Автор Тема: Свободна енергия - теории за приложението и!  (Прочетена 18604 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Всички търсят СЕ-свободната енергия.
Замислял ли се е някой какво ще прави с нея, ако я открие?
За първите 5-10 години хипотетично ясно - отхвърляне на игото и зависимостта, а после?
Идеята ми е - може ли да се направи саморециклираща се животоподдържаща система в абсолютно неблагоприятни условия, ползвайки за база наличието на безгранична СЕ?
Както във филма "Превъзходство", например?
Но за разлика от филма да е например на Луната или друга планета?
Как бихте организирали нещата вътре? От защитния екран (купол или друго), снабдяване с вода, през цех за различни храни, парници и т.н. до производство на най-нужните вещи, чак до репродукцията и забавленията, нужни за съществуването на човешка колония?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #1 -: Декември 03, 2014, 07:16:04 pm »
Ако източника на енергията е сравнително компактен и е възможно да се докара до друга планета, то трябва да се замислим за тераформация. Марс горкия няма достатъчно маса да задържи някаква атмосфера, но Венера е почти двойник на Земята. Трябва да се организира някакъв роботизиран завод, който да произвежда още и още източници на енергия от материали, извлечени от недрата на Венера, както и някакви устройства, които с тая енергия да започнат преобразуване на атмосферата.
За хора... не си е работа живот под купол, поне докато няма сериозен запас от механизирана работна ръка, която да осигури всичко необходимо за поддръжката на едно такова съоръжение. Дори и 10 000 кв.м купол (нещо което все още е непостижимо за докарване от Земята до някоя близка планета) са крайно недостатъчно за самоподдръжане на една екосистема.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #2 -: Декември 04, 2014, 01:26:53 am »
Е, не е нужно чак тераформации да има - прекалено мащабно и грандиозно е.
Мисълта ми беше дали би било възможно в малък мащаб, като един вид минисистема.
Знаем, че има разни водорасли, които се самовъзпроизвеждат със страшна скорост и осигуряват почти 100% от незаменимите аминокиселини, имаме технологиите за производство и трансформиране на енергии, изкуствена светлина, доближаваща се максимално до слънчевата, разни растения, виреещи без почва, синтез на сложни белтъчни структури, бактерии, хранещи се с отпадъци преработвайки ги в биохумус, други, които отлагат диоксидите и отделят кислород, обратна осмоза за питейна вода, хим. лаборатории, медицински уреди и техники, нанотехнологии и т.н.
И не е задължително да е купол, може и да е под повърхността.
Пофантазирайте малко, няма лошо:)
Искам да видя слабите места, възможните решения и т.н...
« Последна редакция: Декември 04, 2014, 08:22:08 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #3 -: Декември 04, 2014, 02:03:35 am »
Проблема е в транспорта на тези неща. Дори 1 кубик вода да изкараш в околоземна орбита в момента е предизвикателство - и финансово, и технологично. Да не говорим за полет до друга планета, или за транспорта нещо с размера и теглото на ... 1 жп. вагон да речем, или един ТИР (30-50 тона, 10-тина метра дълго). Затова ти казвам, че идеята ми е да се закара нещо, което да произвежда малки, тясно специализирани механични "буболечки". Едните ще копаят скалите, другите ще ги возят до няк'ва ... де да знам, вероятно първоначално ще е до нещо с размерите на контейнер за отпадъци тип "бобър" (това май е максимума, който засега можем да закараме до друга планета). Същия тоя контейнер трябва да е способен да извлича и материалите, необходими за създаването и производството на нови източници на СЕ, на нови "бубулечки", които да заместват излезлите от употреба амортизирани работници. Трябва и да може да се ремонтира. Ще е идеално ако бубулечките успеят с добитите материали да изградят няколко 500-1000 кубикови резервоара, в които да складират добити от околната среда кислород, вода и водород (който да се ползва за гориво за полети). Също така и метали - стомана, алуминий, мед, сребро. Тях може и на камари да ги трупат :)
След като този първоначален етап завърши, от Земята могат да дойдат "строители" и "техници", които да почнат да строят нещо по-голямо с вече приготвените материали. Отново говорим за автоматизирани машини, не за хора. Дали ще почнат с по-големи преработвателни предприятия, или с пещери за живеене - това вече трябва да се помисли.
Но дори и с настоящите технологии не е невъзможно да се строят автономни механизми, които да изпълняват самостоятелно прости операции и да "взимат решения" по прости, заложени предварително в паметта им случаи. Ще има и помощ от Земята чрез радиовръзка, но тя е бавна, с голямо закъснение и не може да се ползва за директно управление на машините.

Цялата тая фантазия ми идва в акъла от един фантастичен разказ - "Непобедимия" на Ст. Лем. :) Също така и от нещо, което не знам дали е анекдот или реален случай, а именно: военните създали мощен компютър, който да помага в симулациите на битки. Натикали в паметта му всякакви стратегии - от Наполеон до "Пустинна буря". После му поставили за задача да реши някаква морска битка, като му оставили свобода да вземе решение за вида и броя на корабите. Компютъра вместо да ползва самолетоносачи и ядрени подводници, избрал .... 1 млн. плавателни съда с размера на спасителна лодка :) Срещу такива евтини, бързи и малки цели, разпръснати в морето е безмислено да се ползва ядрено оръжие, самонасочващи се ракети и др. подобни високотехологични оръжия. А една лодка, пълна с 200 кила тротил или с една малка ядрена бойна глава може да направи огромни поражения. Представете си, че трябва да пазите самолетоносач или керван от кораби, върху който налитат ... 1000-2000 малки, високоскоростни и безумно маневрени съда. Отгоре на това са евтини, бързи за производство и лесни за прехвърляне от една в друга точка.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #4 -: Декември 04, 2014, 08:53:24 am »
Всички търсят СЕ-свободната енергия.
Замислял ли се е някой какво ще прави с нея, ако я открие?
За първите 5-10 години хипотетично ясно - отхвърляне на игото и зависимостта, а после?
Идеята ми е - може ли да се направи саморециклираща се животоподдържаща система в абсолютно неблагоприятни условия, ползвайки за база наличието на безгранична СЕ?
Както във филма "Превъзходство", например?
Но за разлика от филма да е например на Луната или друга планета?
Как бихте организирали нещата вътре? От защитния екран (купол или друго), снабдяване с вода, през цех за различни храни, парници и т.н. до производство на най-нужните вещи, чак до репродукцията и забавленията, нужни за съществуването на човешка колония?

Подобни въпроси са били залегнали при реализациите на проектите "Биосфера 1" и "2".
По спомен - резултатите били почти трагични. Въпреки прозрачността на куполите и достъпът на слънчева светлина навътре.
Най-големият проблем се оказала психиката на хората участвали в почти двегодишните пребивавания.
Извод - проблемът е човешкият фактор. Другото е постижимо, още повече ако НЕ участват в неговата реализация Биологични системи и организми.
...
Въпросите ти ме навеждат на едни други - в момента спохождащи ме мисли.
Да приемем, че Системата Земя-Слънце е сама по себе си Система СЕ.
И искаме да колонизираме нови космически пространства, да... ама как да насочим тази Система в избрана посока, накъдето поне в близкия Космос да се забелязват подходящи Обекти????? Безумна работа! - просто няма такива.
Следва въпросът: Защо ни е всичко това, след като си го имаме в наличност, просто трябва да се върнем към хармонията съществуваща в тази Система, която ние нарушаваме.
Хукнали сме да колонизираме - това е безумие.
Хукнали сме да изследваме нови Светове... хубаво, ама са много далече и не ни вършат работа...
Хукнали сме да "овладяваме енергията на собствената си Звезда" - хубаво, но трябва да е в унисон със споменатата хармония.
...
При сегашното състояние на политическо, икономическо и енергийно Статукво - самото съществуване на човешката цивилизация е под въпрос...
Не се ли ВРАЗУМИМ - всичко останало е просто безсмислено.
Иначе - забравете за Венера... тя ще е втората след Меркурий жертва на уголемяващото се и изгарящо всичко Слънце.
Временно решение е колонизацията на Марс. Има проекти в тази посока, включително тераформация, които обаче не биха били изпълнени докрай в следващите 1000 години. Колко човешки поколения са това?
...
Голямата ми фантасмагория е, да успеем да изместваме орбитата на Земята по-далече от Слънцето - в следващите векове и хилядолетия, и въвеждането й в почти кръгово движение - без сегашните апогей и перигей - съответно зима, лято, което пък води и до необходимостта да променим посоката на земната ос на въртене да бъде почти перпендикулярно на равнината й на движение.
Така можем да добавим някой и друг милиард години оцеляване на живота на Земята, но при крайният колапс на Звездата ни - Слънцето - който е неминуем след 10-15 млрд години - Tutta la Finitta!

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #5 -: Декември 04, 2014, 09:29:22 am »
Juliang, то на Венера си има достатъчно енергия - при 450'С средна температура и над 500'С максимална, и присъствието на сярна киселина във въздуха - всичко ври и кипи... Там Топлофикация ти не требе! Само няма откъде да намерим хлад (може би от космоса?), та да врътнем един бърз и супер-ефективен Стърлинг...

Само не виждам от какво ще трябва да са направени машините, които ще закараме или направим там... Пусто и тефлонът издържа до 250'С (най-високотемепературните видове - до 280-300) и по-нататък дава фира. Неръждавейката може би ще даяни, ама може ли всичко от неръждавейка да е направено?! За електроника - забрави... може би някакви високотемпературни радио-лампи от кварцово стъкло и цокли и жици от неръждавейка... Трансформатори изобщо не виждам как ще се направят при тези температури, магнити - също, само кобалт-самарият даяни до към 500'С някъде...

Може би първо някакви орбитални станции ще трябва да работят в режим "климатик" да поохладят планетата някъде до средна температура под 100'С и чак тогава да се мисли за някаква инвазия на повърхността. Или някакви огромни чаршафи свръхтънко алуминиево фолио да се разпънат да пазят от космоса сянка над по-голямата част от повърхността... А когато започне производство на повърхността, могат постепенно да се заменят с фотосоларни панели.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #6 -: Декември 04, 2014, 10:18:38 am »
PyroVeso
От космоса трудно можеш да вземеш много охлаждане. Вакуума е обсолютния изолатор.
Основен е въпроса: замръзва ли човек (както дават по филмите) като излезе в космоса без скафандър? И ще 'гръмне' ли при вакуум (има в човека само една атмосфера отвътре) ?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #7 -: Декември 04, 2014, 11:29:29 am »
Спокойно, Майсторе...никой не е "хукнал" да колонизира:)
Интересно е да се видят мненията на мислещи хора.Едно е да четеш волните фантазиите на някой, който няма нужните познания, друго- на хора, които са интелигентни и подковани със знания в определени области.
На мен  например ми хрумват едни технически проблеми за решаване, на друг-други, които аз пропускам и т.н.
juliang, това  за "буболечките" е много оригинално и постижимо практически, сега има доста разработени нанотехнологии.

Та...въпросът ми беше не да търсим място за такава система, не дори да търсим енергиен източник, а...ДА ПРИЕМЕМ,ЧЕ ГО ИМАМЕ ВЕЧЕ. Не да мислим как ще копаем, а как да рециклираме.
Приемаме, че е изградена такава "защитна" обвивка, било на Земята, било другаде.
Можем ли само с наличието на НЕОГРАНИЧЕНА СЕ, да поддържаме пълен цикъл на рециклиране на ресурсите?
Как да бъдат организирани процесите вътре? По-важно е затварянето на самият цикъл вътре, а външната защита и конструкция е въпрос вече на мястото и външните условия.

valex, относно замръзването-може би да, замръзва, но не с тая скорост:) В условията на вакуум единствената възможност за отдаване на топлина от тялото е инфрачервеното излъчване. За гръмването...не знам, една атмосфера във вакуум си е страшна работа, но е факт, че космонавти излизат около съоръженията в скафандри за ограничено време. Явно се прилага принципа на декомпресията първо, това е решен проблем, защото е факт.
« Последна редакция: Декември 04, 2014, 11:35:24 am от atos »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #8 -: Декември 04, 2014, 01:25:07 pm »
Понятията "защитна обвивка" и "вътре = отвътре", затваряне и пр. се отнасят за "Затворени" Системи. Такива по принцип НЕ СЪЩЕСТВУВАТ! "Там" е невъзможно и съществуването на СЕ. Невъзможно е, хем да си "затворил" системата, хем в нея нещо да е НЕограничено.

Съществуват само Отворени Системи. Номерът е да Уловим СЕ в процеса на взаимодействие на/между тези Системи. Оттук възникват и фундаменталните въпроси - Какво е СЕ? Какво е самата Енергия? Какво е Поле? и т.н. "стои" ли, "седи" ли, мести ли се, как се мести?...
Още няма отговори!
Аз обаче, за себе си нарекох тази СЕ още преди 25 години - Енергус... т.е. нещо като Енергия плюс "излишъците" вследствие Взаимодействията... Винаги има "излишъци"... поради тях Всичкото Съществува!
« Последна редакция: Декември 04, 2014, 01:31:01 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #9 -: Декември 04, 2014, 01:47:49 pm »
Не бре, Майсторе...не абсолютизирай нещата, чак ги изкривяваш!
Понятията "защитна обвивка" и "вътре = отвътре", затваряне и пр. се отнасят за "Затворени" Системи. Такива по принцип НЕ СЪЩЕСТВУВАТ! "Там" е невъзможно и съществуването на СЕ. Невъзможно е, хем да си "затворил" системата, хем в нея нещо да е НЕограничено.
Кой каза "в нея" ???
Ти ми говориш едва ли не за някакви затворени енергийни системи, аз ти говоря за затворена животоподдържаща, КАКВО ОБЩО ИМА ЕДНОТО С ДРУГОТО?

Как да не съществуват? Как да е невъзможно? Я си представи, че имаш въпросният купол и просто в него влиза един кабел от генератора ти за СЕ, разполагаш вътре с неограничена енергия, кое му е невъзможното?

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #10 -: Декември 04, 2014, 03:51:22 pm »
Ами тогава започвам да се чудя, защо да влизам под купола като отвънка е по-кефско.
Не разбирам заданието ти, и целта му.
Това задание от първия пост, е показано в десетки филми по всичките Дискавъри канали, особено по Сайънс, по Нешънъл Джиографик, и всички от тоя сорт... Дълбаят, копаят, потапят се, строят, крият се, събират оръжие, муниции, храна и вода - х'американци! - стреснати до краен предел и се готвят за апокалипсис.
А пък тези дето строят машините на Да Винчи - направо са шашкащи. В момента даже гледам едно три-колесно с четвърто отпред за управление, и чакам да видя как ще се задвижи само... с някакви листови пружини и зъбни колела е...
... тцъ! - навиват други пружини и го пускат да върви под въздействие на отварящата се навита пружина.
« Последна редакция: Декември 04, 2014, 04:07:41 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #11 -: Декември 04, 2014, 04:28:48 pm »
Сега пък кой е казал, че "отвънка е по-кефско" ???
Чета и се чудя?
Да, именно тези, които сме ги гледали по филмите-жизнена система в иначе неблагоприятна среда...как биха били организирани процесите вътре, че да не липсва нищо-толкова ли сложно се изразявам, не знам?

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #12 -: Декември 04, 2014, 07:46:31 pm »
Няма ли някой готов автомобил на пружина? Ще е интересно :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #13 -: Декември 04, 2014, 07:56:09 pm »
Ако говорим за човек, който да е в тази система - нещата стават доста обемисти. Предполагам, че за да може един човек да му бъде осигурен въздух, вода и храна в затворен цикъл, ще трябва обем от около ... не знам, ма поне около 1000 кубически метра. Там трябва да растат растения, които да осигурят прехраната му до следващата реколта и да преработят въглеродния двуокис който е издишал в кислород. Трябва да има инсталации за вода (дали ще се преработва или ще се добива ... не знам).
Ако опрем до чисто химически процеси за синтеза на хранителни продукти и въздух )щото с неограничено количество енергия и това не е проблем) пак трябва някакъв сериозен обем (вероятно по-малък от първия случай, но пак ще е значителен). Но пък да ядеш синтетична храна, да пиеш химически чиста вода, създадена преди минути от водород и кислород, да дишаш въздух дето преди минути си го издишал ... ще е доста подтискащо и клаустрофобично. Едва ли някой ще изкара повече от месец-два в такава обстановка.
Затова обяснявам, че хора трябва да дойдат чак когато има готови огромни пространства, годни за обитаване, и материали и ресурси, позволяващи прехраната и осигуряването на другите нужди на едно човешко същество в затворен цикъл със сравнително приемливи компромиси. Щото иначе ... това ще е изтезание, което със сигурност ще завърши бързо и безславно.
Имайте предвид, че все още не можем да построим космически кораб, който да донесе до повърхността на която и да е планета горивото което ще му трябва за да излети и да се върне обратно на Земята, носейки човек. Така че поне в следващите 50-100 години ако такава мисия се състои, тя ще е еднопосочна...
Какъвто и източник на СЕ да притежаваме, за излитане все още трябва да разчитаме на химическо гориво, което няма как да се синтезира, независимо колко енергия притежаваме.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Свободна енергия - теории за приложението и!
« Отговор #14 -: Декември 05, 2014, 12:42:08 am »
Оххх, добре, предавам се...ще задам параметри.
Имаме огромна космическа станция в орбита около Земята, колкото град. Имаме СЕ без ограничения.
Земята вече не е годна за живот, освен в същите такива наземни станции...
Как ще организирате модулите, какви ще са нужни, за поддържане на изкуствена жизнена среда?
Жокери-храна, вода, кислород, отопление (микроклимат), дрехи, популация, медицина, наука, забавления.
« Последна редакция: Декември 05, 2014, 01:52:09 am от atos »