Автор Тема: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?  (Прочетена 36334 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #60 -: Август 30, 2015, 12:08:38 pm »
juliang, говоря за конкретния пример - камък в обсега на лунната орбита!
Лунната гравитация го привлича и той пада. Разглеждам произволна отсечка от падането, преди удара!
Има сила+преместване на маса = работа, топлина в този участък не е замесена!

Недей да четеш пак "през пръсти"!
И без да започваш пак с "НО" и "ОБАЧЕ"...
Помисли пак. Това, че нещо е пренебрежимо малко не значи че липсва.
Дали пък силата, с която Луната привлича камъка не го деформира? Тази деформация дали не предизвиква някакво повишаване на температурата в него? Камъка със собственото си гравитационно поле пък привлича и деформира самата Луна, предизвиквайки и в нея същите процеси.
И преди да кажеш "поредните глупости" се замисли на какво се дължи високата температура в ядрото на Земята. В голяма степен това се дължи на постоянната деформация на геометрията на планетата ни, породени от въртенето й около Слънцето и от въртенето на Луната около нея.
Това че камъка е прекалено малък не значи, че в него не протичат такива процеси. Да, малки са, да, не могат да се измерят на практика, но това не значи че не съществуват.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #61 -: Август 30, 2015, 12:33:51 pm »
juliang, твоята любов към споровете е УНИКАЛНА!
Не смятам да влизам в излишни полемики, каквото имах да казвам, съм го казал:)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #62 -: Август 30, 2015, 01:35:33 pm »
Аз пък да поспоря още малко... :)
Взимаш 2 еднакви по дебелина парчета проводник - един от мед и един от стомана. Хващаш им единия края в менгемето, а другия почваш да го кривиш на ... +/-45 градуса примерно. Медта е пластична и като стигне крайно положение остава там. Стоманата пък не ще да остава и се стреми да се върне обратно.
Почваш да ги клатиш бързичко. Какво става? Стоманата почти не се загрява в мястото където се гъне, докато медта става гореща и по някое време дори се прекършва.
Т.е. енергията която ти влагаш да кривиш двата проводника в единия случай се превръща в топлина, а в другия случай се акумулира в еластичността на материала и се връща обратно в системата. Но и стоманата се загрява при гъненето, просто е трудно да се усети.
Така че това колко енергия ще се загуби в топлина при извършването на някаква работа зависи и от материалите. Навсякъде. Трансформатор със сърцевина от един вид материал грее повече, а геометрически същия но с друг материал - по-малко. При триенето на два вида материали в един случай те се загряват повече (примерно гума в метал) в друг случай по-малко (метал в метал). Но ВИНАГИ в реалния живот при извършването на някаква работа или при преобразуването на един вид енергия в друга имаш загуби, които са под формата на топлина. Не се сещам за изключение от това.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #63 -: Септември 01, 2015, 03:04:04 am »
Вече излизаме от темата...но тук си в грешка!
Явно не си забелязвал разликите, работейки с метали - стоманата се загрява толкова, колкото и медта, даже повече, защото има по-високо вътрешно напрежение. Просто по-бързо се проявява "умората" на метала...и се скършва.
А колко топлина ще се загуби...е въпрос на ТОПЛОПРОВОДНОСТТА на средата, на нищо друго!!!

В случая, топлинните загуби се отдават на въздуха. А когато няма въздух (или друг флуид като среда), единствената загуба на топлинна енергия е от излъчване на ИНФРАЧЕРВЕНИ ЛЪЧИ!