Автор Тема: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?  (Прочетена 36326 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #30 -: Ноември 02, 2014, 07:18:25 pm »
Именно, Ванко.
В първия случай, потенциалната енергия няма да се промени.
Ще има преместване (работа) чрез енергия, а времето за което става това, определя мощността.

Относно втория случай - може да вложиш едно количество енергия до загряването на водата до  " н" градуса.Времето за което става това ти определя мощността.
Не се бъркай с написаната на ел- уредите мощност, тя е примерна и то за 220v.AC. и означава  капацитета мощност, който уредът може да реализира!
Не казвам, че не си прав, но тези понятия са ти малко хаотични, дай да не започваме пак, моля те!
Има цяла тема, посветена на туй що е работа и що е енергия!
« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 12:45:28 am от atos »

lazy

  • Гост
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #31 -: Ноември 02, 2014, 08:55:52 pm »
        Много интересно! При мен всеки месец идват честитки от едни хаймани, дето пишат "фактура за изразходваната електроЕНЕРГИЯ"
 за периода от....... до..... и я мерят в килоВат/часове. Чудя се дали са прави като умножават времето  по мощността и ми го пробутват за енергия?
« Последна редакция: Ноември 02, 2014, 09:21:39 pm от lazy »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #32 -: Ноември 02, 2014, 09:25:10 pm »
Ограмотявайте се, момчета...стига умствена летаргия :D
Смята ти се киловат/час, защото и ти плащаш в лева/час!
Иначе това количество енергия може да си го изразходил за един ден, ако си реализирал мощност на работата  около 300 киловата, примерно.Може да си ползвал и 30 дена по  10 киловатачаса.Във втория случай си изразходил същата енергия, но тя не е развила повече мощност от 10 киловата.
Вече в края на месеца, мощността ти е еднаква, защото това е голям период от време.
Никой не изчислява мощности на ел.уред или двигател за месец!
Прави се за час!!!

lazy

  • Гост
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #33 -: Ноември 02, 2014, 09:29:08 pm »
          Не плащам лева на час, а плащам ЕНЕРГИЯ, която се мери в килоВат/часове!!

Velektra

  • Гост
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #34 -: Ноември 02, 2014, 09:46:43 pm »
Явно още ни е рано да мислим за направа на устройство за свободна ЕНЕРГИЯ.
Пречи ни ВРЕМЕТО  :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #35 -: Ноември 02, 2014, 09:56:41 pm »
          Не плащам лева на час, а плащам ЕНЕРГИЯ, която се мери в килоВат/часове!!
Добре де! Ха твойта да е!
Плащаш в лева/ месец, което е същото...
И енергията се мери в джаули, а това "киловатчас" е измишльотина на енергото, за да може да ни калкулира!
Може да си измисля и мегават/ден, ако ми върши работа тази дименсия, разбира се!
« Последна редакция: Ноември 02, 2014, 11:17:51 pm от atos »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #36 -: Ноември 02, 2014, 11:07:53 pm »
За да не ми са толкова хаотични понятията, обясни ми моля те, кое е първичното МОЩНОСТТА или ЕНЕРГИЯТА? Кое от кое се получава?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #37 -: Ноември 02, 2014, 11:36:28 pm »
http://mazeto.net/index.php?topic=9215.msg64069#msg64069

"Работа имаме,когато имаме ПРЕНАСЯНЕ(транслация) на енергия или материя в пространството.
Основните понятия с които работим в случая имат нужда само от подредба в съзнанието-просто е:

СИЛА-аксиома,всеки знае какво е.
ЕНЕРГИЯ-потенциална способност на дадена материя да упражни определена сила.
РАБОТА-енергия, впрегната в действие,когато се упражнява въпросната сила на практика.
МОЩНОСТ-извършена определена работа (ИЛИ СПОСОБНОСТ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ОПРЕДЕЛЕНА РАБОТА)за единица време.
Последното бърка много хора,защото се мери в еднакви единици.Както казах по-горе в постовете:
КОЛИЧЕСТВОТО ЕНЕРГИЯ СЕ МЕРИ С ВЪЗМОЖНОСТТА И ДА СВЪРШИ ОПРЕДЕЛЕНА РАБОТА!
Без значение дали работата вече е свършена или е ВЪЗМОЖНО да бъде свършена от тази енергия - оттам идват недоразуменията в представите ви!
Когато работата вече е извършена,можем да мерим МОЩНОСТ,когато още не е извършена,мерим само ЕНЕРГИЯ,но само и единствено чрез работата на която е способна!"


« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 08:11:59 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #38 -: Ноември 03, 2014, 08:25:41 am »
... обясни ми моля те, кое е първичното МОЩНОСТТА или ЕНЕРГИЯТА? Кое от кое се получава?
Според мен "първична" е Идеята и за двете! ;D ;D ;D - но преди тази Идея, която е вид Енергия, първични са взаимодействията на всички нива на съществуване на материята.
Под въпрос е защо има ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ! - дали в Природата надделява склонността към ентропия (в случая -хаос) или надделява склонността към "удобство" (в случая - подреденост, йерархия, съподчиненост, покой...)
Аз не мога да отговоря... но по-добре ми е, когато всичко е "тихо" (най-малък разход на енергия!), мирно и спокойно ("лежащ", "седнал" или по най-краткото направление!)
Останалото, както казва Хамлет - е Мълчание!

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #39 -: Ноември 03, 2014, 10:28:49 am »
atos, без да се обиждаш, но философстваш като политик!  :) Много говориш, а нищо не казваш! С това по никакъв начин не способстваш за обогатяване на моите "хаотични" знания. Ако и ти не го проумяваш - ще те разбера, ако не желаеш да споделиш - поне си признай и не го увъртай! И не се самоцитирай, освен ако не си водиш картотека на най-добрите умозаключения!
Аз разсъждавам така: когато делиш едно тяло на съставните му части, в крайна сметка достигаш до първичното (това от което е създаден) - атоми. Когато разделиш енергията на времето, за което е получена, достигаш до моментната мощност (защото мощността може да бъде само моментна). От съвкупността към първичното. Същото е и при работата - там първичното се явява силата.
Ако ти имаш някаква друга интерпретация на нещата - сподели я!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #40 -: Ноември 03, 2014, 12:16:23 pm »
Ето, че подреждаш вече малко от малко нещата, не е трудно:)
Знаеш ли, доста хора ги бъркат нещата, защото не търсят смисъла четейки, а когато не вникваш в нещо, нормално е да ти се струва като философстване (аз не знам какво значи философстване).
Държа да отбележа, че всяка дума, която съм написал носи смисъл! Как да не се самоцитирам, като повече няма какво да се напише по въпроса? Да се повтарям ли? Или всеки път различни неща да пиша по един и същ повод? Всичко по- нататък би било разтягане на локуми!
Макар, че тръгваш в обратния ред...
Когато разделиш енергията на времето, за което е получена, достигаш до моментната мощност

Тук сменяш понятието ЕНЕРГИЯ  с  РАБОТА и  определенията си идват на мястото!
Мощността я има при ИЗРАЗХОДВАНЕ  на енергия, не при получаването и!
Ако смяташ мощността на фотоволтаик например, без да си впрегнал консуматор, то тази мощност е ПОТЕНЦИАЛНА (вероятна за ползване) и се изчислява според РАБОТАТА, която БИ МОГЛА да извърши!
Ако "разделиш енергията на времето, за което е получена", получаваш просто енергия, разделена на времето, нищо повече - дали ще заредиш един акумулатор по определен начин за 9 часа или по друг начин за 24 часа, после енергията в него може да ти даде еднаква мощност при еднакви условия!

Няма мощност без РАБОТА!Ако имаме само енергия, имаме вероятна мощност (евентуална, примерна), възможна за ползване.
"защото мощността може да бъде само моментна" - Ето това е АБСОЛЮТНО ВЯРНО!
Сам си го написал, защо го отричаш?

СИЛА - ЕНЕРГИЯ - РАБОТА - МОЩНОСТ - всяко следващо е функция от предходното, не е сложно!
Формулирани са, няма пак да ги дъвча!

Еееех, тия физици колко ли хора са объркали с въвеждането на еднаква мерна единица за работа и енергия...но няма друг начин!

« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 12:20:13 pm от atos »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #41 -: Ноември 03, 2014, 01:33:12 pm »
Един човек си е направил труда да даде определения на някои неща с които се е занимавал-енергия, заряд, електровещество, електричество, електроатом, електровълна...Защото без определение няма предмет за разговор. Ще цитирам определението за енергия на руски считам, че ще се разбере.
"ЭНЕРГИЯ это способность электромагнитного поля (электровещества) Вселенной реагировать, релаксировать, перераспределять результаты всех взаимодействий до равновесного состояния (нолевого электропотенциала).
« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 01:41:39 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #42 -: Ноември 03, 2014, 01:42:51 pm »
Именно - СПОСОБНОСТ  (за работа), това е енергията!
« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 05:08:50 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #43 -: Ноември 03, 2014, 05:22:27 pm »
Коренът на думата Способност е Способ. Способ произлиза от СЪС Пособие (Чрез Средство) и означава още Начин, дори Умение... и зацикляме в празни думи.
Излиза, че:
 "Енергията е НАЧИН електромагнитното поле на Вселената да реагира, успокоява и преразпределя резултатите от всички взаимодействия до равновесно състояние"...
...
Въобще не мога да приема такава дефиниция. Тя въобще не пояснява КАКВО Е самата Енергия.
Да! - Енергията има СПОСОБНОСТ, но това е едно от СВОЙСТВАТА Й.
Мисля, че фундаменталното понятие за Енергия е НЕДЕФИНИРУЕМО.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Работа и Енергия - еквивалентни ли са?
« Отговор #44 -: Ноември 03, 2014, 06:33:27 pm »
Естествено, че не може да се приеме подобна формулировка...излиза, че в горивата няма енергия?
За целите на класическата физика, аз бих я формулирал така:
ЕНЕРГИЯ е всяка способност на (какъвто и да е) обект да упражни (каквато и да е) сила за каквото и  да е време!
Това мисля, че върши работа за конкретната тема:)