Автор Тема: Космология  (Прочетена 199282 пъти)

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Космология
« Отговор #30 -: Юни 10, 2018, 03:31:12 pm »
Някоя плоска планета да си срещал тъдява?
За един приятел питам..

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #31 -: Юни 10, 2018, 04:22:31 pm »
Не, Vector, плоски планети не съществуват... вервай ми :) Тази сутрин като отстъпвах нощна смяна, един колега пак започна да ми надува главата как така водата в моретата и океаните си стои там без да изхвърчи в космоса заради центробежните сили. Не мога да го убедя, че гравитацията превъзмогва тези сили. Той си е втълпил, че Земята е плоска и водата не се разлива от нея, щото по ръба имало огромни ледени глетчери, които й запречват пътя :D

Вселенските обекти, които може да се каже, че се развиват в плоскост, са галактиките (които са започнали развитието си от обикновена слънчева система като нашата). Планетите и звездите са сфероиди, т.е. не идеални сфери, а леко сплеснати откъм полюсите. Степента на сплеснатост варира според скоростта на ротацията.
Качвам пак последната снимка на Юпитер, но обърната на 90гр., при което най-добре се вижда тази сплеснатост.


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #32 -: Юни 10, 2018, 09:14:34 pm »
Векторе, Ако този твой приятел държи да види нещо плоско да иде да си снима главата на скенер. Разправят, че имало мозъци, равни, плоски и без нито една гънка. Мисля, че от там идва на принципа на подобието тази нова вяра в плоската земя.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #33 -: Юни 10, 2018, 10:25:51 pm »
Много точно казано  :D :D
Направило ми е впечатление, че веднъж внедрила се "плоската земя" в съзнанието на жертвата, после няма изкарване... Мощен егрегор!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Космология
« Отговор #34 -: Юни 10, 2018, 10:40:01 pm »
Преди няколко дни NASA пусна съобщение, че марсоходът КУРИОСИТИ е открил
органични съединения в скалите на Марс.Според специалистите на  NASA, този
факт означава, че на Марс е имало или има биологични форми на живот . . . .    ???      ???   

Може ли някой да даде кратка справка за атмосферата на Марс, хим. състав, температура и пр.
или какви са условията за съществуването на биологични форми на живот на Марс ?
Повтарям, става въпрос само за живот в биологична форма.




Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #35 -: Юни 10, 2018, 10:49:52 pm »
Цитат
Атмосферата на Марс е много по-различна от атмосферата на Земята. Има голям интерес[1][2] към изучаването на нейния състав след скорошното засичане на следи от метан,[3] по които може да се съди за живот на Марс.

Марсианската атмосфера е много тънка и атмосферното налягане на повърхността варира от 30 Pa (0,03 kPa) на върха на Олимп до над 1 155 Pa (1,155 kPa) в дълбините на Хелас Планиция, със средно повърхностно налягане 600 Pa (0,6 kPa), което е многократно по-малко от Земното (101,3 kPa). На височина Марсианската атмосфера достига 110 km. Атмосферата на Марс се състои от 95% въглероден диоксид, 3% азот, 1,6% аргон и следи от кислород, вода и метан. Марсианската атмосфера е много запрашена, което придава на планетата жълтеникавокафяв цвят, ако се гледа от повърхността ѝ. Информацията от марсоходите на програма Марс експлорейшън роувър сочи за наличието на прашни частици с диаметър 1,5 микрометра.[4]

От:
https://bg.wikipedia.org/wiki/Атмосфера_на_Марс

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #36 -: Юни 11, 2018, 12:08:20 am »
hyparh
 Няма спескани планети, откъм полюсите. Планетите са си идеално кръгли.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #37 -: Юни 11, 2018, 01:04:16 am »
MTM, прав си, но...донякъде :D
Не са идеално кръгли!
Ето образ на Земята без океаните:


Но е вярно и че когато в повърхността на определена планета присъства достатъчно количество  флуид, видимата и форма е леко сплескване в зоната на полюсите!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #38 -: Юни 11, 2018, 02:21:22 am »
МТМ, ако имаш предвид идеално сферични, грешиш. Предоставил съм снимки на Юпитер (който има най-краткото денонощие заради високата скорост на въртене) и като снимката се обърне на 90гр, така че поясите да са вертикално, направо си заприличва на яйце.

Ето една прясна от преди малко. Най-сетне хванах зона без ГЧП :) Демек да видим малко и другата страна. След дълга борба с облаците, към полунощ се откри ясно небе с учудващо добра стабилност и прозрачност на атмосферните потоци. Особено като се има предвид колко ниско е планетата на южния небосклон.

zeepk

  • Гост
Re: Космология
« Отговор #39 -: Юни 11, 2018, 06:29:54 am »
Атос, тая анимация, която си постнал е мнооого далеч от реалността. Виж си само скалата в метри или мили, за други подробности да не говорим.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Космология
« Отговор #40 -: Юни 11, 2018, 11:00:33 am »
С 11км. Марианска падина и 9км. Еверест на фона на 12000км. диаметър на Земята.... що за кретенска анимация.... и то постната от кого?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #41 -: Юни 11, 2018, 11:27:54 am »
Анимацията е силно преекспонирана, разбира се, но онагледява истинската форма на Земята!
Скалата, естествено не показва метри, на кой може да му хрумне подобна идея? Скалата е гравитационна!
Но...както винаги, някои се хващат като удавник за сламка в конкретиката на дадена подробност, омаловажавайки основната цел на моментната дискусия!
Още - ако Земята (хипотетично) си промени оста на въртене с повече от 30-40 градуса, елипсоидът на световния океан ще залее области, които сега са доста над "морското равнище", а други ще "изплуват" от дълбините!
Да, гледайки тази симулация ни се струва невероятно да е така, но не отчитаме факта, че сме свикнали да мерим всяка височина именно от нивото на "морското равнище" - приели сме го за база! Но тази база е елипсоидно изкривена - тя не е идеална сфера!

« Последна редакция: Юни 11, 2018, 12:08:03 pm от atos »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Космология
« Отговор #42 -: Юни 11, 2018, 01:45:42 pm »
Марс ще бъде особено привлекателна мишена през следващите два месеца, понеже ще се приближи до нас максимално. Последното такова сближаване е било преди около 15 години. Добре се вижда полярната шапка, както и други детайли по планетата.
Сатурн не е със съвсем натурален цвят. Тук си поиграх с CMYK цветово комбиниране, включващо канали IR+RGB, за изкарване на максимален детайл, който се съдържаше в IR.
Детайлирай по-детайлно някои детайли да си направим една спецификация по БДС. За да знаем като се целим следващите два месеца по какво да стреляме. За сатурн не си играй да детайлираш, много е далече и да се целя няма да улуча, и заради по-специфичната цветова комбинация.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #43 -: Юни 11, 2018, 02:17:05 pm »
Стреляйте по Марс, колега ndm - той и без това ще е на един хвърлей разстояние. Само внимавайте някой да не ви отвърне от там :D

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Космология
« Отговор #44 -: Юни 11, 2018, 04:41:31 pm »
Скалата е гравитационна!
Аз скала не съм коментирал, ама като стана въпрос, би ли ни информирал каква е мерната единица или по-просто: Ако аз се намирам на някоя светло синя зона, да речем съответстваща на -40 на скалата, какво трябва да очаквам?