Автор Тема: Космология  (Прочетена 199279 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #285 -: Юни 21, 2018, 10:19:29 pm »
Ми...отпада от сценария?

Радико, не питам как може да се прави спектрален анализ, а как ТЕ са го установили! Спектралният анализ дава данни за химични елементи, не за сложни органични съединения! Може само да предположат наличието на органични съединения, а спектрален анализ - "дълбокомер" как ли става?
Да, има начин да се изследват промените в светлината при преминаване през материя, но за целта трябва да имаш за база първоначалната светлинна гама вкл. с диапазона на рентгеновите честоти.

Стигам до извода, че...Умуамуа е...женски астероид, щом са му подарили диамантено палто ;D
А какво мислите за това?
http://peshakoffstudio.com/%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%be%d1%8f%d1%82%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b1%d0%b8%d1%82%d0%ba%d0%b0-%d0%bc%d0%b5%d0%b6%d0%b4%d1%83-%d0%bd%d0%bb%d0%be-%d0%b5-%d0%b7%d0%b0%d1%81%d0%bd%d0%b5%d1%82/
« Последна редакция: Юни 21, 2018, 10:38:49 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #286 -: Юни 21, 2018, 10:53:35 pm »
Значи това за дълбочината е чисто потетично разсъждение колко дебела обвивка би била необходима за да предотврати създаванто на опашка от изпарена вода. Търсят демек благовиден начин да го класифицират като комета и нещата да приключат. А аз лично исках просто да ти посоча, че изкуственият произход на този обект е много по логичен от изкуственият произход на Луната. Защото корабът на капитан Соло ще се превърне точно в това след удара. защото след него кораба ще почне да се върти точно по начина по който се върти Умуамуа а изтичанто на въздуха от вътрешността на кораба ще изхвърли всички тела навън, но не под формата на тела а под формата на добре смлян пастет който ще се издигне на ситни капчици над кораба след което ще падне полека върху него за 200-300 години. Поради въртенто на кораба ще падне равномрно навсякъде по него.
Поразителна прилика не мислиш ли.

За това от линка нищо не мога да кажа, но въобще няма да се учудя ако се окаже истина.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #287 -: Юни 21, 2018, 11:00:04 pm »
Не знам...и на мен първата ми асоциация беше с "Летящият Холандец" - призрачен кораб-мъртвец, но...това, с "пастета" ми идва в повече :D
Ако е изкуствено, нормално е напредналите технологии да използват устойчиви полимери.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #288 -: Юни 21, 2018, 11:16:23 pm »
Може да ти идва в повече, но това са фактите Всяко живо същество, животно не едноклетъчно, но дори и по голямата част едноклетъчни ще се взриви и превърне във пихтиеста маса при внезапно понижаване на околното налягане до нула. Точно така се пръскат и дълбоководните риби при бързо изваждане от дълбините.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #289 -: Юни 21, 2018, 11:27:49 pm »
Няма да успее, няма да има време!
Студът страшен, ефектът е като потопяване във вана с течен азот!
На рибите им се пръскат капилярите, не цялата биомаса.
Ако искаш - пробвай една сурова пържола в барокамера ;D

А колкото до Луната...там сякаш "зарастват" всички пробойни, при това далеч няма земната ерозийност.
« Последна редакция: Юни 21, 2018, 11:55:20 pm от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #290 -: Юни 21, 2018, 11:52:51 pm »
Хайде на топлия Юпитер - буквално отпреди минути :D
Много пояси много нещо са се появили южно от ЮЕП (редуващите се ивици бяло и кафеникаво). В СЕП вдясно пък се забелязва контрастно бяло образувание насред пояса - най-вероятно "изригване" (или конвекция) на газове с по-светъл цвят във високата атмосфера, където се намират двата основни пояса.

Атмосферата (нашата) беше със силно променлива стабилност като първите няколко RGB сета се получиха добре, след което картинката се замаза заради турбуленции.



Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #291 -: Юни 22, 2018, 12:12:57 am »
hyparh аз ли не виждам, или е от лошото време. Не виждам елипса, а хубав кръг.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #292 -: Юни 22, 2018, 12:35:34 am »
Елипса е, мен. Това е напълно сигурно. Направи си един идеален кръг в Пейнт и го наложи върху планетата - ще видиш, че има осезаема разлика.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #293 -: Юни 22, 2018, 12:57:44 am »
hyparh аз ли не виждам, или е от лошото време. Не виждам елипса, а хубав кръг.
Просто завърти снимката на 90 градуса...ще се изненадаш ;)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Космология
« Отговор #294 -: Юни 22, 2018, 01:26:35 am »
Може да ти идва в повече, но това са фактите Всяко живо същество, животно не едноклетъчно, но дори и по голямата част едноклетъчни ще се взриви и превърне във пихтиеста маса при внезапно понижаване на околното налягане до нула. Точно така се пръскат и дълбоководните риби при бързо изваждане от дълбините.
Няма да се пръсне, точно както няма да се смачкаш от 1 бар налягане (което са 10 метра под водата, на които всеки човек без сериозен здравословен проблем може да се спусне). Да, ще има доста неприятни усещания, при по-дълъг престой всички флуиди ще посикат да кипнат, но в първите 10-20 секунди мисля че няма да има никаква опасност за живота. Е, спукани тъпанчета може би... вероятно и някакви белодробни проблеми ...
Дори и студа не е особен проблем, тъй като при абсолютния вакуум няма да има никакъв топлообмен който да ти "изсмуче топлината". Отново предполагам че 5-10-20 секунди няма да ви убият.
Показваното в научно-фантастичните филми няма нищо общо с реалността.




P.S.
Цитат
For example, in 1965 a technician inside a vacuum chamber at Johnson Space Center in Houston accidentally depressurized his space suit by disrupting a hose. After 12 to 15 seconds he lost consciousness. He regained it at 27 seconds, after his suit was repressurized to about half that of sea level. The man reported that his last memory before blacking out was of the moisture on his tongue beginning to boil as well as a loss of taste sensation that lingered for four days following the accident, but he was otherwise unharmed.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #295 -: Юни 22, 2018, 12:56:35 pm »
Няма да се пръсне, точно както няма да се смачкаш от 1 бар налягане (което са 10 метра под водата, на които всеки човек без сериозен здравословен проблем може да се спусне). Да, ще има доста неприятни усещания, при по-дълъг престой всички флуиди ще поискат да кипнат, но в първите 10-20 секунди мисля че няма да има никаква опасност за живота. Е, спукани тъпанчета може би... вероятно и някакви белодробни проблеми ...
Дори и студа не е особен проблем, тъй като при абсолютния вакуум няма да има никакъв топлообмен който да ти "изсмуче топлината". Отново предполагам че 5-10-20 секунди няма да ви убият.
Показваното в научно-фантастичните филми няма нищо общо с реалността.
Не съобразих в предния си пост за топлообмена - моя грешка!
Да, като се замисля...когато си прав - прав си, горе-долу е така. Замръзването е от загуба на топлина под формата на инфрачервено излъчване, но доста по-рано ще умреш от липса на кислород и от изпържването на радиацията (ако не си в "сянка"). Все едно са ти спрели (по-точно - да са ти източили скоростно) кислорода, при това да са те напъхали в огромна микровълнова печка ;)

Липсата на кислород би те убила около 10 пъти по-бързо, отколкото в земни условия! Тук, ако спреш да дишаш, можеш да ползваш известно време количеството, останало в белия дроб. Но във вакуум, не можеш да го задържиш по никакъв начин, вакуумът би го изпомпал от дробовете, че и от клетките ти за секунди.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #296 -: Юни 22, 2018, 08:59:45 pm »
Юлияне, Юлияне.
Знаеш ли какво е това, "прокрустово ложе" Ти правиш в момента точно това. Мериш всичко със собственият си аршин и според ръста си.
Какво имам в предвид:
Кораба на капитан Соло е само примерна версия. Все пак дискутирме реалният "Умуаму" а не "Вечният сокол"
Каква е вероятността хипотетичните обитатели на "Умуаму" да идват от планета с налягане на атмосферата 1 бар.  Човек издържа до 15 бара. Жак Майол го доказа.
При темпратура 35 градуса и вакуум БЛИЗЪК ДО АБСОЛЮТНИЯ водата кипи бурно.
Другото заблуждение е, че внзапното спадане от 1 атмосфра до нула е равно на спадане от две до една атмосфери. А да освен това дори и тук на земята има същества поддържащи телесна температура от 42 градуса.  "доста над критичните 35 в случая"
Каква е вероятността тези същества от "Умуаму" да са били с още по голяма телесна температура. И като за капак добавим и вероятността да са живяли при по високо налягане какво се получава???
ПАСТЕТ това се получава. Веероятността може да е само 15% но я има и не е хипотетична.
 Убеден съм че това е реално защото съм виждал машина за студено екстрахиране на етерични масла работеща точно на този принцип.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #297 -: Юни 23, 2018, 02:06:59 am »
Радико, уважавам твоята креативност в нестандартното мислене, но...помисли още малко сам?


Другото заблуждение е, че внезапното спадане от 1 атмосфера до нула, е равно на спадане от две до една атмосфери.
За това си безпрецедентно прав! Разликата между това, да имаш 100 000 или 200 000 лева, не е като тази между 100 000 и 0. Математически е вярно, но практически...не, ясно е :D

Но помисли за друго - ако предполагаеми същества са живели при по-високо налягане, тъканите им биха били доста по-плътни и здрави...или пък същите? Кашалотите и акулите се спускат до километри дълбочина, сам сметни налягането? Мускулните им тъкани не са фрапиращо различни от останалите едри сухоземни животни.

Щом рязко извадената дълбоководна риба не се "пръска на пастет", това би важало за всички въглеродни форми на живот (поне)в нашата Галактика!
Пак ти повтарям - пробвай една сурова пържола в барокамера, няма значение, дали е плавно или рязко понижаването на налягането за тъканите, а само за течностите в тях!

И най-вече...колко биомаса би трябвала, за да покрие с 50 сантиметров плътен пласт, 400 метра дълъг обект, с форма на пура, предполагаемо широк 30-50 метра? Смятай го цилиндър, въпреки, че на практика не е точно така и има още по-голяма площ.
Чисто аритметична задача?
Като получиш отговора в (кубични метри), умножи го по 20, за да разбереш колко същества би трябвало да са населявали подобен обект - живото същество не е с плътността на "пастет", а има и "загуби" на биомаса при подобна "експлозия"...да кажем, че за един кубичен метър биомаса са били нужни...около 20 същества, въпреки, че е занижено. А животоподдържащите системи? Двигатели? Място за други системи?
Отделен е въпросът, че ако има подобно "пръсване", нищожната гравитацийка на този обект няма да е достатъчна, за да прихване и 2% от въпросната биомаса...
Виж, аз не изключвам вероятността това да е мъртъв кораб, но покритието му в този случай не е случайно и изобщо не може да се говори за "полепнал пастет"...



 



Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #298 -: Юни 23, 2018, 10:30:55 am »
Цитат
И най-вече...колко биомаса би трябвала, за да покрие с 50 сантиметров плътен пласт,
Това вече го обсъждахме, но ти или не си му обърнал внимание или не ти изнася да му обръщаш внимание. Ако е второто то означава, че писането тук не е обсъждане а кръчмарски безсмислен спор. За сега приемам, че е първото. за това ще го повторя:
Цитат
« Отговор #286 -: Юни 21, 2018,
Значи това за дълбочината е чисто потетично разсъждение колко дебела обвивка би била необходима за да предотврати създаванто на опашка от изпарена вода. Търсят демек благовиден начин да го класифицират като комета и нещата да приключат

За да се улови, че има органичен слой отгоре е достатъчно той да е дебел и няколко микрона. Както и ти отбеляза няма начин да бъде измерена дебелината на този слой. Обаче за да  бъде обяснен обекта като безопашата комета е необходимо този слой да бъде поне 50 см. дебел. И понеже освен "комета" съществува само още едно логично обяснение, което доста хора виждат се явява неистовата необходимост тези хора да бъдат накарани да замълчат "със цената на каквито и да било лъжи"

Сега ако сме изяснили този въпрос да преминем към пържолите.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #299 -: Юни 23, 2018, 12:49:08 pm »
Виж сега, че има нещо, което "не е баш тъй" е ясно! Ако имаха интерес да го изследват, че и да обявят резултати, досега да са изстреляли десетки сонди-камери (пък може и да са го направили), след като се прахосват едни безумни средства в къде-къде по-ненадеждни проучвания и проекти.
Аз просто твърдя, че не може да има "полепнала биомаса  (като пастет)", понеже не би имало какво да я задържи по повърхността на подобно тяло.
Представи си - пробойна - разхерметизиране - пръскане на тела някакви - смилането им (чрез незнаен процес) и "нанасянето им" като слой отвън? При подобна случка, ще има остатъци само по вътрешните стени на обекта...или ще са изстреляни като от пулверизатор в открития космос. Дори и пробойната да е в предната част на кораба, пак биха го изпреварили и биха отлетели далеч от него напред.
За останалото и аз мисля така - поддържа се някакво информационно затъмнение, което пък дава храна за фантазиите на такива като нас :D