Автор Тема: CNC машината на lda_has  (Прочетена 192878 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #165 -: Май 06, 2017, 01:23:27 am »
Е, нали и аз това казвам...с думи прости и без формули!
В случая той се доверява на твоя опит, което е добре, а за главата всеки продавач в магазина би му казал за какъв материал е!

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #166 -: Юни 17, 2017, 09:13:51 pm »
Днеска ми се отвори парашута. Изпуснах едно дълго очаквано мероприятие, но за негова сметка имах възможност да пазя една работилница на познат и се възползвах максимално от машините и довърших 4-тата ос на моето CNC.
Получи се следното като изработка.


Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #167 -: Юни 17, 2017, 09:16:51 pm »
И още за смазване на очите  ;D

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #168 -: Юни 30, 2017, 06:24:39 pm »
Сега които могат да дават акъл. Приемам всякакви съвети. Трябва да направя измервателен уред за замерване ъгъл на завъртане на ос с точност до една минута.

А да ва вида сега кой колко се сеща от измерване.

Значи задачата е следната - да измерва от -360 през 0 до 360 градуса с точност една минута.
Целта е да настроя правилното позициониране 4-тата ос на CNC-то. На око не става, гони се точност. Приемам схеми, скици, чертежи.....

Атанасов_Хасково

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #169 -: Юни 30, 2017, 07:44:18 pm »
Понеже не следя темата и не разбирам от настройката на ЦПУ машините ти предлагам един бабин метод, който според мене ще стане. Само няма да се смеете много. До колкото знам отчитането става на равни стъпки, което значи че параметъра за настройка като се промени важи за всички.
 Та идеята ми: Взимаш една филия от някакво дърво, качваш я на дорник на делителния апарат и я застъргваш както е качена, до някакъв точен диаметър. след това в шпиндела качваш един канон, и с него правиш резка по външния диаметър на заготовката. Превърташ от управлението на 360 градуса и правиш още една резка. ако има разлика мериш и делиш на стъпките и променяш параметъра. Когато ги направиш да съвпадат, го правиш само че през 10 оборота на делителния апарат. Така увеличаваш точността. после през 100 оборота и т.н. докато си доволен.
   После завърташ един път напред и правиш резка, след това завърташ назад и пак правиш, за да видиш грешката при реверс и си настройваш параметъра.
 Ако вече си я настроил някакси и искаш да я провериш, вчера гледах че пича дето ми заточва инструментите има ъгломер с часовник. Не знам до колко точно минути мери понеже на мене не ми е трябвало. Ако проявяваш интерес в понеделник мога да го питам, че замина за село и го няма в Пловдив.

 
« Последна редакция: Юли 01, 2017, 08:26:36 am от Maistora52 »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #170 -: Юни 30, 2017, 08:10:30 pm »
az_skeleta, аз бабиния метод го минах успешно, само че на око и големи лупи. Сега гоня 1-3 минути да коригирам. В главата ми се върти една идея да си измайсторя един дигитален уред, но не знам колко ще му е точно замерването. Сега продължавам да си "напиням" творческия мозък и да видя какво ще измисля. Все пак благодарности за идеята, както виждам има интерес към темата и на някой може да помогне и твоята идея. Ще творя и държа в течение, дано измисля съвършения метод за измерване и настройка.

Атанасов_Хасково
« Последна редакция: Юли 01, 2017, 08:28:11 am от Maistora52 »

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #171 -: Юни 30, 2017, 08:30:15 pm »
Само с лупи няма да стане. Трябва оптика с мерник. Иначе ако на 60 оборота на делителния апарат ти дава грешка 1 градус имаш минита на оборот. При 600 оборота отиваш на секунди. Само трябва да имаш нерви да го чакаш. Също така е важно и да е на голям диаметър. Така минутата е по "очебийна".
  Аз в понеделник ще го питам до колко от градуса мери и ще пиша.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #172 -: Юни 30, 2017, 08:43:05 pm »
Е като казах лупи имах предвид дигитален микроскоп с 500 пъти увеличение. Работата се получи но окото пак се лъже. Сега преустройвам един дигитален ъгломер да видя какво ще покаже той. Нямам представа до колко мога да му вярвам.

Атанасов_Хасково

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #173 -: Юни 30, 2017, 08:53:43 pm »
Сетих се нещо точно. Взимаш едно шлайфано право желязо и го центроваш с часовника вертикално или хоризонтално до 0 отклонение. Завърташ до на 360 градуса и от същата страна от която си го центровал, го проверяваш. Това е по точно и от ъгломер.

 ПП. Пак намеквам че е добре желязото да е дълго за да е по-добра точността.
« Последна редакция: Юли 01, 2017, 08:28:47 am от Maistora52 »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #174 -: Юни 30, 2017, 09:04:28 pm »
Точно така направих, но сложих център на фланеца на патронника и какво мислиш се видя. Центъра се вижда като копче за балтон и като много "умен" го гледах през пластината за финна калибровка на микроскопа. Целих му се като снайперист ;D и го докарах до това дередже. Сега искам да си проверя измерването и настройката по другия метод за който ти  писах, да се уверя за мое успокоение и ще си имам още един измервателен уред към колекцията.

Атанасов_Хасково
« Последна редакция: Юли 01, 2017, 08:29:37 am от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #175 -: Юни 30, 2017, 10:42:40 pm »
lda_has, предлагам ти следният измерителен уред:
Изработваш много точно диск с Ф 137.51 мм, желателно е повърхността да е шлифована. Този диск захващаш на патронника на 4 ос. Взимаш стоманена лента с дебелина 0.2 - 0.3 мм (може и тел но ще има врязване и от там грешка). Тази лента притискаш посредством лагерче към диска и от другата й страна я свързваш с индикаторен часовник със стойност на едно деление 0.01 мм. Когато въртиш патронника благодарение на притискането и триенето на лентата към диска тя ще се изтегля на разстояние равно на периферията на диска. В случая 0.5 дъгови секунди ще се равняват на 0.01 мм показание на индикаторният часовник. Когато плунжера на индикаторният часовник се изтегли на 10 мм ще се наложи да освободиш натяга и да върнеш лентата обратно, но без да връщаш диска. Това положение ще бъде новата относителна нула за следващото измерване.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #176 -: Юни 30, 2017, 11:48:48 pm »
Ето това измислих и приспособих.
Как работи: Захващам оста на патронника, а другия край е захванат с магнит за планка закрепена на плота. Занулявам показанията на така наречения измервателен уред и на управляващата програма. Задавам завъртане на различни градуси многократно 50-60 пъти наляво надясно в различни последователности да се събират и вадят градуси. После спирам и с команда давам 0 градуса и патронника се връща в изходно положение. Отклонението което показва така наречения уред е в порядъка на 1-3 минути от градуса. Считам, че не е голямо отклонение, но и това може да се до настрои. Ако измерва вярно съм постигнал добра точност, поне така мисля аз.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #177 -: Юли 01, 2017, 10:02:37 am »
Като въртиш напред-назад не можеш да разбереш грешката дали е от грешен параметър на инкременталната линийка или е от обиране на луфтовете при реверсирането. Според мене след като го закрепиш, завърташ един оборот в някоя посока тогава зануляваш и след това завърташ в същата посока. След това трябва да пробваш и с реверсиране. Ако ще мериш градус различен от 360, според мене трябва да пуснеш часовник на оста на измервателния уред, защото ако бие ще дава грешка.
« Последна редакция: Юли 01, 2017, 06:27:00 pm от Maistora52 »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #178 -: Юли 03, 2017, 04:11:05 pm »
az_skeleta да знаеш само колко си прав. От 30 години не бях свалял челюстите на патронник защото си смених професията и не ми се е налагало да работя на струг.

 "трябва да пуснеш часовник на оста на измервателния уред, защото ако бие ще дава грешка"

Ами като съм си изкукал вече от ЕГН-то сега се сетих как се нареждат челюсти на патронник, първо ги нареждам по номера 1,2,3 до тука добре, но като забравих да погледна къде е отметката за 1-ва челюст ги нахаках както ми дойде, сложих индикатора на оста и ми даде отклонение 0,2 мм. как искам да ми мери точно ъгломера ;D та да забуча отгоре и на това минутите в показанията.

Благодарности за включването и съветите. Ще наредя челюстите правилно и пак ще замеря , но вече ще закрепя всичко и стойката на ъгломера и делителния апарат на плота на ЦНЦ-то да ми дава реални показания.

Атанасов_Хасково

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #179 -: Август 17, 2017, 04:49:14 pm »
Днеска си поиграх и изработих няколко гравюри в 2D.