Автор Тема: Променливо предавателно число с тресчотка и лост.  (Прочетена 5591 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Здравейте!
От доста време ми се е въртяла тази идея и се чудя дали си заслужава реализацията.
При автомобил/триколка отпада нуждата от диференциал.
От скоро карам и един велосипед с двигателче, мислех да му монтирам вариатор, но не ми харесва ефективността на тези предавки.. При двутактовите двигатели спускането става при изключена скорост - тресчотката решава този проблем. Освен това при поддържане на скорост се усеща едно притрисане което е неприятно.

P.S.
http://youtu.be/78l17ntJeqo
« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 08:38:25 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Променливо предавателно число с тресчотка и лост.
« Отговор #1 -: Ноември 02, 2014, 09:59:48 pm »
Радев Радев
В доброто старо време имаше едно списание "Млад конструктор" в което имаше една рубрика "Почакай изобретателю някой друг се е сетил преди тебе"
Точно за случая.
това се използва много отдавна, примерно в автомобилите Трабант и Вартбург  е познато под името Фройлайф
Във всеки автомобилен стартер има такова устройство под името Бендикс. Продават ги в магазините за лагери точно като лагери със стандартизирани номера и размери. всички състезателни картове имат такова устройство състоящо се от два бендикса заместващо диференциала. "Правилата забраняват ползването на диференциал" - там е познато под името Антидиференциал понеже предава енергията към вътрешното колело в завоя за разлика от диференциала предаващ към външното. 
Както и да е, разсъжденията ти са в правилна посока, това е важното. Винаги може да се измисли още нещо, действай!!!
« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 08:41:03 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Променливо предавателно число с тресчотка и лост.
« Отговор #2 -: Ноември 03, 2014, 12:23:26 am »
Ти се гарвиш с колегата Радев, ама утре като го видиш да преминава над тебе на летяща супер-натокана електрическо-светкавична моторетка, ръмжаща на тресчотки - тогава ще ти увисне ченето и ще ти изпадне лулата!  :P

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: Променливо предавателно число с тресчотка и лост.
« Отговор #3 -: Ноември 03, 2014, 12:40:26 am »
Няма нужда да се хапем един друг, или да си отправяме нападки. Замисляли ли сте се, че е възможно да се съчетават няколко открития, измислени през различно време, в едно устройство. Това, че дадено откритие се ползва за едно нещо от дълги години, не означава , че не може да се използва по-пълноценно.

 Идеята е добра. Не съм чувал някой да е слагал, Аз го знам като "Фрайлайф" ( може би защото не съм учил немски ), на колело.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Променливо предавателно число с тресчотка и лост.
« Отговор #4 -: Ноември 03, 2014, 02:30:55 am »
В много копирни машини и лазерни принтери се ползва едно колелце... стоманен цилиндър, върху който са навити 10-тина оборота стоманена тел с по-малък диаметър. Единия край на телта стърчи и е хваната към външна черупка.
Когато външната черупка се върти с по-голяма скорост от вътрешната, то стоманената тел се натиска "на развиване" от чопчето, дето е захванато към външната черупка. Така "хватката" й спрямо вътрешната черупка се разхлабва, и външната черупка се плъзга спрямо вътрешната.
Ако обаче вътрешната реши да изпревари по обороти външната, стоманената тел "стяга хватката" около нея и сглобката става доста здрава - необходимо е огромно усилие за да се преодолее триенето.
Предполагам този детайл има наименование, но никога не съм го срещал, така че извинете невежеството ми.
« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 08:43:38 am от Maistora52 »

lazy

  • Гост
Re: Променливо предавателно число с тресчотка и лост.
« Отговор #5 -: Ноември 03, 2014, 10:26:14 am »
             Нещото се нарича в немския "freilauf" и има значение на "свободно движение", а това са примерни изображения, намерени по най-лесния начин ;)  https://www.google.bg/search?q=freilaufr%C3%A4der&biw=1280&bih=840&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=fTpXVJfUNNOP7AbZ_oG4Ag&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=freilauf