Автор Тема: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?  (Прочетена 36319 пъти)

Moon_Watcher

  • Гост
Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« -: Септември 03, 2014, 04:44:36 pm »
Колега Христов,не искам да влизаме в спор,но нека не бъркаме РАБОТА с ЕНЕРГИЯ!

Работа и енергия са еквивалентни!
Не случайно мерната единица и за двете е джаул [J].
Пример: За да издигнем едно тяло с маса M на височина h в гравитационното поле на
Земята трябва да извършим определена работа  A= M*g*h, където g е земното ускорение.
Ако, след това, пуснем тялото свободно да пада, при достигане на точката, от която сме
започнали да го издигаме, то ще се е ускорило до някаква скорост V. При тази скорост,
тялото ще има съответната кинетична енергия  E = (M*V^2)/2. Тази скорост се изчислява като се приравнят извършената за издигането му работа, с придобита от него кинетична енергия при свободното му падане. Такова приравняване е възможно, защото работата и енергията са еквивалентни. A = E  или   M*g*h = (M*V^2)/2.
От тук,  V = sqrt(2*g*h); 
По аналогичен начин, от дължината на спирачния път, оставен от автомобил, се пресмята с каква скорост се е движил.

P.S. Много полезно е такива неща (в случая, еквивалент между работа и енергия) да се
знаят,  защото в противен случай със сигурност дискусията се проваля още в зародиш.
Темата по същество няма да коментирам, защото не искам да обидя никой. Ще направя
това, когато измисля някаква по-лицеприятна форма. В момента мога да кажа само, че
коментарите по нея и изказаните твърдения, в по-голямата си част са потресаващо неверни.
« Последна редакция: Септември 05, 2014, 08:48:47 am от Maistora52 »

Moon_Watcher

  • Гост
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #1 -: Септември 03, 2014, 05:00:57 pm »
Енергията е мощност за единица време.

Мощността е енергия за единица време! Елементарни неща са това...

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #2 -: Септември 03, 2014, 05:04:01 pm »
На края ще откажете и Владимир от писане във форума. Стига с тези глупави спорове за енергия и работа. Всички знаем какво пише в учебниците. За Михаил Кузмов знам че мненията са му подкрепени с експерименти и то не малко. За останалите незнам защо спорят. На всички тези на които всичко им е ясно моля направете същата постановка покажете същият пламък и тогава спорете за това и онова.

Вече "изгонихме" някои работещи колеги. Владимир ли ще е следващия?

Moon_Watcher

  • Гост
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #3 -: Септември 03, 2014, 05:14:17 pm »
Е, очевидно не всички знаят какво пише в учебниците...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #4 -: Септември 03, 2014, 05:20:44 pm »
Колега,  Moon_Watcher,работа и енергия са еквивалентни само що се отнася до дименсията,в която се измерват-джаули!
Дотам!
Просто явно имате пропуски в часовете по физика на времето?

Работата е функция на енергията,времето и някаква маса!
Работа без енергия НЕ МОЖЕ ДА ИМА, докато енергия без работа има навсякъде-Майсторът също ви го обясни,просто трябва да вниквате в постовете,не да ги четете през пръсти!
И за nizo искам да кажа същото!
В един зареден акумулатор има много енергия,но няма работа,докато не включиш електродвигател,който да се върти (или друг консуматор)!
Не знам колко по-прост пример да дам???
От друга страна не знам защо смятате, че няма нищо в тази работа. Тренчев казва, че КПД е очевидно над 1. Един друг майстор от Велико Търново твърди КПД от рода на 3,5. Друг човек съм виждал, че се топли с такава печка и твърди, че е супер евтино.

Преди да спорите е редно да покажете вашите постановки, вашите измервания и вашите КПД-та.
Как ще изчислиш КПД при отворена система,nizo?Писах го в по-горен пост,явно не се чете, защо да пиша повече?

Тук нямаме даже и печка!
Измерване на КПД бих признал,ако се замери температурата в дадена стая,а именно:
1.Засича се първоначалната температура в стаята (10 градуса,примерно).
2.Въпросната изобретена печка работи 3 часа и се измерва пак температурата на стаята.
3.Повтаря се опитът със стандартен отоплител (радиатор или друга ел.печка) от началните 10 градуса, до достигане на получената температура в стаята от първия опит.
4.Сравнява се времето, нужно за това и изразходената електрическа енергия в двата случая и може да съпоставим резултата.ПРОСТО Е!




Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #5 -: Септември 03, 2014, 05:29:07 pm »
Мощността е енергия за единица време! Елементарни неща са това...
МОЩНОСТТА е РАБОТА за единица време,а не енергия!
Не може да има понятие като "енергия за единица време",ако няма освобождаване на тази енергия чрез работа или трансформация! Но накрая, все-пак, всяка отделена ,акумулирана или трансформирана енергия се мери, чрез работата, която е в състояние да извърши,друг начин НЯМА ОТКРИТ, засега!Затова дименсията е в ДЖАУЛИ=еквивалент (потенциално)извършена работа!
« Последна редакция: Септември 03, 2014, 05:37:53 pm от atos »

Moon_Watcher

  • Гост
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #6 -: Септември 03, 2014, 06:21:02 pm »
Колега,  Moon_Watcher,работа и енергия са еквивалентни само що се отнася до дименсията,в която се измерват-джаули!
Дотам!
Просто явно имате пропуски в часовете по физика на времето?

Работата е функция на енергията,времето и някаква маса!
Работа без енергия НЕ МОЖЕ ДА ИМА, докато енергия без работа има навсякъде-Майсторът също ви го обясни,просто трябва да вниквате в постовете,не да ги четете през пръсти!
И за nizo искам да кажа същото!
В един зареден акумулатор има много енергия,но няма работа,докато не включиш електродвигател,който да се върти (или друг консуматор)!

 Не, не смятам, че имам пропуски в часовете по физика. Работа без енергия няма, но и енергия без работа също няма.
Енергията в заредения акумулатор е резултат от работата, която е извършило зарядното устройство при зареждането му.
Да не би да ми казвате, че енергията просто се е вселила в него от нищото.

 

И накрая, цитираното по-долу не е моя измислица. Взето е наготово от специализираната литература,
но трябва да се чете, разбира се, а не да се фантазира ...

"Работа или механична работа във физиката и механиката е мярка за количеството енергия, което се пренася от една система в друга."

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #7 -: Септември 03, 2014, 06:37:55 pm »
Работа без енергия няма, но и енергия без работа също няма.
Енергията в заредения акумулатор е резултат от работата, която е извършило зарядното устройство при зареждането му.
Да не би да ми казвате, че енергията просто се е вселила в него от нищото.

 

И накрая, цитираното по-долу не е моя измислица. Взето е наготово от специализираната литература,
но трябва да се чете, разбира се, а не да се фантазира ...

"Работа или механична работа във физиката и механиката е мярка за количеството енергия, което се пренася от една система в друга."
Че аз какво по-различно казах?Именно-ДА СЕ ПРЕНАСЯ ЕНЕРГИЯТА ИЛИ МАТЕРИЯТА, тогава само можем да говорим за работа!
А това,че нямало енергия без работа са абсолютни глупости!
В контакта на стената има ли работа-НЯМА!Що не бръкнеш с два пръста там тогава?
Защото има ЕНЕРГИЯ,която ще предизвика веднага работа(ще те накъдри яко,ако имаш коса,де)!
Енергията в акумулатора не се е вселила от нищото - кога съм го казал?
Но веднъж вложена чрез работа там,тя е просто енергия, не е работа, докато не се наложи да я използваш пак!
Направо се уморявам от ограниченост - вече не ми пука кого ще засегна!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #8 -: Септември 03, 2014, 06:46:13 pm »

Енергията в заредения акумулатор е резултат от работата, която е извършило зарядното устройство при зареждането му.
Резултат от десен ъперкът е фрактура.
Това значи ли, че фрактура=ъперкът?

Moon_Watcher

  • Гост
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #9 -: Септември 03, 2014, 09:04:43 pm »
Крайно неподходящ пример!
Фрактура може да се получи по много начини, но енергията се получава само от работа
и работата се върши само от енергия. Това е положението. Затова, по-умните от нас са
казали, че има еквивалент между работа и енергия.

P.S. atos, давай го по-кротко, моля. Тропането с крак и проявата на агресивност по никакъв
начин, не може да наложи каквото и да било. Аз, не си позволявам да правя квалификации.
Молбата ми е не го прави и ти и който и да е друг. В този форум съм се записал със съвсем
добри намерения. От както се помня се интересувам от наука и този интерес е заемал по-голя-
мата част от свободното ми време, заема го и в момента. Още преди да се запиша съм посе-
щавал тези форуми и съм забелязал много хора да харчат пари и да губят време за осъщес-
твяването на обречени каузи. Ако с придобите знания успея да помогна в това отношение,
значи не съм се записал напразно. Знам, че ще прозвучи нескромно, но знанията ми са
много, ама наистина много. Перманентно ще давам доказателства за това, ако климата във
форумите е подходящ.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #10 -: Септември 03, 2014, 09:32:27 pm »
Фрактура може да се получи по много начини, но енергията се получава само от работа
и работата се върши само от енергия.
Второто е вярно, първото - не е!Енергия можеш да получиш по много начини, ако и да го правиш чрез РАБОТА!Но това не значи, че енергията НЕ СЪЩЕСТВУВА преди да я впрегнеш в РАБОТА!
Ти твърдиш на практика,че няма енергия в горивата, в слънцето или в който и да е енергоизточник по този начин?Можем да говорим за акумулирана енергия, но за акумулирана работа - НИКОГА!
Запомни едно - РАБОТАТА Е ПРОЯВА НА ЕНЕРГИЯТА,не обратното!ЕНЕРГИЯТА понякога е натрупано СЛЕДСТВИЕ от работата,когато е акумулирана и статична!
Иначе все едно да впрегнеш коня пред каруцата.
Има "статична енергия", но няма "статична работа"!!!
Ехххх,наистина се уморих вече...спори се с някой, който чете и мисли върху това, което казва опонентът му...иначе е все едно да се опитвам да уча домашния си котарак на таблицата за умножение.Няма смисъл, колега, това твоето не е и спор, а някакво запъване.
Тук, в този пост съм го казал - точно - кратко и ясно:
МОЩНОСТТА е РАБОТА за единица време,а не енергия!
Не може да има понятие като "енергия за единица време",ако няма освобождаване на тази енергия чрез работа или трансформация! Но накрая, все-пак, всяка отделена ,акумулирана или трансформирана енергия се мери, чрез работата, която е в състояние да извърши,друг начин НЯМА ОТКРИТ, засега!Затова дименсията е в ДЖАУЛИ=еквивалент (потенциално)извършена работа!

И...спокойно, нямам нищо против теб, но гледай, чети и осмисляй,преди да отговориш:)
« Последна редакция: Септември 03, 2014, 09:42:37 pm от atos »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #11 -: Септември 03, 2014, 10:39:39 pm »
А, бе знам си аз, че ще ви пламнат фитилите, ама а де!
Значи дискусията за "постановката на Владо" направо се "шибна" в друга посока... аз затова рекох да затварям темата за известно време, ама а де...
Владо, моля те, прояви търпението на вол, и си свърши твоята работа, щото на колегите им е доскучало от само гледане и рекоха да избистрят теорията...
Истината от горния спор е следната:
Атос е пак най-прав, но не защото другите не са прави, а защото той назовава нещата с най-точните имена.
Покрай всичкото това, мисля, че е редно всеки да се опита същото - да назовава нещата с точните имена.
Пример:
Moon_Watcher използва термина "еквивалент" равнопоставяйки по този начин "Работа" с "Енергия"! Кой и къде може да е казал това нещо не е важно, важното е, ЧЕ ТО Е СЪВЪРШЕНО НЕПРАВИЛНО в използвания аспект.
Еквивалент означава Еднаквост, Сходност в параметрите, дименсиите и останалите Качества.
Е как моля ви се, въобще допускате да се сравнява Работа с Енергия. Това са две съвършено различни Неща. Дори и в количествен аспект.
Енергията си е Енергия. Това е ПОТЕНЦИЯТА на Материята. Тя е навсякъде около нас НО В НЕПРОЯВЕН ВИД.  И затова има точен термин - Потенциална Енергия, т.е. Възможна да се прояви, ама не изобщо ей така - Точно Материята, Веществото, има тази Потенция, в аспект още на Вероятна Способност.
Ще кажете - добре, ами какво е тогава Кинетична Енергия? - ами просто е - това е всичко КОЕТО ВЕЧЕ Е ЗАПОЧНАЛО ДА СЕ ПРОЯВЯВА - в резултат имаме налично Движение, Преместване и всякакви още физически и химически взаимодействия, с базис Четирите Фундаментални Сили: Лептонни, Адронни, Електромагнитни и Гравитационни.
Всичко това е съвършено различно от понятието "Работа".  Понятието "Работа" е човешка ФИКЦИЯ. Тя включва една друга фикция - Времето. И Работата и Времето в Природата НЕ СЪЩЕСТВУВАТ - В ПРИРОДАТА СЪЩЕСТВУВАТ ПРОЦЕСИ, ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ.
Проблемът е, че човек в своята позиция на Изучаване на Процесите, за да може да ги разбере си създава доста странни Фикции... буквално "измишльотини"...
Е, хайде ми посочете къде в Природата има Работа (без да намесвате никакви човешки Фикции и/или Абстракции)? - никъде няма такова нещо като Работа... Защото "Работа" означава брой, количество Взаимодействия за единица Време! - било то "миг", секунда, час, година, Светлинна година и прочие понятийни акробатики. Естествено, че зад тези Процеси и Взаимодействия "стои" Енергията, но трябва правилно да се назовават нещата.
Къде в Природата има Време? - никъде! - Време има само в нашите представи, под формата на хронология, летописи, календи и пр. с Всякаква ИНТЕРВАЛНОСТ - "ОТ" - "ДО", вкл. и всякакви измислени Времеви еквилибристики: Минало, Бъдеще, Минало свършено, несвършено, Бъдеще предварително и всякакви други - но ... НО! Всички те нямат нищо общо с РЕАЛНИТЕ ПРОЦЕСИ И ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ В ПРИРОДАТА.
Съвсем отделна е темата: Как Петричката Врачка "Видя" и "Предсказа" ... и То Стана! - просто е и това, но само за тези, които са разбрали Фундаментите!... не просто само написаното в учебниците!
...
Желая ви спорен и Упорен "БрейнСторминг"!
« Последна редакция: Септември 05, 2014, 08:50:41 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #12 -: Септември 04, 2014, 01:34:35 am »
Maistora52
Моля те раздели темата ако можеш на теоретична и практическа част ?
С други думи махни теоритическите расъждения от практическите.
И дано всеки да пише в съответната подтематема !

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #13 -: Септември 04, 2014, 07:38:12 am »
Тези варианти с разделянето на теми на теоретична и практическа части с времето се оказаха безрезултатни. Причините са две:
Теорията е неотделима от практиката.
Рано или късно в дадена тема изниква необходимостта от теоретично обяснение - към което някои колеги са особено пристрастени. Точно това второто е проблема - просто не си знаем акъла, пък и не знаем КЪДЕ из множеството теоретични храстчета е "скрито зайчето СЕ".
Излиза, че да множим темите с еднакви или сходни заглавия е излишно. Пък и разцепената вече на две тема, губи нормалният си смисъл, защото съответните постове са извадени от контекста.
Единствен вариант е затварянето на дадена тема за известно време, с цел успокояване на "теоретичните страсти".
 Все пак ще видя какво може да се направи.
« Последна редакция: Септември 05, 2014, 08:51:29 am от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #14 -: Септември 04, 2014, 10:40:01 am »
Maistora52
Моля те раздели темата ако можеш на теоретична и практическа част ?
С други думи махни теоретическите разсъждения от практическите.
И дано всеки да пише в съответната под тема !
valex, обясни какво е практическо разсъждение.
Само да се публикуват тука снимки и картинки от опити и нищо около това да не се пише, така ли?
Стига с тия разделения практици и теоретици!

Ти практик ли си?

Ако искаш, хайде да си мерим платките и поялниците, да видим кой повече е запоявал!!!
Аман от пишман-практици!!!
« Последна редакция: Септември 05, 2014, 08:52:47 am от Maistora52 »