Автор Тема: Космология  (Прочетена 199099 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #405 -: Юли 29, 2018, 07:54:59 pm »
Няколко етапа от лунното затъмнение, както и Марс в опозиция. Добавям втора снимка на Марс от 12-ти, за да се направи пряко сравнение с промените над южния полюс. На тази от 12-ти в центъра на полюса добре се вижда тъмно петно, докато на снимката от 28-ми то вече е напълно изчезнало. Най-вероятно са се образували нови облаци/мъгли, които скриват повърхностните детайли. Също така изглежда, че прашните бури вече са утихнали и марсианската атмосфера постепенно се прояснява.
Пълната фаза на лунното затъмнение се вижда на снимка 1492.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #406 -: Юли 29, 2018, 11:10:40 pm »
"снимка 1492", къде е затъмнението, извинявай?
Филтри?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #407 -: Юли 30, 2018, 07:20:18 am »
Това е затъмнението :) Няма филтри. Дори и при пълно лунно затъмнение Луната се вижда (предполагам не си успял да го наблюдаваш) в кафеникав/тъмнооранжев цвят. Въпреки огромната земна сянка, изглежда слънчевата светлина успява да рефрактира от атмосферата ни и да достигне цялата видима лунна повърхност. Представям си каква гледка се разкрива от там...

Ето едно схематично представяне на затъмнението, както и инфо относно точния час на навлизане/излизане от съответната сянка (които се разделят на две): http://astrocalendar.50webs.com/mooneclips.html#27072018

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Космология
« Отговор #408 -: Август 12, 2018, 09:30:11 am »
Hyparh, снощи от любопитство наблюдавах 3 планети. При изгрева им около 21 часа едната беше ниско на изток другата ниско на запад а третата централно високо. И трите планети се движеха на запад и се виждаха погледнато на юг. Би ли казал имената на планетите. Благодаря

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #409 -: Август 12, 2018, 10:14:06 am »
Всички небесни тела, погледнати от Земята, изгряват от изток и залязват на запад.
На изток ярката оранжева е Марс, в средата Юпитер, а на запад - Венера.
Реално по това време са били налични четири планети, но не си обърнал внимание на Сатурн, който визуално се пада някъде между Марс и Юпитер (по същата дъговидна траектория, която планетите описват на южния небосклон). Той е доста по-блед от останалите и прилича на звезда със средна и даже слаба яркост.
Имаш ли някакъв оптичен прибор, с който да наблюдаваш?

Качвам един Марс от предните дни, както и Венера, която не бях снимал от много време. Условията за нея са трудни, понеже обикновено е ниско в небето и турбуленциите влияят силно. В момента е в 50-процентова фаза, като с времето се променя. Снимката е в инфрачервената област (742nm), където се получи най-стабилен образ.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Космология
« Отговор #410 -: Август 12, 2018, 01:17:46 pm »
Още веднъж благодаря за информацията.  Нямам никакви средства за наблюдение, мисля че тези три планети в момента са най ярките небесни тела. Сатурн не бях е фиксирал, тази вечер ще се опитам.  За Венера има много малко време за наблюдение но ми се вижда най ярка от трите и най интересна. В планински район съм и мога да наблюдавам само за около 1 и 30 и то в не най тъмната част от денонощието

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #411 -: Август 12, 2018, 09:35:46 pm »
Dmitarp, сега се сетих да напиша имената на две приложения, които са в голяма помощ за начинаещи (и не само) астрономи. Това са Stellarium за PC и Sky Map за Андроид. И двете са безплатни.
В Стелариум си въвеждаш координатите и ти показва текущите обекти по небето (включително от каталога на Месие, IC, NGC, комети, сателити и др.) и може да местиш времето напред/назад. Докато Sky Map превръща телефона в скенер за космически обекти - насочваш го някъде по небето и на екрана ти дава обектите в тази част, много готина програмка. Предполагам за ориентиране използва GPS, както и компаса на телефона.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #412 -: Октомври 31, 2018, 04:44:15 pm »
Вижте как се представя "тъмната материя", според сегашните учени:

https://www.youtube.com/watch?v=6gDyeihM3yA

За мен е интересен момент от 14:00 нататък!
Наблюдавали само "изкривяване на светлината"?
На никой ли наистина не му е хрумвало, че една галактика в космически мащаб, може би има граничната твърдост по "периферията" си, която приписваме на обикновените твърди тела (което бях допуснал в една тема за вероятно)? Както Весо беше споменал в една друга тема за повърхностния слой електрони, обикалящ около молекулата с такава скорост, че се отъждествява със самата си траектория - понятието "орбитали"!
Дали тук не се наблюдава същия процес - орбитали от вид космическа енергия или материя, движеща се с такава невъобразима скорост, че е в преходно състояние между материя и енергия (частици, които са навсякъде и никъде по орбитите си, както електроните) и по този начин да оформят чрез поле граничен "твърд" слой на съответната галактика (галактическа молекула)?
Природата има един модел от микро до макро ниво, защо би следвало да изневерява на себе си?
Как мислите?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #413 -: Октомври 31, 2018, 06:23:21 pm »
Това е много вероятно. Нещо подобно на планетарните пояси на Ван Алън от заредени частици, но тук имаме тънка или прото-материя в голямо количество, която влияе силно на траекторията на светлината. Може и да не се движат с огромна скорост частиците, а просто да са поляризирани по такъв начин, че да формират сфера. Твърде е вероятно този "мехур" да е индуциран от централната основна звезда, даже доста добре са направили анимацията (започваща в 13:56) сякаш излиза от полюсите.

Като стана въпрос за енергиен мехур, по-късно ще пусна още някои любопитни преводи от онзи ръкопис, за който стана въпрос тук ;) : http://mazeto.net/index.php/topic,10017.msg93719.html#msg93719

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #414 -: Ноември 01, 2018, 01:38:28 am »
Разбира се, неволно се натрапва визуалната аналогия със сапунен мехур! Той нима не изкривява светлината?
И правим сега връзка с твърденията на недотам признати учени - "Материята е като мехур-дефект в "решетката" на пространството!"
Май нещата са прости...

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #415 -: Ноември 12, 2018, 11:40:37 am »
Наскоро в основния астрономически форум качиха много добра любителска снимка на МКС от 2017г. Забелязва се дори щетата в един от радиаторните панели на станцията.
Снимката е направена с 14" телескоп от италиански астроном-любител.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #416 -: Ноември 12, 2018, 08:29:13 pm »
Преди време говорихме малко за това:
Абе то не е само Куба много са бях започнал да споделям нещо по въпроса но тук срещнах вълна на оспорване и спрях.
А кат сме зачкнали темата имаш ли ти или някой друг от форума хипотеза за Умуамуа
Загадъчния "астероид" покрит със слой органично вещество. Странно защо ли го кръстиха пратеник????
Наскоро въпроса бе отново пораздухан малко. Излязоха на яве някои доволно любопитни факти, примерно, че са си били камшика и са изчезнали.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #417 -: Ноември 13, 2018, 12:26:54 am »
Дай подробности?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Космология
« Отговор #418 -: Ноември 13, 2018, 12:29:04 am »
Другата теория е че са навлезнали с такава скорост в Слънчевата система, че и да са искали не са могли да спрят... :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #419 -: Ноември 13, 2018, 01:06:49 am »
"Спрат" или "спорят"?
Щото за теб второто е жизнено важно ;D
Според мен са се скрили от нас зад Слънцето, надушили са ни, тяхната кожа....