Автор Тема: Водата гори + схема  (Прочетена 565713 пъти)

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Водата гори + схема
« Отговор #615 -: Януари 25, 2016, 01:04:21 pm »
Ето какво имах предвид.

http://mazeto.net/index.php/topic,9725.msg77111.html#msg77111

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Водата гори + схема
« Отговор #616 -: Януари 25, 2016, 07:07:02 pm »
edin, айде без потролване, m'kay:-)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Водата гори + схема
« Отговор #617 -: Януари 25, 2016, 07:15:41 pm »
Две грешки има тук за поправяне- науката не е просто система от знания, а е метод за верификация на тия знания. Не може всичко да се приема на голо доверие. Затова наука е всичко, що се подчинява на научния подход. Другото е... ами просто всичко останало.
Второ, я помисли малко- налягането как спада до абсолютна нула? А как температурата се качва до сто атмосфери?

Първото е вярно...
Но за налягането и температурата не буквализирай:)
PyroVeso искаше да каже, че повишаването на налягането е свързано с повишаване на температурата и обратно.
За това е прав - никоя имплозия не може да е с величина по-голяма от ЕДНА-ЕДИНСТВЕНА атмосфера!
Изключения може да има само при изкуствено "противоналягане" в специална вторична (вътре в по-голямата) барокамера!
Ако в голямата камера нагнетиш въздух до 10 атм. може в малката (която е ВЪТРЕ) в голямата да постигнеш вакуум със "смукателна" сила 10 атм. но тази сила ще действа с тази стойност само на "територията" на голямата камера!

Dan Milan

  • Гост
Re: Водата гори + схема
« Отговор #618 -: Януари 26, 2016, 05:32:22 pm »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Водата гори + схема
« Отговор #619 -: Януари 26, 2016, 06:28:45 pm »
Това сме го гледали и обсъждали още преди 7-8 години. Даже и Тренчев се беше захванал с нещо подобно. И к'во???
Що не се разчу? Що не се продава? Що не станаха милиардери?
Ей го - сега е моментът! Цената на петрола и без това пада! Моретата и океаните - огромни! Действайте! :)

Dan Milan

  • Гост
Re: Водата гори + схема
« Отговор #620 -: Януари 27, 2016, 01:47:57 pm »
Аз се отоплявам с индукционен парогенератор. Като почне да застудява го набримчвам на 2000 вата за 30-тина мин. и после го намалявам на 300 вата. От като съм го пуснал работи нон стоп и до днес. За предния месец платих 78 лв. ток. Не съм го гледал за тоя, но до 25-ти февруари има още време. Отоплявам една спалня и коридора до нея. Спалнята е с размери 3,60/3.60 метра, а коридора 1.70/3.60 метра. Системата е проста, индукционният нагревател нагрява вода, получава се  пара, парата се отвежда до двуреден вакуумен радиатор тип 12/600, който съм го купувал от София. Радиатора в основата има: Захранващата тръба със стандартна ф 3/4, парата минава само през тая тръба, Ребрата на радиатора са разположени успоредно на захранващата тръба в два реда симетрично, те са с елипсовидна форма с обиколка 120 мм и височина 640мм. и са еднакви, като са наредени последователно. Парата минава само през захранващат тръба, но не и през ребрата, които са вакуумни. Системата ми е отворена. Парата като премине през захранващата тръба кондензира и се оттича във филтърен съд с пясък и от там в друг съд. Като се понапълни се включва помпа и прехвърля водата в съда на индукционния нагревател. Помпата ми е на 12 волта за градини от Практикер. В спалнята имам и Хиперинвертор Дайкин. Той работи само лятото, зимата ми харчи с около 50% повече ток, а като падне към -10, дори става и двойно. Модела е 22HNS, Номинална консумация (отопление) W   395 , но в студеното бяга към 1000 вата. Само парогенератора за отоплението има консумация към 45-50 лв. ток на месец при сегашните цени на тока, засичал съм го. /към 5.5 киловата дневна консумация и 2.5 киловата нощна/
 
« Последна редакция: Януари 27, 2016, 02:06:08 pm от Dan Milan »

Dan Milan

  • Гост
Re: Водата гори + схема
« Отговор #621 -: Януари 27, 2016, 02:22:47 pm »
Бъдете здрави и стойте на топло! И не се притеснявайте, ледената епоха от днес свърши. Догодина на зима ако излезе по евтин вариант за отопление ще се възползваме и от него. Въпроса е да знаеш да чакаш, да можеш да чакаш и най важното е да искаш да чакаш. Който не иска да чака има и духалки от по 15 лева, и сметки от 300-400 лева ток на месец!
« Последна редакция: Януари 27, 2016, 02:48:50 pm от Dan Milan »

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Водата гори + схема
« Отговор #622 -: Януари 27, 2016, 09:54:35 pm »
Ей го - сега е моментът! Цената на петрола и без това пада! Моретата и океаните - огромни! Действайте! :)
Специално за случая, че съм в настроение: https://www.youtube.com/watch?v=kaat1J-2xl4

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Водата гори + схема
« Отговор #623 -: Януари 28, 2016, 09:01:24 am »
Dan Milan, дай малко по-подробни данни за твоя индукционен парогенератор?
Самоделка ли е? Ако може и чертежче някакво?

Dan Milan

  • Гост
Re: Водата гори + схема
« Отговор #624 -: Януари 28, 2016, 11:18:41 am »
Полусамоделка. Използвам купешки индукционен котлон. Две ПВЦ тръби с Фи 250 и фи 315 дълги 80 см., поставени една в друга и между тях пяна за изолация. Котлона ми е разкулачен, използвам само елекрониката и горния термоустойчив плот. Панела с управлението ми е изнесен отвън на външната тръба. С плота на котлона който е изрязан в кръг разделям вътрешната тръба на две части, горна 20 см. И долна 60 см. В долната част под плота е поставено всичко останало - индукционната бобина, охлаждането, като само панела с управлението ми е изнесен на външната тръба. Най долу и най горе има отвори за охлаждане. Над плота: пак самоделка – стоманена плоча с дебелина 4 мм.,  лазерно изрязана с диаметър 20 см., стена 10 см. и пак плоча 20 см. , на която в средата е навит холендер с муфа и следва пвц тръба. Над печката имам монтирана бърза връзка за термоустойчива полипропиленова тръбичка 6/4 мм. С такава тръбичка достига до радиатора парата. Над плота около стоманения съд имам изолация от вата.  Странично на 2-3 см преди горния край имам монтирана медна тръба с щуцер от газова уредба. През този щуцер пак с бързи връзки с помпата се връща водата в съда за изпаряване, която е кондензирала в съд под радиатора. Това е, няма нищо сложно. Само няколко пъти спираха тока до сега и рестартирах системата. Използвам около 2 литра дестилирана вода, която след отоплителния сезон изхвърлям. Отдавна се каня да си направя съд от хромникел със стоманено дъно към него, но все не остава време.

Dan Milan

  • Гост
Re: Водата гори + схема
« Отговор #625 -: Януари 28, 2016, 11:35:14 am »
Но все пак не е тука мястото да спамим темата. Владо е по интересен от мене. Аз успявам с 300 вата да отопля площ 5.30/3.60 т.е. около 20 квадрата. Изпарителя ми е с котлон за 34 лева от Кауфланд на промоция, и още 50 лв. други, радиатора ми е скъпичък, над 300 лева беше, ама е много хубав. Ако Владо извади по големи мощности, могат да се ползват всякакви радиатори и за по големи площи. Другата ми стая е всекидневна с кухненски ъгъл и баня пак е голяма 5.30/3.60 м. Там ми беше по изгодно да си оставя камината на въглища и дърва, но имам и комин де. Е освен тока имам и 60-70 лева допълнителни за отоплението с камината. В спалнята и коридора нямам коминни тела.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Водата гори + схема
« Отговор #626 -: Януари 29, 2016, 12:59:43 am »
Ок, отвори нова тема, много ме заинтригува!!!
Досега не бях чувал за подобно изпълнение, а и не ми стана много ясно всичко!
Дай и снимки, ако можеш?

Dan Milan

  • Гост
Re: Водата гори + схема
« Отговор #627 -: Януари 29, 2016, 10:56:57 pm »
НА ПАЗАРА В БГ ВЕЧЕ СЕ НАМИРАТ И ВАКУУМНИ РАДИАТОРИ
Класическият алуминиев или чугунен радиатор радиатор се превръща в индивидуален електрически  благодарение на нагревател с мощност от 1500-2500 W .

При вакуумните радиатори е аналогично с малки различия.

1. Поради факта, че е необходимо да се загрее само долната хоризонтална тръба по дължината на целия радиатор, то мощността на нагревателя поставен в нея не е необходимо да надвишава 50 W/ребро, т.е. вакуумен радиатор с 6 ребра, може да бъде отоплително тяло с максимум 300 W eнергопотребление, а 12 ребрен, с дължина 100 см - са му достатъчни и 500 вата.
2. Не е необходимо нагревателят да бъде поставен във водна среда, което от своя страна води до една още по-голяма недеждност и безопасност. Нагреватели с такива ниски мощности са изключително надеждни във времето.
3. Правата тръба 3/4, намираща се в основата му по цялата дължина на радиатора през която преминава горещият топлоносител (вода, антифриз, масло, етилен гликол или др.)  аз съм заменил топлоносителя с пара. Предимство 1 литър вода дава 1600 литра пара. Парата при 1 атм. налягане се движи със 144 км. В час, а водна помпа от водна инсталация, дето и викат парно подсигурява скорост от скромните 7 км. на час.                                 
 4. Ребра на радиатора са заварени към правата тръба и обединени в общ корпус. По този начин ребрата имат само физически контакт с долната тръба, като те нямат контакт с циркулиращия топлоносител.
По този начин основата на ребрата посредством топлообмена с тръбата чрез заварката (кондукция) се загряват. Принципът е същият както при допир на метален предмет към гореща повърхност - основата на предмета се загрява.                                                       
 5. Във вътрешността на ребрата в действителност машинно е изтеглен въздухът и е са създадени условия на подналягане (условно вакуум). Реално имаме разреден въздух до показатели близки до вакуума. Във всяко ребро се намира малко количество течност с изключително добри топлинни показатели/най вероятно е някакъв фреон, просто не знам какво е/. Както ни е известно в условия на разреден въздух всяка една течност се изпарява при по-ниска температура. Колкото е дълбок вакуума (по-разреден въздуха) толкова на по-ниска температура течността би се изпарила. За пример водата на морското равнище, където налягането е 1 нормална атмосфера се изпарява при 100 С, докато в условия на разреден въздух, примерно на вр. Еверест, то тя кипва само на 68 С.  Така загрявайки гореспоменатата течно само на 35 С, то тя се превръща в пара/затова си мисля че течността в ребрата е фреон/, която се издига до горната част на реброто, кондензирайки отдава своята температура, стича се и отново се изпарява. Именно този затворен цикъл на фазов преход - течност - пара - течност, постоянно свързан с приемане и отдаване на топлинна енергия към вътрешността на ребрата е същността на работа на вакуумният радиатор. Физическите свойства на горе споменатата пара са такива, че загрявайки течността с по-висока температура, то и самата пара е с по-висока температура (т.е. имаме прегрята пара). По този начин температурата на ребрата зависи пряко от температурата на подавания топлоносител. Аз подавам водна пара от индукционния парогенератор на 100 градуса.
ТЪНКОСТА Е ВЪВ ВАКУУМНИЯ РАДИАТОР. АКО Е ОБИКНОВАЕН, ПРИМЕРНО АЛУМИНИЕВ, 100/100 НЯМА ДА ПОЛУЧА ТОЯ ОТОПЛИТЕЛЕН ЕФЕКТ. Нa времето се учих да качвам снимки, беше много сложно нещо с конвертирането, форматите, а и нямам време да се занимавам, а и не съм фотогеничен. Какво имам да снимам не можах да разбера. Слагай на индукционката една метална – желязна тенджера с по дебело дъно, слагай и капака отстрани тесто, като на казаните за ракия, пробий и една дупка в капака за щуцер и отвеждане на парата, още една дупка с кранче за да можеш да я допълваш, купуваш си вакуумен радиатор, ако не намериш може и обикновен и си готов. И най накрая направи една снимка на тенджерата да видим дали правилно си сложил тестото.
ИЗПОЛЗВАНИ ПРЕДИМСТВА: Обемът на топлоносителят за вакуумен радиатор с дължина 100 см - 12 ребра е само 400 мл. - а алуминиев радиатор H600 - само с 1 ребро съдържа 430 мл. Т.е. използвайки вакуумните радиатори, обемът на топлоносителят се намалява многократно. Работно налягане в системата не е нужно, затова моята система е отворена. Вакуумният радиатор се загрява равномерно по цялата си височина. Често срещан проблем при класическите радиатори е тяхното загряване в горната им част, а долу са значително по-охладени или направо студени. Равномерното нагряване на отоплителното тялo ни дава отлично лъчево отопление. Преминавайки пред радиатора, се чувства неговата топлина. Загряването на въздуха се осъществява от цялата повърхност на ребрата, а не само в горната им част.                                                 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Водата гори + схема
« Отговор #628 -: Януари 29, 2016, 11:15:32 pm »
Dan Milan
Никакъв фреон не се ползва, само малко дестилирана вода слагат. На същият принцип работят и охлаждащите тръби на лаптопите. За-по добра работа е необходимо тръбите отвътре да са грапави. При лаптопите отвътре на тръбите по някакъв начин са налепени ситни медни топчета. По между тях се връща охладената вода а по средата в кухината  се движи загрятата от процесора пара. 
« Последна редакция: Януари 30, 2016, 09:15:50 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Водата гори + схема
« Отговор #629 -: Януари 29, 2016, 11:24:52 pm »
Оки... аз само не разбирам какво се печели от цялата тая инсталация? Единственото което виждам е, че евентуално целия радиатор ще е еднакво топъл.
Представете си цялата система като една черна кутия, и помислете колко енергия ще излезе от нея в стаята. Това са определен брой ватове, които ще стоплят стаята. Тази енергия трябва да излезе от системата, и съответно да влезе в нея по някакъв начин. Не виждам как от тази система ще излезе повече енергия във вид на топлина отколкото сте вкарали като ел. енергия.
Казваш че от 1 литър вода стават 1600 литра пара. Но пропускаш, че 1 литър вода може да пренесе точно толкова топлинна енергия, колкото 1600 литра пара.

Не случайно скоростта на водата в радиаторите е толкова ниска. Ако е по-висока просто ще връщаш топла вода обратно в абонатната станция, което е доста безмислено. Нали идеята е водата да има време да отдаде ЦЯЛАТА топлина в радиатора, а не да я моташ насам-натам из кооперацията. Иначе при изчисляване на инсталации за топла вода диаметъра се избира така, че скоростта в тръбата да не надвишава 2.5-3 м/с или около 10 км/ч. Но това е просто защото при по-високи скорости съпротивлението се увеличава (и съответно напора/налягането падат).