Автор Тема: Топене на желязо  (Прочетена 97113 пъти)

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Топене на желязо
« Отговор #75 -: Март 10, 2018, 11:11:35 pm »
Когато направиш калъпите, намажи ги с изолатора, който ще ползваш и ги сглоби, Остави ги сглобени и увързани с въже или тел - така да съхнат/набират якост.
По този начин ще се намалят евентуални деформации. Ако си ги увързал заедно с касата - преглеждай периодично има ли някакви деформации, примерно бъчвообразна деформация на касата ще покаже, че материалът се разширява (говоря за мимимални разширения , не вярвам да са големи, но кой знае).
Когато мине предписания срок за втвърдяване на калъпа може да го сложиш за един ден във фурната на температура около 100 градуса (че и повече щом е толкова устойчив), с надеждата да изкараш всяка остатъчна влага от калъпа. Подпри вратичката на фурната с нещо за да стои съвсем леко открехната, за да се проветрява.
Подобна е практиката за гипсовите калъпи, където имам някакъв елементарен опит - може да е излишно за твоя материал, но със сигурност няма да навреди.

Материалът изглежда интересен, поръчах си и аз за проби.
Това кил на някаква яхтичка ли е? Май не, няма конзола за връзка с корпуса (засега).
« Последна редакция: Март 10, 2018, 11:34:21 pm от tobo1 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Топене на желязо
« Отговор #76 -: Март 11, 2018, 09:42:19 pm »

Това кил на някаква яхтичка ли е?

Не, това е тежест за електрически даунригер. Електрическа лебедка с цифров брояч, която потапя тежестта на избрана дълбочина, вързана с тънко плетено въженце. Трябва да има хидродинамична форма, за да е по-малко съпротивлението с водата и да стои отвесно при движението. Даунригера се ползва при дълбоководен тролинг.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Топене на желязо
« Отговор #77 -: Март 12, 2018, 10:14:45 pm »
Ако се наложи да правиш силиконов калъп, пиши пак за да ти кажа сравнително лесен начин за направата му.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Топене на желязо
« Отговор #78 -: Ноември 02, 2019, 12:42:48 pm »
Ако се наложи да правиш силиконов калъп, пиши пак за да ти кажа сравнително лесен начин за направата му.
Обещах да покажа резултата на изготвяне на калъп и леене.
Използвах т.н. "течен камък". Кой ги мисли тез глупави и нехарактерни имена, не знам. Да си продават боклуците, дето струват иначе жълти стинки. Оказа се, че течния камък е най-обикновена циментова шпакловка от бялата или още е лепило за стиропор. Една торба струва 8 лв. от 25 кг. Те го разфасовали на по 1 кг., нарекли го течен камък и го продават по 2-3 лв./ кг. Както и да е....

Направих калъпа от две части, не стана много фин, защото "течния камък" има кварцов пясък. Ако се наложи отново да правя калъп, ще го направя от гипсова шпакловка и то от фината. Тя е в основата си от гипс, но има лепилни добавки, които я правят много по-здрава и не е рехава, като чистия гипс. Ще взема да я разфасовам и аз по магазините - ще я нарека "течна магма" за по 5 лв./кг.  ;)

Самото леене направих по много тарикатски начин:
Балванката с олово поставих върху едно парче от улук на две тухли под лек наклон. Краят на улука леко огънах, като чучур и калъпа точно под него. Предварително загрях калъпа с мощна газова горелка. После със същата горелка започнах да загрявам оловото в най-близката му част до калъпа. То текна моментално и беше супер течно. Резултата - никакви шупли, идеална отливка дотолкова, доколкото калъпа ми беше изработен прецизно, а то с тоя "течен камък" няма как да стане. Но съм доволен.

Детайла който направих тежи 3,5 кг. и е уникален по предназначението си. Дано някой не ми открадне сега патента, разчитам на Вашата добросъвестност.  :D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Топене на желязо
« Отговор #79 -: Ноември 02, 2019, 12:44:39 pm »
,

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Топене на желязо
« Отговор #80 -: Ноември 02, 2019, 12:58:15 pm »
А така EDM electronics!
Поне някой да прави нещо не само философи да сме.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Топене на желязо
« Отговор #81 -: Ноември 02, 2019, 05:59:27 pm »
Поздравления ЕДМ, изглежда добре!

montanar
Ами такива сте останали тук, дървени философи  ;D А защо е така и тези, дето работим ни няма вече във форума - сети се сам.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Топене на желязо
« Отговор #82 -: Ноември 02, 2019, 06:41:27 pm »
Атос, да не би да си учил в ТМЕМ.?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Топене на желязо
« Отговор #83 -: Ноември 02, 2019, 08:08:23 pm »
Най добре става с гипсови калъпи. Издържат на над 1000градуса.преди години и аз си правех от гипс(стройтелен). Мажеш със сапунена вода или с масло детайла който трябва да излея. Става много добре.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Топене на желязо
« Отговор #84 -: Ноември 03, 2019, 07:42:16 am »
ЕДМ добре е станало, дупките по перката няма ли да правят излишни завихряния?
Като гледам щастливата физиономия, която си нарисувал се сетих за нещо - баща ми беше запален рибар, ловеше изключително на блесна и беше забелязал, че когато блесната има топче или нещо друго, наподобяващо око е много по-успешна (рибите атакуват повече). След много години потвърдиха същото в един филм (ако не се лъжа на Нешънал Джиографик), пускаха в един аквариум нарисувани рибки, когото нарисуваната рибка има око обитателите на аквариума я атакуваха като натрапник, без око - не. Накрая почнаха да пускат абсолютно абстрактни формички, триъгълни, квадратни, всякакви парчета цветна пластмаса, и ако имаха нарисувано око аквариумните рибки пак ги атакуваха като натрапници във вилаета им.
Дано ти е от полза това при избора на примамки, ако не си го знаел.
« Последна редакция: Ноември 03, 2019, 07:57:38 am от tobo1 »

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Топене на желязо
« Отговор #85 -: Ноември 03, 2019, 09:22:23 am »
caduceus разсмиваш ме  ;D

Защото Аз и някои Други колеги сме 300 пъти повече практици от Теб и компания алтернативчици поради простата причина че нашите концепции просто работят и се случват реални неща а не само "пусто в празно".
« Последна редакция: Ноември 03, 2019, 09:39:20 am от montanar »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Топене на желязо
« Отговор #86 -: Ноември 03, 2019, 10:12:56 am »
tobo1,да, това е точно така, знам го, знае се и от всички, които са над средното ниво в спортния риболов. Има дори примамки, които представляват само едно голямо око, казват се "тай ръбал", използват се за дълбоководен слоу джиг на фагри - много елитна морска, дълбоководна риба и за риболов, и голям деликатес.

Но моето не е точно примамка, а тежест с много добра хидродинамика, за да се движи строго отвесно, която с електрическа лебедка - даунригер се потапя на голяма дълбочина, на която тежест с една щипка се захваща влакното, на което е закачен воблер. Използва се при дълбоководен тролинг. Опашката на тежестта представлява стабилизатор и флашер, тя бляска и привлича хищника, който трябва да атакува не нея, а воблера. И т.н. и т.н. да не занимавам повече с неща, които няма да са интересни на останалите.

Впрочем, той технократа не е чувал за тези неща  :D и вероятно ще му е от полза  ;), макар и да няма успехи в риболова  :D. Но аз нали съм добър човек  ;), като го видя, ще му подаря една риба  :D, нека и той се порадва на развлекателната част от живота  ;D.  Нали затова сме приятелите, да си помагаме. ;D

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Топене на желязо
« Отговор #87 -: Ноември 04, 2019, 09:27:48 am »
caduceus разсмиваш ме  ;D

Защото Аз и някои Други колеги сме 300 пъти повече практици от Теб и компания алтернативчици поради простата причина че нашите концепции просто работят и се случват реални неща а не само "пусто в празно".

Монти, аз се смея най-много като ви чета  ;D
Само за инфо - моя милост е може би единственият потребител тук /от 2006 г./ който е проектирал, разработил технологично, произвел и продал в България и чужбина десетки реални нови, уникални продукти - а клиентите са доволни, та си купуват всяко ново нещо което излезе от фирмата ми. В момента тя се помещава в триетажен, новопостроен офис с над 300 кв м площ, с работещ оздравителен център, произв. помещения и адм. част. Влязъл съм отдавна по ДДС, годишният ми оборот е шестцифрен и расте.
Защо по дяволите да се занимавам с форумните ви глупости??? И дали това е същото като да сглобиш от готови компоненти една CNC фрезичка?  ;D
КОЙ може да каже нещо подобно от многознайковците тук??? Щото повечето сте на заплата и чакате да ви уволнят или да ви дадат 13-та на нова година - а аз съм предприемач. Ясно ли ти стана?
Ай със здраве!

ЕДМ
Трий като го прочете Монти и ко,че изглежда като мерене на пишки - а е уточнение  :)
   

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Топене на желязо
« Отговор #88 -: Ноември 04, 2019, 09:34:50 am »
Коя е фирмата?
И аз мога да кажа че съм Батман ма като не си покажа батмобила .......

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Топене на желязо
« Отговор #89 -: Ноември 04, 2019, 09:54:56 am »
Тоя въпрос по този начин може да го зададе само данъчен, икономическо ченге или конкурент /какъвто не си/.
Истинският въпрос на реално интересуващия се техничар щеше да е - кои са продуктите?
 ;D
Така че... драскайте си нататък, батмани.