ще дам един линк, с интересни анализи на някои филми. http://www.parallelreality-bg.com/analizi/kratkianalizi.html

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Това, че ти виждаш нещата по този начин, не значи, че всички виждат, като теб! Не съди за другите, по себе си.

Предполагам че е така. Всичко е релативно в природата, или по-скоро въпрос на гледна точка котато е отнесено към хората.
Но е факт, че филмите, колкото и да се струват "напредничави", са 20-30 а по-някога и 40 години след научно-фантастичната литература на идейно ниво. А научната фантастика в голяма степен следва научните теории (валидни или илюзиорни, но това е друга тема) и открития, с някакъв лаг във времето.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Здравейте, има си причина в последните години да липсват филми, и дори книги в сферата на научната фантастика.
Тази статия макар и косвено дава обяснение - https://novotopoznanie.com/strogo-sekretno-cherniat-byudzhet-na-tsru-i-ukrivanite-patenti/

Ако до известна степен може да се вярва на въпросната статия, тя определено дава поле за размисъл относно зоната на мислене в която е набутан плебса. Все пак, всеки научно-фантастичен филм, отваря съзнанието на хората и ги кара да виждат света с други очи, но това явно не се харесва в определени среди и изглежда се възприема, като заплаха за сигурността на света. Друг е въпросът за чия сигурност са притесненията.  ;) .

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Аз пък не забелязвам да има липса на тема научна фантастика... "Прометей" заедно с новите "Пришълци" са добри продължения на Ридли Скот от поредицата, внасяйки свежи идеи относно биогенезата и взаимоотношенията между различни биологични видове. "Д-р Стрейндж" също е с интересен за размисъл сюжет, а пък в една от частите на "Тор" етерът е засегнат като основна тема (бореха се кой пръв ще овладее "всемогъщият етер") и имаше много готини гравитационни/антигравитационни застъпени елементи. В това време си вървят и новите части на "Междузвездни войни". Аз поне не мога да се оплача :)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Очаквах да видя, че е забелязан "Доктор Стрейндж"!
Явно вече яко ме тресе онова "забвение", но филмът май се казваше "Пасажери" - преразказвам накратко - Космически кораб лети към планета наречена "Ферма 2", където 5000-те хибернирани пасажери СЛЕД 90 години оставащо време на полет, ще продължат живота си.. Да, ама неизправност в една от капсулите събужда един от пасажерите. Така - мъчейки се в самотата ки, след една година, същият той събужда едно готино маце и ... 
...Космическият кораб е много готин! - но проблемите, които се случват ...
Филмът си заслужава

Не гледайте само как е нарисуван или направен фантастичния филм, а дори и с някои чисто визуални ефекти или идеи, същият задължително носи своите нови ПОСЛАНИЯ. Били те в практическата област или пък в теоретичната, номерът е какви асоциации ще събуди у зрителя.
Естествено, че зрител с по-богат практически и житейски опит - ще намери много повече свои асоциации от средностатистическият "джвакач" на дъвка!

И последно: Сериалът "Теория на Големия взрив" е създаден с цел да направи за посмешище всеки и всичко свързано с Креативното мислене и Изобретателството - и в науката, и в техниката, и в живота въобще.
Много трябва да се внимава вече, дори и кое "смешно" гледаме, какво му е "смешното" и дали въобще е "смешно"?!
« Последна редакция: Декември 31, 2017, 02:35:36 am от atos »

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Наскоро гледах този стар, но много приятен филм.
Препоръчвам го на всички, които не са го гледали.
Филм за амазонската джунгла, диваци и цивилизовани....

The Emerald Forest
http://zamunda.net/bananas?c20=1&c19=1&c1=1&c22=1&c26=1&search=The+Emerald+Forest&incldead=0&field=name