Автор Тема: CNC машината на lda_has  (Прочетена 193962 пъти)

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #45 -: Май 27, 2015, 09:45:02 am »
Dedo pop
Би ли дал малко инфо за съединителите? Имам известни проблеми там, а това, което виждам на твоите снимки ми се струва добро!
 Благодаря!

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #46 -: Май 27, 2015, 09:05:50 pm »
Ейййййй администратори, Вие знаете ли кога на едно нещо му казват машина, та да сменяте заглавието на темата????
За мене към момента това което съм направил е една купчина железа, заварки, сглобки и ...., боядисани за да не ръждясат. Наистина механичната работа е свършена на 100%, но на това още не се казва машина. Такава  ще стане като вържа автоматиката и я пусна да работи. Когато направя пробите и ви покажа изработен от нея първия детайл. Кога ще стане това и за не знам, предполагам да е скоро.

Атанасов_Хасково

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #47 -: Май 28, 2015, 06:38:04 am »
    Обикновени палцови съединители. Аз си ги правя. На какви присъединителни размери ти трябват? Имам на ф6, ф6,35,ф8.ф9,52 и ф10мм. Какви ти трябват?Те се комбинират примерно ф6 - ф10мм.
   

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #48 -: Май 30, 2015, 10:26:55 pm »
Dedo pop имам едно питане контролера ми е LCC-24-PWM-RLY. Има два мултифункционални изхода. Единия PWM - N1,N2,N3 и другия PLY - M1,M2,M3. Питането ми е: Управляващата програма едновременно ли задейства и двата изхода или се управляват поотделно?

Прилагам описание в Pdf файл за информация.

Атанасов_Хасково

Неактивен guve4

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #49 -: Май 31, 2015, 12:33:30 am »
Поотделно. Написано е на последна страница в pdf , който си прикачил.  :) На 14 пин на ЛПТ-то M (M1,M2,M3)
Мултифункционален изход M а на 17 N (N1,N2,N3) Мултифункционален изход N . Мисля че в мача се определяше как да управлява ключовете. Честотно или като нормално реле. Успех ти желая с начинанието.  ;)

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #50 -: Май 31, 2015, 09:41:49 am »
     Така е. Следват настройките във Мача. Лично аз процедирам така:
      -въвеждам кой-пин на какво отговаря в мача /само за трите оси/
      -пускам мача и настройвам движението на осите да отговаря на  стрелките на клавиатурата и бутоните Up  и  doun.Посоките се сменят със "чавките" или с смяна местата на едната двойка кабели за съответния двигател.Следват настройките в Мотор тунинга .
      -след това е ред на релето на шпиндела при теб е пин 14.
      -последно настроивам  крайните изключватели.
    Мача има възможности за автоматично определяне на пиновете и настройките на двигателите.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #51 -: Юни 04, 2015, 11:04:50 pm »
Dedo pop ти какви мотори ползваш??

Моите са "виж прикачения файл" биполярни и не знам как да ги свържа. Имат 4 намотки, 8 края и се чудя дали да ги свържа в паралел или последователно. Давай акъл, че станах разноглед от четене. Един казва така, друг казва онака, трети дава акъл със средна точка. Вече блокирах и не мога да взема решение. Другото ми е навързано вече остана само да сложа куплунгите на моторите и на крайните изключватели.

Питам Dedo pop, но ако и друг знае да помага.

Атанасов_Хасково

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #52 -: Юни 04, 2015, 11:39:38 pm »
Здрасти, lda_has...можеш да ги връзваш всякак, в таблицата на pdf-а са дадени индуктивностите, токовете и въртящия момент при различните варианти. Зависи и от управлението, демек драйверите или мощните крайни стъпала или както там се казва. Най-просто е униполярното, имаш само 4бр. мощни стъпала, докато в другите варианти трябват две мостови схеми или 8бр. Зависи също от захранването, може ли даде съответното изходно напрежение и ток за дадения режим. Ъъ...има и други подробности като трябва ли ти бързодействие например, че за това трябват допълнителни гимнастики.
Еми това от мен, ако имаш въпроси питай.
Поздрави !
« Последна редакция: Юни 05, 2015, 12:16:16 am от atos »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #53 -: Юни 04, 2015, 11:58:21 pm »
getca забравих да кажа какви ми са драйверите, това от много акъл  :o !!!!

Те ми са взети готови и са от тоя модел  "виж прикачения файл". И за тях ще имам въпроси ама едно по едно.

Атанасов_Хасково

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #54 -: Юни 05, 2015, 12:06:26 am »
Захранването ми е:

Импулсно захранване

Модел       Uизх      Iизх     Pизх   
S-400-36   36VDC   11A       400W

Атанасов_Хасково   
« Последна редакция: Юни 05, 2015, 12:14:53 am от atos »

Неактивен guve4

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #55 -: Юни 05, 2015, 12:53:45 am »
Според мене трябва да ги свържеш последователно (Bipolar Series) инак няма да издържи МАНЖАТА (захранването) . Или трябва да караш моторетките на по нисък ток от 4А.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #56 -: Юни 05, 2015, 08:35:06 am »
Така...посочените драйвери са за биполярно управление, тъй че възможностите са две - сериино или паралелно връзване на намотките(първата и втората схема от коментара на guve4).  Серииното(последователно) свързване ще облекчи топлинния режим на драйверите поради по-малкия ток, а и на захранванета ще му е по-леко. Токовото ограничение ще сработва и в двата случая. Вече ако искаш много високо бързодействие паралелния вариант е по-добър, но откъм надеждност не бих го предпочел, защото се доближава до граничния режим на драйверите. Лично аз бих пробвал и двата варианта и практиката ще покаже кой е оптималния. Правил съм преди доста време управления на 5-фазен мощен степер с около 5а ток на фаза, но ключовете искаха сериозно охлаждане. Тогава нямаше днешната елементна база и драйверите си ги правехме сами...плюс софтуера. Но пък беше интересно  :).

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #57 -: Юни 05, 2015, 09:38:44 am »
Благодарности guve4, getca, сега вече ми светна лампичката и ще постъпя както ми каза. Първо ще ги включа серийно "последователно" да заработи машинката и да видя скоростта на работа. Ще предвидя и паралелно превключване на намотките на моторите да видя разликата и накрая ще взема решение. При положение, че драйверите и захранването не загряват и се държат нормално ще избера оптималния вариант. Предвидил съм и два панелни вентилатора 100Х100 мм. за принудително охлаждане на електрониката. За тях трябва да мисля и филтър за спиране на праха при работа.

Атанасов_Хасково

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #58 -: Юни 05, 2015, 07:54:57 pm »
  Само паралелно. Драйверите ще издържат. За захранването не се безпокой- има варианти с постоянно включен вентилатор, има и с термозащита.Досега захранване не ми е гърмяло от работа. От грешки да. Презапасен си по мощност многократно. Един вентилатор ти е достатъчен.Внимавай при включването на двигателите-драйвера има защита която сработва според това как си задал тока, но няма защита при късо между двата Н моста. Провери включването поне няколко пъти за да не се появи вълшебния син пушек който кара електрониката да работи. :)Ако ти се идва до Пловдив драсни на лични да се разберем.Утре работя.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машината на lda_has
« Отговор #59 -: Юни 08, 2015, 10:31:25 pm »
Започна да се вижда и края на "Моето творение - 2". Вече почва да наподобява на машинка и то "CNC машината на lda_has". След няколко дена почвам да я пускам в пробен режим. Ще я тествам да разбера и аз какво съм направил и какво може да работи като материал. До тогава трябва да сметна и поставя 3 резистора между изхода на контролера и входа на драйверите на стъпковите мотори. Трябва да си изясня и понятията нулева и крайна позиция.

Атанасов_Хасково