Автор Тема: Изработване на детайли от полимерни материали  (Прочетена 80754 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #45 -: Ноември 01, 2019, 06:07:17 pm »
Още една идея, която всъщност може да се използва за много форми. Просто трябват найлонови торбички от тип HPDE ( номер 2, по номенклатурата за рециклиране или тези които "много шумят", ако няма никакъв номер отбелязан по тях ), и както знаем такива има (за съжаление) навсякъде изхвърлени. Режат се така че да остава като големи листове ( макар че това не е задължително, но е по лесно за работа, при определени форми ), и се полагат върху форма, която не би имала проблем с топлината, и се слага във фурната на определена температура (между 120 - 180о за този материал, като трябва да се внимава да образуването на вредни газове, най-добре е това да се върши по възможност на открито или в добре проветриво помещение).

Разбираемо е, че това е доста груб метод, но е и доста лесен, а за здравината предполагам че сам всеки може да се убеди като направи няколко лесни опита. Прилагам снимка на това което правя за да си рециклирам моите, а и на съседите, торбички, като просто ги правя във груба форма която ще ми върши работа в последствие.

Скоро ми хрумна идеята че нарязани на малки ленти те могат да играят и ролята на фибри, които се продават за слагане във бетон. Интересно ми е някои пробвал ли го е това, като идея.
В дпълнение, на този канал има доста приятни идеи за рециклиране на типове пласт маса, и дори се замислям да си направя такава режеща машинка, каквато те ползват на това видео: https://www.youtube.com/watch?v=VdUkOjIP0Ok
« Последна редакция: Ноември 07, 2019, 02:41:03 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #46 -: Ноември 13, 2019, 09:00:59 pm »
Ето го нещото, топло-топло:
Направих го с последователно огъване и дорник. Всяко следващо огъвах, леко изстива и режа по предходното. Сега остава да захвана отделните пера с телбод, ще ги вкарам с поялник, чрез награвяне и после ще запълня фугите с някакво лепило. Въпросът е какво да е то?
Отвътре смятам да подлепя стъклена лента за гипсокартон и лепило.
После шкурене и грундиране с грунд за пластмаса.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #47 -: Ноември 13, 2019, 09:02:14 pm »
.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #48 -: Ноември 13, 2019, 09:31:12 pm »
...ще запълня фугите с някакво лепило. Въпросът е какво да е то?
Тангит.
Не знам за по-големи фуги дали ще стане, но иначе е много здраво.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #49 -: Ноември 13, 2019, 09:54:13 pm »
EDM electronics има няколко начина само, че предполагам вече си решил как да действаш.
Има труден и лесен начин, има скъп и евтин, има чист и мръсен, аз бих се спрял на лесния начин. Предполагам си виждал пистолет за горещ силикон. Не избирам този начин, а тази технология защото е добра, лесна, евтина и здрава. Всеки може да се справи без да се затрудни, без да се набута финансово и не изисква трудно достъпни материали.
Та по същество - парчетата тръба които си отстранил ги нарежи на тънки ивици като електроди на заваръчен апарат. Измисли как можеш да подаваш горещ въздух с който да нагряваш местото което искаш да запълниш. В процеса на нагряването двата края почти се разтапят и тогава добавяш предварително нарязаната тръба на тънки ивици. Такива тръби така се заваряват, а провара после се премахва с пила или джам сакъз (шкурка) до заличаване на заварката. Ако търсиш голяма гладкост минаваш на следващия етап като авто бояджия, китосване, боядисване и полиране с паста. Гарантирам голяма здравина, качество и ниско съпротивление по време на движение във водата.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #50 -: Ноември 13, 2019, 10:28:40 pm »
lda_has идеята ти е много добра!
Аз си го мислех това със заваряването, но знам, че става за полиетилен и полипропилен. За ПВЦ то не се топи толкова, но щом казваш значи ще става.
Топлия силикон го ползвам от десетки години, но той не е надежден, отлепял ми се е, а на мен ми трябва надеждност, в тая тръба ще вкарам електроника за 1 500 лв. и нагоре, не искам да потъне, трябва ми сигурност на корпуса, иначе досега да го бях залепил с епоксидна смола. Но и смолата не е еднородна с ПВЦ-то, та се съмнявам след време при температурни разлики, дали няма да подаде.

Имам поялник-духалка за СМД, ще взема с него да пробвам, защото има малки накрайници, които да нагряват само фугата и да си нарежа лентички от отпадния материал. Другия вариант е на големия пистолет да направя от тенеке някаква фуния с малка дупка около 5 мм. Ще направя една странична проба, да не си окепазя детайла. Но така или иначе фугата ще армирам с телбод и смятам, че ще стане бетон.

lda_has, нещо не разбрах от поста ти:
Да не би да предлагаш да сложа ивици ПВЦ в пистолет за топъл силикон и да го ползвам, като заварка? - това ми се вижда доста добра идея, мдааа...  :D

Ама те май продават и поялници за заварка на пластмаса, ще се огледам, не се сещам къде бях виждал, само такова нямам... :D

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #51 -: Ноември 13, 2019, 11:21:09 pm »
Предложих ти само технологията, а не да ползваш силикон.За телбода си напълно прав бях забравил. Навремето така лепях касетите в цигарената фабрика където работих, а после и броните на колите защото бяха скъпи. Ставаха като нови. Пробвай и с по малък отвор от 5 мм. препоръчвам ти.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #52 -: Ноември 14, 2019, 08:53:02 am »
EDM electronics, "торпедото" ти има подозрително фалистична форма... :D

Сега сериозно - пластмаси се запояват с обикновена духалка за интегрални схеми. Този материал (ако правилно съм разбрал е за канализационни ВИК тръби) се размеква добре точно на 190 градуса. Опитай с някое останало парче и с тесен накрайник на духалката на 195-200 градуса например, фугите би трябвало да самозалепнат.
Важно е нагряването да става в тясна зона, за да не се размекне целия детайл. Може да насипеш и стружки от същия материал, както препоръчва и хасковлията, ако фугите са по-големи.
Друг вариант е да завъртиш детайла на струг, а там, където е "главата" да притиснеш вдлъбнат метален калъп като чашка, стига да намериш нещо подобно. От механичното триене ще се получи повърхностно загряване, разтопяване и самозапълване на фугите. Е, шкуренето и полирането няма как да ги избегнеш после...

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #53 -: Ноември 14, 2019, 10:57:06 am »

в тая тръба ще вкарам електроника за 1 500 лв. и нагоре
Аз лично, ако навирам електроника за 1500 лв. няма да спестя 50-100 лв. за плътен детайл. Нито материала е скъп, нито стругарските услуги, предвид че се обработва лесно. С каквото и да се лепи или заварява, риска от една микро-шупла е голям и ойде електрониката.
Също, бих сложил вътре сиропорени топчета и пароизолационно фолио да защити от конденз. Ако това чудо е в багажника на колата при слънчево време и после го шопна на дъното на водоем, където температурата е 4-5оС, има голяма вероятност за такъв.
И последно, ревизионен отвор за проверка на състоянието.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #54 -: Ноември 14, 2019, 11:25:26 am »
Не е лесно да се намери стругар, който да го направи. Всички ми отказваха да дялат дърво и накрая го дадох на мой приятел, има струг вкъщи, та той се прежали.

Този вариант с дървения калпачок съм го предвидил, но като резервен, т.к. ще стане по-тежко. Ползвам дъб, а той тежи, като желязо.
Но съм измислил как да подсигуря нещата:
Ще изрежа един кръг от ПВЦ с вътрешния диаметър на цилиндъра и ще го залепя вътре с полиуретаново лепило в началото на закръглението. Така ще изолирам носовата част от останалата.

Всъщност това торпедо няма да потъва, то ще плува, но почти изцяло потопено, само един байрак ще се вижда. Целта е да е устойчиво на морски условия - вълни. Двигателя ще е външен, под корпуса и заедно с руля, и стабилизатора ще образува тежък кил. Няма да е възможно обръщане. Или дори и да се обърне от голяма вълна, ще се върне веднага в нормалното си положение.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #55 -: Ноември 14, 2019, 11:49:06 am »
Имах предвид такъв материал или подобен:
http://shop.baktrade.com/index.php?route=product/product&path=59&product_id=58
Много по-приятен за обработка от дърво и е лек.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #56 -: Ноември 14, 2019, 11:55:03 am »
Имах предвид такъв материал или подобен:
http://shop.baktrade.com/index.php?route=product/product&path=59&product_id=58
Много по-приятен за обработка от дърво и е лек.
Най-редовно ползвам полиамид в други мои начинания, но не става за конкретния случай. Първо е много скъп материал, особено за ф110, второ много е тежък и трето е мазен, като тефлон. Не хваща лепило. Здрав е, износоустойчив, за други цели е перфектен, но не е целесъобразно да ползвам скъп полиамид при условие, че почти съм постигнал целта.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #57 -: Ноември 14, 2019, 12:57:55 pm »
Естествено, вие си знаете най-добре.
Но има и PVC - Ф120/200 е 35 лв.без ДДС, не знам критерия ви за скъпо.
http://shop.baktrade.com/index.php?route=product/product&path=65&product_id=67

ПП. И полиамида не е тежък - 1.15 g/сm3 срещу 1.45 g/сm3 за PVC, иначе за лепенето сте прав.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #58 -: Ноември 14, 2019, 02:07:52 pm »
mind, доколкото чета в линка който си посочил като препоръка на едм. пише следното:
"Лят полиамид PA 6 G е пластмасов продукт с голяма механична, физична, електро- и химическа устойчивост. Има специална устойчивост на натоварване, удар и умора. Не се препоръчва за употреба в силно влажна среда, защото абсорбира вода."
А тук все пак става въпрос за нещо което ще стои във водата все пак.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Изработване на детайли от полимерни материали
« Отговор #59 -: Ноември 14, 2019, 03:55:09 pm »
Това предимно го пишат, за да се има предвид, когато трябват точни детайли. Например лагеруващи втулки в силно влажна среда абсорбират, надуват се и осите почват да затягат.
Както и да е, мисля, че второто предложение е по-удачно. Идентичен материал, лесно се обработва, може да се лепи, не абсорбира, няма нужда от финишни китове и е евтино. Но както казах - решението си е изцяло на колегата.