Автор Тема: Космология  (Прочетена 199232 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #270 -: Юни 21, 2018, 07:56:19 pm »
А някой от колегите притежаващи телескопи може ли да направи прясна снимка на това странно образувание на луната.

Кое му е странното?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #271 -: Юни 21, 2018, 08:22:19 pm »
Ааа за мен не е странно, така излиза от думите на атос.   Аз имам подозрения, че снимката е малко обработена за да се усили внушението.
Аз лично споделям възгледите на атос по въпроса, но с едно наум:
Всичко по въпроса се хиперболизира, преекспонира, изопачава, сигурно има още подходящи думи. единственат цел на това е да се даде възможност за изява на идиотите за да може болшинството да си каже:
 Глей ги тия идиоти. Дори и за хората които са се добрали до някоя малка истина по въпроса.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Космология
« Отговор #272 -: Юни 21, 2018, 08:23:28 pm »
hyparh, едно изключение не отхвърля факта че температурата се повишава с 1 градус на 100 м дълбочина. А и за тази пещера си има много просто обяснение: близостта с Черно море и неговият охлаждащ ефект.
Говорим за милиарди кубически километри въздух от вътрешността нагрят до температури над 200 гр. Тази енергия би предизвикала не едно локално затопляне на водата с 10 градуса над околната температура, а буквално завиране на воден обем равен на този на Черно море.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #273 -: Юни 21, 2018, 08:47:12 pm »
Не Бат Ванко обяснението е много по просто. Написано е на сайта:
Цитат
Абхазия, област Гагра, долината Ортобалагин, вход на височина от 2 256 м
Какви жеги може да очакваш на такава надморска височина  Това е по високо от хижа Алеко на Витоша. А и освен това се получава, че най ниската точка е стотина метра над морското равнище.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #274 -: Юни 21, 2018, 08:50:11 pm »
В центъра има типично възвишение за кратерите, което се образува от противосилата при удара.
"Лъчите", които се образуват около по-големите кратери, представляват ивици прах, който се е вдигнал на много километри височина при удара, след което се е разстлал по този начин.

Дай да видим и "типичното възвишение" при земни кратери?
Възвишение в центъра на кратер може да има само когато под известен слой прах и камъни има далеч по-твърда основа! С други думи - когато метеоритът РИКУШИРА!
Километри прах, казваш...ма това са много километри, бе :D
Ужасно много, десетки хиляди....а и на местата на тези "ивици", прахът би следвало да е десетки километри дълбок, за да се вижда от Земята, така ли е според теб?
Освен това, трябва да е някакъв специален прах, че да отразява в пъти повече светлината?

Това звучи много по-невероятно някак...
« Последна редакция: Юни 21, 2018, 09:10:12 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #275 -: Юни 21, 2018, 09:04:23 pm »
Цитат
Дай да видим и "типичното възвишение" при земни кратери?
Веднага Атос:
остров Куба

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #276 -: Юни 21, 2018, 09:11:00 pm »
Покажи де, да не те мързи толкоз :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #277 -: Юни 21, 2018, 09:22:50 pm »
Абе то не е само Куба много са бях започнал да споделям нещо по въпроса но тук срещнах вълна на оспорване и спрях.
А кат сме зачкнали темата имаш ли ти или някой друг от форума хипотеза за Умуамуа
Загадъчния "астероид" покрит със слой органично вещество. Странно защо ли го кръстиха пратеник????

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #278 -: Юни 21, 2018, 09:39:18 pm »
Сефте го чувам...кой туй нещу?
Да не е като "каменните семена на живота"?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #279 -: Юни 21, 2018, 09:47:55 pm »
Мен пък структурата на големите лунни кратери по-скоро не навява на мисълта за полутечна маса, в която са "цопвали". Забележете, че не са с правилна вдлъбната форма като купа, ами имат равнинна повърхност, оградена от стена, и изпъкналост в центъра. Сякаш скалите са били в полуразтопено състояние.
Да не говорим пък за кратера Платон - при него е направо очеизвадна почти напълно течната консистенция по времето на удара.

Crater Plato: https://en.wikipedia.org/wiki/Plato_(crater)

При това положение тези "лъчи" около големите кратери може да са по-скоро слой застинали пръски... хмм.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #280 -: Юни 21, 2018, 09:53:45 pm »
За цопването май си прав...
Но по-скоро приличат на "цопване" в повърхностен полутечен слой, под който има твърд пласт, иначе нямаше да са толкова плитки...или щяха да се затворят бързо след удара.
А някои други приличат на плоски пъпки, с ниво над повърхността, сякаш метеоритът е потънал, очертал е ръбовете на кратера, а самият кратер се е запълнил чак до горе?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #281 -: Юни 21, 2018, 09:54:51 pm »
https://www.google.com/search?client=opera&q=Умуамуа&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Те това е
hyparh Аз си мисля, че дори и да не е била полутечна масата отдолу то в момента на удара е станала такава.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #282 -: Юни 21, 2018, 10:04:36 pm »
Радико, четох го това преди малко.
Да ти кажа право...прилича ми на дораздута от журналисти сензация! Докопали са се до някаква информация, но е била доста оскъдна и за да е атрактивна "новината", започват по малко украси и собствени интерпретации.
Не се споменава нито траекторията му, нито скоростта му, а това са ПЪРВИТЕ неща при засичането на астероид.
Имаме само анимирана "снимка" (която повечето зяпачи смятат за реална - бъди сигурен в това).
Не се споменава как, аджеба, разбраха, че покритието му е органично, нито как са го измерили, че е 50 см.?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #283 -: Юни 21, 2018, 10:16:23 pm »
Хипарх, хрумна ми доста налудничава аналогия....
Знаеш ли технологията на най-новите бронежилетки? Или на бронираните автомобилни стъкла?
 Между няколкото пласта устойчив материал има флуид с гъстотата на пчелен мед, който се втвърдява при пробойна! Изводите не смея още да ги споделя...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #284 -: Юни 21, 2018, 10:18:00 pm »
Това, че покритието е органично може да бъде еднозначно определено при спектралния анализ на светлината идваща от обекта. Ако повърхността му се състой само от 2-3 съединения или елементи е възможно точното им определяне от много по големи разстояния.
Понеже по горе споменахме Спилбърг, да се върнем за малко при него.
Капитан Соло си лети в мждузвездното пространство и дреме нещо барабар с целия екипаж. Поради това пропуска появата на, да речем малък самотен астероид който удря кораба му странично и примерно откъсва парче от него разхерметизира го напълно и така нататъка. Абе трагичен край на капитан Соло. Какво се случва обаче по нататък с кораба и тленните останки на Соло и екипажа?