Автор Тема: Космология  (Прочетена 199199 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Космология
« Отговор #390 -: Юли 08, 2018, 03:44:58 am »
Искам да кажа, че намагнитването на вулканичните скали в крайна сметка може да няма нищо общо със земния магнетизъм, т.е. магнитното поле около Земята (ако приемем, че земното магнитно поле се образува в атмосферата). А да е отделно явление, свързано с посоката и вида на телуричните токове, които може да очакваме да са динамични/променливи във времето.


Това означава ли че вие правите разлика между Земното магнитно поле в атмосферата и в космическото пространство около Земята, и това което е директно на повърхността. Може би греша, така разбирам написаното.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #391 -: Юли 08, 2018, 12:01:24 pm »
Да, разделям земните магнитни проявления на две основни:

1. Атмосферното магнитно поле, което е константно (или с леки флуктуации) и което всички познаваме и можем лесно да отчетем навсякъде по повърхността на земята или високо в атмосферата.
То винаги е с една и съща ориентация (защото Земята се върти само в една посока), но пък може до някаква степен да променя силата си в зависимост от околните космически условия и основно от наситеността на заредени частици.

2. Подземни магнитни полета, предизвикани от телуричните потоци.
Те се формират в земната кора и са налични само под земята. Тяхната ориентация не е постоянна, а се променя постепенно (с течение на хиляди години) с движенията в самата Земя, които разместват скалите. Това може да се предизвика от локални тектонични движения при достатъчно натрупване на подземни заряди, но е основно заради континенталния дрифт, причинен донякъде от електростатичен стрес (в случая имаме репулсия) и донякъде от образуването на прясна материя и постепенното нарастване на планетата. Ако първото от споменатите две явления взима превес, то следва, че при наличие на ограничен обем материя, Земята може да се разширява само при положение, че в нея възникват обширни каверни.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #392 -: Юли 08, 2018, 12:31:45 pm »
hyparh
Само да ти обърна внимание на факта, че градиш хипотези на база на недоказано твърдение, даже бих казал доказано несъстоятелно. Дори тук в този форум имаше напъни да се доказва, че вижението на електростатично зареден предмет предизвиква магнитна индукция, но се оказа обратното. Даже дали не беше ти автора на клипа.
Може и да бъркам, но факта си е факт.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #393 -: Юли 08, 2018, 01:22:24 pm »
Не съм правил такъв опит, макар че винаги съм искал :) Примерно малка метална сфера, върху която се прилага HV DC и която се развърта с няколко хил. об/мин. Би трябвало да се образува магнитно поле... все пак във физиката е добре известно, че движещи се заряди предизвикват поява на магнитно поле около тях (примерно тривиално протичане на ток в проводник). Като металната сфера (или в още по-голям мащаб - Земята) в случая играе ролята на частица със заряд.

Но действително дали се проявява такъв ефект и в каква степен, ще покаже само правилно изпълнен експеримент. Примерно тук: http://amasci.com/freenrg/morton1.html авторът твърди, че електростатичното поле около заредена сфера се променя осезаемо след като сферата е приведена в движение.

Обяснение към картинката със заредената сфера:
"Един ден направих експеримент, в който генераторът на Ван де Грааф беше приведен в движение, в резултат на което направих още едно откритие. Електрическото поле се променя от движението. Теоретично това не би трябвало да е възможно при скорости много под светлинната, но ето че такъв ефект се наблюдава при скорост около метър в секунда."

Най-добре ще е да бъде извършен експеримент със заредена до висок потенциал метална сфера, която извършва и двете движения - въртеливо около оста си, както и праволинейно.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Космология
« Отговор #394 -: Юли 08, 2018, 09:27:06 pm »
hparh, благодаря за линка, не бях попадал на него макар че ползвам тази страница често като референс.

Относно въртенето на електростатичното поле в атмосферата, съгласен съм че това е възможно обяснение, макар с доста по-комплексна динамика ( от това което се дава като стандартна теория ) имайки в предвид различните магнитно генериращи явления, това на земните магмени измествания и от друга страна на въртящото се в пространството атмосферно електрично поле.  Тук има четиво, което може да е полезно, макар че то третира по-скоро деривативен въпрос на създаването на инерционен момент при движение на полетата ( електрическо и магнитно ), но пък има идея за ефекти които се получават при релативно движените на полета в пространството:

 https://books.google.com/books?id=G0tEAQAAIAAJ&pg=RA1-PA672&lpg=RA1-PA672&dq=An+electromagnetic+theory+of+the+inertia+of+Matter+Electrical+World&source=bl&ots=nbKCoy-3F6&sig=HyvubWqq0TtcFH16AIK-POtkpMk&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwi-5O-Yi5DcAhUl0FkKHcd3C0oQ6AEIKTAA#v=onepage&q=An%20electromagnetic%20theory%20of%20the%20inertia%20of%20Matter%20Electrical%20World&f=false

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Космология
« Отговор #395 -: Юли 09, 2018, 12:27:39 pm »
Нищо не ми завибрира от трите статии. Може пък да съм повреден 8)
Единственото интересно за мен, беше твърдението, че 3Д матрицата пропада сама, което е в корелация с падащата вълна на планетата и наближаващия край на играта в 3Д. Това, че се виждали НЛО-та и др. странни неща, хич не ми се връзва. Тези неща са виждани и преди много години.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #396 -: Юли 09, 2018, 02:54:37 pm »
Според мен се има в предвид зачестяването на "странните" явления, не  че сега ги има, а преди много години ги е нямало.
И е нормално в миналото също да са се наблюдавали НЛО, нали попадайки в 3D матрично пространство, би се виждала 3D проекцията им под "определен ъгъл" (не точно понятие).
По-интересно е наличието на елфи, тролове, феи, гномове, горски духове, самовили, русалки и прочее други необичайни същества, за които фолклорите във всички точки на света говорят. Напълно възможно е и динозавърски видове още да съществуват, по тази логика. Аз смятам (както посочих вече), че ако някой ни "хвърля по върбите", би опитал далеч по-плавен подход, за да "хване дикиш", а не да срещне брутално отрицание.

Когато вече не можете да прикривате истината, покажете им докрай реалните факти. Те сами ще откажат да ги приемат и да повярват в тях. По този начин истината ще се митологизира, ще се обвие в мистична мъгла и никой няма да знае кое е реално и кое - измислица. По този начин, обществото само ще контролира себе си! Чрез вярванията в "здравия разум", всички инако мислещи или "виждащи", ще бъдат обявени за луди или лъжци и ще срещнат всеобщ присмех или изолиране от обществото!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #397 -: Юли 09, 2018, 03:31:29 pm »
Epwpixieq-1, мерси за линка, но аз продължавам да имам проблем с преглеждането на тези страници - горе в зъбното колелце пак липсват тези опции :(

След като спомена за връзка между инерцията, електрическото и магнитно поле, ти препоръчвам да прегледаш Chapter 8 - "New insights into the nature of matter, inertia and the ethers with an introduction to the meaning of Planck's constant" стр. 95 от книгата, която качих в тази тема (последния пост): http://mazeto.net/index.php/topic,1946.30.html

Габриел Липман открива, че заредено тяло оказва по-голямо съпротивление при ускорение, отколкото електрически неутрално (последното е по-скоро условно, понеже всяко тяло има някакъв заряд, т.е. разликата е в степента). Липман нарича това явление "Инерция на статичното електричество". Ироничното е, че получава Нобелова награда за съвсем друго доста по-незначително нещо, а това голямо откритие потъва в забвение и не се доразвива.

Инерцията се явява нещо като свързващ фактор между електрическото и магнитното поле. Всъщност без инерция каквито и да било силови проявления не могат да съществуват. Кинетичната енергия на заряд в движение се проявява чрез неговото магнитно поле. Последното възниква за сметка на електростатичното, за да се спази закона за запазване на енергията.
Инерцията на едно тяло зависи от способността му да генерира магнитно поле, когато се приведе в движение. От което следва, че инерцията е зависима от тоталния електростатичен заряд на едно тяло.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Космология
« Отговор #398 -: Юли 10, 2018, 06:20:29 am »
Epwpixieq-1, мерси за линка, но аз продължавам да имам проблем с преглеждането на тези страници - горе в зъбното колелце пак липсват тези опции :(

Нямам представа защо се получава така. Свалих книгата и отрязах статията.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #399 -: Юли 10, 2018, 08:35:25 am »
Изключително сходни са нещата и двамата автори стигат общо-взето до едни и същи изводи. Единствената разлика е, че авторът от твоята препратка твърди, че образувалото се магнитно поле около електростатично заредено тяло (проведено в движение), се формира без да се черпи енергия от самото електростатично поле. Което всъщност би било още по-хубаво.

В посочената от мен книга механизмите за възникване и взаимодействие между електростатични сили и магнитни полета, са разяснения до най-малкия детайл (на етерно ниво).
Има засегнати дори методи за замаскиране електростатичните сили на всяка една градивна частица на материалното тяло, при което то ще бъде лишено от инерция.

Препоръчвам ти:
"The Nature of Electrons, Protons and Electrostatic Forces" - стр. 115

"Atomic Structure and the Nature of Magnetic Fields" - стр. 127

Сигурен съм, че ще ти бъде интересно и ще навържеш няколко нови нишки :)
Авторът въвежда някои нови концепции (основно т.нар. меки частици), които на пръв поглед може да изглеждат стряскащи и човек на първо четене да ги отхвърли, но всъщност се оказва, че тези концепции обясняват чудесно широк спектър от природни проявления и то с учудваща лекота.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #400 -: Юли 13, 2018, 03:36:28 pm »
Триото Юпитер, Сатурн и Марс от вечерта на 11-ти и малките часове на 12-ти юли. За Сатурн в първите няколко минути атмосферата беше доста стабилна, след което започнаха турбулентни потоци с трептене и "замазване". Около час и половина по-късно за Марс нещата се бяха оправили и се получи доста добре. Казват, че прашните марсиански бури постепенно утихват, но изглежда ще отнеме време докато прахоляка се поуталожи и проясни гледката към повърхността.

За Марс качвам два RGB варианта, както и анимация от седем кадъра, където се вижда ротацията. Планетата се приближава все повече и ъгловият ѝ диаметър расте.




Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #401 -: Юли 14, 2018, 02:21:29 am »
Хипарх, прави ми впечатление, че досега не си пускал снимки на Венера?
Тази вечер се виждаше доста ярко (с невъоръжено око), дай нещо да видим, ако имаш?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #402 -: Юли 16, 2018, 03:49:10 pm »
Проблемът с Венера е, че в момента се пада на запад, а с телескопа нямам видимост в тази посока и от двете места, от които снимам. Също така при снимане с цветна или черно-бяла камера, планетата не може да предостави кой знае каква гледка, понеже е плътно покрита със сравнително еднороден облачен слой. Но пък добре се вижда фазата ѝ, която се променя (подобно на лунната) за разлика от тези на останалите планети. Детайл от облаците може да се изкара с UV филтър с пропускливост около 350nm: https://www.baader-planetarium.com/en/filters/baader-u-filter-(venus-and-uv---350nm).html Този тип филтри са доста скъпи.

Качвам една моя RGB снимка от 2012г. и един сет на D. Peach, където добре се вижда колко много помага UV филтър за изкарване на детайла.


Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Космология
« Отговор #403 -: Юли 16, 2018, 07:34:21 pm »
Какъв ти е телескопа, ако не те притеснява да споделиш разбира се?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #404 -: Юли 16, 2018, 08:15:42 pm »
Coke2k, може да погледнеш отг. #29 (стр. 2) от тази тема. Там съм описал каква ми е техниката, има и снимки.
Ето още една от преди няколко дни на изкараните неща, в готовност за наблюдения.

Който се интересува от това чудесно хоби и какво ще му е необходимо за конкретна цел, може да разгледа форума на българските астрономи-любители. Поне болшинството са такива, има и няколко професионалисти към Рожен или други обсерватории.
https://forum.starrydreams.com/