Автор Тема: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601  (Прочетена 18220 пъти)

Неактивен ongyla

  • Неактивен
  • Публикации: 9
Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601 и всичко свързано с тях. Пишете ми на лично съобщение или на ongyla@abv.bg

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #1 -: Ноември 22, 2014, 05:08:12 pm »
imah takyw - no go fyrlih .. :)
shto ti e? ;D

Неактивен ongyla

  • Неактивен
  • Публикации: 9
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #2 -: Ноември 22, 2014, 05:59:18 pm »
И аз имах но го хвърлих преди години  ;D
Захванал съм се с един стар проект, но софтуера е писан за 8 битов компютър, но не помня за Правец ли беше или Пълдин, за това търся и двата.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #3 -: Ноември 22, 2014, 06:14:34 pm »
А за какво ти е въобще хардуерно тази стара пра-щайга? Отдавна има софтуерни eмулатори... Всеки един съвременен телефон има хиляди пъти по-голяма изчислителна мощност от Правец-а.
Всяко PC от 386 насам с помощта на софтуерен емулатор като този: http://sourceforge.net/projects/agatemulator/ можеш да го ползваш като Правец.. Имаше даже и някакъв емулатор, писан от българи (Appler мисля че се казваше), който докарваше всеки от моделите 82, 8А, 8Е, 8Д (който е със съвсем друг процесор..) и т.н. Даже можеш серийния порт на PC-то да го ползваш като касетофонен вход, или като флопи...
И въобще - на почти всички 8-битови компютри от преди 30 години има емулатори - за Атари, може би и за Пълдин... просто човек трябва да се разтърси из нета. Което е далеч по-лесно отколкото да търси, да мъкне и да оживява стари щайги...
« Последна редакция: Ноември 22, 2014, 06:20:47 pm от PyroVeso »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #4 -: Ноември 22, 2014, 06:27:29 pm »
ongyla мога да ти дам книжка за оживяване на 8 битов компютър и инструкции за програмиране на осем-разреден микропроцесор СМ-630

Атанасов_Хасково

Неактивен ongyla

  • Неактивен
  • Публикации: 9
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #5 -: Ноември 22, 2014, 07:18:07 pm »
Много добре съм запознат с емулаторите имам и за Пълдин, но не всичко става с тях, няма да го ползвам за игри.  Няма как да монтираш контролер от 8-битов компютър за управление на  някаква машина на по-съвременен и да го подкараш с емулатора, а за смарфон не искам и да коментирам :) При всички положения е най лесно поне за мен е с истински 8-битов компютър.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #6 -: Ноември 22, 2014, 11:17:17 pm »
Дали па няма да е по-Ентелегентно да напишеш софтуера наново просто?
Тия компютри за които говориш бяха с 48 килобайта памет. Това са ... 2000 реда код. Един ученик с опит в програмирането ще ги нахвърля за една-две седмици, и ще имаш значително по-голяма функционалност.

Неактивен ongyla

  • Неактивен
  • Публикации: 9
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #7 -: Ноември 23, 2014, 01:29:53 pm »
Подариха преди доста време  два антропоморфни робота Робко-01, в лошо състояние и сега ги реставрирам. Искам да ги подкарам както са си били в автентичен вид със 8 битов компютър. За сега нямам  прилежащите към тях конвейрна линия и въртяща се маса, както и компютър. Тъй като вече нямам никаква литература за 8 битовите български компютри всяка книга ще ми е от полза. Имаше навремето много хубаво българско списание "Компютър за вас" - в него имаше много интересни статии, програмни решения и хардуерни подобрения за българските 8 битови компютри, които всеки можеше да си реализира в домашни условия. Ако някой знае как може да се направи прехвърляне ot *.dsk обратно на дискета за Правец 8 да сподели.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #8 -: Ноември 23, 2014, 01:56:41 pm »
Пращам ти малка сламка??? Когато се знае какво се търси лесно се намира. Ще ти потърся и списанията. Мисля, че имам за няколко години.

Атанасов_Хасково

Неактивен ongyla

  • Неактивен
  • Публикации: 9
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #9 -: Ноември 23, 2014, 11:09:23 pm »
ОК, благодаря. Това с контролера за управлението през USB го имам, получих схемата на контролера и firmware за него от човека който го е направил, но не ми е по възможностите да го изработя, а и предпочитам да го подкарам както си е бил оригинално през 8 битов компютър.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #10 -: Ноември 24, 2014, 02:42:36 pm »
http://vbox7.com/play:c95d2be9
колега,искам и аз един робот,някои да знаееш да продава?

Неактивен ongyla

  • Неактивен
  • Публикации: 9
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #11 -: Ноември 25, 2014, 11:33:55 am »
Благодаря за информацията.
Във форума за роботика също се търси този робот, трудно се намират вече понеже са произведени ограничен брой предимно за училищата през онези години.
Списанието "Компютър за ВАС" което го има сканирано в sandacite.net  не е пълен архив, като на много от списанията има скъсани и липсващи страници, а на някои места  страниците са чисто бели.
Относно прехвърлянето на дискети от Правец 8 към съвременен компютър - по скоро е необходимо обратното от съвременен компютър да се прехвърли имиджа който използват емулаторите *.dsk към Правец 8, или друг подобен. Намерих и това решение, но за се изпълни ми е необходим 8 битов компютър, за сега все още не разполагам с такъв. Намерих имидж и на дискетата с програмата, която е за управлението на Робко 1.

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #12 -: Ноември 25, 2014, 12:06:14 pm »
Виж си съобщенията.

Неактивен ongyla

  • Неактивен
  • Публикации: 9
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #13 -: Ноември 27, 2014, 10:03:14 pm »
Аз учих морза точно по този метод - чрез запомняне на думи, не мисля че е бавен, стигнах до скорост 90 букви и 120 цифри, но цифрите ги учих по мелодия. Нормален обмен ставаше със скорост около 40-50 знака.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Търся 8 битов компютър Правец 8, Пълдин 601
« Отговор #14 -: Ноември 28, 2014, 12:43:55 am »
Абсолютно съгласен съм с ongyla !
И аз по този метод на времето приемах с 60 и предавах с 80 буквен текст!
Мозъкът улавя "мелодията", както казвате - речевия ритъм (РИТЪМ, не мелодия, защото е един тон и мелодия няма), както някои много малки деца наизустяват стихотворения без да знаят смисъла на половината думи!
И точно това е методът, в който не се помни брой тирета и точки, защото мозъкът ги "познава" като готови речеви понятия, които са му добре известни.
Не всички езици са подходящи за подобна аналогова система, само звучните и с отсечени срички...руски, български, италиански, румънски и т.н. Английски например не става. С малко повече практика не се мисли за думата, която трябва да чуеш, а ръката сама пише буквата, нещо като предмедитативно състояние.
Случвало се е да се зазяпаш през прозореца, мислиш за нещо, диктовката си тече, ръката си пише и в момента, в който се замислиш какво приемаш - изпускаш цяла група и се затормозяваш! То е както да се качиш в колата си и да тръгнеш за работа - мислиш си за твои неща, докато прекосяваш половината град, минаваш към 15-16 светофара, тук спреш, там изпреварваш и като стане време да слизаш (паркирал си вече) не помниш пътя и се сепваш-аз пък кога стигнах?
Честно да ви кажа...минали са 27 години от тогава и съм ги позабравил доста.
Обаче помня всички онези, които съм помнил по думи и ще ги помня до живот-и "физкултурник" и "куцатамара" и "самоцесека" и т.н... ;D